آنچه لازم است در مورد این گیاه بدانید:

1. مشخصات

شوید یک گیاه چند ساله مقاوم است. این تنها گونه از سرده آنتوم با نام گیاه‌شناسی «عصاره آنتوم» و نام خانوادگی چتریان است. برگ‌ها گسترده‌تر و شبیه به برگ رازیانه است. گل‌ها در تعدادی چتر کوچک به رنگ‌های سفید تا زرد هستند. دانه‌های گیاه شوید 4 تا 5 میلی‌متر طول و 1 میلی‌متر ضخامت دارند. سالیان سال از شوید به عنوان دارو استفاده می‌شده است. این گیاه طعم و عطر تُندی دارد که اشتها را برمی‌انگیزد.

 2. تاریخچه:

مبدأ شوید در اروپای شرقی، حوزه مدیترانه و در غرب آسیا است. این گیاه در حال حاضر در انگلستان، آلمان، رومانی، ترکیه، ایالات متحده آمریکا و روسیه نیز کشت می‌شود. شوید هند، بومی شمال هند است و نسبت به شوید اروپایی بزرگ‌تر است. شوید در تابستان‌های گرم و نور زیاد خورشید بهتر رشد می‌کند. حتی سایه جزئی نیز عملکرد گیاه را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. خاک غنی و زهکش از رشد خوب گیاه حمایت می‌کند. بذر شوید می‌تواند 3 تا 10 سال بر روی گیاه دوام بیاورد و زمانی که دانه‌ها شروع به رسیدن کردند، با بریدن سر گل می‌توان آنها برداشت کرد. سپس دانه‌ها را به مدت حدوداً یک هفته خشک می‌کنند.
بیماری‌های شایع که با کمک تخم شوید (بذر شوید) درمان می‌شوند: شوید دارای خواص دارویی بسیاری است که به طور عمده از وجود ترکیبات خاصی به نام مونوترپن‌ها، فلاونوئید‌ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه خاص در این گیاه ناشی می‌شوند. بیماری‌هایی که می‌توانند با کمک تخم شوید درمان شوند، عبارتند از:
1. سوء هاضمه: شوید یک اشتها آور طبیعی است و در انواع شیوه‌های پخت و پز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسانس شوید تحریک کننده و فعال کننده ترشح شیره‌های گوارشی و صفرا است. این اسانس حرکت پریستالیک روده‌ها را نیز تحریک می‌کند. شوید با خواص میکروب‌کشی خود اسهال را درمان کرده و باکتری ایجاد کننده عفونت میکروبی را از میان می‌برد. تخم شوید همچنین در برابر عفونت‌های قارچی نیز مبارزه می‌کند و بنابراین یک درمان موثر برای اسهال خونی به شمار می‌آید.

2. سکسکه: سکسکه واقعاً اذیت کننده و نگران کننده است. سکسکه در درجه اول به دلیل به دام افتادن و حرکت رو به بالای گاز‌ها از طریق لوله غذا رُخ داده و در درجه دوم به دلیل برخی از آلرژی، حساسیت، بیش فعالی و عملکرد نادرست سیستم اعصاب ایجاد می‌شوند. این گیاه ضد نفخ است و به خارج شدن گاز به دام افتاده در سیستم گوارش کمک می‌کند و همین‌طور تولید گاز را نیز کاهش می‌دهد. از طرف دیگر این گیاه به عنوان یک آرام بخش عمل می‌کند، در نتیجه به آرام کردن سکسکه‌ای که بر اثر آلرژی، بیش فعالی، اختلالات عصبی و غیره ایجاد شده است، نیز کمک می‌کند.

3. مشکلات تنفسی: تخم شوید به دلیل وجود کامپفرول و برخی اجزای دیگر فلاونوئید‌ها و مونوترپن‌های موجود در اسانس‌های آن، دارای خواص ضد احتقانی و ضد هیستامین است. همین خاصیت ضد هیستامینی به بر طرف نمودن احتقان در دستگاه تنفسی که به دلیل هیستامین رخ داده و همچنین بر طرف نمودن آلرژی و سرفه کمک می‌کند.
4. سرطان: مونوترپن‌ها ماده موثر موجود در اسانس تخم شوید هستند. آنها محرک طبیعی و محافظت کننده در برابر مواد شیمیایی مضرند، زیرا ترشح آنزیمی به نام گلوتاتیون S-ترانسفراز را راه‌اندازی می‌کنند. این آنزیم در خنثی کردن مواد سرطان‌زا، به ویژه سیانو و بنزو مشتقات و رادیکال‌های آزاد بسیار مؤثر است و در نتیجه از ما در برابر سرطان محافظت می‌کند. دانه‌های شوید آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی هستند و همین امر نیز به طور کلی از ابتلا به سرطان جلوگیری می‌کند.
5. قاعدگی: روغن‌های معطر شوید حاوی فلاونوئید‌ها هستند. این فلاونوئید‌ها محرکند و به ترشح هورمون‌های خاصی را که در تنظیم چرخه قاعدگی مؤثرند، کمک می‌کنند.

6. عفونت‌های میکروبی: هم بذر شوید و هم برگ آن، دهان را به طور طبیعی تمیز و خوشبو می‌کنند. روغن‌های معطر موجود در تخم شوید طبیعتاً میکروب‌کش، ضداکسیدان و ضدعفونی‌کننده‌اند. این امر به از بین رفتن عفونت‌های میکروبی دهان کمک می‌کند. این مواد با رادیکال‌های آزاد که باعث آسیب رسیدن به لثه‌ها و دندان‌ها می‌شوند نیز مبارزه می‌کنند.

7. بی‌خوابی: روغن‌های معطر موجود در گیاه شوید به عنوان یک آرام بخش، محرک و خواب آور فوق العاده عمل می‌کند. همچنین فلاونوئید‌ها و ویتامین B موجود در آن‌ها ترشح برخی از آنزیم‌ها و هورمون‌های مسکن، آرامبخش و خواب آور را فعال می‌کنند. این اثرات خواب خوبی را برایتان به ارمغان می‌آورند.
تخم شوید علاوه بر اثر درمانی بر این 7 بیماری مزایای بیشمار دیگری را نیز داراست.

زمینه مصرف گیاه:

  • درمان سوء هاضمه
  • رفع مشکلات تنفسی
  • جلوگیری از ابتلا به سرطان
  • تنظیم چرخه قاعدگی
  • درمان عفونت‌های میکروبی
  • خوشبو کردن دهان
  • آرام بخش، محرک و خواب آور
نام مترجم: 
نغمه خالقی
منبع : 
www.theherbdepot.com

دوست گرامی برای افزودن دیدگاه خود نیاز به ورود یا نام‌نویسی در سایت پارسه‌گرد دارید.

برو به بالا