عضو پارسه‌گرد نیستید؟
پرورش حسن یوسف

نحوه پرورش و نگهداری از حسن یوسف

تعداد امتیازها: 824
2 نفر

حسن یوسف پرورشی آسان و بی دردسر دارد و در عین حال از زیباترین و معروف ترین گیاهان آپارتمانی است.

حسن یوسف‌ها گیاهانی با دوامی بوده و پرورش آن‌ها ساده است. این گیاه به خاطر رنگ روشن و تنوع شکل برگ‌هایش معروف است. به لحاظ فنی این گیاهان، گیاهان همیشگی و حساسی هستند، اما معمولاً پرورش دهندگان و تولید کنندگان بذر این گیاه، آن‌ها را گیاهان سالیانه می‌دانند. حسن یوسف باید در باغچه‌ای روشن و در نور غیر مستقیم خورشید یا در مکانی نیمه آفتابی پرورش داده شود. گونه‌های کم رشد و کوتاه این گیاه (15 تا 30 سانتی م‌تر) حاشیه رنگارنگی در باغچه‌تان ایجاد می‌کند. می‌توانید از گونه بلند آن (تا90 سانتی م‌تر) به عنوان پس زمینه‌ای چشمگیر برای باغچه خود استفاده کنید.
بسیاری از این گیاهان در برابر نور کامل خورشید دوام می‌آورند، اما در صورتی که در سایه پرورش داده شوند رنگ برگ‌ها تیره‌تر خواهد بود. این گیاه در گلدان نیز چهره بسیار زیبا و جذابی دراد.
با جدا کردن سرگل‌ها و چیدن شاخ و برگ‌های آن، این گیاه می‌تواند سال‌ها عمر کند.
این گیاهان عضو خانواده گزنه هستند، ولی آن‌ها را عضوی از خانواده نعناع نیز می‌دانند اما مانند گزنه‌های رایج سوزش آور نیستند.
حسن یوسف در اندازه‌های مختلف فروخته می‌شود. گیاه کوچکی که تازه شروع به رشد کرده، ممکن است در مقایسه با گونه‌های بزرگ‌تر نسبتاً بی‌رنگ به نظر برسد و باعث شود که به سراغ گونه‌های بزرگ‌تر و جذاب‌تر بروید. هرچند ممکن است تصور کنید که گیاه جدیدتان رنگارنگ‌ترین حسن یوسف است، اما قوه نهانی نهال حسن یوسف را دست کم نگیرید! همین که نهال این گیاه به اندازه خاصی رشد کند، رنگ بیشتری به خود گرفته و ویژگی شاخ و برگ‌های آن بیشتر خواهد شد. شدت نوری که گیاه دریافت می‌کند نیز می‌تواند تاثیر مستقیمی بر رنگ شاخ و برگ‌ها داشته باشد. برخی از گونه‌ها ممکن است در نور کم بهترین رنگ را ارائه دهند و برخی دیگر در نور زیاد.
نورهای فلورسنت که در پرورش گیاه به کار می‌رود، ظاهراً رنگ‌ها ی تیره‌تر و جذاب تری به این گیاه می‌بخشد. اگر نیاز فوری به گونه‌های بزرگ‌تر ندارید، بهتر است گونه‌های کوچک‌تر را انتخاب کنید و رشد آن‌ها را تماشا کنید.
پرورش حسن یوسف در خانه
حسن یوسف گیاه خانگی خوبی خواهد بود به شرطی که نور و غذای کافی دریافت کند. بهتر است گیاه‌تان را در مکانی روشن و در خاک دارای زهکشی سریع و خاک گلدان تجاری پرورش دهید. گلدان را هر روز در جایی که چندین ساعت نور روشن دریافت می‌کند (پنجره جنوبی) قرار دهید و برای اینکه برگ‌های آن رنگ خوبی داشته و پر پشت شوند، از نور مصنوعی استفاده کنید. حسن یوسف خودش را با دامنه وسیعی از دما‌ها تطبیق خواهد داد، این گیاه باید در دمای بالای 12. 7 درجه سانتیگراد نگهداری شود اما در دمای بین 21 تا 29 درجه بهترین رشد را خواهد داشت.
خاک گیاه را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید ولی آن را خیس نکنید. هر ماه گیاه‌تان را با کود مایع رقیق شده (مخلوط 50 در صدی) تغذیه کنید. برای جلوگیری از تخم ریزی گیاه شکوفه‌های گل باید کنده شوند (به هر حال سرگل‌ها اهمیتی ندارند). اگر به حسن یوسف اجازه تخم ریزی بدهید، عمرش تمام شده و پژمرده می‌شود.
برای جلوگیری از بلند شدن قد گیاه شاید لازم شود سر گیاه را بزنید. هر زمان که جوانه سر گیاه جدا شود، انرژی گیاه به سمت رشد افقی گیاه منحرف شده و گیاه‌تان پرپشت می‌شود.
حسن یوسف گیاه بادوامی است، بنابراین می‌توانید در صورت نیاز گیاه‌تان را حتی تا سطح خاک نیز هرس کنید.
پرورش حسن یوسف در باغچه
تا زمانی که دمای بیرون حداقل به 10 درجه سانتیگراد نرسیده است، حسن یوسف را نباید بیرون ببرید. اگرچه حسن یوسف معمولاً در نور کامل آفتاب دوام می‌آورد، اما وقتی در بیرون از خانه پرورش داده می‌شوند رنگ برگ آن‌ها در نور نیمه سایه پر رنگ‌تر می‌شود.
این گیاهان را در فاصله 17. 5 سانتی متر از هم و در خاک مغذی، نمناک و خوب زهکشی شده با PH خنثی یا کمی قلیایی بکارید. هر ماه به آن کود مایع همه منظوره (10-10-10) بدهید.
برای پرپشت شدن گیاه وقتی ارتفاع گیاه به 10 تا 15 سانتی متر رسید، ساقه‌های مرکزی را بیرون بکشید و حتماً هنگام مشاهده جوانه گل‌ها، آن‌ها را بکنید. در صورت خشک شدن خاک، برگ‌های آن پژمرده خواهد شد، اما معمولاً بعد از دادن آب به گیاه خیلی زود بهبود می‌یابد. گیاه‌تان را هنگام کشت کاملاً آبیاری کنید و سپس تمام بستر آن را برای حفظ رطوبت مالچ پاشی کنید. مالچ همچنین به گرم کردن و حفظ گرمای خاک کمک کرده و در نتیجه به گیاهانتان کمک می‌کند تا در خانه جدیدشان ثابت شوند.
مواظب شپشک‌های آردآلود (mealy bug)، شته، مگس سفید ونیز حلزون‌ها باشید.
تکثیر حسن یوسف‌های جدید
پرورش حسن یوسف از بذر واقعاً آسان و سریع است. بذرهای این گیا ارزان بوده، به آسانی در دسترس هستند و ظرف تنها 2 هفته جوانه زده و اولین رنگ‌های خود را نمایان می‌کنند. یکی دیگر از مزیت‌های پرورش حسن یوسف به این شیوه این است که هر پاکت گیاه حاوی رنگ‌های بسیار متفاوتی هستند. بذر‌هایی که از تولید کننده‌های مختلف گرفته شده، ممکن است دارای گونه‌های پیوندی مختلف نیز باشد. اگر قصد دارید از حسن یوسف به عنوان گیاه خانگی استفاده کنید، بذر آن را در هر موقع از سال می‌توانید در خانه بکارید. اگر می‌خواهید نهال آن را در باغچه بکارید، باید کشت آن را حداقل 10 روز قبل از اولین یخبندان در خانه شروع کنید تا زمانی که می‌توانید آن در بیرون از خانه بکارید، به خوبی رشد کرده باشد. بذر حسن یوسف بسیار کوچک است. آن‌ها را باید در لایه‌ای از خاک گلدان مرطوب و استریل شده در سینی کم عمق بکارید و سپس با لایه نازکی از خاک لطیف روی آن را بپوشانید. بهتر است برای حفظ رطوبت تا زمان جوانه زدن بذر‌ها این سینی را با یک صفحه شیشه‌ای یا پلاستیکی بپوشانید.
سینی را در مکانی گرم (18 تا 24C) و روشن (نه نور کامل) قرار دهید. وقتی که نهال‌ها به اندازه کافی بزرگ شدند که بتوان به آسانی با آن‌ها کار کرد، باید آن‌ها را جدا کنید و در گلدان‌های مجزا بکارید.
به برگ نهال دست بزنید، هرگز ساقه آن را به دستتان نگیرید!
بعد از سپری شدن تمام خطرهای فصل یخبندان می‌توانید گیاه را بیرون از خانه قرار دهید.
قلمه زدن حسن یوسف
تکثیر حسن یوسف‌های تازه از طریق قلمه زدن، تقریباً به آسانی پرورش این گیاه از طریق بذر است. با قلمه زدن در هر زمانی از سال می‌توانید گونه یکسانی از حسن یوسف مورد علاقه‌تان را خلق کنید. اگر در فصل پاییز قلمه بزیند، قبل از یخبندان کشنده می‌توانید آن را به عنوان گیاه خانگی پرروش داده و ماه‌های زمستانتان را درخشان کنید.
در ماه اسفند یا فروردین چند قلمه بزنید و آن‌ها را پرورش دهید تا وقتی هوا گرم شد به باغچه منتقلشان کنید.
حسن یوسف‌های مسن‌تر معمولاً برگ‌های کمتری دارند و به تدریج کمرنگ می‌شوند. تکثیر از طریق قلمه زنی گام بزرگی در جهت تازه کردن گیاهان پیر‌تر است. قلمه کوچک خیلی زود تبدیل به گیاه بهتری خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان آپارتمانی و نگهداری آنها این آلبوم کمک‌تان می‌کند.
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 824

طاهره
13:27    1393/01/26

بدنبود


آوا
11:04    1393/01/24

حسن یوسف من 2 روزی است که پزمرده و خمیده شده است.لطفاراهنمایی کنید؟


Homa
23:54    1393/01/23

لطفا در مورد پرورش گل پريوش راهنمائي نماييد أيا ريشه پريوش قابل تكثيره؟


Homa
23:47    1393/01/23

سلام مطالب مربوط به گلهاي اپارتماني بسيار كمك كننده است متشكرم


یگانه
16:29    1393/01/23

سلام من حسن یوسف دارم تقریبا بزرگه چند وقت پیش کود کریستالون ازگل فروشی گرفتم با آب مخلوط کردم ریختم پاش حالا گلم ضعیف وپژمرده داره میشه چکارش کنم؟


امیر
16:06    1393/01/05

چرا باید برگ درخت نهال را در دست نگیریم ممنون


1 پاسخ موجود است
نجمه
13:07    1392/12/16

سلام، من يه حسن يوسف دارم كه خيلي رشد كرده و بلند شده ولي دلم نمياد هرسش كنم، مي‌خواستم ببينم اگه همينطور پيش بره گياهم آسيب مي‌بينه؟


امیر ماتیو علوی (مشاور پارسه گرد)
11:56    1392/12/20

سلام.
اگر مراقب شکستن ساقه هاش باشین هیچ مشکلی پیش نمیاد و بهتون تبریک میگم که همچین گیاهی دارین.
تشکر.


1 پاسخ موجود است
توحید
13:00    1392/12/13

سلا خوب بود ولی من نتونستم جوابمو پیدا کنم واون اینه که حسن یوسف نیاز آبیش چه قدره


امیر ماتیو علوی (مشاور پارسه گرد)
11:54    1392/12/20

سلام.
شما هر وقت که انگشتتونو توی خاک کمی فرو کردین و خاک رطوبت نداشت و خشک بود زمان مناسب آب دادن به گیاه هستش. گیاه حسن یوسف تا چندین برابر حجم خودش آب ذخیره میکنه.
تشکر.


سهیل*سلطان*
20:46    1392/11/11

سلام خوب بود


1 پاسخ موجود است
سهیل*سلطان*
20:43    1392/11/11

سلام خوب بود ممنون ولی جوابم را پیدا نکردم
حسن یوسف در چه دمایی پر ورش می یابد


امیر ماتیو علوی (مشاور پارسه گرد)
15:48    1392/11/20

سلام.
دمای مناسب برای آب و هوای تهران دمای داخل منزل هستش.
تشکر.


1 پاسخ موجود است
hekmat
11:57    1392/11/05

باسلامگل حسن یوسفم رو بعد ازاینکه تو آب ریشه زد داخل گلدان کاشتم ولی از روز بعد از کاشتن برگهای گلم کم کم سیاه وخشک میشن و می ریزن ولی قابل ذکره که برگهای جدید هم زده علت ریختن برگاش چیه؟ممنون میشم راهنماییم کنید. باتشکر


امیر ماتیو علوی (مشاور پارسه گرد)
15:36    1392/11/20

سلام.
علت ریزش و سیاه شدن برگها همون شکیه که در اثر جابجاشدن به گیاه وارد شده. میگید که برگهای جدید هم داره نشانه خوبیه.
تشکر.


1 پاسخ موجود است
sj
22:58    1392/10/30

سلام وقتی کسی پاسخ سوال منو میده توکدوم قسمت باید نگاه کنم؟


ر. هاشمی (مدیر)
11:36    1392/11/05

با سلام به شما کاربر عزیز
اگر عضو سایت هستید, در صورت پاسخ دادن یه سوال شما, ایمیلی برای شما ارسال می گردد که لینک صفحه پاسخ را ببینید.
اگر عضو سایت نیستید در همان صفحه ای که سوال خود را مطرح نموده اید, جواب را جستجو کنید.


khatere
16:19    1392/10/08

سلام من یه حسن یوسف دارم که زیر برگ هاش پر شده از پشمک های سفید و کرم های بیضی شکل هرچی سم گوازاتیون که خیلی هم قوی هست میزنم از بین نمیره بلکه بیشتر شده شما بگین چه کار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟


مژگان
13:10    1392/10/06

حسن یوسف من برگ هاش پژمرده شده بود چون بیرون از خونه بود فکر کردم به خاطر سردی هوابوده به خاطر همین جاشو عوض کردم آوردمش توی خونه الان برگ هاش خوب نشده تازه برگ هاش به راحتی جدا میشه البته یه شکوفه بلند هم داشت که من قطعش کردم می خاستم بودنم امیدی بهش هست میشه دوباره درستش کرد


3 پاسخ موجود است
sj
18:42    1392/09/06

سلام گل حسن یوسف من ریشه اش سالم است اما قسمتی که با خاک در تماس است قهوه ای میشود ومیپوسد وگلم ازبین میرود لطفا مراراهنمایی کنیدچراچنین میشود؟


امیر ماتیو علوی (مشاور پارسه گرد)
15:41    1392/11/20

سلام.
گیاهاهان وقتی مدت زیادی توی آب بمونن تا ریشه بدن و به اونجا عادت میکنن وقتی به خاک میرسن چون محیطشون دچار تغییر ناگهانی میشه شک میشن و در خیلی از مواقع از بین میرن. یا اونو زودتر تو خاک بذارین یا اینکه آروم آروم به اون خاک اضافه کنین. اینطوری باید که جواب بگیرین.
تشکر.


sj
22:54    1392/10/30

سلام گل حسن یوسف من ریشه اش سالم است اما قسمتی که با خاک در تماس است قهوه ای میشود ومیپوسد وگلم ازبین میرود لطفا مراراهنمایی کنیدچراچنین میشود؟


hh
13:41    1392/10/27

مطالب رسیار خوب ومفیدی می نویسید لطفا مارا از راهنمایی هایتان بی نصیب نذارین.با تشکر hh


سونیا
10:37    1392/08/30

سلام من تازه عضو شدم امیدوارم بتونم استفاده خوبی ببرم ممنون از اینکه پاسخو هستین.


شقایق
15:51    1392/08/13

ممنون از مطالب خوبتون


نسرین
15:16    1392/08/11

سلام.ممنون ازمطالب خوبتون.نوک برگهای حسن یوسف من سیاه شده.علتش رو میخواستم.متشکرم


ساقی
12:55    1392/07/13

سلاممن هر وقت انتهای ساقه حسن یوسفمو قطع میکنم تمام ساقه خشک میشه بخاطر همین دیگه به ساقش دست نمیزنم الآنم ساقش خیلی بلنذو کم برگ شده لطفا بگین چیکارش کنم و چجوری انتهی ساقه رو قطع کنم؟؟؟ممنون


ماهی
21:09    1392/05/29

حسن یوسف مرد شما هنوز جواب ندادید کی پاسخ گووووو؟ایا من الکی ثبت نام کردم؟


1 پاسخ موجود است
ماهی
13:41    1392/05/28

سلام من ی حسن یوسف دارم حدود 1 ماه پیش شروع به گل زدن کرد ولی چون اطلاعات کافی نداشتم گذاشتم این گلها رشد کنن و جداشون نکردم بعد از مدتی یوسفم دیدم داره پژمرده میشه پس قلمه زدمش.یوسفم الان ساقه هاش یه حالت چوبی داره روز به روزم داره پژمرده تر میشه.براش کود کریستالی ریختم جای همیشگی شم هست.راستی ساقه شو از جایی که قلمه زدم جمع شده و چروکیده س منظورم گیاه اصلیمه نه اون قلمه ایه.خواهش میکنم کمکم کنید


تا
14:14    1392/07/22

بی خیالش شو

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 3+5 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید