عضو پارسه‌گرد نیستید؟
پرورش گل آفتابگردان

نحوه پرورش گل آفتابگردان

تعداد امتیازها: 933
0 نفر

به کودکان تان اجازه دهید در کاشت این گل زیبا با محصول خوشمزه کمک کنند تا مهارت های مختلف آن ها افزایش یابد.

گل‌های آفتاب گردان سریع رشد می‌کنند، قد بلندی دارند و بهترین راه جذب حیات وحش به باغچه‌تان هستند. همچنین کودکان در هر سنی که باشند این فعالیت باغبانی را دوست دارند و می‌توانند گام به گام شما را همراهی کنند.

نکات باغبانی برای گل‌های آفتاب گردان
مکانی از باغچه‌تان که بیشترین نور خورشید را دریافت می‌کند و از بادهای شدید در امان است انتخاب کنید (۶ تا ۸ ساعت در روز عالی است). از اینکه یک چیزی در آن نزدیکی‌ها هست که بتوانید ساقه را به آن گره بزنید (مانند پرچین) مطمئن شوید. لازم نیست که فقط یک منطقه را به کشت آفتابگردان اختصاص دهید: رنگ زیبای این گل را به همه جای باغچه پخش کنید!
بعد از آب شدن آخرین یخبندان یک یا دو هفته صبر کنید. تخمه‌ها را یک شب قبل از کاشتن آن‌ها در کمی آب گرم خیس کنید. چند حفره بکنید. پشت پاکت تخمه‌هایتان را بخوانید، اما به طور کلی عمق این حفره‌ها باید ۵ سانتی متر و فاصله آن‌ها ۱۵ سانتی متر باشد.
تخم‌ها را بکارید، آب بدهید و از آن‌ها محفاظت کنید. بعد از حدود ۲ هفته شاهد جوانه‌های آن‌ها خواهید بود. برای جلوگیری از از بین رفتن آن‌ها توسط جوندگان، با استفاده از یک فنجان پلاستیکی که ته آن بریده باشد یا کارتون شیر دو نیم شده براحتی می‌توانید خیمه‌های محافظ کوچکی دور این جوانه‌ها درست کنید. آبیاری باید در اوایل شب انجام شود می‌توانید بچه‌ها را مسئول آبیاری منظم گل‌ها بکنید. اگر گل های آفتاب گردان شروع به خم شدن کردند با کمک بچه‌ها آن‌ها را به جایی ببندید؛ برای این کار می‌توانید از یکی از تی شرت‌های کهنه آن‌ها استفاده کنید یا نایلونی را پاره کنید. رشد گل ها را بررسی کرده و درباره آن‌ها بیاموزید. یک کتابچه یا یک جدول درست کنید و به بچه‌ها کمک کنید تا به موارد زیر توجه کنند:

  • کدام یک از گیاهان بیشتر از بقیه رشد کرده‌اند؛ عکس آن‌ها را در کنار گل‌های آفتاب گردان بگیرید تا بتوانند رشد آن‌ها را مقایسه کنند.
  • سر کدام یک از یک گل‌ها بزرگ‌تر از بقیه است؛ تمرین بسیاری خوبی برای استفاده از خط کش و کار کردن در مقیاس سانتی متر است.
  • سر گل چگونه مسیر خورشید را دنبال کرده است؛ راه خوبی است برای کسب دانش بیشتر درباره طلوع و غروب خورشید.
  • چه حیواناتی به این گل‌ها و تخمه‌ها علاقه دارد، به آن‌ها کمک کنید تا ببینند که کدام پرنده‌ها این گیاه را دوست دارند. اگر ظاهراً پرنده‌ها خیلی به این گل‌ها علاقه دارند چند تا از آن‌ها را با پارچه چیت (muslin) بپوشانید تا مقداری تخمه برای بچه‌هایتان باقی بماند که سال آینده آن را بکارند.

برداشت تخم آفتابگردان
پرورش تخمه آفتابگردان بهترین پروژه خانوادگی است، زیرا با پایان تابستان جذابیت آن از بین نمی رود. صبر کنید تا سر گل‌های آفتاب گردان کاملاً قهوه‌ای شوند. سپس آن‌ها را ببرید. ساقه را آنقدر بلند بگیرید که بتوانید گل‌ها را آویزان کنید تا تخمه‌هایشان ظرف چند هفته خشک شود. بعد از اینکه خشک شدند سر گل‌ها را به هم بسابید تا جای تخمه‌ها شل شود. ۵۰ یا کمی بیش از ۵۰ عدد از تخمه‌ها را در پاکتی ریخته و روی آن را بنویسید تا سال دیگر آن‌ها را بکارید. سپس باقی آن‌ها را نصف کنید. با نیمه اول برای پرنده‌های باغچه‌تان یک خوراکی خوشمزه درست کنید مانند یک کیک تخمه چرب یا اینکه فقط آن‌ها را بیرون بپاشید تا پرنده‌ها بخورند. نیمه دیگر آن را شب قبل در آب نمک خیس کرده و در فر داغ روی کاغذ ضد چربی تفت بدهید تا برای بچه ها خوراکی خوشمزه و مقوی ای را آماده کنید!
بسیاری از مردم تمام گل‌های آفتاب گردان را برداشت می‌کنند و به پرنده‌ها اجازه خوردن آن‌ها را نمی‌دهند ولی برای بچه‌ها راه حل خوب و زیبا این است که سر برخی از گل‌های را با کیسه‌های توری یا جوراب شلورای کهنه بپوشانند تا بتوانند از آن استفاده کنند، اما بگذارند بقیه گل‌ها برای پرنده‌ها بماند. به عنوان یک پروژه دیگر بچه‌ها می‌توانند یادداشت کنند که کدام پرنده‌ها و چند پرنده به سراغ این گیاهان آمده‌اند.
به کمک بچه‌ها باغچه‌تان زیبا شده و منبع خوبی از غذا برای انواع پرنده‌ها و حیواناتی که اطراف آن زندگی می‌کنند، فراهم آمده است. بنابراین می‌بییند که کوچک‌ترین فرد هم می‌تواند بزرگ‌ترین تاثیر را داشته باشد!

مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 933

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
33333
20:26    1394/08/27

22


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ben10
20:24    1394/08/27

خوب


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ندا
09:10    1392/03/01

آفتاب گردان یک گیاه زراعی است نه باغی


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
mona
23:10    1391/12/09

سوال کود یا میزان استفاده یا نوع کود را مشخص نکرده اید میتوانید ان را هم مشخص کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ahmad
18:50    1393/08/22

خوب است

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 8+0 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید