یک خمیر پر استفاده برای انواع شیرینی‌جات و غذاها. تهیۀ این خمیر کمی زمان‌بر است اما به نتیجه‌اش می ارزد.

تهیهٔ این خمیر قدری زمانبر است ولی به نتیجهٔ آن می‌ارزد. در صورتی‌که پس از آماده‌نمودن این خمیر و استفاده‌نمودن از آن، مقداری باقی‌ماند، جهت استفادۀ مجدد باید آن را با دقت روی هم تا کرده و سپس در فریزر قرار داده. توجه نمایید که خمیر را له نکنید و یا بصورت توپ در نیاورید، چرا که با این حرکت لایه‌های شکل‌یافته از بین خواهند‌رفت و خمیر فرم خود را از دست خواهدداد. برای استفاده مجدد، حتماً بگذارید تا حرارت خمیر به حرارت اتاق بازگردد، سپس از آن استفاده کنید.

موادلازم:

آرد نان

1 پیمانه

آرد شیرینی‌پزی

¼ پیمانه

نمک

¼ قاشق چایخوری

کرهٔ رنده شده5 قاشق غذاخوری
کره2 تکه (به اندازهٔ یک انگشت)

آب یخ

6 قاشق غذاخوری

سودا (آب معدنی گاز دار)

3 قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

  1. آرد و نمک را در یک کاسۀ بزرگ الک می‌کنیم. کره را به محتویاتِ کاسه اضافه می‌کنیم و سپس موادِ داخل کاسه را ترکیب می‌کنیم، حال آبِ یخ را اضافه کرده و با یک چنگال هم می‌زنیم.
  2. خمیر به دست آمده را روی یک سطح آرد زده، قرار می‌دهیم و آن را با کف دستِ‌مان فشار می‌دهیم تا به آرد آغشته‌ شود. این کار باعث بهتر پخش شدن کره در آرد و سبک‌تر شدن خمیر می‌شود. خمیر را به شکل یک گلوله در‌آورده و به مدت 20 دقیقه در فریزر قرار می‌دهیم.
  3. خمیر را به شکل مستطیل پهن‌کرده، به صورتی که ضلع بلند آن به صورت افقی قراربگیرد. یک‌سوم ضلع بالایی مستطیل را به طرف وسطِ آن تا می‌کنیم. یک‌سوم ضلع پایینی مستطیل را نیز به طرف وسط آن تا می‌کنیم. لبه‌های راست و چپ خمیر را نیز به سمت وسط تا‌کرده تا به‌هم‌ برسند، محل اتصال لبه‌ها را به یکدیگر فشار می‌دهیم. خمیر را مجدداً مانند مراحل ذکر شده پهن کرده و تا‌ می‌کنیم.
  4. خمیر آماده را در یک کیسه پلاستیکی پیچیده و برای 20 دقیقه در فریزر قرار می‌دهیم. مراحل بند 3 را دوباره تکرار می‌کنیم. خمیر در این مرحله آمادۀ استفاده می‌باشد.
تهیه کننده: 
منبع : 

کلیدواژه‌هابا کلیک روی هر کلمه به مطالب مرتبط با آن دسترسی پیدا می‌کنید

دوست گرامی برای افزودن دیدگاه خود نیاز به ورود یا نام‌نویسی در سایت پارسه‌گرد دارید.

برو به بالا