فواید گوجه فرنگی

فواید گوجه فرنگی

تعداد امتیازها: 1513
0 نفر

بهتر است برای ارتقاء سلامت خود با فواید و همچنین منابع غذایی گوجه فرنگی آشنا شوید.

وقتی صحبت مواد مغذی به میان می‌آید مردم تصور می‌کنند که هر چه منبع غذایی تازه‌تر باشد بهتر است، اما گوجه فرنگی از این امر مستثنی است. در حالی که مطالعات همچنان هزاران فایده لیکوپن (ماده‌ای غنی از فیتوکیمیکال در گوجه فرنگی) را به اثبات می‌رسانند، اما مطالعات اخیر مواد غذایی یافته‌های جدیدی را ارائه کرده‌اند، مقدار لیکوپن موجود در گوجه فرنگی پخته یا فرآوری شده بیشتر از گوجه فرنگی تازه است. زیرا لیکوپن در دیواره سلولی گوجه فرنگی به طور محکم محصور شده است. گرما این دیواره‌ها را شکسته و لیکوپن بیشتری آزاد می‌کند تا توسط بدن جذب شود (به عبارت دیگر، پختن یا فرآوری کردن قابلیت دسترس پذیری زیستی (bioavailability) لیکوپن را افزایش می‌دهد). بنابراین برای مثال، کنسرو گوجه فرنگی، سالسای بسته بندی شده در شیشه، سس گوجه فرنگی، سس اسپاگتی، رب گوجه فرنگی و سوپ گوجه فرنگی همگی مانند گوجه فرنگی تازه سرخ شده منابع خوبی از لیکوپن هستند. از آنجایی که لیکوپن در چربی قابل حل است، در حضور چربی‌های رژیمی (مانند پنیر یا روغن زیتون) قابلیت جذب آن بیشتر می‌شود، این امر به حل شدن لیکوپن و وارد شدن آن به جریان گردش خون کمک می‌کند.
چرا لیکوپن اینقدر اهمیت دارد؟ بیشتر فایده‌های لیکوپن از ویژگی‌های قدرتمند آنتی اکسیدانی آن ناشی می‌شود. تصور می‌شود قابلیت لیکوپن در مقابله با استرس، نقش زیادی در مقابله با سرطان و بیماری‌های قلبی دارد. در یک مطالعه برجسته محققان دانشگاه هاروارد دریافتند خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که در هفته ۱۰ وعده محصولات گوجه فرنگی مصرف می‌کردند، ۴۵ درصد کاهش یافت. مطالعات همچنین نشان می‌دهند لیکوپن می‌تواند احتمال ابتلا به سایر سرطان‌ها از قبیل سرطان مقعد، معده، گردنه رحم، پوست و سینه را نیز کاهش دهد؛ همچنین می‌تواند با کاهش میزان کلسترول مضر از ابتلای افراد به تصلب شریان و بیماری قلبی بکاهد. برخی از شواهد نشان می‌دهد که لیکوپن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری چشمی را که در آن لکه‌ای رشد کننده در قرنیه شکل می‌گیرد (macular degenerative disease) نیز کاهش دهد.

از آنجایی که بدن لیکوپن تولید نمی‌کند، فقط از طریق خوردن غذاهای سرشار از لیکوپن می‌توانید این ماده را دریافت کنید. نکته دیگر اینکه لیکوپین یک کارتینوئید –یک نوع رنگ دانه در گیاه- است که موجب قرمزی رنگ برخی از میوه‌ها و سبزیجات می‌شود؛ مانند گریپ فروت صورتی و هندوانه. به طور کلی هر چه گوجه فرنگی رسیده‌تر و قرمز‌تر باشد مقدار لیکوپن آن بیشتر است.
فواید سلامتی گوجه فرنگی در بخش اعظم تاریخچه آشپزخانه بر انسان پوشیده بوده است، زیرا گوجه فرنگی یکی از اعضای خانواده تاجریزی (nightshade) است، برخی از اعضای این خانواده کشنده هستند، به همین دلیل بسیاری از مردم آن را سمی می‌دانستند (البته آن‌ها حق داشتند چون برگ‌ها و ساقه‌های گوجه فرنگی سمی هستند). فقط ۲۰۰ سال است که مردم به بی‌خطر بودن گوجه فرنگی پی برده‌اند. یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های تاریخ گوجه فرنگی، طرفدار آن، کلنل رابرت گیبون جانسون (Colonel Robert Gibbon Johnson) از اهالی منطقه سالم نیوجرسی بود که طبق داستان‌ها، مردم وطنش را در سال ۱۸۲۰ با خوردن یک سبد پر از گوجه فرنگی در مقابل جمعیتی از تماشاچیان شگفت زده کرد. طبق فصل‌های اول تاریخچه اولیه گوجه فرنگی، گوجه فرنگی در باغ مشهور مونتزوما (Montezuma) رشد کرده و توسط هرنادو کورتز (Hernando Cortez) سردار اسپانیایی فاتح مکزیک، در قرن شانزدهم به اسپانیای دوران رنسانس برده شد.

توصیه مشاور: به دلیل افزودنیها و مواد شیمیایی موجوددر کنسروها و سس ها بهتر است برای وارد نمودن لیگوپن به بدنتان از اضافه نمودن گوجه فرنگی به مواد غذایتان استفاده نمایید یا خودتان اقدام به تهیه سس نمایید .

 

             کاشت گوجه‌فرنگی‌های سالم

پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1513

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 3+5 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید