عضو پارسه‌گرد نیستید؟
پریوش

پریوش

تعداد امتیازها: 633
1 نفر

پرورش پریوش آنچنان ساده مي باشد که در یک مورد دیده شده این گیاه پس از کاشت خود به خود و بدون هیچ رسیدگی‌ای برای ۳۰ سال رشد می‌کرده است.

وینکا یا پریوش از آن دسته گیاهانی است که برای پرورش بسیار مناسب می‌باشد. زیرا گیاهی همیشه سبز است و همچنین نسبت به گرما و کم آبی بسیار مقاوم می‌باشد. پرورش و رسیدگی به آن‌ها بسیار ساده و کم زحمت می‌باشد. در یک مورد مشاهده شده است که یک نفر ۳۰ سال قبل در یک نقطه این گیاه را کاشته و هر سال خود به خود و بدون هیچ رسیدگی گیاه دوباره سر از خاک بیرون آورده است.

موطن اصلی گیاه پریوش آمریکای شمالی، اروپا، چین و هند است. این گیاهان به خاطر برگ‌های براق و سبز و گل‌های زیبایش معروفند. این گیاه گل‌های خود را در تمام طول تابستان تا پیش از رسیدن موعد سرما شکوفا می‌کند. اغلب رنگ گلهای آن سفید، صورتی و قرمز است.

این گیاه برای کاشت کناره‌های باغچه و همچنین پوشاندن سطح باغچه و لکه گیری مناسب می‌باشد. این گیاه بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌م‌تر مرتفع می‌شود.

تکثیر

گل پریوش از بذر به وجود می‌آید. بذر گیاه را پس از اتمام فصل یخ زدگی در خارج از منزل بکارید. غالباً بذر آن‌ها را روی یک سطح پخش می‌کنند. این گیاهان سخت جان، خود به خود رشد می‌کنند و این عمل دائماً تکرار می‌شود.

می‌توانید ۱۰ تا ۱۲ هفته پیش از اتمام فصل یخبندان بذر را در داخل خانه بکارید. بعضی از انواع این گیاه می‌توانند به وسیله تقسیم ریشه نیز تکثیر شوند.

چگونگی پرورش پریوش

گل پریوش در شرایط مختلف نوری از نور کم تا نور زیاد می‌تواند رشد کند. عموماً در خاک با کیفیت متوسط نیز رشد می‌کند و در مواجهه با گرما نیز از خود استقامت زیادی نشان می‌دهد. به همین خاطر این گل می‌تواند انتخاب مناسبی برای نواحی بسیار گرم باشد. هر گیاه را با فاصله ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌م‌تر از دیگری بکارید و هنگام کاشت به وفور آبیاری کنید.

می‌توانید در هر فصل دو مرتبه برای تقویت گیاه به آن مواد تقویتی بدهید. در اطراف گیاه می‌توانید کود بریزید تا در نگهداری رطوبت به گیاه کمک کند.

حشرات و آفت‌ها


پریوش به ندرت دچار حشرات و آفت‌ها می‌شود. امراض قارچی تنها در شرایط آب و هوایی مرطوب به وجود می‌آیند. در صورت بروز امراض، آن‌ها را هرچه سریع‌تر با آفتکش‌های طبیعی و یا شیمیایی و ضد قارچ‌ها درمان کنید.

مترجم: امير ماتيو علوی
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 633

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فخری
10:48    1393/04/12

مرسی.
عالی بود

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 6+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید