عضو پارسه‌گرد نیستید؟

برطرف کردن تورم زیر چشم

تعداد امتیازها: 5732
0 نفر
برطرف کردن تورم زیر چشم

در این مطلب راهکارهایی را برای از بین بردن تورم و هاله یا سایه‌های تیره اطراف چشم ارائه کرده‌ایم.

تورم یا هاله‌های تیره زیر چشمان شما پس از یک خواب کامل هشت ساعته می‌تواند شما را خسته نشان دهد؛ یا اینکه شما را پس از کلاس یوگا دچار استرس کند. قبلاً تمام دوستان‌تان به شما می‌گفتند چشمان‌تان به رنگ آسمان، دریا، کارامل یا شکلات است، اما حالا آن‌ها به شما می‌گویند: «شب سختی داشته‌اید؟»

متخصصین پوست و جراحان پلاستیک می‌گویند شکایت از تورم زیر چشم بسیار متداول است. والری گلد برت، استادیار درماتولوژی می‌گوید: «من صدای اعتراض بیماران را بار‌ها در طول روز می‌شنوم.»
برنت موئلکن، جراح پلاستیک نیز این گفته را تأیید می‌کند. او می‌گوید: «ضایعاتی که ممکن است زیر چشم‌ها ایجاد شوند، یکی از نگرانی‌های بزرگ بیماران است؛ چون این ضایعات می‌توانند افراد را پیر‌تر و چهره را خسته نشان دهند.»
افراد اغلب بین ضایعات پوستی، پف، تورم و هاله دورچشم تفاوتی قائل نمی‌شوند. آن‌ها فقط می‌دانند که دوست ندارند این ضایعات وجود داشته باشند.

در این مطلب راهکارهای جدیدی برای برطرف کردن این معایب وجود دارد و همچنین راه‌های قدیمی که هنوز کاربرد دارند را توضیح می‌دهیم. قدم اول این است که مشخص کنیم مشکل اصلی چیست.

چشم‌های پف کرده 

آلرژی‌های فصلی، سرماخوردگی، عفونت سینوس‌ها: این عوامل می‌توانن منجر به تجمع مایع در زیر چشم‌ها شوند.
دکتر گلدبرت در این زمینه می‌گوید: «پوست اطراف چشم‌ها نازک‌تر از سایر نقاط است و به همین دلیل این ناحیه به میزان بیشتری تحت تأثیرِ جریان مایعات در بدن قرار می‌گیرد.»
یک شام سنگین با نمک فراوان، یا گریه کردن قبل از خواب به دنبال دیدن یک فیلم غم انگیز نیز می‌تواند موجب پف کردن چشم پس از بیدارشدن از خواب شود. دلیل آن اسموز است. همیشه آب بدن از نقاطی که دارای نمک کمتر هستند به نقاطی که دارای نمک بیشتری هستند مهاجرت می‌کند. این اصل توجیه می‌کند که نمکی که درون اشک است از کجا می‌آید.

روش‌های ساده برطرف کردن تورم زیر چشم

شناخت علل آسیب رسان به پوست زیر چشم به درمان این ضایعات موقتی کمک می‌کند.
در این بخش راه‌هایی برای این کار بیان شده است:

   • تب یونجه (زکام در اثر حساسیت) را در صورتی که مشکل شما این است، درمان کنید. دارو‌های غیر خواب آور و ضد آلرژی مختلفی وجود دارند که می‌توانند کمک کننده باشند. اگر شما مبتلا به تب یونجه هستید، یا به ابتلا به آن شک دارید، با پزشک‌تان در مورد نحوه درمان آن صحبت کنید (خواه نا‌خواه این روی ظاهر چشمان شما اثر می‌گذارد).

   • دستگاه‌های بخور را امتحان کنید. حفره بینی را توسط این دستگاه‌های بخور مرطوب نگه دارید. دستگاه بخور یک وسیله سنتی مانند یک قوری چای کوچک است که با استفاده از آن می‌توان مایعی را که باعث آلرژی، احتقان سینوس یا سرماخوردگی می‌شود، کاهش داد.

   • وضعیت قرارگیری خود را در هنگام خواب تغییر دهید. وضعیت شما هنگام خواب می‌تواند منجر به تورم زیر چشم‌ها شود. به دلیل وجود جاذبه، خوابیدن به پهلو یا روی شکم می‌تواند منجر به تجمع آب زیر چشمان شما شود. اگر عادت دارید به پهلو بخوابید، ممکن است متوجه تورم بیشتری در سمتی شوید که به آن طرف خوابیده‌اید. پزشکان توصیه می‌کنند بیمارانی که با چشمان پف آلود از خواب بر می‌خیزند، به پشت بخوابند و بالش بیشتری زیر سر بگذارند.
ممکن است تغییر این عادات کار سختی باشد. گلدبرت در این رابطه می‌گوید: «هرچه زود‌تر وضعیت خود را در هنگام خواب تغییر دهید بهتر است چون پس از چند سال، تورم زیر چشم ممکن است ثابت باقی بماند».

همچنین عادات روزانه مثل مالیدن چشم‌ها، رفتن به رختخواب با آرایش و نوشیدن بیش از حد مایعات، می‌تواند تورم زیر چشم‌ها را تشدید کند. گلدبرت در این رابطه می‌گوید: «خوابیدن با آرایش چشم می‌تواند موجب تحریک چشم‌ها و تجمع مایع در زیر چشم شود». نوشیدن الکل فراوان منجر به کاهش آب بدن می‌شود که این باعث تضعیف بیشتر پوست نازک اطراف چشم شده و آن را مستعد تورم بیشتر می‌کند.
همچنین تورم چشم‌ها می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد. اگر تورم چشم‌ها به طور ناگهانی ظاهر شد و شما دچار آلرژی، عفونت سینوس یا سرماخوردگی نبودید، همچنین این تورم با روش‌های تغییر سبک زندگی‌تان که قبلا ذکر شد، از بین نرفت، بهتر است با پزشکتان مشورت کنید. دکتر Craig Austin، درماتولوژیست و درماتوپاتولوژیست (متخصص پوستی که  نمونه‌های برداشته شده پوست را در بررسی کند)، می‌گوید که برخی از مشکلات تیروئید یا کلیه می‌توانند منجر به جمع شدن مایع در زیر چشم‌ها شوند.

برطرف کردن تورم زیر چشم

هاله‌های تیره زیر چشم

زمانی که سایه‌های تیره یا تورم ایجاد می‌شوند، گاهی دلیل موضعی آن موقتی نیست؛ ممکن است علت آن یک مسئله ارثی باشد. تظاهرات مربوط به رنگدانه‌ها که منجر به تغییر رنگ پوست زیر چشم می‌شوند، در نژاد‌های آسیایی و آفریقایی شایع هستند. همچنین سن بالا منجر به استعداد بیشتری برای ایجاد این هاله‌های تیره می‌شود. با افزایش سن، پوست اطراف چشم نازک‌تر می‌شود و عروق خونی ریزی که در زیر آن قرار دارند، منجر به تیره دیده شدن پوست می‌شوند.

دکتر جوزف اویی‌تر، جراح پلاستیک چشم در این رابطه می‌گوید: «اگر پوست‌تان را به طرفین بکشید، و تیرگی پوست زیر چشم به صورت خال دربیاید، منجر به تشدید مشکل می‌شود؛ چون رنگدانه‌های بیشتری در این ناحیه ایجاد می‌شوند.»

همیشه هاله‌های تیره اطراف چشم مربوط به تغییرات رنگ پوست شما نیستند. ممکن است آن‌ها در اثر کاهش حجم ناحیه اطراف چشم ایجاد شوند. برجستگی استخوان چشم باعث ایجاد نواحی فرورفته می‌شود که به صورت هاله‌های تیره دیده می‌شوند. لکه‌های اولیه‌ای که در ناحیه اطراف چشم ایجاد می‌شوند می‌توانند بیان کننده پدیده پیری باشند که این اتفاق می‌تواند در 30 تا 40 سالگی رخ دهد.

می‌توان با آرایش کردن، هاله‌های تیره را پنهان کرد. پوشاندن هاله‌های تیره با مواد آرایشی ساده‌تر از آن است که تصور می‌کنید. برای این کار باید رنگی را انتخاب کنید که با رنگ پوست خودتان متناسب است. اگر تغییر رنگ پوست شما خفیف است، از یک فرمول مایع استفاده کنید. اگر سایه‌ها پایدار‌تر هستند، از کرم یا پنکک با پوشش دهی قوی‌تر استفاده کنید. رنگ‌های روشن‌تر را برای قسمت‌های داخلی دور چشم به کار ببرید.

روش دیگر که درمان بسیار پر هزینه‌ای است، درمان با لیزر IPL است. این روش باعث تخریب سلول‌های رنگدانه و نرم شدن پوست می‌شود. یک دوره چهار مرحله‌ای IPL نیاز است که هر بار حدود 200 دلار هزینه دارد. کرم‌های روشن کننده پوست که شامل هیدروکینون یا کوجیک اسید هستند، می‌توانند تیرگی را کاهش دهند.
اگر هاله‌های تیره در اثر پوست بسیار نازک ایجاد شده باشند، این روش‌ها کمتر موفق خواهند بود. کرم‌های دور چشم که حاوی کافئین هستند ممکن است اندکی کمک کننده باشند؛ چون عروق خونی زیر پوست چشم را محو می‌کنند.

پیشگیری و برطرف کردن سریع

1. سیگار نکشید. همیشه از کرم ضد آفتاب دور چشم استفاده کنید. سیگار کشیدن و تماس با اشعه UV (ماوراء بنفش)، موجب تضعیف کلاژن می‌شوند که پیامد آن ایجاد چین و چروک دور چشم است.

2. از مرطوب کننده در ناحیه دور چشم استفاده کنید. برای این کار نیازی به کرم‌های مرطوب کننده گران قیمت نیست. هر داروخانه‌ای می‌تواند این کرم‌ها را در اختیار شما قرار دهد.

3. از ترکیبات رتینوئیک اسید ــ کرم‌های ویتامین A که با نام تجاری «ترتینوئین» تولید می‌شوند ــ برای مراقبت روزانه از پوست خود استفاده کنید. این تنها و بهترین چیزی است که می‌توانید از آن برای جلوگیری از چین و چروک و خطوط دور چشم استفاده کنید.

4. برای فرونشاندن پف دور چشم، می‌توانید قاشق سرد، تکه‌های خیار، کیسه‌های چای سرد شده، یا حتی یک بسته نخودفرنگی منجمد، زیر چشم خود بگذارید. دمای سرد ــ مثل خاصیت سردی که در خیار و نخودفرنگی وجود داردــ تورم را کاهش می‌دهد. همچنین استفاده از کرم هموروئید می‌تواند به برطرف کردن پف چشم کمک کند. بسیاری از بیماران از این روش استفاده می‌کنند، اما پزشکان توصیه می‌کنند به جای آن بهتر است از کرم‌های دور چشم رتینول استفاده کنند.

پرکننده‌های گودی دور چشم

بعضی افراد از پرکننده‌های هیالورونیک مثل Juvederm یا Restylane به صورت تزریقی در زیر چشم استفاده می‌کنند. پرکننده‌های حدفاصل حفره‌ها موجب شادابی و طراوت پوست می‌شوند.
تزریق پرکننده‌های پوستی در زیر چشم، فرایندی است که نیاز به مهارت کافی دارد. باید پرکننده در زیر عضله‌ای که زیر پوست سطحی قرار دارد تزریق شود. عدم مهارت کافی در این کار می‌تواند منجر به تورم بیشتر شود. اگر شما این درمان را در نظر دارید، به دنبال یک درماتولوژیست، جراح پلاستیک یا چشم با مهارت باشید که در تزریق زیر چشم تجربه کافی داشته باشد.
این عمل حدود 500 تا 700 دلار هزینه دارد. نتیجه آن برای حدود هشت ماه باقی می‌ماند. از پزشک خود در مورد عوارض مثل تورم اندک و کبودی که ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد، بپرسید. پزشک شما ممکن است تزریق بوتاکس، دیسپورت (Dysport) یا زئومین (Xeomin) (مواد برطرف کننده چین و چروک و نرم کننده‌های پوست که چین و چروک‌ها را از بین می‌برند) را پیشنهاد کند.‌اما این بستگی به شما دارد که تا چه حد مایل به این کار هستید.

جراحی پلک چشم

بسیاری از افراد دارای پوست‌های بسیار نازکی هستند که منجر به ایجاد ضایعات بیشتری در زیر چشمان آن‌ها می‌شود.
امروزه، جراحی پلک، یا بلفاروپلاستی توسط برش‌هایی در پلک انجام می‌شود. ممکن است پزشکان مقداری از چربی را بردارند، جابجا کنند و یا گاهی پیوند چربی به آن ناحیه اضافه کنند که این بستگی به نیاز و نوع مشکل دارد. از لیزر برای ترمیم پوست استفاده می‌شود. 

زیبایی پوست با محصولات طبیعی را فراموش نکنید.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
  • برطرف کردن تورم زیر چشم
  • برطرف کردن تورم زیر چشم
مترجم: نغمه خالقی
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 5732

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
پرستو
15:10    1392/02/07

برای خط زیر چشم که مثل یک گودی کمرنگ زیر چشم هست باید چه چیزهایی استفاده کرد؟

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 9+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید