کاشتن بذر

بذرهای کدو تنبل را می توان بین فروردین تا خرداد ماه در گلدان کاشت. گلدانی که این بذر را در آن می کارید باید دارای 5/7 سانتیمتر عمق باشد. داخل گلدان مقداری خاک ریخته و بذر را به پهلو و در عمق 5/2 سانتیمتری قرار دهید و سپس روی آن را با خاک بپوشانید. آن را آبیاری کرده و روی طاقچه ی جلوی پنجره قرار دهید. هنگامی که ریشه های آن از زیر گلدان بیرون زد، آن را به گلدانی به عمق 12 سانتیمتر منتقل کنید. زمانی که نشاء آن تثبیت شد، آن را در خاک باغچه و زمین بکارید. اگر تعداد نشاها بیش از یکی بود، آنها را در فاصله های 2 تا 3 متر از هم قرار دهید. همچنین اگر بذر را در اوایل خرداد تا اوایل تیر بکارید، می توانید آن را مستقیماً در خاک باغچه قرار دهید. مکانی را برای کاشت کدو انتخاب کنید که آفتابگیر باشد و یا زمان کمی از روز سایه داشته باشد. اگر بذر را مستقیم در خاک زمین می کارید، پس از کاشت بذر، خاک را خوب شخم زده و به آن کمی کود اضافه کنید. هنگام کاشت بذرها در زمین، دو بذر را در عمق 5/2 سانتیمتر و در کنار هم بکارید. هنگامی که جوانه زدند، آنکه ضعیفتر است را از خاک خارج کنید.

نگهداری

در فصل رشد و نمو گیاه، به آن کود و یا مواد تقویتی بدهید. برای این منظور می توانید از مواد تقویتی گوجه فرنگی نیز استفاده کنید. اگر قصد کاشت نژادهای دیگر را دارید، می توانید برای هدایت گیاه از سیم استفاده کنید. زمانی که میوه ها ظاهر شدند، تنها دو یا سه عدد از آنها را حفظ کرده و باقی را بچینید. به این ترتیب، گیاه میوه های باقی مانده را بزرگتر و بهتر خواهد کرد. زمانی که میوه های باقی مانده بزرگ تر شدند، زیر آنها تخته یا آجر قرار دهید تا از فاسد شدن آنها جلوگیری شود. هر برگی که روی میوه ها سایه ایجاد می کند را بچینید. زیرا میوه برای رشد و رسیدن، به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. اگر احتمال یخ زدگی زود هنگام وجود دارد، آن را با کارتن و کاه بپوشانید.

برداشت و نگهداری

تا جایی که ممکن است و هوا سرد نشده، میوه را نچینید و بگذارید روی گیاه باقی بماند تا کاملاً برسد. هنگامی که ساقه ی آن ترک خورده و پوست آن زمخت شد، میوه آماده چیدن است. پیش از یخ زدگی زمین، کدو را با ساقه ی بلند بچینید. کدو را می توان بین چهار تا شش ماه نگهداری کرد. کدو را به مدت 10 روز در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید و یا اگر آن را داخل می برید، در دمای 27 درجه تا 32 درجه سانتیگراد به مدت چهار روز نگهداری کنید. پس از آن کدوها را در جایی که هوای آن تازه است و دمای آن حدود 10 درجه سانتیگراد است، نگهداری کنید.

نام مترجم: 
امير ماتيو علوی
منبع : 
www.bbc.co.uk

دیدگاه‌ها

ناشناس (تایید نشده)

سلام خسته نباشید. گیاه کدو تنبل من وقتی گل می دهد گل ها می ریزندو از ساقه جدا می شوند. چه مشکلی دارند و چه کاری باید انجام دهم؟

۰۹ / ۰۵ / ۱۳۹۱

سلام خسته نباشید. گیاه کدو تنبل من وقتی گل می دهد گل ها می ریزندو از ساقه جدا می شوند. چه مشکلی دارند و چه کاری باید انجام دهم؟

۰۴ / ۰۳ / ۱۳۹۲

سلام دوست عزیز.
گیاه کدو تنبل دو نوع گل داره که نر و ماده هستن. گلهای نر بعد از چند روز میفتن و طبیعی هستش. ولی اگر گلهای ماده دارن میفتن باید با دست یا قلمی نرم اونهارو گرده افشانی بکنین. بهترین زمان نیز صبح روز اولی هستش که گل به بازترین و کاملترین حالت خودش رسیده.
تشکر فراوان.

۰۶ / ۰۳ / ۱۳۹۲

parisa (تایید نشده)

سلام
کدو های من روی یک شاخه بعضی هاش اول کدو میده بعضی هاش فقط گل
اون که اول کدو میده رو شاخه نمیمونه
چیکار کنم؟
روزی چقد بهشون آب بدم؟

۱۰ / ۰۳ / ۱۳۹۲

سلام دوست عزیز.
اگر همه ساقه ها میوه بدن که خب گیاه از بین میره. البته نسبتش هم مهم هستش. توجه کنین که خاکتون مناسب باشه. مواد مغذی کافی به گیاه برسه. در مورد آبیاری, به شرایط و متغییرات زیادی بستگی داره, ولی حدودا هر روز یا یک روز درمیان آبیاری کنین البته اگر در نقطه آفتاب گیر هستش.
تشکر.

۲۶ / ۰۳ / ۱۳۹۲

اکبر صیاد (تایید نشده)

سلام
کدو تنبل های من از دو واریته مختلف میباشند یک واریته دارای برگ های کاملا گرد با رنگ سبز روشن بوده که حدود یک هفته است میوه داده ولی واریته دوم دارای برگهای نسبتا گرد بارنگ سبز تیره تر وروی برگ لکه های سفید رنگ وجود دارد که هنوز یه بار ننشته خواستم ببینم روندی طبیعی است یا نیاز مند اقدامی جدی است با توجه به گذشت زمان مستدعی است راهنمائی فرمائید.

۲۲ / ۰۴ / ۱۳۹۲

سلام دوست عزیز.
شما زیر برگهای بونه ای که لکه داره رو نگاه کنین, به احتمال قوی حشره های ریزی رو میبینین. اگر نه دقت کنین ببینین که آیا مورچه از گیاهتون بالا میره و میاد. البته نه یه تک مورچه. این نشانه آفت زدن گیاه هستش. در این صورت به سم فروشها مراجعه کنین و توضیح بدین. سم مورد نظر ایراد روندتون رو برطرف میکنه.
تشکر.

۱۱ / ۰۵ / ۱۳۹۲

رخساره (تایید نشده)

درود بر شما
بوته های کدو حلوایی ما که با سیستم آبیاری قطره ای آبیاری می شوند گل داده اند ولی گلها به میوه تبدیل نمی شوند و فقط بر طول بوته ها افزوده می شود . ضمنا میزان دفعات مناسب آبیاری چند بار در هفته و چند ساعت باید باشد . مزرعه در تبریز قرار دارد

۰۵ / ۰۶ / ۱۳۹۲

رویا (تایید نشده)

ممنون از سایت خوبتون

۲۱ / ۰۵ / ۱۳۹۴

جبرائيل رحمان اوغلي (تایید نشده)

سلام چطور مي توانيم بذر كدو تنبل هاي بزرگ 100 يا200 كيلوئي راتهيه بكنيم

۲۲ / ۰۸ / ۱۳۹۲

محمد (تایید نشده)

درود بر شما
بوته های کدو حلوایی ما که با سیستم آبیاری قطره ای آبیاری می شوند گل داده اند ولی گلها به میوه تبدیل نمی شوند و فقط بر طول بوته ها افزوده می شود . ضمنا میزان دفعات مناسب آبیاری چند بار در هفته و چند ساعت باید باشد . مزرعه در تبریز قرار دارد

۲۹ / ۰۵ / ۱۳۹۳

sina (تایید نشده)

مال منم همینطوره

۱۴ / ۰۳ / ۱۳۹۴

احسان (تایید نشده)

با سلام
ضمن تشكر از سايت خوبتون من دارا 3 هكتار زمين حاصلخيز بوده و ميخام كدو تنبل بكارم
1 براي برداشت تخمه ان آيا چه مقداري ميتونم در آن كاشت كنم و چه مقداري برداشت دارد
2-مدت آبياري چند روز مي باشد
3-ميخام ابياري قطره اي استفاده كنم ايرادي دارد يا نه؟
بهترين پيشنهاد شما براي سود دهي بيشتر كشت كدام نوعكدو مي باشد
مزيد استحضار زمين موصوف در منطقه استان كردستان شهرستان كامياران قرار دارد.

۲۸ / ۰۸ / ۱۳۹۳

یسرا (تایید نشده)

سلام و خسته نباشید..من یه سوال داشتم لطفا راهنماییم کنیدمن توی باغچه خونمون چند نوع کدوی مختلف رو با فاصله 20-25سانتی کنار هم کاشتم رشد خیلی خوبی داشته گل زیادی هم میده ولی تا حالا هیچکدوم به گل تبدیل نشده خواستم بدونم که من چکار باید بکنم من خیلی مشتاقم که گل هاش به کدو تبدیل بشه

۰۷ / ۰۴ / ۱۳۹۴

میثم ابراهیمی (تایید نشده)

با سلام

بذر کدوی حلوائی پرمحصول واصلاح شده را از کجا تهیه نمایم

با سپاس فراوان

۲۶ / ۰۷ / ۱۳۹۴

حسن (تایید نشده)

سلام کدوهایی که کاشتم بزرگ شده اند ولی زرد نشده اند احتمالا بخاطر آفتابگیر نبودن حیاط هست و از طرفی امروز برف بارید و هوا خیلی سرد شد و مجبور به چیدن کدو ها شدم . آیا کدوها با ماندن زرد میشوند یا با نگهداری در شرایط خاص زرد می شوند؟

۱۵ / ۰۹ / ۱۳۹۴
برو به بالا