با این دستور پخت به راحتی می‌توانید این غذا را درست کنید. در این غذا از انواع سبزیجات معطر استفاده می‌شود و به‌طور سنتی گوشت این کوفته را در یک هاون سنگی و با دسته‌ چوبی می‌کوبیدند، رفته رفته سبزیجات و لپه به آن اضافه می‌شد، ولی امروزه برای کوبیدن و چرخ کردن مواد از چرخ گوشت استفاده می‌شود که به مراتب سریع‌تر و آسان‌تر است. در آخر تخم‌مرغ آب‌پز، گردو و آلو خشک و... داخل آن گذاشته و با مخلوطی از پیازداغ و زرشک تزیین می‌گردد. داخل آب این غذا از رب گوجه فرنگی و زعفران به عنوان چاشنی استفاده می‌شود.

مواد لازم:

گوشت چرخ شده

500 گرم

لپه

1 پیمانه

برنج

½ پیمانه 

تخم مرغ

4 عدد

پیاز

2 عدد

زعفرانبه میزان لازم

تره، مرزه، نعناع و ترخون خرد شده

به میزان لازم

نمک و فلفل و زرد چوبه

به میزان لازم

رب گوجه فرنگی

2 قاشق سوپ‌خوری

خلال بادام

2 قاشق سوپ‌خوری

آلوی خشک بدون هسته

به میزان لازم

آلبالوی خشک

½ پیمانه 

روغن مایع

4 قاشق غذاخوری

مغز گردو

½ پیمانه 

زرشک

2 قاشق سوپ‌خوری

طرز تهیه:

  1. برای تهیه مخلوط گوشت ابتدا گوشت چرخ کرده را دوباره چرخ می‌کنیم تا کامل ریز شود، لپه را آب پز می‌کنیم و آن را نیز  همراه گوشت دوباره چرخ می‌کنیم. یکی از پیازها را ریز رنده نموده و به مخلوط گوشت و لپه اضافه می‌کنیم.
  2. بعد 2 تا از تخم‌مرغ‌ها را در ظرف جداگانه‌ای شکسته و وقتی اطمینان حاصل شد که سالم هستند، به موادمان اضافه می‌کنیم، برنج را که قبلاً پخته‌ایم به همراه سبزیجات معطر به مواد اضافه کرده و مخلوط می‌کنیم و در مرحله بعدی ادویه جات و نمک را می‌افزاییم و با دست ورز داده و خوب مخلوط می‌کنیم تا مواد به‌خورد هم بروند و کامل مخلوط شوند و موادمان یک دست شود.

  3. برای تهیه مواد داخل کوفته یک عدد پیاز باقیمانده  را خرد کرده و با نیمی از روغن سرخ می‌کنیم، هنگامی که طلایی شد، زرشک و مغز گردو و خلال بادام را افزوده و روی حرارت کم به مدت 1 دقیقه در روغن کمی تفت می‌دهیم. 

  4.  2 تا تخم مرغ‌ باقیمانده را آب پز کرده و از پوست جدا  و نصف می‌کنیم. آلو و آلبالو خشک را شسته و آماده نگه می‌داریم.

  5. برای تهیه کوفته ابتدا دست خود را به آب زده تا مایه به دست نچسبد، حال از مایه کوفته مقداری برداشته و در دست گلوله می‌کنیم و کمی وسط آن را باز می‌کنیم.

  6.  به اندازه‌ای که نصف تخم مرغ آبپز شده و مقداری از مواد میانی تهیه شده و آلو و آلبالو خشک در آنجا بگیرد. سپس با دست مواد را به اندازه یک پرتقال به شکل کوفته در می‌آوریم.

  7. کوفته‌ها را در قابلمه مناسب قرار داده و با روغن باقیمانده و نصف استکان آب می‌جوشانیم، وقتی کوفته‌ها خودشان را گرفتند، آب جوش را آهسته تا آنجایی که روی کوفته‌ها را بپوشاند می‌ریزیم. باید مراقب بود کوفته‌ها وا نرود.

  8. رب گوجه فرنگی و زعفران را به آب کوفته اضافه می‌کنیم تا خوش رنگ و طعم شود.

  9.  ابتدا در قابلمه را باز نگه می‌داریم تا کوفته‌ها ترک نخورد، وقتی آب به جوش آمد به مدت 15 تا 20 دقیقه درب قابلمه را می‌گذاریم تا به اصطلاح قل بزند و وقتی یک طرف کوفته‌ها پخت، آرام کوفته را برگردانده تا طرف دیگر هم بپزد.

  10. وقتی کوفته پخت، آن را در ظرفی که 4 تا 5 سانتی متر عمق داشته باشد سرو کنید و آب کوفته را هم در اطراف آن بریزید. می‌توانید کوفته‌ها را جدا در یک ظرف تخت و آب آن را برای تلیت در یک ظرف گود سرو کنید. توصیه می‌کنیم کوفته تبریزی را با نان سنگک میل کنید.

منوی تکمیلی برای این غذا

طرز تهیه انواع کوفته را در این صفحه ببینید.

منبع : 
بهاره فرزد

دیدگاه‌ها

سلام باز هم ممنون

۱۹ / ۰۵ / ۱۳۹۳
برو به بالا