عضو پارسه‌گرد نیستید؟

صرفه جویی در مصرف آب

تعداد امتیازها: 618
0 نفر
صرفه جویی در مصرف آب

آب بر خلاف سایر منابع انرژی، نوعی انرژی تجدید پذیر به حساب می‌آید؛ پس می‌توان با کنترل میزان مصرف، از بحران این منبع ارزشمند جلوگیری کرد. در کنار تغییرات جهانی آب و هوا، رشد آلودگی و عواملی که باعث خشک شدن رودخانه‌ها و افت سطح ذخایر آب شیرین موجود می‌شوند، تنها با صرفه‌جویی در مصرف آب می‌توان این منبع حیاتی را حفظ کرد.

همه ما می‌توانیم با کاهش میزان مصرف فردی خود (از راه‌هایی مثل جمع کردن آب باران برای گیاهان، مصرف کمتر آب هنگام دوش‌گرفتن و حتی خوردن کمتر گوشت)، تغییر بزرگی در این روند ایجاد کنیم.

صرفه جویی در مصرف آب

در این مطلب به چند روش برای صرفه جویی در مصرف آب می‌پردازیم.

1. از سیستم فاضلاب به عنوان سطل زباله استفاده نکنید
مواد سمی مثل رنگ، روغن، پاک کننده‌های قوی و داروها می‌توانند با آب ترکیب شوند و در طی تصفیه فاضلاب یا دفع پساب محلی مشکلاتی ایجاد کنند. البته خطرات زیست محیطی ورود پساب آلوده بر کسی پوشیده نیست. با پرس و جو در مورد سیستم فاضلاب محلی و سیستم‌های تصفیه محل زندگی خود، در مورد سیستم و محل جمع‌آوری زباله‌های خطرناک سوال کنید.

2. ماشین ظرف‌شویی خود را تنظیم کنید
اگر می‌توانید ظرف شویی خود را روی وضعیت صرفه‌جویی آب (eco water-saving) قرار دهید و سیستم گرم‌کن و خشک‌کننده آن را هم خاموش کنید تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود.

صرفه جویی در مصرف آب

3. قبل از شستن ظرف‌ها، آنها را زیر آب نگیرید
می‌توانید به آسانی باقیمانده غذاها را با دستمال از سطح ظرف‌ها پاک کنید و اجازه دهید ماشین ظرفشویی‌تان شستشوی اصلی را انجام دهید.

4. تعداد دفعات شستشوی خود را کمتر کنید
یکی از بهترین روش‌ها برای صرفه جویی این است که برای تعداد کمی ظرف و لباس، ماشین‌های شستشو را روشن نکنید و هر بار بگذارید لباس‌ها و ظرف‌های کثیف گنجایش کامل ماشین را پر کنند سپس آنها را بشویید تا آب و انرژی کمتری مصرف شود.

صرفه جویی در مصرف آب

5. از وسایل برقی کارآمد استفاده کنید
اگر ماشین ظرفشویی‌ شما برچسب انرژی داشته باشد، می تواند در هر بار شستشو، 70 لیتر آب کمتری مصرف کند.

6. ملحفه‌ها و حوله‌های خود را هرروز نشوئید
با عوض کردن حوله و ملحفه‌ها بصورت روزانه آب و انرژی بیشتری مصرف می‌کنید؛ این کار را بصورت هفتگی انجام دهید تا عمر ملحفه‌ها و حوله‌هایتان هم بیشتر شود. البته می‌توانید روکش بالش‌ها را یک روز در میان عوض کنید چون هم زودتر کثیف می‌شوند و هم با عوض کردن آنها تنوعی ایجاد می‌شود.

صرفه جویی در مصرف آب

7. به کارواش‌هایی مراجعه کنید که به مصرف آب اهمیت می‌دهند
شستن ماشین در کارواش‌های معمولی که هم زمان از همه جهات به ماشین آب می‌پاشند، تنها در 5 دقیقه 230 لیتر آب مصرف می‌کند. کارواش‌های حرفه‌ای برای این‌کار فقط 150 لیتر آب برای شستشوی هر ماشین مصرف می‌کنند و آب تمیز را به طبیعت باز می‌گردانند.

8. پاک کننده‌های غلیظ بخرید
با استفاده از پاک کننده‌های غلیظ که انرژی کمتری برای بسته‌بندی‌شان در طی فرایند تولید به کار رفته؛ به حفظ انرژی کمک کنید. در مورد استفاده از هرگونه فرآورده کارخانه‌ای بخاطر داشته باشید که با استفاده از بسته‌بندی‌های بزرگ در مصرف انرژی صرف‌جویی می‌کنید.

صرفه جویی در مصرف آب

9. لوله فاضلاب  را با پاک‌کننده طبیعی باز کنید

مواد شیمیایی که معمولا برای باز کردن راه آب فاضلاب به کار می‌روند، حاوی مواد سمی‌ای مثل سدیم هیدروکسید هستند. به جای آن به یک اندازه جوش شیرین، سرکه سفید و آب جوش در راه آب بریزید و نیم ساعت بعد راه آب را بشویید.

پاک‌کننده‌های طبیعی و لکه‌برهای غیر سمی در این زمینه به شما کمک خوبی می‌کنند.

تمیز کردن خانه بدون مواد شیمیایی

پاک‌کننده غیرسمی برای تمیزکردن حمام

10. از شرکت‌هایی که به آینده فکر می‌کنند، حمایت کنید
یک کمپانی‌ معروف ماشین سازی متعهد شده است که تا سال 2015، 30 درصد از مصرف آبی که برای تولید هر ماشین استفاده می‌کند را کاهش دهد. این کمپانی بین سال 2000 تا 2010، 62 درصد از مصرف کلی آب خود را کاهش داده است.

برخی از شرکت های تولید کننده مواد پاک‌کننده، بسته بندی محصولات خود را از پلاستیک‌هایی می سازند که از اقیانوس جمع آوری شده است. همچنین شرکتی در کالیفرنیا راهی غیر شیمیایی برای جدا کردن روغن، چربی و گریس از فاضلاب ارائه داده است.

صرفه جویی در مصرف آب

11. شیر آب خود را تنظیم کنید
یک سر شیر حباب ساز به لوله شیر آب وصل کنید و با این‌کار 1900 لیتر آب در سال صرفه جویی نمایید.

12. آب معدنی (آب بسته بندی شده) را تحریم کنید
موضوع فقط وجود این همه بطری پلاستیکی که در نهایت روی زمین پخش می‌شوند نیست، قضیه این است که برای هر لیتر آب معدنی، سه لیتر آب شرب مصرف می‌شود!

چقدر درباره صرفه جویی در مصرف انرژی و همین طور صرفه جویی آب در باغ و باغبانی اطلاع دارید. این مطالب را بخوانید و بیایید همه با هم به منابع انرژی اهمیت بیشتری بدهیم.

آلبوم صرفه جویی و مدیریت انرژی را اینجا مشاهده کنید.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
  • صرفه جویی در مصرف آب
  • صرفه جویی در مصرف آب
  • صرفه جویی در مصرف آب
  • صرفه جویی در مصرف آب
  • صرفه جویی در مصرف آب
  • صرفه جویی در مصرف آب
  • صرفه جویی در مصرف آب
مترجم: رویا اسدالهی
منبع: www.wholeliving.com
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 618

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مریم
23:09    1393/11/12

خیلی مقاله خوبی بودمن تونستم استفاده زیادی ازش کنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
shahrvand
14:16    1393/04/16

با سلام . دستگاه های تصفیه آب خانگی به ازای تهیه یک لیتر آب آشامیدنی دو لیتر هم دور ریز دارند . با تعویض شیلنگ متصل به فاضلاب و نصب شیلنگ تمیز جدید و قرار دادن سر شیلنگ جدید در یک ظرف مناسب مقادیر زیادی آب جمع میشود که میتوان حتی در حمام هم از آن استفاده کرد چون معادل همان آب لوله کشی است. دوستان عزیز لطفا اگر راهکارهایی دارید از طریق صدا و سیما با برنامه های کوتاه و مکرر برای سراسر کشور اطلاع رسانی کنید . خیلی ها نمی دانند 30% چقدر است مثال بزنید که استحمام اگر با 3 تشت آب انجام میشود اگر با 2 تشت انجام بدهیم حدود 30% کاهش مصرف داشته ایم.

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 1+9 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید