وینکا یا پریوش  Catharanthus roseus از آن دسته گیاهانی است که برای پرورش بسیار مناسب است؛ زیرا گیاهی همیشه سبز است و همچنین نسبت به گرما و کم آبی بسیار مقاوم است. پرورش و رسیدگی به آن‌ها بسیار ساده و کم زحمت بوده؛ در یک مورد مشاهده شده است که یک نفر ۳۰ سال قبل در یک نقطه این گیاه را کاشته و هر سال خود به خود و بدون هیچ رسیدگی گیاه دوباره سر از خاک بیرون آورده است.

موطن اصلی گیاه پریوش آمریکای شمالی، اروپا، چین و هند است. این گیاهان به خاطر برگ‌های براق و سبز و گل‌های زیبایش معروفند. این گیاه گل‌های خود را در تمام طول تابستان تا پیش از رسیدن موعد سرما شکوفا می‌کند. اغلب رنگ گل‌های آن سفید، صورتی و قرمز است. این گیاه برای کاشت کناره‌های باغچه و همچنین پوشاندن سطح باغچه و لکه‌گیری مناسب است. این گیاه بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌م‌تر مرتفع می‌شود.

تکثیر

گل پریوش از بذر به وجود می‌آید. بذر گیاه را پس از اتمام فصل یخ‌زدگی در خارج از منزل بکارید. غالبا بذر آن‌ها را روی یک سطح پخش می‌کنند. این گیاهان سخت جان، خود به خود رشد می‌کنند و این عمل دائما تکرار می‌شود. می‌توانید ۱۰ تا ۱۲ هفته پیش از اتمام فصل یخبندان بذر را در داخل خانه بکارید. بعضی از انواع این گیاه می‌توانند به وسیله تقسیم ریشه نیز تکثیر شوند.

چگونگی پرورش پریوش

گل پریوش در شرایط مختلف نوری از نور کم تا نور زیاد می‌تواند رشد کند. عموما در خاک با کیفیت متوسط نیز رشد می‌کند و در مواجهه با گرما نیز از خود استقامت زیادی نشان می‌دهد. به همین خاطر این گل می‌تواند انتخاب مناسبی برای نواحی بسیار گرم باشد. هر گیاه را با فاصله ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر از دیگری بکارید و هنگام کاشت به‌وفور آبیاری کنید. می‌توانید در هر فصل دو مرتبه برای تقویت گیاه به آن مواد تقویتی بدهید. در اطراف گیاه می‌توانید کود بریزید تا در نگهداری رطوبت به گیاه کمک کند.

حشرات و آفت‌ها

پریوش به ندرت دچار حشرات و آفت‌ها می‌شود. امراض قارچی تنها در شرایط آب و هوایی مرطوب به‌وجود می‌آیند. در صورت بروز امراض، آن‌ها را هرچه سریع‌تر با آفت کش‌های طبیعی یا شیمیایی و ضد قارچ‌ها درمان کنید.

نام مترجم: 
امیر ماتیو علوی
منبع : 

کلیدواژه‌هابا کلیک روی هر کلمه به مطالب مرتبط با آن دسترسی پیدا می‌کنید

دیدگاه‌ها

فخری (تایید نشده)

مرسی.
عالی بود

۱۲ / ۰۴ / ۱۳۹۳

قاسمی (تایید نشده)

ممنون ازشرح مختصرومفیدتان .من یک پرورش دهنده نسبتا"مبتدی هستم .مایلم درداخل اتاق پذیرایی کنارپنجره ،گلدان پرازگل قرمز یابنفش داشته باشم.درسایت های انگلیسی جستجوکرده ام امانمی دانم باکدام گلهای موجوددربازارایران می توانم این کارراانجام دهم.ممنون ازلطفتان

۰۱ / ۰۳ / ۱۳۹۴

محمود (تایید نشده)

بسیار عالی

۲۴ / ۱۰ / ۱۳۹۴

محمود (تایید نشده)

بسیار عالی بود.چون مدتهادنبال روشهای عملی مبارزه بیولوژیک باآفات بودم که شمابطورساده وشفاف وخیلی جالب توضیح داده اید.

۲۴ / ۱۰ / ۱۳۹۴

محمود (تایید نشده)

خیلی جالب بود

۲۴ / ۱۰ / ۱۳۹۴
برو به بالا