عضو پارسه‌گرد نیستید؟
درمان گیاهی برای یبوست

درمان گیاهی برای یبوست

تعداد امتیازها: 1712
1 نفر

دلیل اصلی یبوست چیست و بهترین راه درمان آن چه می تواند باشد؟

آیا به راستی یبوست معده و روده را تضعیف می‌کند؟

یکی از بیماری‌هایی که امروزه تعداد زیادی از افراد، دست به گریبان آن هستند یبوست است. این بیماری عوارض زیادی دارد، مانند: بواسیر، زخم معده و ورم معده. در این بیماری، مدفوع در روده‌ها سفت شده و دفع آن با سختی صورت می‌گیرد. یکی از علل آن خوردن غذاهای غیر طبیعی، به خصوص مصرف نان سفید و بدون سبوس است.
نان سفید با آردی تهیه می‌شود که تمامی سبوس آن را گرفته‌اند، به همین دلیل، نه تنها خاصیتی نداشته بلکه مضر نیز می‌باشد. از ضرر‌های مصرف نان سفید ایجاد نفخ معده و یبوست است.
نان، شانزده عامل مفید غذایی دارد که دوازده تای آن‌ها مربوط به سبوس آن است و با اعمالی که روی آرد نان‌های سفید صورت می‌گیرد، این خواص از بین می‌روند. این نان‌ها فقط باعث پر شدن شکم شده و هیچ خاصیتی ندارند.
نان جو که مورد علاقه انبیا و حضرت علی (ع) نیز بوده منافع زیادی دارد که یکی از آن‌ها معالجه یبوست است.

پوست برنج نیز برای این عارضه بسیار مفید می‌باشد که متاسفانه ما پوست آن را گرفته و مصرف می‌کنیم. در کشورهای شرق آسیا برنج را با پوست می‌پزند و از ابتلا به بسیاری امراض به خصوص یبوست نجات پیدا کرده‌اند.

عامل دیگری که ایجاد یبوست می‌کند، پرهیز از خوردن میوه و سبزی خام است که برخی افراد متاسفانه با فکر غلط از خوردن آن‌ها پرهیز می‌کنند. میوه و سبزی خام با وجودی که ممکن است کمی باعث ناراحتی در دستگاه گوارش شده (کمی نفخ ایجاد کند)، اما خوردن آن برای از بین بردن یبوست توصیه می‌شود. مشکلات گوارشی و درمان گیاهی آن را اینجا بخوانید.
یبوست سرچشمه بسیاری از امراض است و نوع مزمن علاوه بر ناراحتی در هنگام دفع، انسان را بیحال و کسل کرده و خمیازه ایجاد می‌کند. همین طور باعث بد مزه شدن دهان شده و اشتها را از بین می‌برد.
عده‌ای از مبتلایان به جای رفع علت یبوست به خوردن مسهلات و ملین‌ها روی می‌آورند و می‌کوشند با خوردن آن‌ها روده خود را روان کنند؛ اما عادت به خوردن داروهای مسهل سبب ضعیف شدن معده و روده‌ها شده و پس از مدتی مزاج را تنبل می‌کند. دارو‌ها نیز پس از مدتی اثر خود را از دست می‌دهند. پس بهتر است که به جای راه درمان ساده مانند خوردن دارو، علت پیدایش بیماری را پیدا کرده و آن را از بین برد تا خوردن دارو باعث تشدید بیماری نگردد.
در مورد بیماری یبوست نیز به همین ترتیب باید عمل نمود که ابتدا علت آن را پیدا کرده و سپس با کمک مسهلات و ملین‌ها مزاج بیمار را نرم نمود و هضم غذا را تسهیل کرد.
چنانچه گفتیم عوامل زیادی باعث بروز یبوست می‌شوند که اکنون به شرح آن‌ها می‌پردازیم، یکی از علل عمده یبوست که ابتدا به آن پرداختیم گرفتن سبوس نان و کندن پوست برنج است. افراد مبتلا به یبوست باید نان سبوس دار مصرف کنند و نان جو را جانشین نان گندم در رژیم غذایی خود نمایند.
همین طور می‌توان مقداری سبوس جو یا گندم را کوبیده و در سوپ بریزید و قبل از غذا به عنوان پیش غذا میل کنید.
سبوس برنج را نیز می‌توان به صورت جوشانده و یا دم کرده میل نمود که علاوه بر بهبود دستگاه گوارش و رفع یبوست، برای پوست و مو نیز بسیار خوب است.
یکی دیگر از عوامل ایجاد یبوست زیاده روی در مصرف نمک است. این دسته از افراد باید از خوردن غذاهای شور پرهیز کنند.
یکی دیگر از علل یبوست خوردن آب میوه و سبزیجات به جای خود میوه و سبزی است به طوریکه خاصیت خود میوه را ندارد. افراد مبتلا به یبوست باید خود میوه و سبزیجات را میل کنند.
میوه انجیر به خصوص به صورت خشک آن بهترین درمان برای یبوست است. شربت آن یبوست اطفال را برطرف می‌سازد. افراد بزرگسال می‌توانند مقداری انجیر خشک را بعد از غذا به عنوان دسر میل نمایند یا مقداری انجیر خشک را خیس کرده و صبح ناشتا با آب آن میل کنند.
انواع سیر، موسیر و والک از جمله گیاهان ضد یبوست می‌باشند و کسانی که به طور دائمی مقدار کمی سیر، موسیر یا والک با غذای خود میل کنند، کمتر مبتلا به یبوست می‌شوند. برگ‌های تازه والک را می‌توان به همراه جعفری مانند سبزی خوردن تازه با غذا میل کرد. موسیر را می‌توان خشک کرده و به صورت پودر در غذا مصرف نمود.
تخم شنبلیله برای یبوست مفید است. تخم شنبلیله را می‌توانید برای مدت‌ها نگهداری کنید، بدون آنکه خراب یا فاسد شود. اما اگر آن را بکوبید و به صورت پودر در آورید، پس از چند روز بو گرفته و خراب می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید از تخم شنبلیله برای رفع یبوست استفاده کنید، مقدار کمی از آن را کوبیده و سه وعده در روز، صبح، ظهر و شب و در هر بار یک قاشق مرباخوری از این پودر میل کنید. می‌توانید این پودر را به کمک آب میل کنید.

مطلب جلوگیری از ابتلا به یبوست را نیز بخوانید.

منبع: دکتر جزایری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1712

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
رویا
01:19    1394/01/30

من مدت یک سال یبوست داشتم یک دارویی طبیعی مصرف کردم بنام Tssi که آنرابر طرف کرد.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سميرا
13:06    1394/01/20

سلام من بيست روزه زايمان کردم زايمانم طبيعي بوده همش مايعات مصرف کردم ولي يبوست شديددارم بخاطربخيه هايي که دارم سخته واسم خيلي لطف کمکم کنيد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
علیرضا کاری (متخصص گیاهان دارویی)
13:00    1394/02/03

سلام شما از دم کرده فلوس استفاده کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
حسین
12:39    1394/01/01

عالی


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
reza
22:05    1393/11/28

خیلی سایت خوبیه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
reza
22:04    1393/11/28

سلام من چند ساله بیماری دیستروفی عضلانی دارم که تحرکم به علت این بیماری کم است چون باعث ضعف کل ماهیچه های بدن میشود من خیلی یبوست میگیریم و نفخ دارم و فقط از شیاف استفاده میکنم تو رو خدا کمکم کنید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
علیرضا کاری (متخصص گیاهان دارویی)
13:02    1394/02/03

بهتون پیشنهاد میکنم برای درمان دیستروفی به هومیوپات مراجعه کنید ووووولی برای یبوست میتونید از دم کرده زرشک پلویی و ترنجبین استفاده کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سپيده
02:34    1393/10/27

سلام من هشت ماهه باردار هستم و از اول بارداري دچار يبوست شدم گاهي هم رفع ميشه و باز برميگرده دكتر براي درمان شربت منيزيم هيدروكسايد داد اما تاثيري نداشت از تخم شربتي انجير و جو هم استفاده كردم كه تاثير انچناني نداشت با توجه به شرايطم ممكنه خواهش كنم راهي بيان كنيد تا زودتر اين مشكلم حل بشه.سپاسگذارم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
14:19    1393/11/06

با سلام
اگر میتوانید صبحها ناشتا یک لیوان آب میل نمایید و همچنین از نرمشهای مخصوص این دوران استفاده نمایید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمة حسيني
22:07    1393/10/19

Jسلام
پسر شش ساله دارم كه از بچه گي دچار يبوست است و هر نوع گياه و داروه هاي كه براي يبوست است دادم به دكتورات متعددي بردم اما خوب نشده. زمان مدفوع كردن به خون ميشود
به هيچ نوع غذا علاقه نداشته و تا خودم به ذور ندم نمي خواهد.
نظر به گفته هاي دكتوان بيش فعال هم است به اندازه كه فعاليت فيزكي دارد غذا نميخورد و مجبورم كه هميش به ذور به دهانش كنم كه باز هم بيرون ميكند.
خواهشمندم كمك كنيد
تشكر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
علیرضا کاری (متخصص گیاهان دارویی)
13:09    1394/02/03

از دم کرده فلوس استفاده کنید و کودک را در کلاسهای ورزشی مثل شنا ثبت نام کنید تا با فعالیت بیشتر انرژی تخلیه شده در داخل همان استخر به او غذای مورد علاقه او را بدهید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سمیه حسینی
08:33    1393/10/15

با سلام
دختری دارم که تقریبا سه سالشه.از دو ماه پیش یبوست گرفته. بطوریکه موقع دفع خیلی درد میکشه و حتی میترسه.داروهای مختلفی هم بهش دادیم.مثل شربت سنا گل.شربت انجیر .ولی زیاد موثر نبوده. چکار کنم که یبوستش درمان بشه ؟ با تشکرلطفا راهنماییم کنید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سیما
23:29    1393/10/10

سلام من هفت سال مبتلا بودم و همه جور داروی شیمیایی و گیاهی استفاده کردم جواب نداد رفتم پیش متخصص بعد کلی آزمایش و حتی کولونوسکوپی گفتن همه چیز سالمه باید فیبر و مایعات زیاد بخوری رفتم متخصص تغذیه برنامه تخصصی اون هم اثری نکرد تا اینکه یکی از آشنایان یه متخصص فیزیوتراپی بهم معرفی کرد که تخصصی روی عضلات و شکمی کار میکرد و به من گفت که بخاطر نا هماهنگی عضلات شکمی فشار کافی به شکم و روده‌ها برای حرکات دودی وجود نداره وروده هام تنبل شده بعد از هفت جلسه کار ورزشی الان شکمم هر روزصبح کارمیکنه و تازه اشتهامم باز شده افسردگیم رفع شده


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
علی
02:44    1393/10/13

باسلام من روزهای زمستان مبتلا به یبوست می شوم لطفا روش درمانی به وسیله انجام حرکات ورزشی را یاد دهید با تشکر.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
alimadi
09:50    1393/10/05

سلام ممنون ازاینکه وقت میذارین وجواب میدین .من چند سالی هست که همیشه نفخ دارم وهر چند وقت یکی دو روز دچار یبوست میشم واین برام خیلی عذاب اوره لطفا راهنماییم کنید .ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ميربلوك
12:50    1393/10/01

سلام - مادر من سالهاي زايادي است كه به يبوست مبتلا شده(بعداز آخرين زايمان)- اول با قرص بيزاكوديل مداوا مي كرد ولي بعد ديگه جواب نداد و حدود 10 سال مي شه كه صبحها در يك ليوان آب مخلوط پودر شده برگ سنا و مقداري گل سرخ و مقداري تخم گشنيز را مصرف مي كنه و بهتر شد.ولي من شنيدم كه اين داروي گياهي هم وقتي هميشگي شود مشكل ساز مي شود . همچنان كه اكنون هم اگر براي رفع عفونت قرص آنتي بيوتيك و نظير آن استفاده كند با وجود مصرف آن داروي گياهي بازهم يبوست ناراحتش ميكند.لطفأ راهنمايي كنيد كه چكار بايد كرد .متشكرم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
محتاج
20:40    1393/09/28

با عرض سلام و خسته نباشید. من صبح ها زمانی که از خواب بلند میشم دل درد شدید دارم و به دستشویی که میرم بهتر میشم. اگه صبح از خواب زود بیدار بشم دل درد ندارم. علتش رو برام بگین.در ضمن وقتی حبوبات مصرف میکنم سردل میگیرم. لطفا کمکم کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
علیرضا کاری (متخصص گیاهان دارویی)
15:48    1393/10/01

خب این برای اینکه دستگاه گوارشتون سرد شده مخصوصا صبح ها ..البته کولیت هم میتونه باشه و کلا چون ادم عجولی به نظر میرسد عرق زنیان بعد هر وعده غذا میل کنید یک استکان


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سحـــــــــــــر
22:15    1393/09/27

سلام خسته نباشید
من میخوام حجامت کنم
آیا برای پوست صورتم مفیده ؟؟؟
و دیگه اینکه تازگیا یبوست گرفتم... موقع اجابت مزاج خیلی درد دارم... از درد نمیدونم چیکار کنم
لطفا راهنمایی کنید.ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نصیری
12:26    1393/09/19

خواهش میکنم بفرمایید من شیر میدم دخترم دو ماهشه خوردن چای سبز مضر نیست برای بچه چون از راه شیر بهش میرسه دیگه ممنونم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
علیرضا کاری (متخصص گیاهان دارویی)
12:29    1393/09/25

سلام بله ممکنه لاغر بشه ولی افراط نکنید ...به بچه ترنجبین صاف شده بدید تا جبران کنه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نصیری
12:24    1393/09/19

سلام من 10 ماهه پیش هموروییدمو عمل کردم والان جای عمل خودش شده همورویید یبوست هم دارم ومیدونم مال خوردن گوشته ولی من فقط گوشت دوست دارم!الانم یه بچه 2 ماهه دارم و شیر میدم چیکار کنم یبوست نداشته باشم من ایران نیستم لطفا اسم داروها رو به انگلیسی بفرمایید متشکرم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
علیرضا کاری (متخصص گیاهان دارویی)
12:56    1393/09/25

سلام میتونید
Fennel+
Manna+ رو با هم دم کنید
روغن شتر مرغ


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
محمد نوري جوانرود
22:08    1393/09/10

با سلام خدمت شما
من بچه ام 5 سالشه و يبوست دارد و هفته اي يك بار مدفوع مي كند و قبل از دفع آن لرز دارد و شكمش مقداري درد مي گيرد اما از همه مهمتر اينكه مدفوعش شل است و شربت سناگل و لاكتولوز بهش دادم اما تأثير آنچناني نكرده است و همين حالت دارد آيا براي وي چكار كنم؟ ممنون از شما


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
علیرضا کاری (متخصص گیاهان دارویی)
13:06    1393/09/11

شکم بچه رو با رو غن بادام ماساژ دهید هر روز

شکر سرخ در ابجوش حل کنید روزی 2 بار


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مجید محمدی
23:52    1393/08/25

با سلا به شما .فرزندی دارم 19ماهه ۸کیلو که مریضی سی پی (فقط حرکتی) دچار است .چند ماهی است که یبوست شدید دارد وخیلی زجر میکشد به طوری که از گریه زیاد کبود و کم حال میشود لطفا راهنمایی کنید ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
آرزو بهروزی
16:23    1393/08/22

من آرزو بهروزی هستم از تبریز مزاحمتون شدم کاره پوست انجام میدم خوشحال میشم اگه ادرس محل توضیح محصولات گیاهی خود شماره وادرس رو برام بدید چون باشمارهای توی سایت تماس گرفتم موبایل نگرفت وشماره ثابت خواب ندادن خواهش میکنم باهام تماس بگیرید چون من به محصولات پوست مخصوصا ماسکها نیاز دارم منتظرم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
شکوه جعفری (مدیر روابط عمومی)
19:04    1393/08/24

با سلام خدمت شما دوست گرامی
باید با همان شماره ای که در محل آگهی اعلام شده تماس بگیرید.همکاران من تماس گرفتند تا اطمینان حاصل کنند که قابل دسترس است و باید بگویم که موفق شدند. شما نیز پیگیر باشید تا به نتیجه برسید.
با آرزوی موفقیت


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
اکبر
14:59    1393/08/02

سلام یه راه گیاهی برای درمان اعتیاد بگویید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
علیرضا کاری (متخصص گیاهان دارویی)
11:49    1393/08/03

خسته نباشید

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 9+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید