آیا مایلید شور و نشاط و انرژی ای را که در دوران کودکی خود داشته اید و حالا کمرنگ شده، باز بیابید؟

مقدمات دفع سموم
 به طور قطع پاک سازی  و دفع سموم، میزان سلامتی شما را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. برخی برنامه‌ها روزه گرفتن سخت یا تکیه بر یک منبع غذایی مانند گریپفروت را توصیه می‌کنند (که برای بسیاری از مردم تحمل ناپذیر و سخت است)، که ممکن است با سرشت خاص شما سازگار نباشد. برنامه تغییر دریایی (Sea Change)، برای تغییر برنامه ۲۱ روزه‌اش به صورت یک آزمون هفتگی برای جستجوگران بدن – روح، از اصول مقدماتی تغذیه صحیح استفاده کرده است که شامل یک جدول غذایی می‌شود. این برنامه نه دربردارنده روزه است و نه محدودیت‌های کالری. با خوردن سه وعده کامل غذایی به علاوه اسنک‌های معده پر کن، جای کمی برای انتخاب غذاهای کاملی دارید که با روش مداوم تری نیاز بدن را برآورده می‌سازند. قبل از شروع این برنامه یا هر برنامه دیگری، میزان سطح سلامت کلی خود را مشخص کنید. اگر باردار هستید، برنامه دفع سم اتخاذ نکنید. اگر شرایط خاص سلامتی یا بیماری مزمنی دارید، تحت نظر پزشک پاک سازی را انجام دهید؛ حتی اگر شرایط خاصی ندارید، مشورت با یک پزشک ایده خوبی است. ممکن است در طول دفع سم متوجه بسیاری از بیماری‌های پنهان خود شوید.
وقتی برنامه خود را شروع می‌کنید، خود را ملزم به مراقبت از خود نمایید. آزمایشات دفع سم به طرق مختلف انجام می شوند، حتی برای کسانی که آن را به صورت عادت انجام می‌دهند. توجه داشته باشید وقتی برخی از ناراحتی‌های فیزیکی و روحی ملایم، برایتان عادی باشند، واقعا احساس بیماری وجود ندارد. اگر مورد دوم را تجربه می‌کنید، باید از برنامه خارج شوید و در اولین فرصت توسط پزشکتان معاینه شوید. مسائل نهایی که باید در ذهن نگاه دارید: برنامه روحی – جسمی بیشتر بر خوب بودن تاکید دارد تا بر از دست دادن وزن، هر چند ممکن است مقداری وزن نیز از دست بدهید. آرام حرکت کنید و به غذای خود توجه کافی داشته باشید. تلوزیون و سایر مزاحمت هایی که خوردن بی‌فکر را ترغیب می‌کنند، حذف نمایید. درباره مواد غذایی که در بشقاب خود دارید، تفکر کنید. با قدردانی کامل از مواد غذایی که شما را سرزنده می‌سازند، بعد از اجرای این برنامه از لحاظ تغذیه‌ای، سلامتی طولانی خواهید داشت.
نباید‌ها (و باید‌ها) ی برنامه سم زدایی
ایده اصلی برنامه دفع سم جسمی – روحی چیست؟ دور شدن از غذاهای آلرژی زا، ناسالم، خطرناک یا حتی غذاهای ساده ناسالم. ما آن‌هایی را مد نظر قرار داده‌ایم که حاوی افزودنی‌های مصنوعی، هورمون، چربی‌های اشباع شده یا مواد آلرژی زا هستند و غذاهای ارگانیک و غیرآلرژی زا را به جای آن‌ها قرار دادیم. این لیست را برای پیگیری استفاده کنید.
از خوردن گوشت بپرهیزید.
 (بیف، گوشت مرغ و گوشت بره) و تمام انواع ماکیان
چرا؟ ممکن است در بردارنده هورمون‌ها و آنتی بیوتیک‌های اضافه باشند.
جایگزین: ماهی صید اقیانوس مانند هالیبوت (از ماهی های خانواده فلاندر یا ماهی های پهن) و سالمون که حاوی مقادیر بالایی اسیدهای چرب سالم امگا ۳ هستند (می توان از ماهی های دیگر نیز به عنوان جایگزین استفاده کرد).
از منابع پروتئینی که به طور بالقوه آلرژی زا هستند، بپرهیزید.
 (محصولات لبنی، تخم مرغ‌ها، محصولات سویا)
چرا؟ علاوه بر اینکه در تعدادی از افراد باعث آلرژی می‌شود، لبنیات و تخم مرغ اغلب حاوی آنتی بیوتیک هستند؛ لبنیات می‌توانند باعث اختلال متوسط تا شدید در هضم غذا شوند.
جایگزین: آجیل‌های بدون نمک و خام و روغن‌های آجیل (بادام، آجیل‌های برزیلی، بادام هندی و گردو)؛ تخمه‌ها و دانه‌های خام و بدون نمک (بذرک، کدو تنبل، کنجد و گل آفتابگردان)؛ لوبیا‌ها و نخودفرنگی (آدزوکی، نخود، لوبیا قرمز، عدس، لوبیا سفید و لوبیا چیتی)؛ و جوانه‌ها (عدس، ماش و نخود فر نگی)

از روغن‌های نیمه هیدروژنه و چربی‌های اشباع شده پرهیز کنید.
چرا؟ آن‌ها برای سلامت مضر هستند.
جایگزین: روغن‌های سالم مانند روغن زیتون ارگانیک و کنجد

پرهیز: آب کربن دار
 (به شکل آب گازدار معمولی (seltzer) و یا در سودا)
چرا؟ در طول پاک سازی باعث بادکردگی و فشار غیر ضروری بر بدن می‌شود.
جایگزین: آب فیلتر شده و تازه که باعث بیرون رفتن سم‌ها از بدن می‌شود.

پرهیز: حبوبات آلرژی زای رایج
 (ذرت، گندم، آرد سفید و محصولات مشتق مانند نان، غله و کلوچه و بیسکوییت)
چرا؟ آن‌ها بیش از حد فرآوری می‌شوند؛ واکنش‌های آلرژی زای بالقوه شامل سردرد، اسهال و سندروم روده تحریک پذیر می‌باشد.
جایگزین: حبوبات غیر آلرژی زا سرشار از فیبر و تصفیه نشده (بُستان‌افروز (amaranth)، گندم سیاه، جو دوسر، کواینا، برنج قهوه‌ای و وحشی). صورت کامل (سبوس دار) آن‌ها به نان و پاستا ارجحیت دارد.

پرهیز: مرکبات
 (گریپفروت، لیمو، پرتقال، نارنگی و لیمو ترش)
چرا؟ می‌توانند آلرژی زا باشند.
انتخاب: سایر میوه‌ها به صورت طبیعی، کامل و ارگانیک (به جای آبمیو‌ها شکل خشک شده)
پرهیز: سبزیجات شبرو (Nightshade)
 (بادنجان، فلفل، سیب زمینی زرد و سفید، گوجه)
چرا؟ به طور بالقوه برای برخی افراد آلرژی زا هستند.
جایگزین: سبزیجات پربرگ آنتی اکسیدان (باک چوی یا کلم چینی (bok choy)، انواع کلم پیچ ها، جوانه‌های خردل، کاهو و اسفناج) و سایر سبزیجات رنگارنگ (هویج، کدوتنبل، سیب زمنی هندی، کدو)
پرهیز: چاشنی‌ها
 (آب گوشت، کچاپ، مایونز، خردل، سس سویا و تمبر هندی)
چرا: بیش از حد فرآوری شده‌اند و ممکن است حاوی شکر تصفیه شده افزودنی‌ها باشند.
جایگزین: سبزی‌های خوش رایحه که هضم را تسهیل می‌کنند مانند ریحان، برگ بای (bay leaf)، دارچین، زیره سفید، رازیانه، سیر، زنجبیل، مرزنجوش، پونه کوهی و ساژ
پرهیز: شکر و شیره ذرت تصفیه شده و مصنوعی
 (در سودا، الکل، دسر‌ها و آدامس بدون شکر و نوشیدنی‌های رژیمی یافت می‌شوند)
جایگزین: شکرهای تصفیه نشده (عسل، شیره افرا، و شیره برنج) به مقدار متوسط

برنامه سم زدایی هفت روزه

روز اول: پاک سازی
قبل از اینکه وارد این برنامه هفت روزه شوید، خطوط راهنماهای کلی ما را («مقدمات سم زدایی» مشروح در بالا) برای هرگونه پرهیزی که باید اعمال کنید، بخوانید. همچنین یاد خواهید گرفت که بهترین رویکرد برای برنامه کدام است و از این رو فایده آن را به حداکثر خواهید رساند. در روز اول غذاهای مشکل زا از لحاظ تغذیه‌ای را با غذاهای سالم‌تر مبادله خواهید کرد. بخش نبایدهای سم زدایی را دوباره مرور کنید. اگر در پایان احساس بداخلاقی و سردرد کردید، تعجب نکنید، خصوصا اگر اهل مصرف کافئین باشید. این واکنش در روزهای بعد کمتر می‌شود.

 • نوشیدن هشت لیوان آب تصفیه شده و ۲۰ دقیقه پیاده روی روزانه را آغاز کنید.
 • کافئین را حذف کنید.
 • نوشیدنی‌ها را حذف کنید.
 • سودا و تمام نوشیدنی‌های کربن دار دیگر را حذف کنید.
 • پروتئین را از موادی مثل سالمون وحشی، هالیبوت، آجیل‌ها (خام و بدون نمک)، لوبیا‌ها، و نخودفرنگی و نیز جوانه‌ها مانند عدس دریافت کنید.
 • شکر‌های تصفیه شده و شیرینی‌های مصنوعی را با مقادیر جداگانه‌ای عسل، شیره افرا و شیره برنج قهوه‌ای جایگزین کنید.
 • تمام غذاهای فراوری شده با آرد سفید را حذف کنید.
 • یک دفتر روزانه غذایی داشته باشید. وعده‌های غذایی، غذاهایی را که مصرف می‌کنید و احساسی را که خواهید داشت، پیگیری کنید.

روز دوم: مواد مغذی را بیشتر کنید
حالا که تخلف‌های غذایی عمده را حذف کرده‌اید، زمان ریتم دادن به رژیمتان است. امروز سبزیجاتی را انتخاب خواهید کرد که وقتی سم زدایی می‌کنید، مواد مغذی بیشتری به شما می‌دهند. ممکن است ناراحت باشید. آب بیشتری بنوشید و برای بالا بردن انرژی کمی آجیل به رژیم خود اضافه کنید.

 • به مواد ۱۰۰ درصد ارگانیک روی بیاورید.
 • سبزیجات خود را متنوع سازید. سبزجات رنگارنگ، مانند سبزیجات پربرگ تیره، را به حد کافی مصرف کنید.
 • سبزیجات شبرو را حذف کنید: بادنجان، گوجه، سیب زمینی‌ها و فلفل‌ها
 • از میوه لذت ببرید اما از تمام انواع مرکبات و میوه خشک پرهیز کنید.
 • غذاهای تازه بخورید؛ از غذاهای کنسرو شده و بسته بندی شده پرهیز کنید.
 • از ادویه‌ها بپرهیزید. غذهای خود را با گیاهان مورد علاقه و مزه‌ها طعم دار کنید.

روز سوم: لبنیات را محدود کنید
کار امروز می‌تواند به شکل عجیبی مشکل باشد (مگر آنکه گیاه خوار باشید). اما به خاطر اینکه فرآورده‌های شیری – و جوشانده شیر – می‌توانند باعث آلرژی شوند، حذف کردن آن‌ها می‌تواند یک استراحت به بدن شما بدهد.

 • تمام لبنیات را حذف کنید.
 • تخم مرغ را حذف کنید.
 • جوشانده شیر را حذف کنید. شیر جوشانده را با شیر برنج یا بادام جایگزین کنید.
 • همچنان که راه خود را از طریق این برنامه پیش می‌برید، اسنک‌های سالمی که از لحاظ احساسی و تغذیه‌ای برای شما مفید خواهند بود، نیز درست کنید. تکه‌های سیب را با یک تکه از کره بادام، برگ‌های کلم را که با سبزیجات تازه پر شده است، یا تکه‌های هویج و انگور فریزشده را امتحان کنید.
 • به رژیم خود تخمه و دانه‌ها (مانند گل آفتابگردان یا کدو تنبل) را اضافه کنید. آجیل بی‌نمک و خام بهتر است.


روز چهارم: حبوبات خوب
حالا شما آماده برای تغییر نهایی غذایی خود هستید؛ یعنی حذف حبوباتی که بالقوه آلرژی زای هستند. با تکمیل تغییرات رژیم غذایی خود، روی تجسم فرایند پاکسازی که بعد از این انجام می‌شود، تمرکز کنید.

 • هر گونه حبوبات آلرژی زا را حذف کنید، شامل تمام محصولات مشتق از گندم مانند نان و کلوچه‌های کوچک. در عوض بُستان‌افروز (amaranth)، برنج قهوه‌ای، گندم سیاه، گندمیان، کواینو، جو دوسر و برنج وحشی را امتحان کنید.
 • ذرت و مشتقات آن را حذف کنید (مانند چیپس، ترتیلا و نان ذرت). به جای روغن ذرت، با روغن زیتون آشپزی کنید و از روغن کنجد و بذرک برای چاشنی استفاده کنید.

روز پنجم: برنامه خود را آهسته کنید
در دو روز بعدی بر مراقبت خوب از خودتان تکیه کنید. وقتی سم زدایی می‌کنید، سطوح انرژی شما ممکن است تقلیل یابد، زیرا بدن شما برای حذف سموم از انرژی استفاده می‌کند. ممکن است احساس سستی و بی‌حالی نیز داشته باشید. پس این روز را به تمرکز بر درون اختصاص دهید.

 • کناره گیری خود را از غذاهای راحت با اسنک‌های خلاقانه جبران کنید. شوربای آرد دو سر را که از جو دوسر کوبیده شده، عسل و پسته تهیه می‌شود و سایر غذاهای اختراعی خود را امتحان کنید.
 • از روش‌های غیر غذایی برای راضی کردن خود بهره ببرید؛ مانند یوگا و تای چی، اما از فعالیت ایروبیک سریع خودداری کنید.

روز ششم: خودتان را لوس کنید
امروز خود را‌‌ رها کنید. از درمان‌های چشمه معدنی خانگی خود لذت ببرید و یا یکی از این ایده‌ها را امتحان کنید:

 • یک حمام گرم بگیرید و با حرکت‌های دورانی اسکراب شکر یا نمک مورد علاقه خود را به تمام بدن خود بمالید.
 • ماساژ داشته باشید.
 • یک بخور صورت به خود بدهید. سر خود را با یک حوله بپوشانید و روی یک کاسه از گیاهان جوشیده خم شوید (بابونه و اوکالیپتوس را امتحان کنید.)

روز هفتم: نتیجه کارتان را ارزیابی کنید
حالا شما به روز هفتم رسیده‌اید، چه احساسی دارید؟ آیا تمایل دارید به رژیم معمول خود بازگردید؟ در غیر این صورت، تقویت ذهن و بدن خود را احساس می‌کنید و به منظور سلامتی انجام سم زدایی را بخشی از برنامه‌های منظم خود قرار می‌دهید.

 • اگر آماده برای بازگشت به رژیم نرمال خود هستید، با غذاهایی که تردید دارید ممکن است به صورت منفی بر سیستم شما اثر بگذارند، شروع کنید (مانند فرآورده‌های شیر و کربن‌های تصفیه شده). یک گروه را چند روز بخورید و ببینید چه تاثیری بر شما دارد. بعد به صورت دائمی هر گونه غذای مشکل ساز را از رژیم خود حذف کنید.
نام مترجم: 
عارفه خوش نیت

دیدگاه‌ها

مرضیه (تایید نشده)

سلام, امیدوارم همیشه وب تمیز و زیبایی بمونه ...

۱۵ / ۱۱ / ۱۳۹۲

با تشکر از شما مرضیه عزیز
شاد و سلامت باشید

۱۶ / ۱۱ / ۱۳۹۲
برو به بالا