عضو پارسه‌گرد نیستید؟
گل راعی

گل راعی

تعداد امتیازها: 1086
1 نفر

اگر سیستم دفاعی ضعیفی دارید، این گیاه می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

آنچه لازم است در مورد این گیاه بدانید

1. مشخصات:

این گیاه در اواسط بهار تا اواسط تابستان گل می‌دهد و در نقاط خشک و مراتع آفتابگیر می‌روید، دارای گل‌های فراوان به رنگ زرد طلایی است که در اواسط تابستان شکفته می‌شوند و در آسیا و اروپا فراوان است. قسمت مورد استفادهٔ این گیاه، گل‌های تازهٔ آن، سرشاخه‌های آن هنگامی که تازه گل کرده‌اند و سرشاخه‌های گل‌دار و خشک شدهٔ آن می‌باشند. در یک روز آفتابی، سر شاخه‌های گیاه را که گل کرده، می‌چینند و سپس در سایه در محلی که هوا در جریان است، پهن می‌کنند و یا در دستگاه خشک‌کن خشک می‌کنند.

2. روش استفاده:

جوشانده یا دم کردهٔ این گیاه را به این ترتیب تهیه می‌کنند که به مقدار یک گرم آن را در نیم لیتر آب جوش می‌ریزند تا دم بکشد و در طول روز می‌نوشند.

روغن گیاه که با خیساندن سر شاخه‌های گل‌دار در روغن زیتون به دست می‌آید، برای سوختگی و بواسیر مفید است. زیستگاه این گیاه در نواحی مختلف البرز، کرج، راه چالوس، ارومیه، تالش، بروجرد و نهاوند ایران است.

در درمان ورم معده، عفونت دستگاه تناسلی و مشکلات مفصل‌ها موثر است. برای آرامش اعصاب نیز بسیار مفید است.

زمینه مصرف گیاه

  • مسكن و مسهل صفرا
  • دارای اثر ضد تورمی در ورم‌های مزمن معده ،كبد، كیسه صفرا و كلیه
  • دارای اثر درمانی در عفونت‌های دستگاه تناسلی زنان
  • بهبود بخش مشكلات مفصلی
  • اثر‌بخش در مورد بیماری‌های اعصاب مانند افسردگی و نگرانی بخصوص پریشانی‌های زمان یائسگی
  • مؤثر برای تقویت دستگاه ایمنی بدن
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1086

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 6+2 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید