زمانی بود که هلو و شلیل فقط در باغ های میوه پرورش می‌یافتند. اما امروزه از این درختان میوه درختچه‌های کوتاه قدی ایجاد شده است که برای یک حیاط گرم و آفتابگیر مناسب بوده و پرورش می‌یابد. در اینجا به شما یاد می‌دهیم که چگونه یک درخت هلوی کوچک در حیاط خانه خود پرورش دهید.

چه چیز بکارید
درختان هلو و شلیل انواع بسیار گوناگون و متفاوتی دارند که می‌توانید هر یک را که مایل هستید برای پرورش انتخاب نمایید. اما برای شروع و پرورش در گلدان بهترین انتخاب نوع درختچه‌ای آن می‌باشد. پیشنهاد ما به شما نوع «بونانزا» و یا «گاردن لیدی» است که در میانه فصل تابستان به شما محصول می‌دهد. اگر از شلیلهایی با پوست نرم و لطیف خوشتان می‌آید، می‌توانید از انواع «نکتارلا» و یا «تراس روبی» استفاده کنید. این انواع گیاهان تقریباً به هیچ نوع حرصی نیاز ندارند. این‌ها طبیعتی کوچک و دیر رشد دارند، به طوری که در ۱۰ سال بیش از حدود 1.2 تا 1.5 متر رشد نمی‌کنند. کاشت آن‌ها در گلدان نیز باعث کوچک‌تر ماندن آن‌ها می‌شود.
کاشت
به یاد داشته باشید که این گیاهان اصالاتاً مربوط به مناطق آب و هوایی گرم می‌باشند در نتیجه به زندگی در مناطق پر آب و مردابی عادت ندارند. از تخلیه راحت آب در گلدان خود مطمئن شوید و توجه کنید که گلدان شما سوراخهای متناسبی برای تخلیه آب اضافی داشته باشد. اگر سوراخهای کف آن برای خروج آب کم بود، می‌توانید به کمک مته و درل سوراخهای بیشتری کف گلدان ایجاد نمایید. درختانی که در گلدان قرار دارند را در نور کاملا آفتاب قرار دهید.
رسیدگی های دوره‌ای
درختانی که زیر پوشش باشند به سرعت رشد می‌کنند. پس آبیاری و تغذیه آن‌ها را به وفور و با دقت انجام دهید. اضافه کردن کود گیاهی در اوایل بهار به خاک این گیاه برای نگهداری آب، بسیار مفید می‌باشد. توجه داشته باشید که آبیاری زیاد در زمان های نا‌هماهنگ برای این گیاه بهتر از آبیاری کم در زمانهای هماهنگ می‌باشد. اگر می‌خواهید درختچه خود را حرص کنید این کار را در فصل بهار انجام دهید.
گل‌ها و گرده افشانی
هلو و شلیل خیلی زود و پیش از بهار گل می‌دهند. برای همین باید به گونه‌ای جلوی از بین رفتن گل‌ها در اثر سرما و یخزدگی را گرفت. برای این کار آن‌ها را از اواسط زمستان به زیر پوشش و یا گلخانه انتقال دهید. درختانی که در گلدان پرورش می‌یابند بهتر است در آذر ماه به گلخانه‌های بدون حرارت منتقل شوند. این گیاه بین بهمن تا فرورردین گل می‌دهد که این زمان بسته به‌ نژاد و نوع آن می‌باشد.
در این فصل که گیاه به گل می‌نشیند به علت سرمای هوا حشرات کمی در هوا وجود دارند تا عمل گرده افشانی را انجام دهند برای همین می‌توان این کار را با کمک یک قلم موی نرم انجام داد. همین طور پاشیدن آب پودری روی گلهای گیاه به این عمل کمک می‌کند.
کشت میوه
اگر دیدید که میوه‌های درخت شما بیش از حد زیاد شده است می‌توانید مقدار آن‌ها را کم کنید. می‌توانید این عمل را به صورت یک در میان انجام دهید به طوری که در حدود ۵ سانتی‌متر بین هر دو میوه فاصله ایجاد گردد. همانطور که پرورش میوه ادامه پیدا می‌کند در صورت مشاهده کمبود جا برای میوه‌ها می‌توانید تعدادی از آن‌ها را چیده تا فضا برای بقیه میوه‌ها باز شود.
هر قدر تعداد میوه‌های نگه داشته شده روی درخت بیشتر باشند، میوه‌ها کوچک‌تر خواهند بود. با این وجود یک درخت ۳ تا ۴ ساله به راحتی می‌تواند در حدود ۲۰ عدد میوه بپروراند. انواعی از این گیاه که زود‌تر به میوه می‌نشینند در تیر ماه میوه می‌دهند و نژادهای دیگر مرداد و شهریور میوه می‌دهند.
چگونگی برداشت و ذخیره کردن
ذخیره سازی هلو: زمان برداشت محصول کاملاً بستگی به‌نژاد خود درخت دارد. بهترین حالت زمانی است که میوه‌ها کاملاً رسیده باشند. میوه‌ها را کف دست نگاه دارید و با شست خود به ساقه اتصال کمی فشار بیاورید. اگر در حال جدا شدن بود، یعنی میوه رسیده است. هلو و شلیل هر چه زود‌تر خورده شوند بهتر و خوشمزه‌تر هستند ولی برای ذخیره سازی هلو می‌توان آن‌ها را برای چند روز در جای خنک نگهداری نمود.
امراض و آفت‌ها
درختان هلو می‌توانند مورد حمله شته‌ها، پرندگان، عنکبوت قرمز و کرمهای ریشه خوار قرار بگیرند. با این وجود درختانی که در حیاط به پرورش می‌رسند عموماً از این آفت‌ها در امان هستند.

نام مترجم: 
امیر ماتیو علوی
منبع : 

دیدگاه‌ها

رضا (تایید نشده)

سلام خییلی خوب بود ولی درباره گرده افشانی یکم بیشتر توضیح بدین باقلمو یا اب پودری چیکار کنیم و چطوری ؟ ممنون

۰۵ / ۰۱ / ۱۳۹۲

کمال (تایید نشده)

از مطلب خوبتون بسیار ممنون هستم.
آرزوی بهترین لحظات را برای شما دارم.
سال نو مبارک

۱۷ / ۰۱ / ۱۳۹۲

تشکر فراوان کمال جان.

۲۱ / ۰۱ / ۱۳۹۲

سلام.
گرده افشانی عموما توسط حشراتی مثل زنبور عسل صورت میگیرد. به طور مصنوعی شما میتوانید توسط قلموی نرم مثل نقاشی کردن قلمو رو روی پرچمهای هر گل زده و بدون پاک کردن گرده هارو به گل بعدی انتقال بدید.
با آب فشان شما آب رو روی درختچه پودر میکنید و به این ترتیب گرده افشانی صورت میگیرد.
تشکر.

۲۱ / ۰۱ / ۱۳۹۲

سیدمحمد (تایید نشده)

سلام.میخاستم بدونم درخت هلو رو میشه تو محیط گلخانه پرورش داد؟ در گلخانه ای که سقف متحرک داشته باشه تا 1ماه قبل از عیدنوروز پوشانده شود و 45روز بعد از عید سقف را باز کنیم.برای جلوگیری از سرمازدگی و تگرگ.با تشکر فراوان

۰۶ / ۰۲ / ۱۳۹۲

سلام دوست عزیز.
بله شما می تونین این کارو انجام بدین ولی به اندازه درخت بعد از مدتی توجه کنید که بتونین اونو کنترل کنید. تشکر.

۱۰ / ۰۲ / ۱۳۹۲

بهروز خیلی عالی بود (تایید نشده)

خیلی عالی بببببببببببببببببببببببببببببببود

۱۴ / ۰۲ / ۱۳۹۲

امیر رضا خداکرمی (تایید نشده)

باسلام درخت هلوی دارم که در باغچه کاشته شده در فصل بهارمیوه فراوانی میدهد ولی وقتی سبز است شروع به ریختن می کند و انهایی که به درخت می ماند کرم میگذ ارد با تشکر

۱۲ / ۰۳ / ۱۳۹۲

سلام دوست عزیز.
بهترین کار مراجعه به فروشندگان سموم باغی هستش. به نظر میاد که درخت شما دچار آفت و بیماری شده. البته در این بین توجه کنید که درخت شما از خاک و کود مناسب هم برخوردار باشه به اون کود مناسب بدین. تشکر فراوان.

۲۶ / ۰۳ / ۱۳۹۲

هاشم (تایید نشده)

سلام میخاستم ببینم میشه تو مناطق سردسیر این درختان را پروش داد؟به غیر از این درختان چه پیشنهادی برای مناطق سردسیر دارید؟ممنون میشم جواب بدین

۱۲ / ۰۳ / ۱۳۹۲

دوست عزیز سلام.
درخت هلو رو میشه تو سرد سیر هم کاشت اما بستگی به سرمای هوا داره که درخت شما بتونه بهترین بازدهی رو داشته باشه. به همین دلیل پیشنهاد ما نگاه کردن به درختان اطراف و انتخاب از اونها هستش تا رحمات شما بی نتیجه نمونه. تشکر.

۲۶ / ۰۳ / ۱۳۹۲

هاشم (تایید نشده)

ممنون میشم یکی جواب سوال منا بده!!!!!!!!!

۱۸ / ۰۳ / ۱۳۹۲

هدیه (تایید نشده)

مگه نگفتید پیش از بهار گل میده ..اونوقت تو فصل بهار حرص بشه؟!! جای دیگه خوندم زمستونا

۲۰ / ۰۳ / ۱۳۹۲

سلام.
حرف شما درست هستش. البته طبیعی هستش که گل این درخت در بعضی مناطق در زمستان و در بعضی در بهار در میادو بهترین کار طبیعتا حرص درخت قبل از گلدهی هستش.
تشکر.

۲۶ / ۰۳ / ۱۳۹۲

ziba.karami (تایید نشده)

سلام-من يه درخت هلو در حياط خانه ام دارم كه متأسفانه شته زده وميوه هاش هم خراب شده .لطفاً بگيد چكارش كنم.از چه سمي بايد استفاده كنم ؟

۱۷ / ۰۴ / ۱۳۹۲

سیدمحمد (تایید نشده)

سلام.سم امیدکلروپراید.برای هر 1000لیتر آب نیم لیتر مخلوط کنید.

۱۷ / ۰۴ / ۱۳۹۲

کاربر (تایید نشده)

آب صابون درست کن با آبپاش بپاش به درخت همشونو از بین میبره

۱۰ / ۰۵ / ۱۳۹۲

سلام.
اگر از شته بودن آفتتون مطمئن هستین, سم شته تهیه کنین و به درخت بپاشین.
تشکر.

۱۱ / ۰۵ / ۱۳۹۲

یگانه (تایید نشده)

درخت هلویی در حیاط منزل داریم که 5 ساله است و هنوز میوه نداده و می گویند جنس این درخت نر می باشد بنظرتون چیکار کنیم امسال میوه بده

۲۲ / ۰۵ / ۱۳۹۲

محمدیان (تایید نشده)

سلام خسته نباشید من هسته ی هلو انجیری رو کاشتم و رشد کرده الان هم دو سالش هست می خواستم بدونم درختم کی میوه میده

۱۲ / ۰۶ / ۱۳۹۲

زهرا (تایید نشده)

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم کوم میوه ها رو مینوان با هسته ان برورش داد؟

۱۷ / ۰۵ / ۱۳۹۳

hasan61 (تایید نشده)

سلام 1000 متر باغ میوه دارم از درختان میوه زردا لو -البل لو -گیلاس انگو ر گلا بی والو زرد گردو شلیل ا فت هایی از قبل کرم خرات و در ختان صمق می زند و هر چه تلاش کردم و به پز شک کیا هی مراجعه کردم از او اع سم مطا بق دستور پز شک انجا م دادم ولی نتیجه مطلو ب نه کر فتم از شما خواهش می کنم مرا در این امر یا ری کنید متشکرم .

۲۶ / ۰۶ / ۱۳۹۲

سوادکوهی (تایید نشده)

سلام
چطورازکرم خوردن میوه وبرگ هلووشلیل جلوگیری کنیم؟؟؟

۱۳ / ۱۲ / ۱۳۹۲

سلام.
این دو درخت با این نوع آفات همیشه درگیر هستن.
بهترین کار مراجعه به فروشندگان سموم باغی هستش و سم مناسب رو تهیه کنین.
تشکر.

۲۰ / ۱۲ / ۱۳۹۲

محسن (تایید نشده)

خیلی خوب بود

۲۳ / ۰۸ / ۱۳۹۲

mh (تایید نشده)

باسلام وتشکراز اطلاعات خوب شمالطفاراهنمای نمایدزمان کاشت هسته هلوکی وچگونه است مرسی

۰۸ / ۱۰ / ۱۳۹۲

جواد عسکری حسی... (تایید نشده)

با سلام من یک درخت هلو پیوند خورده اصلاح شده که امسال سالدوم کاشتش هست و یک عدد میوه داده در باغچه خانهکاشته ام میخواستم شرایط نگهداری و ابیاری ان را بدانم با تشکر

۱۲ / ۰۳ / ۱۳۹۳

علی (تایید نشده)

1.برای درشت کردن هلوی زعفرانی چه کار بکنیم 2.ایاقرص برلکس برای درشت کردن هلووجود دارد ادرس دهید

۱۴ / ۰۳ / ۱۳۹۳

فرشید زارع (تایید نشده)

با سلام و خسته نباشید؟
من 2000 متر مربع باغ میوه دارم که بیشتز آن سیب است و بقیه هلو و آلبالوست.
می خواهم کار اقتصادی انجام دهم. به نظر شما در حالت ایده آل از این باغ چقدر می توان سود اقتصادی برد؟ این باغ در منطفه مشهد است. به عنوان مثال از هر درخت سیب چند کیلو سیب می توان برداشت کرد؟ یا آلبالو؟
با سپاس فراوان
منتظر ایمیل شما هستم.
ارادتمند
فرشید زارع

۲۵ / ۰۴ / ۱۳۹۳

bahram sajadi (تایید نشده)

سلام من یک باغ 4000مترمربع دارم که بطور مساوی هلو شلیل وگیلاس کاشته ام زمین ماسه دار است به رنگ مشگی بهار امسال (93) نهال کاری کرده ام تاکنون رشد مناسبی نداشته اندلطفامرا راهنمایی کنید.چگونه میشود حدااکثر بهره برداری را داشته باشم.تشکر میکنم سجادی هستم از کرمانشاه

۰۶ / ۰۷ / ۱۳۹۳

مهدي (تایید نشده)

سلام
آيا ميشه انواع مختلف هلو را به هلو انجيري پيوند زد ؟ نوع پيوند پيشنهادي و فصل پيوند ؟به شاخه هاي قطور نيز ميشه پيوند زد يا شاخه بايد نازك باشه ؟

۲۶ / ۰۵ / ۱۳۹۳

محسن (تایید نشده)

بله میشه من خودم ب یک درخت بیش از 20 نوهلو پیوند زدم

۰۱ / ۰۳ / ۱۳۹۴

حسین9148157241 (تایید نشده)

بله میشه ب یک دخت از نوع شلیل هلو چند نوع پیوند زد ماه پیوند اوخر برج 2 و برج 6 میشه تا کلفتی انگشت پیوند زد

۱۸ / ۰۶ / ۱۳۹۴

نرگس (تایید نشده)

میشه بگید ایا هلو شلیل احتیاج به پیوند زدن دارد
اگه دارد از کدام پیوند استفاده کنیم بهتر است
گرده افشانی اگه باتکاندادن شاخه درخت انجام دهیم درست است

۳۰ / ۰۵ / ۱۳۹۳

حسین9148157241 (تایید نشده)

بله هلو نیاز پیوند داره اگه هسته اش را بکاری شفتالو رشد میکنه

۱۸ / ۰۶ / ۱۳۹۴

مسعود زینی (تایید نشده)

درود بر شما که یافته های خودتونو دراختیار دیگران قرار میدین البته اینهم ذکات علم هستش موفق وموید باشید.استفاده بردیم

۱۳ / ۱۰ / ۱۳۹۳

با سلام خدمت شما کاربر گرامی
از اینکه مطالب مورد توجه شما قرار گرفته خرسندیم. تمام تلاش ما نیز در همین راستاست. همراه ما بمانید.
متشکرم

۱۴ / ۱۰ / ۱۳۹۳

سجاد (تایید نشده)

کتابی در مورد هلو وشلیل دارین ترجمه به فارسی؟
سوال دیگه ای که داشتم میشه میوه شلیل رو برای مدتی مثلا 2الی 3ماه در جایی نگه داشت ؟یا 1متر زیر خاک 4*4*4متر انبار درست کرد وبرای مدت تقریبا3ماه نگهداری کرد؟

۰۷ / ۰۴ / ۱۳۹۴

حسین9148157241 (تایید نشده)

نه نمیشه نگه داشت 1ماه توسردخانه اونم کمی نارس

۱۸ / ۰۶ / ۱۳۹۴

صفرعلی زندیان (تایید نشده)

با سلام ضمن تشکر از اطلاعاتتون اگر یک کم ریشه ای تر توضیح بفرمایید بهتر است از قبیل کاشت داشت وبرداشت ویک سوال من درختان میوه هلو قله شاهی زیر بار دارم بعضی از درختان برگهای آنها کمی زرد رنگ شده اند به آنها چه چیزی بدهم و کلا در موقع بار نیاز به چه چیزی دارند باز هم از شما تشکر می کنم بخاطر راه اندازی این سایت

۰۲ / ۰۵ / ۱۳۹۴

حسین (تایید نشده)

باسلام علت زرد شدن زردی برگها میشه اب زیاد میدهید شاید هم خاکش الوده هست برای زردیش کود اهنی نیاز داره میشه محلول اب کرد 20 لیتر بریزی اطرافش تا حدبدی باشه به ریشه اش برسه یا 2 قاشق غذا خوری یک وجب خاک بردارید چند جا کود اهنی بریزید (همان 2قاشقو) وبرای الودگی خاک هم سم بنومل محلول اب باز ب اطراف درخت بریزی تا ب ریشه اش برسد

۱۸ / ۰۶ / ۱۳۹۴
برو به بالا