آن‌چه لازم است در مورد این گیاه و خواصش بدانید.

1. مشخصات

گیاهِ شاه‌تره، گیاهی یک ساله بوده و دارای 50 گونه مختلف است. این گیاه بومی آفریقا، آسیا، اروپا و منطقه مدیترانه می‌باشد.
این گیاه در مزارع، اطراف رودخانه‎ها، باغ‎ها و دره‎ها رشد می‎کند و در صورتی‎که محلی برای تکیه کردن داشته باشد، می‎تواند تا ارتفاع 90 سانتی‎متر رشد نماید. شاه‌تره هم‌چنین در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و استرالیا نیز کشت شده است. گیاه شاه تره اغلب به‌عنوان یک علف هرز در باغ‎ها رشد می‎کند. ساقه این گیاه توخالی، نرم، زاویه‎دار و مایل به رنگ آبی است. برگ‎های آن به رنگ سبز مایل به خاکستری هستند. این برگ‎ها به‌صورت انبوه به شکل دو پر یا سه پر بوده و نازک هستند. این گیاه بلند و باریک، گل‎های صورتی رنگی تولید می‎کند که لوله‎ای شکل هستند. گلبرگ‎های بالایی گل به‌هم فشرده هستند، در حالی‎که گلبرگ‎های پایینی آزادترند. این گیاه از بهار تا اوایل پاییز شکوفه می‎دهد. گل‎ها به‌صورت خوشه‎ای و به رنگ صورتی-بنفش هستند و نوک آن‌ها قرمز به‌ظر می‎رسد.
برگ شاه‌تره دارای طعمی تلخ و شور است. این برگ‎های بدون بو دارای خواص دارویی فراوانی هستند.
گیاه شاه‌تره در رطوبت و خاک زه‌کش به‌خوبی رشد کرده و نور کامل آفتاب را ترجیح می‎دهد، اما می‎تواند در سایه جزئی نیز رشد داده شود. کشت این گیاه معمولاً در بهار شروع می‎شود.
گل‎های این گیاه در فصل تابستان برداشت می‎شوند، زیرا این گیاه بیشترین گل خود را در فصل تابستان می‎دهد. این گیاه غنی از اسید فوماریک است. گیاه شاه تره، مسهل، ملین، مدر، مقوی، اشتها‌آور بوده و برای مشکلات قلبی عروقی فواید زیادی دارد.

2. روش استفاده

شاه‌تره در تقویت عضلات قلب و افزایش عملکرد سیستم قلبی بسیار مؤثر است. هم‌چنین گیاه شاه‌تره با خواص ملین و مدر خود در درمان اختلالات گوارشی نیز کمک کننده است. این گیاه برای درمان مشکلات کبدی و اختلالات کیسه صفرا خورده می‎شود اما همیشه توصیه می‎شود که این گیاه به میزان مشخص و متعادل مصرف شود زیرا دوز بیش از حد آن ممکن است در نهایت به معده درد شدید یا اسهال منجر شود. شاه‌تره هم‌چنین در ترکیب با گیاهان دارویی دیگر برای درمان یبوست مزمن مورد استفاده قرار می‎گیرد. شاه تره هم‌چنین برای درمان اختلالات پوستی مانند گال، اگزما، آکنه، زخم، بثورات پوستی و تحریک پوست پیشنهاد شده است. احتباس مایعات (عدم دفع ادرار)، اختلالات عروق کرونر و ورم ملتحمه نیز با قدرت طبیعی گیاه شاه‌تره درمان می‎شود. 

زمینه مصرف گیاه:

  • تقویت عضلات قلب و افزایش عملکرد سیستم قلبی
  • ملین و مدر
  • درمان مشکلات کبدی و اختلالات کیسه صفرا
  • درمان یبوست مزمن
  • درمان اختلالات پوستی
  • درمان احتباس مایعات (عدم دفع ادرار)
  • درمان اختلالات عروق کرونر
  • درمان ورم ملتحمه
نام مترجم: 
نغمه خالقی
منبع : 
www.theherbdepot.com

کلیدواژه‌هابا کلیک روی هر کلمه به مطالب مرتبط با آن دسترسی پیدا می‌کنید

دوست گرامی برای افزودن دیدگاه خود نیاز به ورود یا نام‌نویسی در سایت پارسه‌گرد دارید.

برو به بالا