عضو پارسه‌گرد نیستید؟
پرورش پریوش

پرورش پریوش

تعداد امتیازها: 1246
1 نفر

پرورش پریوش آن‌چنان ساده است که در یک مورد دیده شده این گیاه پس از کاشت خود به خود و بدون هیچ رسیدگی‌ای برای ۳۰ سال رشد کرده است.

وینکا یا پریوش  Catharanthus roseus از آن دسته گیاهانی است که برای پرورش بسیار مناسب است؛ زیرا گیاهی همیشه سبز است و همچنین نسبت به گرما و کم آبی بسیار مقاوم است. پرورش و رسیدگی به آن‌ها بسیار ساده و کم زحمت بوده؛ در یک مورد مشاهده شده است که یک نفر ۳۰ سال قبل در یک نقطه این گیاه را کاشته و هر سال خود به خود و بدون هیچ رسیدگی گیاه دوباره سر از خاک بیرون آورده است.

موطن اصلی گیاه پریوش آمریکای شمالی، اروپا، چین و هند است. این گیاهان به خاطر برگ‌های براق و سبز و گل‌های زیبایش معروفند. این گیاه گل‌های خود را در تمام طول تابستان تا پیش از رسیدن موعد سرما شکوفا می‌کند. اغلب رنگ گل‌های آن سفید، صورتی و قرمز است. این گیاه برای کاشت کناره‌های باغچه و همچنین پوشاندن سطح باغچه و لکه‌گیری مناسب است. این گیاه بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌م‌تر مرتفع می‌شود.

تکثیر

گل پریوش از بذر به وجود می‌آید. بذر گیاه را پس از اتمام فصل یخ‌زدگی در خارج از منزل بکارید. غالبا بذر آن‌ها را روی یک سطح پخش می‌کنند. این گیاهان سخت جان، خود به خود رشد می‌کنند و این عمل دائما تکرار می‌شود. می‌توانید ۱۰ تا ۱۲ هفته پیش از اتمام فصل یخبندان بذر را در داخل خانه بکارید. بعضی از انواع این گیاه می‌توانند به وسیله تقسیم ریشه نیز تکثیر شوند.

چگونگی پرورش پریوش

گل پریوش در شرایط مختلف نوری از نور کم تا نور زیاد می‌تواند رشد کند. عموما در خاک با کیفیت متوسط نیز رشد می‌کند و در مواجهه با گرما نیز از خود استقامت زیادی نشان می‌دهد. به همین خاطر این گل می‌تواند انتخاب مناسبی برای نواحی بسیار گرم باشد. هر گیاه را با فاصله ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر از دیگری بکارید و هنگام کاشت به‌وفور آبیاری کنید. می‌توانید در هر فصل دو مرتبه برای تقویت گیاه به آن مواد تقویتی بدهید. در اطراف گیاه می‌توانید کود بریزید تا در نگهداری رطوبت به گیاه کمک کند.

حشرات و آفت‌ها

پریوش به ندرت دچار حشرات و آفت‌ها می‌شود. امراض قارچی تنها در شرایط آب و هوایی مرطوب به‌وجود می‌آیند. در صورت بروز امراض، آن‌ها را هرچه سریع‌تر با آفت کش‌های طبیعی یا شیمیایی و ضد قارچ‌ها درمان کنید.

مترجم: امیر ماتیو علوی
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1246

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
Vardana
11:31    1395/05/23

سلام
من سه تا گل پریوش دارم که رنگهاشون مختلف و این که تو گلدون جدا هستن الان برگ هاشون زرد شده نمیدونم چرا ؟هوا شبها سرد لازم که گلدون هارا ببرم داخل خونه ؟؟ماندگاری گل پریوش چقدر ؟و این که میتونم هر سه را داخل یه گلدون بزارم ؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مردانی
11:24    1395/05/23

سلام من سه تا گل پریوش دارم رنگ های مختلفو تو گلدون های مختلف تو بالکن نگهشون میدارم اما الان شب هاسرد باید ببرمشون داخل خونه؟؟واین که رنگ برگهاشون زرد شده دلیلش چیه ؟ماندگاری گل ها چه جوری و اگه تو یه گلدون بکارمشون اشکالی نداره ؟
ممنون میشم اگه جواب بدید .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
محمود
12:44    1394/10/24

خیلی جالب بود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
محمود
12:43    1394/10/24

بسیار عالی بود.چون مدتهادنبال روشهای عملی مبارزه بیولوژیک باآفات بودم که شمابطورساده وشفاف وخیلی جالب توضیح داده اید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
محمود
12:26    1394/10/24

بسیار عالی


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
قاسمی
10:16    1394/03/01

ممنون ازشرح مختصرومفیدتان .من یک پرورش دهنده نسبتا"مبتدی هستم .مایلم درداخل اتاق پذیرایی کنارپنجره ،گلدان پرازگل قرمز یابنفش داشته باشم.درسایت های انگلیسی جستجوکرده ام امانمی دانم باکدام گلهای موجوددربازارایران می توانم این کارراانجام دهم.ممنون ازلطفتان


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فخری
10:48    1393/04/12

مرسی.
عالی بود

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+8 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید