استفاده از سفید کننده پوست (هیدروکینون)

هیدروکینون ماده‌ای است که در کرم‌های سفیدکننده و روشن‌کننده، برای روشن کردن لکه‌های تیره پوست به کار می‌رود. این لکه ها ممکن است به علت بارداری، استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری، استفاده از دارو‌های هورمونی یا صدمه به پوست ایجاد شده باشند.
این دارو با متوقف کردن فرآیندی که در پوست موجب تغییر رنگ می‌شود، کار خود را انجام می‌دهد.


چگونه از هیدروکینون یا ماده سفیدکننده پوست استفاده کنیم؟
از دستورالعمل نوشته شده (تا از ضرر هیدروکینون جلوگیری شود) روی بسته‌بندی محصول یا طبق توصیه پزشکتان می‌توانید از این ماده استفاده کنید. قبل از استفاده این ماده را روی مساحت کوچکی از پوست دستتان قرار داده و 24 ساعت صبر کنید؛ اگر هیچ عارضه‌ای در آن نقطه رُخ نداد می‌توانید با خیال راحت از آن روی صورتتان استفاده کنید. اگر آن منطقه دچار خارش، قرمزی، تورم یا تاول شد، از محصول استفاده نکنید و با پزشکتان تماس بگیرید. در صورتی‌که تنها مقداری قرمزی خفیف وجود دارد، ممکن است پزشک اجازه دهد که از محصول استفاده کنید.
این دارو را روزی 2 بار (طبق توصیه پزشکتان به پوست بزنید). این دارو فقط برای استفاده روی پوست است و اگر به اشتباه مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند روشن شدن ناخواسته پوست منجر شود. از مالیدن این محصول در چشم، داخل بینی یا دهان اجتناب کنید. اگر این دارو را به اشتباه به این مناطق زدید، آن ناحیه را با مقدار زیادی آب شستشو دهید.
این دارو ممکن است مناطق درمان‌شده پوست را نسبت به نور خورشید حساس‌تر کند. بنابراین پس از درمان با این محصول از قرارگیری طولانی مدت در معرض آفتاب، برنزه کردن پوست یا استفاده از دستگاه‌های سولاریم خودداری کنید. در عوض زمانی که از خانه خارج می‌شوید، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و آن ناحیه را با لباس بپوشانید.
برای اینکه بیشترین بهره را از این محصول ببرید، آن را به صورت منظم مورد استفاده قرار دهید. برای اینکه استفاده از محصول را فراموش نکنید، هر روز در زمان معینی از آن استفاده کنید (مثلاً شب‌ها قبل از خواب).
اگر مشکل لکه‌های پوستتان پس از 2 ماه همچنان ادامه یافته یا بد‌تر شده است، با پزشکتان مشورت کنید.


عوارض استفاده از هیدروکینون
هنگام استفاده از این محصول، سوزش خفیف، قرمزی و خشکی ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات باقی بماند یا بد‌تر شود باید فوراً موضوع را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید.
اگر پزشکتان این دارو را برای شما تجویز کرده، بدانید که قطعاً مزایای دارو برای شما بیشتر از عوارض جانبی آن بوده است. این دارو در بسیاری از افرادی که از آن استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی در بر ندارد.
اگر هر کدام از این عوارض جانبی جدی (که بعید است رخ دهند) برایتان اتفاق افتادند، فوراً استفاده از هیدروکینون را متوقف کرده و بلافاصله این مسأله را با پزشکتان در میان بگذارید:

  • تاول؛
  • ترک خوردگی پوست؛
  • سیاه و آبی شدن پوست.

عکس العمل آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم حساسیت آلرژیک جدی شدید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید، این علائم عبارتند از: بثورات جلدی، خارش/ تورم (به خصوص صورت/ زبان/ گلو)، سرگیجه شدید و مشکل در تنفس.
البته این موارد لیست کاملی از اثرات جانبی احتمالی نیستند. اگر شما متوجه اثر دیگری شدید که در اینجا ذکر نشده نیز با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.


هشدار‌هایی در رابطه با مصرف هیدروکینون (ضرر هیدروکینون)
قبل از استفاده از هیدروکینون، اگر نسبت به آن حساسیت دارید، مسأله را به پزشک یا داروساز خود بگویید. اگر به آلرژی‌های دیگر نیز مبتلا هستید، حتماً مسأله را با پزشکتان در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال (مانند سولفیت) باشد که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاع از جزئیات بیشتر با داروسازتان مشورت کنید.
قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را برای پزشک یا داروساز بازگو کنید؛ خصوصاً اگر به آسم یا بیماری‌های پوستی (به عنوان مثال اگزما یا پسوریازیس) مبتلا هستید، حتماً مسأله را با پزشکتان در میان بگذارید.
در طول دوران بارداری، این دارو باید تنها زمانی که به وضوح مورد نیاز است، مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد خطرات و مزایای استفاده از آن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
مشخص نشده است که آیا این دارو به شیر مادر نیز نفوذ می‌کند یا خیر. قبل از شیردهی بهتر است در مورد استفاده از آن با پزشک خود مشورت کنید.


تداخلات دارویی
پزشک یا داروسازتان از هرگونه تداخلات دارویی آگاه است و در این باره نظارت می‌کند. قبل از مشورت با پزشک یا داروسازتان مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکرده یا دوز آن را تغییر ندهید.
قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروسازتان را از تمام محصولات نسخه‌ای یا بدون نسخه/ محصولات گیاهی که در حال حاضر مصرف می‌کنید، آگاه سازید.
می‌توانید لیستی از دارو‌هایی را که مصرف می‌کنید، تهیه نموده و آن را به پزشکتان نشان دهید.

مصرف اشتباه یا بیش از اندازه هیدروکینون
این دارو ممکن است در صورت بلعیده شدن مضر و خطرناک باشد. بنابراین در صورت بلع، بلافاصله با یک مرکز کنترل مسمومیت یا اورژانس تماس بگیرید. علائم پس از بلع ممکن است شامل موارد زیر باشد: لرزش (رعشه) و تشنج.
توجه:
این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.
این دارو برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بنابراین بعداً آن را برای مشکل پوستی دیگر که دچار آن شده‌اید مورد استفاده قرار ندهید (قبل از این کار با پزشک مشورت کنید). در شرایط مختلف ممکن است دارو‌های مختلفی مورد نیاز باشند.


دوز فراموش شده
اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، به محض اینکه این موضوع را به خاطر آوردید آن را استفاده کنید. اما اگر آن را در زمانی نزدیک به زمان دوز بعدی به یاد آوردید از مصرف آن صرف نظر کرده و برنامه‌تان را طبق روال معمول ادامه دهید. برای جبران دوز از دست رفته مصرف دوز بعدیتان را 2 برابر نکنید.


نگهداری
این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. اشکال مختلف این محصول به دماهای مختلفی برای ذخیره‌سازی نیاز دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با دارو ساز مشورت کرده یا برچسب محصول را مورد مطالعه قرار دهید. دارو را در حمام نگهداری نکنید. تمام دارو‌ها را نیز دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید.
دارو‌ها را در توالت یا سینک دستشویی نریزید. بلکه زمانی که محصول منقضی شد یا دیگر مورد نیاز نبود، آن را دور بیاندازید.

نام مترجم: 
نغمه خالقی
منبع : 
www.webmed.com

دیدگاه‌ها

سحر (تایید نشده)

چه عواقبی داره... من که از خیر مصرفش گذشتم

۱۵ / ۰۴ / ۱۳۹۲

فریده (تایید نشده)

سلام برای سیاهی پوست ناحیه ارنج وزانو موثر هست؟

۰۷ / ۰۵ / ۱۳۹۲

خانم فریده موثر هست اما علت سیاه شده این نواحی به علت فشار به ان ناحیه در اثر نوع نشستن یا ورزش است. بنابراین اگر باز عادات قبلی تکرار شود دوباره سیاهی بوجود خواهد امد. شاد باشید

۰۹ / ۰۵ / ۱۳۹۲

بهارک (تایید نشده)

سلام
من شبها میزنم نباید نور چراغ و لامپ و مهتابی بهش بخوره؟نور مانیتور گوشی و کامپیوتر و تلویزیون چطور؟نور سپیده دم چطور؟ببخشید که خیلی سوال پرسیدم.میخوام بدونم موقعی که به صورتم میزنم تا صبح هیچ کدوم از این نورها نباید به صورتم برسه؟
سوال دوم:برای رفع تیرگی زیر بغل میشه ازش استفاده کرد؟
چندوقت باید استفاده کنم؟
ضمنأ تو بازار نایاب شده
ممنون از راهنماییتون

۱۷ / ۰۷ / ۱۳۹۲

خیر خانم بهارک باید همه جا تاریک باشد. اشعه موبایل و... تاثیر منفی دارد. و نباید به صورت برسد.
خیر استفاده زیر بغل ممنوع است.
بدون تجویز پزشک استفاده نکنید چون ممکنه با پوست شما سازگاری نداشته باشد یا موردش نباشه و باعث لک و بدتر شدن پوستتان شود که قابل جبران هم نیست. شادباشید

۱۷ / ۰۷ / ۱۳۹۲

بهارک (تایید نشده)

روزها توی خونه هم میتونم هیدروکینون بزنم؟یا فقط تو تاریکی شب تا صبح؟

۱۷ / ۰۷ / ۱۳۹۲

ذاایس (تایید نشده)

سلام خانممزیر چشاش سیاه و گود افتاده البته رنگ پوستشم سبزه س این پماد براش خوبه یا نه؟

۰۴ / ۰۹ / ۱۳۹۲

پوریا (تایید نشده)

پزشکان محترم لطفا توجه داشته باشید که استفاده از کره های سفید کننده پوست حاوی ماده هیدروکینون بشدت آمار ابتلا به سرطان را بالا برده است. بیماران گرامی توجه داشته باشید تولید این ماده در اروپا سالهاست متوقف و ممنوع اعلام شده است.

۰۱ / ۱۱ / ۱۳۹۲

ندا (تایید نشده)

سلام میشه این کرم روشن کننده را روی الت استفاده کرد و باعث روشن کننده پوست الت شود ؟
اگه میشه طرز استفاده ان هم همانطوریه که گفتین؟

۲۲ / ۰۱ / ۱۳۹۳

منا (تایید نشده)

سلام خسته نباشين اين كرم ضرر نداره اگه استفاده كنيم اگه ميشه كرم ازبين رفتن جاي لك خال هم بهم بگين ممنون ميشم ازتون روزتون خوش

۰۷ / ۰۲ / ۱۳۹۳

لیلا (تایید نشده)

لک رو ار بین میبره اما برمیگرده

۲۴ / ۰۸ / ۱۳۹۴

mohamad (تایید نشده)

الان اکثر کرم ها (فاقد هیدروکینون) هستند بعید میدونم چیز خیلی خوبی باشه تو لک نقش آفتاب بسیار زیاده پیشگیری بهتر از درمانه

۰۸ / ۰۲ / ۱۳۹۳

ساینا (تایید نشده)

لطفا بگویید این کرم هیدرو کینون چه میکند که باید زیر نطردکتر باشد رنگ پوست من تیره س ایا این کرم ممکنه سفیدش کنه ممنون میشم پاسخ بدید ددر ضمن من ایمیل ندارم ومایلم دراین کادر پاسخ را ببینم

۱۲ / ۰۳ / ۱۳۹۳

مجید (تایید نشده)

ببخشیدداروی بهتری برای سفیدشدن پوست سبزه وجودداره ؟ممنون میشم اگه پاسخ سوالم روبدید

۳۱ / ۰۳ / ۱۳۹۳

زهرا (تایید نشده)

سلام من یمدت برای بیرنگ کردن موهای صورتم از پودر دکلره استفاده میکردم و صورتم لک شده آیا هیدروکینون برای از بین بردن اینجور لکها مؤثر است؟

۲۰ / ۰۵ / ۱۳۹۳

asal (تایید نشده)

حالا تاثیرداره این کرم؟؟
واقعا سفید میکنه ادمو؟؟

۰۲ / ۰۴ / ۱۳۹۴

کریمی (تایید نشده)

من برای رفع لک صورتم و تیرگی زیر بغلم از زینک اوکساید استفاده کردم نتیجه هم گرفتم استفاده کنید عالمیه

۱۴ / ۰۵ / ۱۳۹۴

نيلوفر (تایید نشده)

من کرم آردن روشن کننده يک.رو استفاده کردم. همين ديشب. خير و بهره نبينن ان شاالله. . صورتم ميخاره ورم کرده قرمز شده اصلا يه وضعيتي.. هيدروکينون داره..دعا کنيد خوب شم

۱۸ / ۰۶ / ۱۳۹۴

ساناز (تایید نشده)

من خودم هیدروکینون استفاده کردم جای جوشامو کامل برطرف کرد کلا پوستم طوری شده بود که خودم باورم نمیشد ولی همش موقت بود بعد اینکه قطعش کردم خیلی از اولم بدتر شدم خیلی...خواهش میکنم ازتون شما اشتباه منو تکرار نکنید که پشیمون بشید.....

۱۳ / ۰۷ / ۱۳۹۴

رز (تایید نشده)

با سلام و خسته نباشيد من یه گوشه از کنار گوشم دچار کک و مک شده البته یه مقدار هم به پشت گوشم پیشروی کرده بعضی اوقات کک و مک های کنار گوشم خیلی پررنگ میشه گاهی اوقات هم کمرنگتره دو سوال از خدمتتون داشتم سوال اول اینه که ممکنه لکه ها به سمت صورتم پیشروی کنن سوال دومم هم اینکه که پماد هیدروکینون برای از بین بردن لکه های کک و مک مفید هست یا نه؟ ممنون از راهنمایتون

۰۶ / ۰۹ / ۱۳۹۴

مریم (تایید نشده)

سلام فقط میخوام بدونم تاریخ انقضای روفن هیدروکینون تا کی هست؟ برایم از دبی آورده اند. لطفا هرچه زود تر پاسخ دهید صرفا فقط تاریخ انقضا.

۱۷ / ۱۱ / ۱۳۹۴

الهام زرمهر (تایید نشده)

سلام.خسته نباشید.من حدود یکسال از روشن کننده هیدرکینون استفاده کردم.متاسفانه موقع ظهرمیشستم.یعنی آفتاب بمن میخورد.حالا دست وصورت وگردنم تیره شده.حالا چکنم؟

۲۸ / ۱۱ / ۱۳۹۴

الهام زرمهر (تایید نشده)

سلام.خسته نباشید.من حدود یکسال از روشن کننده هیدرکینون استفاده کردم.متاسفانه موقع ظهرمیشستم.یعنی آفتاب بمن میخورد.حالا دست وصورت وگردنم تیره شده.حالا چکنم؟

۲۸ / ۱۱ / ۱۳۹۴

مینو (تایید نشده)

سلام من از داروی ساختنی ای که دارای هیدروکنون%4هس وپزشک تجویز کرده حدود یک ساله که استفاده میکنم ایا استفاده مداوم این دارو ضرر داره؟

۰۱ / ۱۲ / ۱۳۹۴

فاطمه (تایید نشده)

با سلام
چ مواردی رو به این کرم اضافه کردید؟

۱۲ / ۰۱ / ۱۳۹۵

الهام (تایید نشده)

سلام من پوست دستم بعلت برخورد با تیغ یه گیاه لکه شده یعنی حساسیت کرده بنظرتون این پماد جواب میده؟ اگه جواب مثبته چه مدت باید استفاده کنم؟

۰۷ / ۰۲ / ۱۳۹۵
برو به بالا