خار شیر(خار مریم)

خار شیر (خار مریم)

تعداد امتیازها: 859
1 نفر

خارشیر افسانه ای را می توان به صورت های مختلف مصرف نمود؛ از اضافه کردن به سالاد گرفته تا جوشاندن و خوردن با کره!

آنچه لازم است در مورد این گیاه بدانید

1. تاریخچه:


دانه‌های این گیاه ۲۰۰۰ سال است که برای معالجه بیماری‌های مزمن کبد و محافظت از کبد علیه مواد سمی استفاده می‌شود. حدود قرن شانزدهم استفاده از این گیاه رواج یافته و تقریباً تمامی قسمت‌های آن مصرف می‌شد. عصاره‌های خار شیر سنتی نیز از دانه‌های آن گرفته می‌شده است.

2. مشخصات:

خار شیر (خار مریم) بومی مناطق مدیترانه‌ای اروپا، آفریقای شمالی و خاورمیانه می‌باشد. نام خار شیر برگفته از دو خاصیت برگ‌های آن است: لکه‌هایی از ترشحات سفید و عصاره‌ای شبیه شیر دارد.

از روغن آن برای شفافیت دست و صورت و رفع خشکی پوست استفاده می‌شود.

2. روش استفاده:

ریشه‌های این گیاه را می‌توان به صورت خام خورد، نیم پز یا کباب کرد یا جوشاند و کره روی آن مالید. جوانهٔ آن را در فصل بهار از ریشه ببرید، آن را آب پز نموده و با کره مصرف کنید. برگه‌های تیغ دار سر گل این گیاه در گذشته مانند کنگر خورده می‌شد. می‌توانید ساقه‌های خار شیر را بعد از کندن پوست آن در شب خیس کنید تا تلخی‌اش گرفته شود و بعد آن را دم نمایید. خار برگ‌های آن را می‌توان زدود، جوشاند و به جای اسفناج استفاده نمود. همچنین می‌توانید به صورت خام آن‌ها را به سالاد اضافه کنید.

زمینه مصرف گیاه:

  • سرطان‌های سینه، گردنهٔ رحم و پروستات
  • بیماری‌های کبد
  • کاهش کلسترول خون
  • دیابت 2
  • سیروز کبدی
  • اعتیاد
  • کاهش اثر تخریب کبدی داروهای شیمی درمانی
مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 859

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 2+2 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید