ژیپسوفیلیا یک گل یکساله ظریف و شکننده است. پرورش دادن این گیاه بسیار آسان است و به آسانی به شکوفه می‌نشیند. ژیپسوفیلیا گلِ محبوبی برای برجسته ساختن دسته‌ گل ها و گلدان‌ها و یا حتی باغچه‌های خانگی به شمار می‌آید.
این گیاه تا ارتفاع 60-45 سانتی‌متر رشد می‌کند، و شکوفه‌های فراوانی به رنگ‌های سفید و صورتی تولید می‌کند. ساقه این گل به شاخه‌های زیادی تقسیم می‌شود و این ویژگی به آن ظاهری زیبا و برجسته می‌دهد. این گل‌ها ممکن است به دسته گل‌های رُز اضافه شوند و جزءِ جدایی ناپذیر دسته گل‌های عروس نیز به شمار می‌آیند.
روش تکثیر
ژیپسوفیلیا از بذر‌های کوچک رشد داده می‌شود. بذر این گیاه می‌تواند مستقیماً و از ابتدا در باغ گل کاشته شود و یا در سال اول در خانه پرورش داده شود.
بذر این گیاه را هنگامی که خاک در فصل بهار شروع به گرم شدن می‌کند، بکارید. ژیپسوفیلیا سرما و یخبندان را دوست ندارد، بنابراین در صورتی که در ابتدا آن را در خانه کاشته‌اید، پس از آخرین سرمای سال آن را به بیرون منتقل کنید. گیاهان ژیپسوفیلیا باید در فاصله 20 سانتی‌متر از یکدیگر قرار بگیرند. می‌توانید از این گیاه برای آرایش تپه‌های گل نیز استفاده کنید.
چگونه ژیپسوفیلیا را پرورش دهیم؟
ژیپسوفیلیا نورِ کامل و یا نیمه کامل را دوست دارد. آن‌ها خاک‌های سبک و غنی را ترجیح می‌دهند و خاک رُس را تحمل نمی‌کنند. آن‌ها همچنین شرایطِ خشک را دوست ندارند. لازمه رشدِ سریع آن‌ها این است که در طولِ دوره‌های خشک به خوبی آبیاری شوند. خاک این گیاه باید مرطوب باشد. در صورتی که خاکتان ضعیف است، قبل از کاشتِ این گیاهان مقداری تقویت کننده چند منظوره به آن اضافه کنید.
بذر این گیاه 10 تا 15 روز پس از کاشته شدن جوانه می‌زند و پس از آن گیاه به سرعت رشد می‌کند. برای طولانی شدن مدت گلدهی بهتر است بذر‌ها را در طول 2 یا 3 هفته کشت نمایید.
آفات و بیماری‌ها
مشکلات مربوط به آفات و بیماری‌ها در این گیاه رایج نیستند، اما در صورتی که بیماری و مشکل مربوط به آفات رُخ داد، آن را در مراحل اولیه با مواد ضد آفت و ضد قارچ اُرگانیک یا شیمیایی برطرف نمایید.

دوست گرامی برای افزودن دیدگاه خود نیاز به ورود یا نام‌نویسی در سایت پارسه‌گرد دارید.

برو به بالا