عضو پارسه‌گرد نیستید؟
کاشتن سبزیجات سالادی

کاشتن سبزیجات سالادی

تعداد امتیازها: 673
1 نفر

لذت برداشت کاهو و سبزیجات سالادی دیگر از باغچۀ خودتان با هیچ لذت دیگری در دنیا قابل مقایسه نیست، پس آن را از خود دریغ نکنید.

راکت (نوعی سبزی که در مدیترانه رشد می‌کند)، کاهو و کاسنی سالادی، همگی به راحتی رشد می‌کنند. برای کاشت مناسب می‌توانید از راهنمایی‌های ما بهره گیرید.

گیاهان سالادی‌ که هم به صورت بسته بندی و هم غیر بسته بندی در فروشگاه‌ها و مغازه‌های میوه فروشی به چشم می‌خورند، با قیمت بالایی به فروش می‌رسند و چون مجبور هستید که همۀ آن‌ها را پس از خرید بشویید، مدت زمان کمتری دوام می‌آورند و نمی‌توان به مدت طولانی این سبزیجات را در یخچال نگه داشت. اگر سعی کنید خودتان این گیاهان را بکارید و هر موقع که می‌خواهید به هر میزان که لازم دارید از آن برداشته و استفاده کنید، این قبیل مشکلات را نخواهید داشت. اکثر کاهو‌ها و سبزیجات سالادی می‌توانند در هر بازۀ زمانی بین بهار و تابستان کاشت و برداشت شوند. البته با تهیه لوازم مورد نیاز می‌توانید در فصل پاییز نیز بذر آن‌ها را کاشته و در زمستان محصول خود را برداشت کنید. برای اینکه بتوانید در چهار فصل برداشت داشته باشید، هر چهار هفته یک بار، بذرهای خود را آمادۀ کاشت کنید.

چگونه بکارید

  • مکانی را که آفتابگیر و دارای کمی سایه نیز باشد، انتخاب کنید، خاک آن قسمت را شخم زده، سنگ‌های آن را برداشته و برای تقویت خاک مقداری کود اضافه کنید. این کار نه تنها باعث قوت خاک شده، بلکه به نگهداری آب درون آن کمک می‌کند. سپس روی سطح خاک را شن کش بکشید.
  • گاهی اوقات بذر‌ها به‌صورت مخلوط در بسته‌ای فروخته می‌شوند تا هنگام برداشت مخلوطی از سبزیجات سالادی داشته باشید.
  • برای کاشتن بذر‌ها ابتدا سطح خاک را به عمق ۱/۵ سانتی‌متر برداشته و این عمل را در مسافتی به‌طول ۳۰ سانتی متر انجام دهید. سپس مقداری بذر در کف دست خود ریخته، آن‌ها را در قسمت‌های آماده شده بریزید و با خاک پوشانیده، نشانه گذاری و آبیاری کنید. اگر پرندگان مزاحم برای خوردن بذر‌هایتان کمین کرده‌اند، می‌توانید سطح خاک را با توری بپوشانید.
  • هنگامی که بذر‌ها رشد کردند و طولشان حدوداً به ۲ سانتی متر رسید، آن‌ها را بیرون آورده و در فواصل متناسب بکارید. معمولاً این فواصل متغیر تعیین می‌شوند و بین ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر می‌باشد.
  • کاهو بهترین پر کنندۀ فضا برای باغچه می‌باشد. در صورتی که جلوی نور را نگیرد، می‌توانید در فواصل بین گیاهان آن را بکارید. یکی از سبزیجاتی که کاهو در کنار آن به خوبی رشد می‌کند، گوجه فرنگی می‌باشد.

رسیدگی

سعی کنید که خاک سبزیجاتتان همیشه آبدار باشد. این موضوع زمانی که یک تا ۲ هفته تا زمان برداشت کاهو‌ها مانده، بسیار مهم است؛ به این دلیل که خاک خشک شده در آن موقع باعث صرف انرژی گیاه در گل دادن می‌شود.

چگونه باید برداشت کنید

این موضوع در انواع سبزیجات متفاوت است. مثلاً در انواع کاهو لازم است برخی را به‌طور کامل از ریشه درآورید، در مورد برخی فقط به کندن برگ‌ها بسنده کنید و می‌توانید بعضی را از انت‌ها ببرید. به همین خاطر لازم است که در هنگام خرید، اطلاعات کاملی از نوع آن سبزی کسب کنید.

مترجم: امیر ماتیو علوی
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 673

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
امیر قاسم‌آبادی
12:52    1392/09/22

سلام
لطفا من را در پرورش سبزی کاسنی و تهیه بذر آن راهنمای کنید.
ملشکرم

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 5+6 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید