عضو پارسه‌گرد نیستید؟
درمان گیاهی برای یبوست

درمان گیاهی برای یبوست

تعداد امتیازها: 2753
1 نفر

دلیل اصلی یبوست چیست و بهترین راه درمان آن چه می تواند باشد؟

آیا به راستی یبوست معده و روده را تضعیف می‌کند؟

یکی از بیماری‌هایی که امروزه تعداد زیادی از افراد، دست به گریبان آن هستند یبوست است. این بیماری عوارض زیادی دارد، مانند: بواسیر، زخم معده و ورم معده. در این بیماری، مدفوع در روده‌ها سفت شده و دفع آن با سختی صورت می‌گیرد. یکی از علل آن خوردن غذاهای غیر طبیعی، به خصوص مصرف نان سفید و بدون سبوس است.
نان سفید با آردی تهیه می‌شود که تمامی سبوس آن را گرفته‌اند، به همین دلیل، نه تنها خاصیتی نداشته بلکه مضر نیز می‌باشد. از ضرر‌های مصرف نان سفید ایجاد نفخ معده و یبوست است.
نان، شانزده عامل مفید غذایی دارد که دوازده تای آن‌ها مربوط به سبوس آن است و با اعمالی که روی آرد نان‌های سفید صورت می‌گیرد، این خواص از بین می‌روند. این نان‌ها فقط باعث پر شدن شکم شده و هیچ خاصیتی ندارند.
نان جو که مورد علاقه انبیا و حضرت علی (ع) نیز بوده منافع زیادی دارد که یکی از آن‌ها معالجه یبوست است.

پوست برنج نیز برای این عارضه بسیار مفید می‌باشد که متاسفانه ما پوست آن را گرفته و مصرف می‌کنیم. در کشورهای شرق آسیا برنج را با پوست می‌پزند و از ابتلا به بسیاری امراض به خصوص یبوست نجات پیدا کرده‌اند.

عامل دیگری که ایجاد یبوست می‌کند، پرهیز از خوردن میوه و سبزی خام است که برخی افراد متاسفانه با فکر غلط از خوردن آن‌ها پرهیز می‌کنند. میوه و سبزی خام با وجودی که ممکن است کمی باعث ناراحتی در دستگاه گوارش شده (کمی نفخ ایجاد کند)، اما خوردن آن برای از بین بردن یبوست توصیه می‌شود. مشکلات گوارشی و درمان گیاهی آن را اینجا بخوانید.
یبوست سرچشمه بسیاری از امراض است و نوع مزمن علاوه بر ناراحتی در هنگام دفع، انسان را بیحال و کسل کرده و خمیازه ایجاد می‌کند. همین طور باعث بد مزه شدن دهان شده و اشتها را از بین می‌برد.
عده‌ای از مبتلایان به جای رفع علت یبوست به خوردن مسهلات و ملین‌ها روی می‌آورند و می‌کوشند با خوردن آن‌ها روده خود را روان کنند؛ اما عادت به خوردن داروهای مسهل سبب ضعیف شدن معده و روده‌ها شده و پس از مدتی مزاج را تنبل می‌کند. دارو‌ها نیز پس از مدتی اثر خود را از دست می‌دهند. پس بهتر است که به جای راه درمان ساده مانند خوردن دارو، علت پیدایش بیماری را پیدا کرده و آن را از بین برد تا خوردن دارو باعث تشدید بیماری نگردد.
در مورد بیماری یبوست نیز به همین ترتیب باید عمل نمود که ابتدا علت آن را پیدا کرده و سپس با کمک مسهلات و ملین‌ها مزاج بیمار را نرم نمود و هضم غذا را تسهیل کرد.
چنانچه گفتیم عوامل زیادی باعث بروز یبوست می‌شوند که اکنون به شرح آن‌ها می‌پردازیم، یکی از علل عمده یبوست که ابتدا به آن پرداختیم گرفتن سبوس نان و کندن پوست برنج است. افراد مبتلا به یبوست باید نان سبوس دار مصرف کنند و نان جو را جانشین نان گندم در رژیم غذایی خود نمایند.
همین طور می‌توان مقداری سبوس جو یا گندم را کوبیده و در سوپ بریزید و قبل از غذا به عنوان پیش غذا میل کنید.
سبوس برنج را نیز می‌توان به صورت جوشانده و یا دم کرده میل نمود که علاوه بر بهبود دستگاه گوارش و رفع یبوست، برای پوست و مو نیز بسیار خوب است.
یکی دیگر از عوامل ایجاد یبوست زیاده روی در مصرف نمک است. این دسته از افراد باید از خوردن غذاهای شور پرهیز کنند.
یکی دیگر از علل یبوست خوردن آب میوه و سبزیجات به جای خود میوه و سبزی است به طوریکه خاصیت خود میوه را ندارد. افراد مبتلا به یبوست باید خود میوه و سبزیجات را میل کنند.
میوه انجیر به خصوص به صورت خشک آن بهترین درمان برای یبوست است. شربت آن یبوست اطفال را برطرف می‌سازد. افراد بزرگسال می‌توانند مقداری انجیر خشک را بعد از غذا به عنوان دسر میل نمایند یا مقداری انجیر خشک را خیس کرده و صبح ناشتا با آب آن میل کنند.
انواع سیر، موسیر و والک از جمله گیاهان ضد یبوست می‌باشند و کسانی که به طور دائمی مقدار کمی سیر، موسیر یا والک با غذای خود میل کنند، کمتر مبتلا به یبوست می‌شوند. برگ‌های تازه والک را می‌توان به همراه جعفری مانند سبزی خوردن تازه با غذا میل کرد. موسیر را می‌توان خشک کرده و به صورت پودر در غذا مصرف نمود.
تخم شنبلیله برای یبوست مفید است. تخم شنبلیله را می‌توانید برای مدت‌ها نگهداری کنید، بدون آنکه خراب یا فاسد شود. اما اگر آن را بکوبید و به صورت پودر در آورید، پس از چند روز بو گرفته و خراب می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید از تخم شنبلیله برای رفع یبوست استفاده کنید، مقدار کمی از آن را کوبیده و سه وعده در روز، صبح، ظهر و شب و در هر بار یک قاشق مرباخوری از این پودر میل کنید. می‌توانید این پودر را به کمک آب میل کنید.

مطلب جلوگیری از ابتلا به یبوست را نیز بخوانید.

منبع: دکتر جزایری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 2753

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
زهره
01:56    1395/02/20

من یکسال هستش یبوست مزمن گرفتم مثلا باید 6تا یا 7 تا قرص ملین بخورم تا شکمم کار کنه کلا روده هام فلجه وبزرگ ترین مشکل من با خوردن حتی نصف کف دست نون یا هر چیزی حتی خوردن آب شکمم ورم میکنم و خیلی بزرگ میشم تا کار کنه کوچک بشه کولون انجام دادم سالم بوده ولی از غذا افتادم دوست دارم بخورم اگه هم بخورم حتی به مقدار اندک شکمم بزرگ میشه و مصرف ملین هم باید با دوز بالا بخورم حتی گیاهی و همه جور داروها رو امتحان کردم حتی گاز هم از من خارج نمی رودهام کاملا فلجه هیچ اراده ای از خودش نداره کمکم کنید دارم دیونه میشم مادر دو تا بچه کوچک هم هستم زندگی نمیتونم بکنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
baran
14:27    1395/01/29

سلام .پسرم شش سالشه یبوست مزمن داره دکتر بردم پودر پیدرولاکس داد .من دوس ندارم درمان شیمیایی داشته باشه لطفا راهنمایی کنید در ضمن تخلیش به این صورته که لباس زیرش را کثیف میکنه تخلیه یه دفعه نداره .خواهشا منو راهنمایی کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
رضا
02:01    1395/01/01

سلام..من چند وقته ببوس شدند داشتم، ، تقریباً همه راهها رو امتحان کردم، اما انجیر خیس شده تقریبا کار منو هم کرده، ،،،، اما وقتی انجیر میخورید ديگه الو بخارا یا تمر هندی نخورید چون مزاج این دو تا سرد است و دوباره ببوس شدند میگیرید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
M.J
01:17    1394/12/28

سلام دکتر .من یبوست شدید دارم.همه را هارو امتحان کردم.از صبح 2لیوان اب ناشتا.2لیوان شیر.کلی انجیر و الو مصرف کردم.فقط چن دققیقه پیش با زور کمتونستم برم دستشویی.در طول روز کلی هم اب میوه و اب مصرف میکنم اما فایداه ای ندارهههه.خیییلی ناراحتم و خیلی بده...واقعا نمیدونم چیکا کنم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مهشید
22:39    1394/12/01

ممنونم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمه
00:46    1394/09/29

سلام
مادرم یبوست خیلی شدید دارن و به همین علت هنگام دفع ادار جدیدا خونریزی میکنند خواهش میکنم راهنماییم کنید من خیلی نگرانش هستم
این آیدی لاین منه :dfmr22
تو رو خدا اگه هر اطلاعاتی دارین واسم بفرستین. خواهش میکنم.

و ممنونم از سایت خوبتون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
mm
17:58    1394/12/23

برای خون ریزی مقعد راه درمانی است که نه شنیده اید و نه دیده اید تنها درمان ارزان استفاده از گازوئیل است نخندید چون من هم میخندیدم و بعد دیدم بهتر از این تو دنیا نیست شما با چند قطره گازوئیل داخل مقعد کنید و مالش دهید و با 2 بار استفاده خون ریزی شما خوب می شود این قضیه تست شده است و انهایی که تست کرده اند اول خندیده اند و بعد خوب شدن


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ناشناس
18:27    1394/09/08

با سلام
من هم دچار یبوست شدید شدم خیلی اذیت می شدم ولی بوسیله تنقیه به وسیله یک عدد سرنگ (که نوکش را بریدم )تقریبا" راحت شدم
خواستم بدونم اینکار که در هر سه روز یک بار انجام می دم باعث تنبلی روده هام نمی شه ممنون می شم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
به پسند
10:05    1394/12/22

ازحکیمی شنیدم که میگفتند درتوالت بعد از تخلایه کامل آب راولرم نمکوده وسرشیلنگ را دردهانه مقعد قراردهید تا مقداری آب وارده روده شما بشود. بعد اقداتم به تخلیه کنید این عمل برای درمان یبوست وپروستان بسیار انفذ است.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرضيه پوركريمي
22:32    1394/08/05

اين سايت عالي


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مهدی تقدیریان
14:28    1394/06/18

با عرض سلام
تشکر از مدیریت سایت بابت مطالب آموزنده و ارزشمند
بنده در جایی دیگر در مورد روشهای درمان یبوست مطالبی را خواندم که فکر میکنم برای کاربران هم ارزشمند باشد
http://www.avayesalamati.com/کلینیک-آوای-سلامتی/ID/31/یبوست-و-روشهای-درمان-ان


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
م
08:48    1394/05/14

با سلام
من هموروئيد گريد سه دارم علايمش درمان شده هيچ گونه خونريزي و... ندارم فقط يبوست!
تا ماه ها من آلو ناشتا مي خوردم
خوب بد ولي الان ديگه جواب نميده انگاري كه بدن بهش عادت كرده باشه
تا يك ماه هم خاكير ناشتا جواب داد
الان هيچ كدام ازين روشها جواب نميده ميشه راهنماييم كنيد.
با تشكر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
کژال
18:59    1394/04/17

سلام خسته نباشید من بدلیل یبوست دوسال بواسیر دارمودرحین دسشویی خونرویزی شدید دارم کلونسکوپیم دادم گفتن ورم معده داری ودر حین مصرف داروها هیچ نتیجه ای نگرفتم از شما میخام که برای بهبودیم راهنماییم کنید مرسی


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
حبیب بازگیر (مشاور طب سنتی و گیاهان دارویی)
22:47    1394/04/22

با سلام

- تا 2 هفته یک روز در میان 1 لیوان عرق شاهتره را به حد جوش برسانید با 3 قاشق خاکشیر تمیز شده ناشتا میل شود.
روز بعد ترنجبین را در یک و نیم لیوان آبجوش حل کنید صاف کرده داغ داغ با 3 قاشق خاکشیر تمیز شده ناشتا میل شود. تا ظهر چیزی میل نشود مگر فرنی

- سوپ جو + سبزیجات در پایان 10 عدد آلو بخارا را به سوپ اضافه شود پیش از غذا میل شود.

- کپسول رو همورین طبق دستور مصرف نمائید.

- پودر برنگ کابلی بعد از نهار و شام 1 قاشق مربا خوری با آب

- شب ها آبگوشت تیره بدون نان

- تره و گشنیز هرکدام چند برگ را خوب له کنید و با چند قاشق شیر بجوشانید خمیر آن را روی زخم بگذارید تا 3 شب از شب چهارم روغن بلادر بمالید.

پرهیز:
سرخ کردنی- کباب- گوشت گاو- شیر- ادویه و سیر- فست فود ها- شیرینی جات قنادی- آب یخ- نوشابه- ماکارونی- سس- روغن نباتی.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
طاها
23:24    1394/04/06

سلام من یبوست شدید دارم به طوریکه هنگام دفع مقدار زیادی خون خارج میشه و درد شدیدی هم داره راهنمایی کنین لطفا


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
حبیب بازگیر (مشاور طب سنتی و گیاهان دارویی)
00:00    1394/04/27

یبـــوست ( ام الامراض )

۱_ به مدت یک هفته تمام از غذاهای ممنوعه پرهیز شود
( سرخ کردنی و غذاهای سنگین . روغن نباتی . سس گوشت گاو . فست فود و کنسروجات . نوشابه های گازدار )
۲_ روزی دولیوان شربت عسل ( یک لیوان اب + ۱ قاشق عسل + چند قطره ابلیمو تازه و چند تکه یخ . حدود ۳ تا ۵ دقیقه مزه مزه شود
۳‌_ مرتب سیب و کیوی میل شود
۴_ روزی یک بار : ۱۵ عدد الو بخارا را در یک لیوان اب دو ساعت در یخچال گذاشته بعد هم اب وهم الو میل شود

۵_ روزی ۶ لیوان اب در روز
۶_ خاکشیر و نبات با آب ولرم ناشتا میل شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
رسول رشتیان
18:30    1394/06/05

باسلام
مدت ده سال است دچار بیماری پارکنسون شدم و یکی از عوارض یبوست شدید میباشد اما همه هیچکدام انها تاثیری نداشت تا اینکه یک فرمول برای خودم ساختم و موئثر واقع شد. آنهم چیزی جز آب گرم نیست وبا اینعمل مدفوع سفت شده را از خودم جدا میکنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ایوب
16:38    1394/04/06

عالی عالیه....ازتون ممنونم!!!!!


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ایوب
16:33    1394/04/06

واقعااموزنده هستش.ازشمابابت این اگاهی بخشیتون ممنونم...


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
امید
19:48    1394/03/13

با سلام . من حدود یک هفته پیش دچار سرماخوردگی و گلودرد شدم و در یک اقدام نابخردانه خوددرمانی رو شروع کردم . و در عرض دو روز 7 - 8 تا قرص استامینوفن کدئین و چند تا کپسول آموکسی سیلین و یکی دو تا هم بروفن و یک کپسول نوافن خوردم که اتفاقا با همدیگه تداخل هم داشتند و بعد دیدم معده م کمی ورم کرد . البته هیچ نوع علائمی نداره درد و سوزش نداره رنگ ادرار و مدفوع هم طبیعیه اشتها هم سر جاشه فقط کمی معده م ورم کرده و از داخل شکم صدای قار و قور میشنوم و گاهی اوقات ترش و ریفلاکس میکنم . میخواستم ببینم بنظرتون یبوست دارم یا از قرص های مسکن اینطوری شدم .خودم که فکر میکنم این قرص ها تمام آب بدن و معده رو کشیده و خشک کرده این رو هم بگم هنوزم عطسه که میکنم بدنم کمی درد میکنه و حس سرماخوردگی دارم یعنی هنوز سرماخوردگیم کاملا خوب نشده !. ممنون ازتون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
hamed.payatel
13:02    1394/03/13

با سلام .من ۳۵سالمه و ۵ساله که به بیماری ای ال اس مبتلا شده ام و الانم به سختی با ۲ انگشتم برایتان مینویسم .تحمل این بیماری به اندازه کافی سخت هست ولی مشکل یبوست دیگه کلافم کرده واقعا دیگه کم اوردم . حتی شده ۱۵ رور اجابت مزاجم طول میکشه و با ... ۴بار اینقدر درمانده شدم که از ۲ یا ۳ قاشق روغن کرچک استفاده کردم و با توجه به شرایطم اینقدر حالم بد شد که احساس مرگ رو کاملا لمس کردم فشارم افتاد اب بدنم کم شد عرق سرد شدید و ... اما تحمل یبوست اینقدر سخت بود که حاضر شدم . عزیزان من چه کنم ؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
یا شافی
18:18    1394/04/10

سلام. تو اینترنت سرچ کنید گیاهان دارویی معجزه . باهاشون تماس بگیرید مشکلتون رو بگید. انشاا... شفا پیدا میکنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
hamed.payatel
13:38    1394/03/14

خوشبختانه یا متاسفانه هنوز موفق به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد نشدم . من همه نظرات و پاسخها رو خوندم و قدری گیج شدم .من چی بخورم؟ چه غذاهایی که در دسترس هستند سرشار از فیبر میباشند ؟ من بعد از ده روز که موفق به دفع میشوم با کلی مشقت به اندازه یک کودک دفع دارم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
نگار
10:36    1394/04/22

صبحانه سبوس گندم در شیر گرم. انجیر خشک خیسانده در شیر . آلوی خورشتی خیسانده در آب یا پخته شده. کاهو. سبزیجات خام ریز خرد شده.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سلام
15:02    1394/02/29

سلام من مدت سه سال است از دارو بوژروفین مخصوص ترک استفاده می کند ومدتی است که یوبوست گرفته ام چه کار کنم از دینه وداروهای مختلف یبوست استفاده کرده ام


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
حبیب بازگیر (مشاور طب سنتی و گیاهان دارویی)
00:14    1394/04/27

یبـــوست ( ام الامراض )

۱_ به مدت یک هفته تمام از غذاهای ممنوعه پرهیز شود
( سرخ کردنی و غذاهای سنگین . روغن نباتی . سس گوشت گاو . فست فود و کنسروجات . نوشابه های گازدار )
۲_ روزی دولیوان شربت عسل ( یک لیوان اب + ۱ قاشق عسل + چند قطره ابلیمو تازه و چند تکه یخ . حدود ۳ تا ۵ دقیقه مزه مزه شود
۳‌_ مرتب سیب و کیوی میل شود
۴_ روزی یک بار : ۱۵ عدد الو بخارا را در یک لیوان اب دو ساعت در یخچال گذاشته بعد هم اب وهم الو میل شود

۵_ روزی ۶ لیوان اب در روز
۶_ خاکشیر و نبات با آب ولرم ناشتا میل شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ساناز
00:43    1394/02/13

اب ماست چکیده در رفع یبوست معجزه میکنه .اب ماست و بگیرین یک لیوان میل کنید در عرض 2تا 3 ساعت نتیجه عالیش و میبینین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مسعود
16:21    1394/02/09

با سلام خدمت شما.من 24 سالمه و چند ماهه پیش به علت بوی بسیار بد دهان به متخصص داخلی مراجعه کردم.دکتر به من گفت که باید آندوسکوپی بدی.بعد مشخص شد که من هلیکو باکتر پیلوری دارم.جناب دکتر برای من داروی پمپ پروتن-شربت معده و کاهنده اسید معده نوشت.اما من از اون داروها استفاده نکردم و رفتم پیش پزشک فوق تخصص گوارش و کبد.اون برام قرص رابزول-بیسموت و مترونیدازول تجویز کرد که من هرروز بین صبحانه 2تا بیسموت و 2تا مترونیدازول میخوردم.شبها هم بین شام به همین شکل و نیم ساعت قبل از صبحانه و نیم ساعت قبل از شام هم رابزول مصرف کردم.حدود 3 هفته قرصها تموم شد و رفتم پیش دکتر دیگه مترونیدازول ننوشت.فقط بیسموت روزی 3تا و رابزول همون نیم ساعت قبل از ناشتا و شام.دیگه اونها هم داشت تموم میشد که اومدم تهران سرکار.اما قبل از اینکه قرصها کم کم تموم شه من احساس یبوست میکردم تا اینکه قرصها تموم شد و یبوست شدید با خون ریزی چند قطره و زخم شدن نصیبم شده.فعلا برای رفع این مشکل بیزاکودیل میخورم.حالا به نظر شما برم پیش متخصص های تهران یا مرخصی بگیرم برم دکتر شهر خودمون یا اینکه از قرصهای آلگومد استفاده کنم. بسیار از شما سپاسگزارم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
علیرضا کاری (متخصص گیاهان دارویی)
12:30    1394/02/15

سلام با این اوصاف شما بهتره که کلونوسکوپی یا اندوسکوپی کنید تا علت خون ریزی مشخص شه البته اگر به علت یبوست خون ریزی معقدی باشه مشکلی نیست ولی اگر مربوط به روده ها باشه خطر داره باید بررسی شه .....


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
رویا
01:19    1394/01/30

من مدت یک سال یبوست داشتم یک دارویی طبیعی مصرف کردم بنام Tssi که آنرابر طرف کرد.

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 2+9 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید