آنچه لازم است در مورد این گیاه بدانید:

1. تاریخچه:

بذر کتان از زمان‌های دور در طب گیاهی به کار رفته است؛ این بذر به همراه پارچه‌های بافته شده از نخ در مقبره‌های مصریان باستان یافت شده است.

2. روش استفاده:

هر کدام از این بذر‌ها حاویِ ۱۵% موسیلاژ است. موسیلاژ‌ها گروهی از ترکیبات گیاهی مملو از پلی‌ساکارید (Polysaccharides) هستند. موسیلاژ‌ها در تماس با آب کم و بیش حل می‌شوند و ماده‌ای لزج، مانند ژلاتین تولید کرده و حجیم می‌شوند. موسیلاژ‌ها دارای خاصیت ضدالتهاب، مرطوب‌کنندگی، نرم‌کنندگی هستند و مصرف آن‌ها موجب تسهیل در خروج فضولات روده می‌شود.
بذر هایِ خرد شده و پودر شده کتان، همراه با روغنِ خردل یا بدونِ آن، ضمادِ بسیار خوبی به شمار می‌آیند. در زخم‌ها و یا التهاباتِ سطحی و یا عمقی، ضمادِ بذرِ کتان از شدتِ التهاب، درد و جراحتِ آن‌ها می‌کاهد.
 در صابون سازی بذر کاملِ کتان و یا خرد شده آن می‌تواند به عنوان لایه بردار استفاده شود.
همچنین چندین مطالعه اثبات کرده‌اند که بذر کتان، همانندِ سبوس جو دوسر، پکتین میوه، و سایرِ موادِ غذایی که دارای فیبر قابل حل هستند، می‌تواند یک عاملِ کاهش دهنده کلسترول باشد. با داشتنِ اسیدهایِ چربِ امگا 3 و فیبر محلول این گیاهِ دارویی به داشتنِ یک الگویِ سالم و مطلوبِ چربی خون کمک می‌کند. بذرِ کتان حاویِ میزانِ مفیدی از هر دو نوعِ فیبر، یعنی فیبر قابل حل و غیر قابلِ حل است.
محققان در مؤسسه ملی سرطانِ آمریکا، بذر کتان را به عنوانِ یکی از ۶ غذایی که سزاوارِ مطالعه ویژه است تعیین کرده‌اند. و نتیجه تحقیقاتی که صورت گرفته این است که بذر کتان دارای قابلیت مبارزه با سرطان است. بذر کتان یکی از غنی‌ترین منابعِ «لیگنان‌ها» است؛ لیگنان‌ها استروژن‌های گیاهی هستند که از انسان در برابرِ سرطان (به خصوص سرطان‌های حساس به هورمون‌ها، یعنی سرطان پروستات و سرطان سینه) محافظت می‌کنند.
همچنین بذر کتان جریان خون را بهبود بخشیده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.
یک قاشق چایخوری بذر کتان را داخل یک لیتر آب بریزید و اجازه دهید تا بر رویِ حرارت به آرامی بجوشد، تا زمانی که آبِ آن به نیم لیتر کاهش بیاید. مایعِ بدست آمده از این کار، برای درمانِ یبوست، گلودرد، و برونشیت تجویز می‌شود (در طولِ روز باید هر بار ¼ فنجان از این محلول خورده شود).
برایِ دفعِ سنگِ صفرا، 1.5 تا 2 قاشقِ غذاخوری از روغنِ بزرک (روغن بذر کتان) را بخورید و به مدتِ نیم ساعت بر روی پهلویِ چپِ خود دراز بکشید.
برای رهایی از یبوست می‌توانید 2 قاشق از بذر کتان را خورده و به همراهِ آن آبِ زیادی بنوشید. پس از انجامِ این کار مقداری آلوی خشکِ خیسانده شده و یا آبِ آلو نیز مصرف کنید.
برای درمان رماتیسم و یا تورم، می‌توانید مقداری از بذرِ کتان پخته را با هویجِ رنده شده مخلوط کنید و این مخلوط را گرم کنید تا مرهمی برای درمانِ مشکلاتِ مفاصلتان حاصل شود.

زمینه مصرف گیاه:

 • ضدالتهاب
 • تسهیل در خروج فضولات روده
 • کاهش شدتِ التهاب، درد و جراحت زخم‌ها
 • لایه بردار سطحی
 • کاهش دهنده کلسترول
 • دارای قابلیت مبارزه با سرطان
 • بهبود جریان خون
 • تقویت سیستم ایمنی
 • درمانِ یبوست، گلودرد و برونشیت
 • دفعِ سنگِ صفرا
 • درمان رماتیسم و یا تورم

دیدگاه‌ها

الهام (تایید نشده)

وای چقدر تخم کتان خاصیت داره.
من یه جایی شنیدم که تخم کتان برای کسانی که فیبروم دارند ضرر داره، چون روی وضعیت هورمونی بدن تاثیر میذاره. ایا درسته این مسئله؟

با این تفاسیر ایا پیشنهاد میشه که روزانه 1 قاشق چایخوری تخم کتان مصرف کنم به خاطر خواصش؟

۰۲ / ۰۴ / ۱۳۹۲

خانم الهام همانطور که در متن گفته شده بذر کتان بر روی هورمونهای بدن تاثیر گذار است. وچون تاثیر ان بر روی فیبروم دقیقا بررسی نشده پس بهتر است که از ان درزمینه درمانی از ان استفاده نکنید.

۰۴ / ۰۴ / ۱۳۹۲

گلی (تایید نشده)

با سلام .تخم کتان رو به منظور لاغری کاهش اشتها و چربی شکم چطوری مصرف کنیم؟رنک کرم اون با قهوه ایش متفاوته؟

۱۸ / ۰۳ / ۱۳۹۳

زیبا (تایید نشده)

مادرم چند سال پیش بیماری سرطان سینه مبتلا شدن درمان تمام شده و داروها فطع ایا از بذر کتان استفاده کند

۰۷ / ۱۲ / ۱۳۹۳

غزل (تایید نشده)

اگر بخواهم از این بذر برای مادربزرگم استفاده کنم از کدام رنگش باید تهیه کنم؟فرقی هم دارند؟

۱۹ / ۰۵ / ۱۳۹۴

سارا (تایید نشده)

با سلام
آیا استفاده تخم کتان برای فیبروم رحمی و کیست ضرر داره یعنی به هیچ وجه نمیشه از اون استفاده کنیم

۰۳ / ۱۱ / ۱۳۹۴
برو به بالا