عضو پارسه‌گرد نیستید؟
پخت مواد غذایی با زودپز

پخت مواد غذایی با زودپز

تعداد امتیازها: 1872
0 نفر

در مورد مضرات سرخ کردن غذا هر روز می شنوید، ولی در مورد پخت غذا با زودپز چه اطلاعاتی دارید؟

مدت‌ها است که تاثیر زودپز بر ارزش مواد مغذی غذا‌ها مورد سوال است. می‌دانیم که حرارت زیاد به برخی از مواد مغذی از قبیل چربی‌های غیر اشباع چند حلقه ای و برخی از ویتامین‌ها آسیب می‌رساند و همانطور که در استفاده از کباب پز و فر دیده می‌شود، می‌تواند منجر به تشکیل مواد شیمیایی شود. از طرف دیگر زودپز غذا را به مدت کوتاهتری در معرض حرارت قرار می‌دهد. آیا هیچ اطلاعاتی در خصوص تاثیر زودپز روی مواد مغذی وجود دارد؟ و کدام غذا‌ها حساستر هستند؟
دکتر کانتا شلک (Kantha Shelke)، دانشمند مواد غذایی در شیکاگو و سخنگوی موسسه کار‌شناسان مواد غذایی به این سوالات پاسخ داده است:

  • زودپز می‌تواند مواد مغذی حساس به گرما (برای مثال ویتامین C و فولیت) و فیتونوترینت‌های بیواکتیو از قبیل بتاکارتن، گلوکوزینولیت (ترکیبات مفیدی که در سبزیجات صلیبی یافت می‌شوند) و اسید چرب اومگا 3 که برای سلامت انسان مفید است را کاهش دهد. اما سایر شیوه‌های پخت نیز همین تاثیر را دارند و به طور کلی تاثیر آن‌ها کم و بیش به یک اندازه است.
  • در مورد سبزیجات و میوه‌ها، به طور کلی تصور می‌شود خاصیت مواد مغذی حساس به گرما (برای مثال ویتامین C و فولیت و فیتونوترینت‌های بیواکتیو) در حین پخت با زودپز بیشتر کاهش یابد. مصرف آب غذا می‌تواند به بازپس گرفتن این مواد از دست رفته کمک کند.
  • در مود غلات و حبوبات اگر چه ویتامین‌ها معمولی، ویتامین‌های حساس به حرارت و فیتونوترینت‌ها ممکن است از بین بروند، اما نتیجه نهایی استفاده از زودپز در پخت این مواد از نظر مواد مغذی خوب است؛ چون قابلیت هضم مواد مغذی درشت (پروتئین، فیبر و نشاسته) و دسترسی مواد معدنی ضروری قابل هضم برای بدن افزایش می‌یابد.
  • در غذای‌های گوشتی که در زود پز پخته می‌شوند، چربی اشباع نشده کاهش چشمگیری داشته است، اما به نظر می‌رسد که آهن آن از بین نمی‌رود.
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1872

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 9+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید