عضو پارسه‌گرد نیستید؟
پرورش درخت میوه

پرورش درخت میوه

تعداد امتیازها: 1032
2 نفر

از خرید نهال درختان میوه یا روش دور کردن حشرات از آن ها، چه می دانید؟ در اینجا همۀ اطلاعات ضروری در این مورد گردآوری شده است.

شما نیازی به داشتن باغ برای کاشت درخت میوه ندارید. ما به شما نشان می دهیم که چگونه اینکار را عملی نمایید.

درخت میوه خود را انتخاب کنید

معمول‌ترین و پر طرفدار‌ترین درخت برای کاشت، سیب است. با این وجود شما ملزم به کاشت درخت سیب نمی‌باشید. گلابی، آلو، انجیر و حتی درخت ازگیل هم می‌توانند انتخاب‌های خوبی باشند. انواع مختلف درختان در زمان‌های مختلف میوه‌های خود را به عمل می‌آورند.

درختانی که میوه‌های آن‌ها دیر می‌رسند، نسبت به درختانی که میوه‌هایشان زود می‌رسند، برای ذخیره کردن در زمستان مناسب‌تر هستند.

رمز کار برای برداشت یک محصول مناسب در ریشۀ درخت و خاک نهفته است. بعضی از افراد برای تضمین باردهی یک درخت سالم و سرحال، از روش پیوند زدن استفاده می‌کنند. برای این کار بخشی از یک درخت را به درخت قوی‌تر دیگری متصل می‌کنند. اینکار باعث می‌شود که درخت ضعیف‌تر از قدرت ریشه و مزۀ میوۀ درخت قوی‌تر استفاده کند.

نکته دیگر در انتخاب درخت میوه توجه به این است که آیا درخت شما به صورت خودکار عمل لقاح انجام می‌دهد و یا برای اینکار به درختان دیگری احتیاج دارد تا بتواند به رشد خود ادامه دهد. درختانی که این عمل را خود به تنهایی انجام می‌دهند، احتیاج به گرده افشانی درختان دیگر ندارند. اگر درخت شما این عمل را خود انجام ندهد، باید درخت دیگری نیز در کنار آن بکارید.

همچنین در هنگام انتخاب درخت، در مورد اندازۀ آن و میزانی که رشد می‌کند، تحقیق کنید تا فضای کافی برای بعد‌ها داشته باشید.

چه درختی بخرید

درختان می‌توانند در گلدان و یا به صورت شاخه‌ای فروخته شوند. در هر دو حالت دقت کنید که ریشه‌های درختچه به خوبی پرورش یافته باشد. در مورد درختچه‌های درون گلدان توجه کنید که ریشه‌های آن‌ها متمرکز و فشرده نباشند و یا در صورتی که درخت می‌خرید، جوان بوده و ۱ تا ۳ ساله باشد. این گونه درختان با سرعت بیشتری پا می‌گیرند. از خرید درختانی که بی‌رمق یا مشکوک به بیماری هستند، خودداری کنید.

آماده کردن درخت

ریشه‌ها را قبل از کاشتن کاملاً در آب بخیسانید. ریشه‌های لخت را می‌توان در اواخر پاییز و اوائل زمستان که درخت در خواب زمستانی می‌باشد، به درون خاک منتقل کرد. در زمانی که احتمال یخزدگی وجود دارد، از کاشت درخت خودداری کنید. ریشۀ نهال را در خاک بسیار نمناک قرار داده تا شرایط لازم محیا شود.

درختچه‌هایی را که در گلدان قرار دارند، می‌توان در هر فصل یا زمانی کاشت؛ مگر زمانی که خاک خیلی خشک، خیلی تر یا یخ زده باشد.

کاشت درختچه

درختچۀ خود را در یک جای آفتابگیر و محصور بکارید. این عمل باعث افزایش زمان رسیدن میوه‌های درخت شما می‌شود. گودالی را به اندازۀ ⅓، بزرگ‌تر از ریشه درختچه خود تعبیه کنید به طوری که انتهای آن گرد باشد. درختچۀ خود را همراه با یک تکه میله چوبی دراز و محکم در داخل گودال بگذارید، اطراف ریشه و گودال را با خاک پر کنید و تا سطح بدنۀ درختچه خاک بریزید. سپس آن را به میلۀ چوبی ببندید تا به صورت عمودی رشد کند. اگر درختچه خود را در گلدان نگهداری می‌کنید، نیمی از گلدان را با کود پر کنید و درختچه را روی آن قرار دهید. قسمت بالایی را با خاک پر کنید و به خوبی آبیاری و تغذیه کنید.

درختان میوه برای فضاهای کوچک

یک روش مناسب برای فضاهای محدود، پرورش دادن درخت بر روی دیوار یا نرده‌های جنوبی و پرچین می‌باشد. استفاده از این راه زمان بیشتری را برای رسیدن میوه‌های درخت فراهم می‌کند، زیرا دیوار یا نرده حرارت را جذب خود می‌کند. مطمئن شوید که دیوار یا نردۀ شما، تحمل وزن درخت و میوه‌های آن را خواهد داشت.

مراقبت آخر

برای جلوگیری از نفوذ حشرات به درخت که باعث از بین رفتن میوه‌ها و برگ‌های آن می‌شود، می‌توانید یک طناب چرب شده را در فاصله ۴۵ سانتی متری از سطح خاک، به دور درخت خود و ستون کنار آن بپیچید. این کار باعث می‌شود که حشرات نتوانند از تنۀ درخت‌تان بالا روند. این طناب‌ها باید در ماه مهر به دور درخت پیچیده شوند و در صورت لزوم می‌توان آن‌ها را تعویض کرد. علاوه بر آن شما می‌توانید در ماه بهمن برای شستن و عاری کردن درخت از حشرات و آفت‌ها با ماده روغنی مخصوص شستشوی زمستانی، درخت خود را شستشو دهید.

مترجم: امیر ماتیو علوی
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1032

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سعید سوناز
13:36    1394/07/18

ببخشید در منطقه با اب و هوای مرطوب گرم که در کنار دریا واقع شد مینوان باغ لیمو بنا کرد استان هرمزگان ، بندر لنگه البته به فاصله ۵ـ۱۰ کیلومتری دور از دریا و با وجود خاک شور با استفاده از اب شیرین کن که اب دریا تبدیل به اب شیرین میکند ؟؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
م
23:09    1394/04/31

تشکرازشما


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
محمد
14:31    1394/04/21

باسلام ساکن شهرستان جغتای هستم از توابع سبزوار.حدود 2 هکتار زمین دارم میخوام نهال بکارم.
میخواستم بدونم چه درختی مناسب این منطقه است و صرفه اقتصادی دارد.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مهماندوست ازفاروج
08:33    1394/02/06

با تشكراززحمات بيدريغتان لطف فرموده خاك مناسب ودرختان ميوه مناسب براي مناطق كوهستاني درفضايي 1800مترمربعي را ارائه مطلب فرماييد.
سپاس فراوان


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دشتیان
20:41    1393/12/13

بایددانه قهوای رنگ بلوط راکاشت ماهی یک بار اب دهید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
شایان
14:20    1393/10/17

سلام من تازه یک درخت بلوط پیدا کردم میخواستم بدونم چگونه میشه از اون بازم کاش باید دونشو بکارم یا ریششو بزنم و بکارم لطفا زود بگید مرسی.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
یوسف دانشمندی
00:22    1393/09/08

خوب است باتشکروراوان مجکرم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
یوسف دانشمندی
00:18    1393/09/08

روش کاشت ازگیل بگویدوکناردرخت اناروانجیل رشدداردباتشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بهنام
17:30    1393/06/24

با سلام درخت میوه مناسب برای منطقه کوهپایه مازندران با ارتفاع1800متر از سطح دریابا آب و هوای سردوخشک چه درختی است؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
حمید
21:12    1393/06/17

با سلام می خواستم بدونم ایامیشه به درخت زیتون تلخ پیوند زد اگه میشه نوع درختهاشو بگین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
نرگس
14:36    1393/04/25

مطالب عالی بود
ممنونم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
sed amin mosavi
23:50    1393/04/11

با سلام
ممنون از سایتتون
ما یک درخت آلبالو در کرج کاشته ایم ولی این درخت خیلی خیلی بیجون است از بهار تا اواخر تابستان برگ دارد ولی اصلا رشد نمیکند میخواستم ببینم دلیلش چیه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
علی
22:37    1393/03/09

سلام.... می خواستم دمای بهینه واسه پرورش درختان چیکو،نارنگی و انبه رو بدونم... همینطور چه دماهایی واسه نگهداری انبه و آناناس چرتقال و لیمو ترش مناسب نیست؟ می دونم زیاد شد سوالام... ولی ممنون میشم....با تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سهیل
23:13    1393/03/06

با سلام لطفا در صورت امکان به من در رابطه با احداث یه باغ منظم و مرتب و علمی و شامل انواع درختان میوه که در اکثر فصول بشه از میوه های هر فصل استفتده کرد راهنمایییم کنیدو مساحت زمین 2000 متره.با تشکر از دوستان عزیز


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
احمد باصری
21:05    1395/02/08

بسیار عالی و مورد استفاده بود.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
امید یارعلی
09:08    1393/01/29

سلام می خواستم بدانم شما سایت برای آموزش تبدیل درختان میوه به درختان پاکوتاه را دارید و در ضمنا چگونه می توان میوه درختان را بزرگ کرد یعنی میوه با مرغوب عمل آورد با تشکر از شما


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فرامرز
18:53    1393/01/23

سلام خسته نباشید .ببخشید من یک درخت سیب دارم سیب هم زیاد میده ولی هر سال یک شاخه بزرگ ازش خشک میشه سیب هاش هم پاییزیه اگه میشه جواب رو به ایمیلم بفرستین ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سمین
13:06    1393/01/16

سلام درموردمیوه به طللاعات میخواستم اگه میشه اطلاعاتش رو درسایت بذارین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
سمیه
00:03    1392/12/06

باسلام
یه باغچه داریم با اتعاد 2ونیم در 1 متر که یه درخت توت و یه یاس توش هست که خیلی خوب هستن هم از نظر میوه و هم گلای یاس خوبن اما یه درختچه مو هم داریم که چند ساله همینجور کوچیک مونده و اصلا رشد نمیکنه هرچی برگ جدید سبز میشه از اون طرف برگای قبلی خشک میشن آیا به خاطر کمی فضاست؟جدیدا هوس کردم پای درخت ها سبزی خوردن بکارم آیا این کارو بکنم یا نه؟راستی خونه امون آؤان و بیدگله نزدیکای کاشان


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ara
17:54    1393/03/21

سلام خسته نباشید
من یک باغچه کوچک دارم به طول 25 /1وعرض 70
ویک درخت پرتقال در وسطش کاشته ام ودر سمت چپ یک گل دیگر کاشته ام .آیا می توانم یک درخت مو هم بکارم .چون خیلی علاقه دارم لطف کنید مرا راهنمایی کنید.ممنونم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
امیر ماتیو علوی (مشاور پارسه گرد)
11:26    1392/12/20

سلام.
احتمالا خاک شما برای انگور خوب نیست یا نور کافی ندارین. ولی با کمی تغیر در تغذیه گیاه شاید بشه اونو بهتر کنین. کاشت سبزی چون احتیاج به آب بیشتر نسبت به درخت داره پیشنهاد نمیکنم. شما میتونین سبزی رو توی گلون و حتی داخل منزل هم بکارین.
تشکر.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
علیرضا
09:16    1392/12/04

سلام و وقت بخیر
میخواستم بپرسم که نهال پرتقال بدون پیوند ثمر میده یا نه چون چند تا رو دیدم که بدون پیوندن و تا حالا ثمر دهی نداشتن و به اندازه کافی هم رشد کردن من چند نهال دارم که بذر شون رو کاشت کردم والان دیگه بزرگ شدن نگران همین موضوع ام ممنونم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
امیر ماتیو علوی (مشاور پارسه گرد)
11:22    1392/12/20

سلام دوست عزیز.
ببینید پیوند زدن برای تقویت ریشه ای گیاه صورت میگیره. کاملا شدنی هستش که گیاهان شما بدون پیون ثمر بده ولی بستگی به نژاد و درخت مادری داره. شاید محصول کمتر بده. برای اطمینان اگه تو سنی هستن که میشه پیوند زد اینکارو بکنین.
تشکر.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سعيد صادقي
00:21    1392/10/25

با سلام خدمت مهندسين عزيز . من ساكن لامرد هستم واقع در جنوب استان فارس . يه باﻏﭽﻪ ﮐﻮﭼﯿﮏ ﺩﺍﺭﻡ ﺗﻮ ﺧﻮﻧﻪ ﺑﻪ ﻃﻮﻝ ﭼﻬﺎﺭ ﻣﺘﺮ ﻭ ﻋﺮﺽ ﯾﮏ ﻭ ﻧﯿﻢ ﻣﺘﺮ . ﻗﺮﺍﺭﻩ ﺳﻪ ﺗﺎ ﺩﺭﺧﺖ ﺑﮑﺎﺭﻡ ﺩﻭ ﺗﺎ ﻟﯿﻤﻮ ﺗﺮﺵ ﻭ ﯾﻪ ﺍﻧﺠﯿﺮ ﻭ ﻫﻢ ﻭﺳﻂ ﺍﯾﻦ ﺩﻭ . ﺳﻮﺍﻟﻢ ﺧﺪﻣﺖ ﺷﻤﺎ ﺍﯾﻨﻪ ﺁﯾﺎ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺍﯼ ﮐﻪ ﺑﯿﻦ ﺍﯾﻦ ﺳﻪ ﺩﺭﺧﺖ ﻣﯿﻮﻓﺘﻪ ﮐﺎﻓﯿﻪ؟ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﺤﻮﻩ ﮐﺎﺷﺕ ﻭ ﻧﮕﻬﺪﺍﺭﯾﺶ ﻫﻢ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﻣﯿﺨﻮﺍﺳﺘﻢ . ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﯿﺸﻢ


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
امیر ماتیو علوی (مشاور پارسه گرد)
16:57    1392/11/20

سلام.
دوست عزیز برای 3 تا درخت مثمر این فاصله کمه شاید بتونین 2 تا شونو بکارین.
نحوه کاشت هم حفر چاله مخلوط کردن کود به خاک چاله بعد کاشت نهال.
تشکر.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
nani
17:21    1392/09/26

سلام
میخواست در مورد اینکه یک باغ درست کنم ولی در مورد اصول صحیح که چه درختانی پیش هم باشه یا طرح کلیش چه چه جور باشه در کل نمیدونم و ساکن آذربایجانم میشه در این مورد بگین چیکار کنم و از کجا اطلاعات بدست بیارم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
امیر ماتیو علوی (مشاور پارسه گرد)
16:59    1392/11/20

سلام.
بهترین کار مراجعه به جهاد کشاورزی منطقه هستش چون اونها اطلاعات خوبی دارن که چه درختایی تو منطقه شما بهتر عمل میکنه و خیلی از مواقع در هفته درختکاری نهالهای خوب اصلاح شده دارن.
تشکر.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فائزه
11:09    1392/09/02

سلام من اطلاعاتی راجع به کاشت وداشت وبرداشت واب وهوای مناسب درخت سبری میخواستم اگه ممکنه کمکم کنید.ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
DALEG
11:39    1392/08/10

سلام. ببخشید یه سوال داشتم خدمتتون در مورد نحوه کاشت هل سبز من ساکن ایلامم یه مقدار زمین آبی کشاورزی ایلام داریم که اابی میخواستم ازش واسه کشت هل استفاده کنیم البته اینجا هواش معتدله میتونم با استفاده از نایلون کشت بدم که سرما تاثیر کمتری داشته باشه؟ وچه فصلی زمان کاشتشه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ر.
11:56    1392/09/17

با سلام به شما کاربر گرامی
روی لینک زیر کلیک کنید و مطلب نحوه کاشت هل را مطالعه نمائید.

http://www.parsegard.com/creativeliving/%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D9%87%...

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 1+9 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید