تصور کنید که همراه چند نفر ایستاده‌اید و طلوع خورشید را نگاه می‌کنید، در حالی که دیگران از زیبایی صحنه سیراب می‌شوند شما نمی‌توانید با آن‌ها همراه شوید، ذهن شما مشغول پروژه‌ها و دلنگرانی‌هایتان است، به گذشته و آینده فکر می‌کنید و در واقع در آنجا حضور ندارید تا از منظره لذت ببرید و به جای استفاده از منظره و لذت بردن از آن، اجازه می‌دهید تا آن لحظه زیبا بگذرد.

تصور کنید به جای این حالت، طور دیگری از آن لحظه استفاده می‌کردید. چه می‌شود اگر هنگامی که ذهنتان می‌خواهد مشوش شود، با تمرکز بر روی دم و بازدم، تمرکز خود را به لحظهٔ حال معطوف کنید و خود را از بند افکار گذشته و آینده‌‌ رها سازید. در این لحظه ذهن و بدن شما با یکدیگر یکی می‌شوند و به شما اجازه می‌دهند تا لذت آن منظره را درک کنید. هرچه عمیق‌تر تنفس کنید بیشتر ذهن خود را به زمان حال سوق می‌دهید. آن منظره را در ذهن خود حک کنید و وقتی به خانه می‌روید، اثرات شگفت انگیز لذت بردن از آن منظره را خواهید دید.

تنفس آگاهانه رمز آگاهی و بیداری، سر منشأ شادی و خوشحالی و روشی برای قدردانی از زندگی است.

به عنوان مثال، تصور کنید که دوستی قدیمی از جایی دور برای دیدن شما آمده است، او را برای صرف چای دعوت می‌کنید. با این روش توجه خود را معطوف لحظهٔ حال می‌کنید، به جای آنکه به چیزهای دیگر فکر کنید. با یکدیگر چای میل می‌کنید و لذت همجواری را به صورت عمیق درک می‌کنید. به این ترتیب جایگاه خود را در زندگی و برای لذت بردن از لحظات، خصوصاً در لحظهٔ حال، تثبیت کرده و بالا می‌برید.

تمرین آگاهی، به تمرکز منتهی می‌شود که متعاقباً به بینش بهتر منجر می‌گردد. بینشی که شما از مراقبه کردن می‌گیرید، شما را از بند ترس، هیجان و خشم‌‌ رها کرده، آزاد می‌سازد و اجازه می‌دهد که واقعاً شاد باشید و تمام این لذت‌ها با آگاهی شروع می‌شود.

شما می‌توانید تمرین آگاهی را حتی با یک شاخه گل انجام دهید. یک شاخه گل در دست بگیرید و با خود زمزمه کنید: «هنگامی که یک شاخه گل در دست می‌گیرم، از وجود آن آگاه هستم. با توجه و تمرکز به دم و بازدم خود، به جای آنکه تمرکز خود را معطوف جریانات دیگری کنم، به آن شاخهٔ گل اختصاص می‌دهم».

با تقویت لذت از زیبایی آن گل، تمرکز، خود تبدیل به منشأ شادابی می شود و به همین خاطر است که برای ما احساس شادی و نشاط به ارمغان می آورد.

اگر می‌خواهید از هدایای زندگی بهرهٔ لازم را ببرید، هر موقع که می‌توانید تمرینات آگاهی را انجام دهید. هنگام مسواک زدن، صبحانه خوردن و هر عملی که انجام می‌دهید و هر نفسی که می‌کشید، باید امکانی برای ایجاد شادی درون شما وجود داشته باشد. زندگی پر از تحمل کردن هاست. اگر در درون خود شادی و نشاط ذخیره نکرده باشیم، توانایی کنترل یأس و ناراحتی را نخواهیم داشت. با آگاهی می‌توانیم شادی زیادی درون خود ذخیره کنیم تا بتوانیم بر مشکلات زندگی فائق آییم و متعاقباً پایه‌های آزادی، صلح و صفا و عشق و محبت را در خود پایه گذاری کنیم.

وقتی که رنج مجالی برای شادی نگذاشته:

اگر از نظر مشکلات در مقطع سختی هستید، احتیاج به تقویت شادی و نشاط در خود دارید تا بتوانید با این مشکلات به راحتی دست و پنجه نرم کنید، در حال حاضر شاید عکس این حالت وجود دارد و مشکلات در حال فائق آمدن بر شما هستند.

تمرین زیر شما را بر فائق آمدن بر مشکلات یاری می‌کند.

در جایی ساکت و آرام بدون حرکت بنشینید و توجه خود را معطوف به تنفس خود کنید. از تمرین اول برای ایجاد شادی درونی در خود استفاده کنید. تمرین دوم به شما جسارت هدایت احساس رنج و سختی به خارج از خود می‌دهد.

تمرین اول:

تنفس به داخل (دم): به احساس شادی درون خود آگاه هستم.

تنفس به خارج (بازدم): به احساس شادی درون خود لبخند میزنم.

تنفس به داخل (دم): به احساس خوشحالی درون خود آگاه هستم.

تنفس به خارج (بازدم): به احساس خوشحالی درون خود لبخند میزنم.

تمرین دوم:

تنفس به داخل (دم): به احساس درد و رنج درون خود آگاه هستم.

تنفس به خارج (بازدم): فشار و بحران درون خود را رها می کنم.

نام مترجم: 
امیر ماتیو علوی
منبع : 

دیدگاه‌ها

ثمینه (تایید نشده)

ممنون جالب و مفید بود

۱۰ / ۰۳ / ۱۳۹۲

شیرین (تایید نشده)

خوب بود

۰۶ / ۰۹ / ۱۳۹۲

ahmad (تایید نشده)

بسار عالی بود

۱۸ / ۱۲ / ۱۳۹۲

پرینا (تایید نشده)

یکی از دوستام برام تهمت دزدی زده حالا هم به مدرسه ی دیگه رفته خیلی ناراحتم چیکار کنم تا تهمتش و نارا حتیش از بین بره

۱۱ / ۰۳ / ۱۳۹۴

ناصر (تایید نشده)

سلام پریناجون..گذرزمان همه چیروتغییرمیده..بیخیال

۲۹ / ۰۳ / ۱۳۹۴

پرینا (تایید نشده)

لطفا راهنمایی ام کنید

۱۱ / ۰۳ / ۱۳۹۴
برو به بالا