عضو پارسه‌گرد نیستید؟
کوفته تبریزی

کوفته تبریزی

تعداد امتیازها: 417
1 نفر

یکی از غذا‌های معروف و بسیار لذیذ تبریز که امروزه کمتر درست می‌شود. با این دستور پخت به راحتی می‌توانید این غذا را درست کنید.

مناسب برای :6 نفر

زمان آماده سازی : بیش از 1 ساعت

در این غذا از انواع سبزیجات معطر استفاده می‌شود و به‌طور سنتی و بیشتر در گذشته، گوشتِ این کوفته را در یک هاون سنگی و با دستۀ‌ چوبی می‌کوبیدند رفته رفته سبزیجات و لپه به آن اضافه می‌شد، ولی امروزه برای کوبیدن و چرخ کردن مواد از چرخ گوشت استفاده می‌شود که به مراتب سریع‌تر و آسان‌تر است. در آخر تخم‌مرغ آب‌پز، گردو و آلو خشک و... داخل آن گذاشته و با مخلوطی از پیازداغ و زرشک تزئین می‌گردد. داخل آب این غذا از رب گوجه فرنگی و زعفران به عنوان چاشنی استفاده می‌شود.

مواد لازم برای مایۀ کوفته :

گوشت چرخ شده

0.5 کیلو گرم

لپه

یک فنجان

برنج

نیم فنجان

تخم مرغ

2عدد

پیاز

1 عدد

تره و مرزه و نعناع و ترخون خرد شده تازه و یا خشک

به مقدار لازم

نمک و فلفل و زردچوبه

به قدر کافی

مواد لازم برای داخل کوفته:

پیاز

1 عدد

خلال بادام

2قاشق سوپخوری

آلوی خشک

چند عدد

آلبالوی خشک

نصف فنجان

روغن مایع

2 قاشق غذاخوری

مغز گردو

نصف فنجان

زرشک

2 قاشق سوپخوری

تخم مرغ

2 عدد

مواد لازم برای سس کوفته:

روغن مایع

2 قاشق غذاخوری

رب گوچه فرنگی

2 قاشق سوپخوری

آب جوش

به مقدار لازم

زعفران

مقداری

طرز تهیه مخلوط گوشت :

  1. ابتدا گوشت چرخ کرده را مجدداً چرخ می‌کنیم تا کاملاً ریز شود، لپه را آب پز می‌کنیم و آن را نیز  همراه گوشت دوباره چرخ می‌کنیم.  پیاز را ریز رنده نموده و به مخلوط گوشت و لپه اضافه می‌کنیم.
  2. بعد تخم‌مرغ‌ها را در ظرف جداگانه‌ای شکسته و وقتی اطمینان حاصل شد که سالم هستند، به موادمان اضافه می‌کنیم، برنج را که قبلاً پخته‌ایم به همراه سبزیجات به مواد اضافه کرده و مخلوط می‌کنیم و در مرحله بعدی ادویه جات و نمک را می‌افزاییم و با دست ورز داده و خوب مخلوط می‌کنیم تا مواد به‌خورد هم بروند و کاملاً مخلوط شوند و موادمان یک دست شود.

طرز تهیه مواد داخل کوفته:

  1. پیاز را خرد کرده و سرخ می‌کنیم، هنگامی که طلایی شد، زرشک و مغز گردو و خلال بادام را افزوده و در روغن تفت می‌دهیم.
  2. تخم مرغ‌ها را آب پز کرده و از پوست جدا می‌کنیم. آلو و آلبالو خشک را شسته و آماده نگه می‌داریم.

طرزتهیۀ کوفته:

  1. ابتدا دست خود را به آب زده تا مایه به دست نچسبد، حال از مایۀ کوفته مقداری برداشته و در دست گلوله می‌کنیم و کمی وسط آن را باز می‌کنیم.
  2.  به اندازه‌ای که نصف تخم مرغ آبپز شده و مقداری از مواد میانی تهیه شده و آلو و آلبالو خشک در آنجا بگیرد. سپس با دست مواد را به اندازۀ یک پرتقال به شکل کوفته در می‌آوریم.
  3. کوفته‌ها را در قابلمه مناسب قرار داده و با روغن و و نیم استکان آب می‌جوشانیم، وقتی کوفته‌ها خودشان را گرفتند، آب جوش را آهسته تا آنجایی که روی کوفته‌ها را بپوشاند می‌ریزیم. باید مراقب بود کوفته‌ها وا نرود.
  4. رب گوجه فرنگی و زعفران را به آب کوفته اضافه می‌کنیم تا خوش رنگ و طعم شود.
  5.  ابتدا در قابلمه را باز نگه می‌داریم تا کوفته‌ها ترک نخورد، وقتی آب به جوش آمد به مدت15 الی 20 دقیقه در قابلمه را می‌گذاریم تا به اصطلاح قل بزند و وقتی یک طرف کوفته‌ها پخت، آرام کوفته را برگردانده تا طرف دیگر هم بپزد.
  6. وقتی کوفته پخت، آن را در ظرفی که 4 تا 5 سانتی متر عمق داشته باشد سرو کنید و آب کوفته را هم در اطراف آن بریزید. می‌توانید کوفته‌ها را جدا در یک ظرف تخت و آب آن را برای تیلیت در یک ظرف گود سرو کنید. توصیه می‌کنیم کوفتۀ تبریزی را با نان سنگک میل کنید.

منوی تکمیلی برای این غذا

منبع: بهاره فرزد
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 417

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 8+0 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید