عضو پارسه‌گرد نیستید؟
قطاب یزدی

قطاب یزدی

تعداد امتیازها: 984
1 نفر

یکی از خوشمزه ترین شیرینی های ایرانی که به عنوان شیرینی محلی یزد محسوب می شود و مزه کم نظیری دارد.

مناسب برای :10 نفر

زمان آماده سازی : بیش از 1 ساعت

سوغات معروف یزد با طعمی فراموش نشدنی. با این مقدار مواد می توانید 15 عدد قطاب درست کنید. این قطاب ها در مدت 1 ساعت 20 دقیقه آماده می شود.

مواد لازم برای خمیر قطاب:

آب

250 گرم

روغن

75 گرم

آرد

300 گرم

پودر قند

به مقدار لازم

مواد لازم برای مغز قطاب:

پودر بادام

100 گرم

شکر

200 گرم

جوز هندی

¼ قاشق چایخوری

طرزتهیه:

  1. در یک قابلمه مناسب، آب را می ریزیم و آن را روی حرارت می گذاریم. روغن را در آب می ریزیم و صبر می کنیم تا داغ شود ولی به جوش نیاید. سپس آن را از روی حرارت بر می داریم و آرد را در آب و روغن داغ می ریزیم و خوب مخلوط می کنیم تا آرد کاملاً حل شده و یک دست شود و به حالت خمیر در آید.
  2. مواد داخل قطاب را در یک ظرف مناسب با هم مخلوط می کنیم.
  3. وقتی خمیر آماده و کمی خنک شد تا حدی که دست را نسوزاند، به اندازه یک  گردو از آن بر می داریم و در کف دست آن را پهن می کنیم و از مواد مغز قطاب وسط آن می ریزیم و آن را می بندیم، یعنی گلوله می کنیم به طوری که مواد داخلی آن بیرون نریزد.
  4. وقتی تمام خمیر را به این حالت جمع کردیم، در یک قابلمه مناسب مقداری روغن می ریزیم و روی حرارت می گذاریم تا روغن داغ شود. پس از اینکه روغن کاملاً داغ شد، قطاب های آماده را در روغن داغ می اندازیم تا سرخ شوند. پس از اینکه قطاب ها سرخ شدند، آنها را از روغن در می آوریم و می گذاریم کمی خنک شود. پس از اینکه کمی خنک شدند آنها را در پودر قند می غلطانیم.
مترجم: سیما علوی
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 984

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
lمریم
22:19    1393/09/10

ممنون خیلی دنبال این روش طرز تهیه بودم
خدا خیرتون بده
متشکرم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
نفیسه اسلامبولچی (مدیر سایت)
12:07    1393/09/11

مریم جان از توجه شما بی نهایت سپاسگزاریم. امیدواریم همواره با نظرات تان ما را همراهی کنید.

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+1 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید