عضو پارسه‌گرد نیستید؟
صرفه جویی در مصرف انرژی

صرفه جویی در مصرف انرژی

امتیاز شما 5. تعداد امتیازها: 715
0 نفر

امروزه با وجود قیمت‌های هنگفت سوخت و کم شدن ذخائر انرژی نیاز است که همه به حفظ محیط زیستمان کمک کنیم.

همگی به یاد داریم که والدین‌مان به ما می‌گفتند که چراغ‌ها را خاموش کنید. حال که این حرف را خود به کودکان‌مان می‌زنیم ارزش آن سخنان را درک می کنیم. ولی امروزه با وجود قیمت‌های هنگفت سوخت و کم شدن ذخائر انرژی، مصرف انرژی خانگی و عواقب آلودگی ناشی از آن رو به افزایش می‌باشد. چند تغییر استراتژیکی می تواند به تاثیر منزل شما بر محیط زیست کمک کند.

به روز کردن پنجره ها:

برخی از شیشه ها چه یک جداره و چه دو جداره باعث اضافه کاری سیستم‌های گرمایش و سرمایش می‌شوند. پنجره هایی با استانداردهای صرفه جویی انرژی با فیلترهای گازی و جداره های بهتر برای کسب نتیجه های مناسب تر بهتر هستند. پس هنگام تعویض شیشه ها به استاندارد های صرفه جویی آن توجه کنید.

درجه مدام کمتر:

برای کاهش مصرف آب گرم می توان شیرآلات قدیمی را با شیرآلاتی که در دقیقه کمتر از 2.5 گالون آب از خود رد می کنند تعویض نمود. این اطلاعات را هنگام خرید شیر بر روی بسته بندی جستجو کنید.

تعویض یخچال های قدیمی:

یخچال‌ها از هر وسیله دیگری بیشتر برق مصرف می کنند. یخچال‌های قدیمی از همه بدتر هستند. اگر یخچال شما متعلق به سال 1992 به قبل می‌باشد، آن را تعویض کنید. خواهید دید که مصرف برق چقدر اختلاف خواهد داشت.

پر کردن ماشین ظرف شوئی:

ماشین‌های ظرفشوئی اساندارد می‌توانند از ظرف شستن با دست به صرفه تر باشند. با خرید ماشین ظرف شوئی با برچسب انرژی مناسب مصرف آب و برق کاهش چشمگیری خواهد کرد. ماشین ظرف شوئی را پر کرده و سپس آن را روشن کنید. بگذارید ظرف‌ها در هوا خشک شوند و از خیس کردن آنها خودداری کنید.

تنظیم آبگرمکن:

درجه ترموستات آبگرمکن خود را به 50 درجه سانتیگراد کاهش دهید. توجه کنید که آیا آبگرمکن شما بوستر حرارتی برای شستشو با این دما را دارد یا خیر.

متعادل کردن ترموستات:

زمستان امسال ترموستات را 2 درجه کمتر از هر سال کنید و آن را امتحان کنید. شب و هنگام خواب و زمانی که منزل نیستید  آن را 10 درجه کاهش دهید.

با آب سرد لباس بشوئید:

در حدود 90 درصد انرژی مصرفی در یک سیکل لباس شوئی صرف گرم کردن آب می شود و شستشوی لباس با آب گرم لباس‌ها را تیره می‌کند .لباس ها را با آب سرد بشویید تا روشن تر و تمییز تر شوند و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی شده باشد.

تعویض لامپ ها:

لامپهای کم مصرف فلورسنتی ¼ لامپ های معمولی برق مصرف می کنند در حالی که کار کرد آنها 12 برابر لامپ های معمولی است. با تعویض لامپ های حداقل 5 چراغ در کاهش مصرف انرژی کمک کنید.

از برق کشیدن لوازم برقی:

تعدادی از لوازم منزل حتی زمانی که خاموش هستند برق مصرف می کنند. به طور وسیع آنها باعث ایجاد گازهای گلخانه ای معادل 17 نیروگاه انرژی می شوند. با کشیدن لوازم برقی در کاهش مصرف انرژی نقش داشته باشید.

مرحله بعدی:

آیا می‌خواهید در صرفه جویی انرژی قدم بعدی را بردارید؟ در نظر داشته باشید جایگزینی لوازم برقی کوچک قدیمی مانند تلوزیون و دستگاه‌های دی‌وی‌دی با لوازم کم مصرف تر جدید به صرفه است. با این کار می توان به اندازه کاهش 3 میلیون ماشین از خیابان‌ها به کاهش گازهای گلخانه ای کمک نمود.

مترجم: امیر ماتیو علوی
منبع: www.wholeliving.com
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

امتیاز شما 5. تعداد امتیازها: 715

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
m
16:43    1394/11/05

لطفا عکس بگذارید

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید