عضو پارسه‌گرد نیستید؟
 کپک زدن و ترش شدن

کپک زدن و ترش شدن

تعداد امتیازها: 868
0 نفر

شاید این پرسش ذهن شما را هم درگیر کرده باشد: چرا مربا و شربت و ...، کپک می زند و چه کار کنیم که از این فرآیند جلوگیری شود.

این حالت در مربا، شربت‌ها و ترشی‌ها پیدا می‌شود. وقتی مربا و شربتی به حد کافی قوام نیامده باشد، بعد از مدتی رقیق و ترش می‌شود و سپس کپک می‌زند. اگر مربا چند روز پس از پخت کمی رقیق شد، آن را دوباره چند جوش بدهید تا قوام بیاید و مقداری غلیظ‌تر شود. می‌توان با ریختن مقداری شکر و جوشاندن دوباره، از فاسد شدن بیشتر آن جلوگیری نمود. در یخچال نگه داشتن مربا هم کمک می‌کند که کپک نزند. ترشی به‌طور معمول در صورتی کپک می‌زند که سرکه خالص نباشد و آب در آن وجود داشته باشد؛ یا سبزیجات مورد استفاده خیس باشند، که در این صورت می‌‎توان سرکه را جداگانه قبل از ترشی انداختن جوشاند تا اگر آب به آن اضافه کرده باشند، بخار شود و سرکه خالص گردد. سبزیجات یا میوه‌هایی را که برای ترشی انداختن در نظر گرفته‌اید، به خوبی خشک کنید، سپس آن‌ها را داخل شیشه ترشی بریزید. به خاطر داشته باشید که در هنگام مصرف مربا و ترشی باید قاشقی جداگانه به شیشه ترشی یا مربا اختصاص دهید، تا قاشق‌های آغشته به مواد دیگر وارد ظرف ترشی یا مربا نشود و تا جایی که امکان دارد از کپک زدن آن جلوگیری شود.

انواع تکنیک‌ها و نکات را در مورد مواد غذایی در بخش آشپزخانه سلامت ببینید.

مترجم: سیما علوی
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 868

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 2+2 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید