دو نوع اصلی گل صد تومانی وجود دارد:

گیاه علفی و گیاه درختی

نوع علفی

این نوع گیاه دائمی است و ممکن است تا نزدیک یک متر رشد کند. در پاییز، قد این گونه کوتاه شده و در بهار دوباره رشد می کند.

نوع درختی

این نوع بوته ای است، ساقه هایی چوبی دارد که در طول سال روی زمین قرار می گیرند. مانند گل ادریس.

گلهای صد تومانی ترکیبی

این نوع گیاه، ترکیبی از نوع درختی و علفی است. این گل در جنگ جهانی دوم توسط ژاپنی ها ایجاد شد. این نوع بسیار کمیاب است زیرا تکثیر و رشد آن با سرعت کمی صورت می گیرد.

انتخاب گل صد تومانی

گلهای صد تومانی برای اغلب باغبانها و گلکاران شناخته شده هستند. علت آن این است که گلها و برگهای بسیار زیبا و دل انگیزی دارند و در فصل بهار جوانه های آن به سرعت به گل تبدیل می شوند. در این زمینه هر نوع گل صد تومانی که انتخاب شود می تواند نقش به سزایی در دلفریب شدن باغچه ایفا کند.

با این حال هنگام انتخاب درست گل صدتومانی برای باغچۀ خود، نوع خاصی از این گل باید مد نظر قرار گرفته شود که خود، کار پیچیده ای است. زیرا انواع گوناگونی از این گل وجود دارد. برای کمک به این امر بهتر است که انواع این گیاه را در حال رشد و پرورش ببینید. ممکن است این کار همیشه امکان پذیر نباشد با این حال می توان از اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد استفاده کرد. به عنوان مثال برای اماکنی که قصد زیبا سازی آنها را دارید، می توانید از مدلی خاص از این گل که زیباتر است استفاده کنید.

در حالی که گلهای این گیاه مهمترین نکتۀ مورد نظر در آن است، اما نباید برگهای جذاب آن را که پوشش مناسبی در باغچه ایجاد می کنند از یاد ببریم. گلهای بزرگ آن در هماهنگی کامل با برگهای پهن این گیاه، در حریم باغچه نقش زیادی دارند. برگها غذای مناسب را برای سال بعد گیاه آماده می کنند. برخی از گونه های آن دارای برگهایی می باشند که در تمامی فصول سال سبز هستند.

در عین حال برخی از انواع این گیاه به خشک شدن در بین فصول مختلف عادت دارند. خصوصاً اگر شرایط آب و هوایی آنها مناسب نباشد، مثلاً دچار کم آبی و یا خشک سالی شوند و یا در برابر دمای بالای هوا قرار گیرند. این حالت بیشتر برای نوع مدیترانه ای این گیاه پیش می آید. فراموش نکنید که این گیاه مختص شرایط آب و هوایی خشک می باشد. در جایی که مدت طولانی از روز در سایه قرار بگیرد، مدت گل دهی آن افزایش می یابد. کودهای تقویتی نیز می توانند به میزان رشد و گل دهی آنها کمک کنند. زمانی که شکل برگهای گیاه بد منظره می شود، راحت ترین کار این است که آنها را جدا کنید. می توانید از گیاهان دیگر در بین آنها استفاده کنید تا باغچه ای پر تر داشته باشید.

با وجود اینکه گفته می شود سایه برای آنها مفید است، اما در برخی جاها می بینیم که گل صد تومانی به آفتاب کامل نیاز دارد. در نتیجه به همان روشی می رسیم که بهتر است اکثر گلها را در آن شرایط پرورش دهیم، که عبارتست از مکانی ایمن از بادهای گرم تابستانی همراه با خاک مناسب و آب کافی در طول فصل و نیز وجود کمی سایه در طول روز.

یک نکتۀ مهم در گلهای بزرگتر و سنگین تر این است که این گلها آب بیشتری را در خود جذب می کنند و در نتیجه به ساقه ها فشار بیشتری وارد می کنند، به طوری که حتی ساقه های قوی نیز احتمال شکستن دارند. در باغچه هایی که باران مستقیماً به این گلها می خورد، از توری و یا پایه های سیمی برای سرپا نگه داشتن و محافظت از آنها در برابر باران تند استفاده کنید. اگر به ساقه های آنها کمک نکنید، ساقه های بلندتر کم کم خم شده و می شکنند. برای کمک به آنها می توانید از میله و یا ستونی برای سرپا نگه داشتن ساقه ها و گلها استفاده کنید.

تقسیم و کاشت دوبارۀ گل صد تومانی

گلهای صد تومانی را می توان در هر زمان از سال از زمین در آورده و دوباره کاشت. اما بهترین زمان برای این کار اواخر تابستان و پاییز است. در آن زمان آنها خواب بوده و یا به زمان خواب خود نزدیک می شوند که به شما امکان آماده سازی بیشتر خاک و گیاه را برای سلامت بیشتر آنها می دهد. در اواخر تابستان و پاییز، گیاه خود را در آورده و در خاک نمدار بکارید. این کار باعث می شود که گیاه شما به رشد سالم اولیۀ خود بپردازد و ریشۀ خود را سریعتر رشد دهد. در دماهای نامساعد، گیاه رنگ سبز برگهای خود را از دست داده و به خواب می رود. در آب و هوای سردتر، این گیاه در اواخر تابستان به این حالت در می آید.

گلهای صد تومانی بالغ دارای ریشه های قطور به منظور ذخیره کردن مواد معدنی لازم می باشند. این ریشه ها گاه آنقدر بزرگ می شوند که پس از دو تا سه فصل پرورش، قابل بلند کردن نخواهند بود. هنگام بلند کردن آنها از زمین، ریشه های قطور گیاه را در اندازه های 15 تا 25 سانتیمتر نگه داشته و دوباره بکارید. می توانید آن را قلمه بزنید و یا کل گیاه را از زمین در آورید. در هر صورت یک بیل بلند به شما بسیار کمک خواهد نمود.

اگر بخواهید کل گیاه را در آورید، حدود 20 تا 25 سانتیمتر دور از ساقۀ اصلی گیاه را بیل بزنید. یک خندق در این فاصله به عمق 8 تا 10 سانتیمتر دور آن حفر کنید. پس از آنکه به این عمق رسیدید بیل خود را کج و کمی مایل به طرف گیاه بزنید. سعی در بریدن ریشه ها به حداکثر طول 15 سانتیمتر داریم. سعی کنید که بیل خود را تکان ندهید زیرا این کار باعث شکستن ریشه های مفید از بالا می شود. در عوض آنقدر این کار را تکرار کنید تا ریشۀ اصلی گیاه آزاد شده و بتوانید به راحتی آن را از گودال بیرون بیاورید. از اینجا به بعد شما با تقسیم کردن گیاه سر و کار دارید که در زیر به آن بیشتر اشاره خواهیم کرد.

برای کاشت یک تک گل صد تومانی از ریشۀ آن، می توانید قسمتی از غدۀ اصل ریشه را بریده و آن را بکارید به طوری که نوک آن از خاک بیرون باشد. در این روش برخی از مواد مفید ریشه از بین می رود، ولی چاره ای نیست زیرا شما بدون دیدن داخل آن، برش می زنید. با این وجود اگر شما به اندازۀ ⅓از غده را جدا کنید به طوری که حاوی مواد غذایی کافی باشد، اشکالی ندارد. قسمتهای کوچکتر احتیاج به نگهداری دقیقتری دارند تا بتوانید آنها را به سال اول برسانید. گیاه اصلی را به خاک برگردانید. خود ریشه بسته و ترمیم می شود.

هنگام برآوردن یک گیاه کامل، تقسیم کردن لازم است. در صورتی که ریشۀ گیاه را کوتاه کردید، انتظار نداشته باشید که به سرعت صاحب یک گیاه زیبا و پر بار شوید. سالیان زیادی طول می کشد تا گیاه مجدداً بتواند ریشه بدواند تا نوک بلند ساقه های خود را تغذیه کند. تقسیم ریشه نقطۀ شروعی برای قسمتهای کوچکی از گیاه است که سرانجام گیاهان کاملی خواهند شد. بعضی اوقات ممکن است مجبور به جابه جا کردن گیاه در فصل رشد ریشه شوید و یا بخواهید در اواخر تابستان آن را به نقطه ای دیگر انتقال دهید که با رعایت احتیاط اشکالی ندارد.

برای صحیح بریدن ریشه، ابتدا تمام خاک را از روی غده بردارید. خاک گودال مورد نظر برای کاشت را بررسی کرده و مطمئن شوید که عاری از آفت است. می توانید آن را بشویید تا دید بهتری داشته باشید. از کجا ببُرید؟ اینطور در نظر بگیرید که ساقۀ تازۀ امسال با رگهایی به ریشه متصل است و می خواهید که این رگها به غده ای که جدا می کنید متصل باشند، پس مواظب رگها باشید.

هنگام برش به سرعت عمل کنید. آن را در سایه بکارید و از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه دارید. خاک آن باید حاصلخیز و مناسب باشد.

به طور خلاصه، گیاه صد تومانی زنده دارای دو قسمت می باشد. یکی متشکل از تاج ریشۀ دائمی گیاه که آکنده از مواد غذایی است و این تاج حاوی غده هایی می باشد که ساقه های تازۀ سال آینده را تشکیل می دهند. قسمت دیگر ریشه های درشت غذایی است. هنگامی که گیاه کامل از زمین خارج شد، آنها را جدا کنید. آنها باعث رشد گیاهان جدید برای شما خواهند شد.

کاشت گلدانهای صد تومانی خوب در هر جا

گل صد تومانی جزء زیباترین گلهای تزئینی می باشد. هنگامی که به آنها از ابتدا رسیدگی درست شود، سالیان سال گلهای زیبایی به بار می آورند حتی اگر پس از آن به آنها خوب رسیدگی نشود. گلهایی که مدتها پیش با اصول صحیح کاشته شده اند ولی رها شده و دیگر رسیدگی کافی به آنها نمی شود نیز هنوز گل می دهند. این حالت در زمانی اتفاق می افتد که در زمان مناسب و طبق اصول کاشت درست کاشته شود. برای عملکرد مناسب، گل صد تومانی باید رشد مناسب و اندازۀ مناسب داشته باشد. این گیاه پس از دو تا سه فصل پس از کاشت، شروع به گل دهی خواهد کرد که این به شرایط رشد و نوع محیط زیست طبیعی نژاد آن مربوط است. در شرایطی که خاک مناسب نباشد ولی دیگر خواسته های گیاه فراهم باشد، احتمال گل دهی به چندین سال افزایش می یابد.

رشد متناسب گل صد تومانی به این معنی است که هر ساله ریشه های ذخیره کنندۀ غذا، مواد مقوی در خود ذخیره می کنند که باعث ایجاد ریشه های درشت و وسیع می شود. آنها باعث رشد ساقه ها و و گلهای سالیانه می گردند تا به حد تعادل با محیط و شرایط خود برسند. نکتۀ مهمی که در ارتباط با این گیاه و دیگر گیاهان گل ده باغچه ای می توان به آن اشاره کرد، رشد سریع در زمان کوتاه است. همانند ریشه های بهاره، این رشد سریع گیاه تحت تأثیر غذای ذخیره شده در ریشۀ آن می باشد.

گل صد تومانی بهترین رشد را در خاک مقوی، مکان باز و خاک رد کنندۀ آب دارد. مانند سبزیجات باغچه ای دارای طول عمر زیاد بوده و هر گونه تغییر در خاک گیاه باید پیش از کاشت آن صورت گیرد. ممکن است در مناطق مسکونی لایۀ بالایی خاک پس از مدتی بی مصرف شود به همین منظور تغییر دادن در سطح بالایی خاک ضروری می باشد که این تغییر باید قبل از کاشت گیاه صورت گیرد.

با وجودی که گل صد تومانی مقاومت خوبی در خاکهای نه چندان خوب از خود نشان می دهد، اما در این خاکها گیاه دارای ریشۀ کندتری خواهد بود. در این صورت گیاه معمولاً از تغذیۀ سطحی بهره مند می شود که باعث تغذیۀ مواد غذایی کم خاصیت تر خواهد شد. در این شرایط اضافه کردن کود در دورانهای مختلف می تواند به رشد و پرورش گیاه کمک کند.

گل صد تومانی در عین حال می تواند در مقابل خشک بودن و کم آبی مقاومت کند ولی در این شرایط نباید از آن انتظار گل دهی و ریشه های غذایی مناسب داشته باشید. البته این تا زمانی است که خاک آن خشک باشد. کمبود بیش از حد آب و گرمای زیاد، می تواند باعث مردن برگهای گیاه شده و آن را به خواب فرو ببرد. باید سعی کنید که این حالت تا اواسط تابستان صورت نگیرد تا صدمات کمتری به گیاه وارد شود. از دست دادن برگهای سبز با کمبود آب و گرما به سرعت رخ می دهد. در شرایط حاد کم آبی و گرما با فراهم کردن محیطی دور از نور خورشید و کم باد، می توانید صدمات را به حداقل برسانید در حالی که با آبیاری صحیح و به اندازه می توانید به پرورش گیاه کمک کنید. در این شرایط نباید مستقیماً به پای ساقۀ اصلی گیاه آب داد بلکه باید در اطراف گیاه آبیاری کرد. کودهای تابستانی نیز در این گونه مواقع می توانند کمک خوبی باشند. گل صد تومانی می تواند از مراقبت های قارچی برگ و ساقه نیز که در شرایط آب و هوایی مرطوب صورت می گیرد بهره مند شود. گیاه با از دست دادن یک سری از برگهای خود در تابستان آشناست، ولی هجوم آفت ها در فصول سرد که هوا نیز مرطوب است می تواند به گیاه صدمه وارد کند، که در مواقعی می تواند به تنه و غدۀ اصلی گیاه صدمه بزند.

در این مواقع استفاده از آفت کش ها و ضد قارچ ها برای گیاه بسیار حیاتی است. برای گیاه، مکانی را انتخاب کنید که جریان هوای مناسبی داشته باشد، مخصوصاً در اوایل بهار. رعایت اصول بهداشت نیز واجب است و در ضمن برگهای پیر شدۀ سال گذشته را هم جمع آوری کنید.

گل صد تومانی به هیج وجه تهویۀ نامناسب ریشه را تحمل نمی کند و نیاز جدی به اکسیژن دارد. بنابراین نحوۀ تخلیه آب باید طوری باشد که تا چند ساعت پس از آبیاری یا بارندگی، آب کاملاً تخلیه شود.

برای اماکنی که اطلاع دقیق از خاک آن ندارید، آزمایش نفوذ آب را انجام دهید. چاله ای بکنید و در آن آب بریزید اگر آب به سرعت جذب شد، یعنی خاک کاملاً خشک است و چنانچه چند ساعت طول کشید، به این معناست که عمق خاک سیراب است.

سطح مرتفع شدۀ باغچه می تواند محل مناسبی باشد ولی در این روش هم باید سطوح عمیق خاک، آب را نگه ندارد و رد کند. به یاد داشته باشید که بارشهای فصلی دائمی نیستند و زمینی که در فصل پاییز به نظر مناسب می آید، ممکن است با بارشهای بهاری دچار بالا آمدن سطح آب در خاک شده و به گیاه که در اوج رشد است صدمه وارد کند.

بعضی از انواع گلهای صد تومانی نسبت به دیگر نژادها، به تهویۀ ریشۀ خود حساس تر هستند و انواع کوهستانی آن با آبیاری کم، بهتر زندگی می کنند. با استفاده از خاک رس گلدانی می توان در نژاد کوهستانی، تعادل در آبیاری ایجاد کرد.

گیاهان درجه یک

در عکس سمت راست، ریشۀ درجه یک نمایش داده شده و درجۀ دو و سه در کنارش. البته برخی ریشه های گیاه صد تومانی تفاوتهای زیادی با این عکس دارند ولی اندازه های آنها یکی است.

مراقبت از گل صد تومانی

هنگامی که گل صد تومانی به دست شما رسید از چاقویی برای پاک کردن خاک و برش دادن ریشه استفاده کنید و برای چند ساعت برای آمادگی جذب آب، در آب قرار دهید. ریشه ها را به آب خنکی انتقال دهید. تنگ آبی را را با آب خنک تا نصفه پر کنید و یک بسته مواد تقویت کنندۀ گیاه به آب اضافه کنید. هر شاخه را در کنار تنگ قرار دهید تا ببینید چه مقدار از ساقۀ آن را باید ببرید. هر برگی که زیر خط آب قرار می گیرد را ببرید. با چاقوی تیز انتهای ساقه ای که در آب قرار می گیرد را با زاویۀ 45 درجه ببرید. بنا به سلیقۀ خود گلها را در تنگ تزئین کنید.

هر دو یا سه روز به آنها رسیدگی کرده و ساقه ها را ببرید، آب آن را عوض کنید و به آن مواد مغذی اضافه کنید. گلها را در جای خنک و دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید.

نام مترجم: 
منبع : 

کلیدواژه‌هابا کلیک روی هر کلمه به مطالب مرتبط با آن دسترسی پیدا می‌کنید

دیدگاه‌ها

حمید جوادی (تایید نشده)

از کجا میتوانم تهیه کنم؟

۰۴ / ۱۰ / ۱۳۹۲

ساینا (تایید نشده)

عالی

۱۲ / ۰۷ / ۱۳۹۴
برو به بالا