طرح دلخواه خود را روی ظروف شیشه ای تان پیاده کنید و ظاهری جدید به آن ها بدهید.

با یادگیری این تکنیک می توانید به ظروفِ ساده شیشه‌ایتان ظاهری زیبا ببخشید.

مواد مورد نیاز برای این کار:

 • بشقاب شیشه‌ای
 • رنگ مخصوص شیشه
 • اسفنج
 • قلموی رنگ
 • الکل
 • ماده پوشش دهنده برای زیرِ رنگ شیشه (اختیاری)
 • ماده پوشش دهنده برای رویِ رنگ شیشه (اختیاری)
 • کاغذ روغنی
 • اجاق گاز

دستورالعمل:

 1. ابتدا ظرف شیشه‌ای خود را با آب و مایع ظرفشویی و یک اسفنج بشویید. سپس آن را در معرضِ هوا بگذارید و اجازه دهید تا خشک شود. پس از آن بشقابتان را به طورِ کامل با الکل تمیز کنید تا آن را از وجودِ هر گونه مایعِ شوینده و یا چربی پاک کنید. این کار‌ موجب می‌شود که رنگ به خوبی بر رویِ ظرفتان بنشیند.
 2. سپس در صورت تمایل ماده پوشش دهنده زیرین را استفاده کرده و به سراسرِ آن بزنید و طبقِ دستورالعملِ تولید کننده عمل کنید، سپس اجازه دهید تا رنگ به میزانِ توصیه شده بماند تا کاملاً خشک شود.
 3. تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه طرحی بر رویِ ظرف ترسیم کنید. شما می‌توانید طرح را خودتان خلق کنید و یا می‌توانید در نرم افزار‌ها و یا صفحاتِ اینترنتی جستجو کرده و طرحی را انتخاب کنید. سپس این طرح را پرینت بگیرید و کاغذی که طرح رویِ آن پرینت گرفته شده را پشت ظرف شیشه‌ایتان قرار دهید؛ بدین ترتیب شما می‌توانید طرح را از مشاهده کرده و شبیهِ آن را بر رویِ ظرف رسم کنید.
 4. طرحتان را با قلمو بر روی شیشه رسم کنید. اگر در ترسیمتان اشتباهی صورت گرفت می‌توانید آن را با یک دستمال که با الکل خیس کرده‌اید پاک کنید. سپس به کارِ خود ادامه دهید تا نقاشی تمام شود.
 5. سپس اجازه دهید که رنگتان طبقِ دستورِ تولید کننده کاملاً خشک شود. در صورتِ تمایل می‌توانید با قلمو یا اسفنج، ماده پوشش دهنده را رویِ نقاشیتان قرار دهید.
 6. قبل از قرار دادنِ ظرف شیشه‌ای در حرارت، اجازه دهید کاملاً خشک شود؛ این امر معمولاً 24 ساعت طول می‌کشد.
 7. در صورتِ نیاز و با توجه به دستورِ تولید کننده رنگِ شیشه‌تان، با حرارت رنگ را تثبیت کنید. ظرف شیشه‌ای خود را بر رویِ کاغذ روغنی گذاشته و آن را در فِر قرار دهید. سپس فِر را رویِ دمایِ 162 درجه سانتیگراد تنظیم کنید و اجازه دهید به مدت 40 تا 45 دقیقه (یا طبقِ دستورِ تولید کننده) در آن بماند. هنگامی که ظرف از فر بیرون آمد و کاملاً سرد شد، می‌توانید آن را موردِ استفاده قرار دهید.

 

برای دیدن ایده های بیشتر از نقاشی و کار با شیشه به آلبوم ایده های رنگ آمیزی شیشه سر بزنید.

نام مترجم: 
نغمه خالقی
منبع : 
www.ehow.com

دوست گرامی برای افزودن دیدگاه خود نیاز به ورود یا نام‌نویسی در سایت پارسه‌گرد دارید.

برو به بالا