عضو پارسه‌گرد نیستید؟
پرورش حسن یوسف

نحوه پرورش و نگهداری از حسن یوسف

تعداد امتیازها: 2223
2 نفر

حسن یوسف پرورشی آسان و بی دردسر دارد و در عین حال از زیباترین و معروف ترین گیاهان آپارتمانی است.

حسن یوسف‌ها گیاهانی با دوامی بوده و پرورش آن‌ها ساده است. این گیاه به خاطر رنگ روشن و تنوع شکل برگ‌هایش معروف است. به لحاظ فنی این گیاهان، گیاهان همیشگی و حساسی هستند، اما معمولاً پرورش دهندگان و تولید کنندگان بذر این گیاه، آن‌ها را گیاهان سالیانه می‌دانند. حسن یوسف باید در باغچه‌ای روشن و در نور غیر مستقیم خورشید یا در مکانی نیمه آفتابی پرورش داده شود. گونه‌های کم رشد و کوتاه این گیاه (15 تا 30 سانتی م‌تر) حاشیه رنگارنگی در باغچه‌تان ایجاد می‌کند. می‌توانید از گونه بلند آن (تا90 سانتی م‌تر) به عنوان پس زمینه‌ای چشمگیر برای باغچه خود استفاده کنید.
بسیاری از این گیاهان در برابر نور کامل خورشید دوام می‌آورند، اما در صورتی که در سایه پرورش داده شوند رنگ برگ‌ها تیره‌تر خواهد بود. این گیاه در گلدان نیز چهره بسیار زیبا و جذابی دراد.
با جدا کردن سرگل‌ها و چیدن شاخ و برگ‌های آن، این گیاه می‌تواند سال‌ها عمر کند.
این گیاهان عضو خانواده گزنه هستند، ولی آن‌ها را عضوی از خانواده نعناع نیز می‌دانند اما مانند گزنه‌های رایج سوزش آور نیستند.
حسن یوسف در اندازه‌های مختلف فروخته می‌شود. گیاه کوچکی که تازه شروع به رشد کرده، ممکن است در مقایسه با گونه‌های بزرگ‌تر نسبتاً بی‌رنگ به نظر برسد و باعث شود که به سراغ گونه‌های بزرگ‌تر و جذاب‌تر بروید. هرچند ممکن است تصور کنید که گیاه جدیدتان رنگارنگ‌ترین حسن یوسف است، اما قوه نهانی نهال حسن یوسف را دست کم نگیرید! همین که نهال این گیاه به اندازه خاصی رشد کند، رنگ بیشتری به خود گرفته و ویژگی شاخ و برگ‌های آن بیشتر خواهد شد. شدت نوری که گیاه دریافت می‌کند نیز می‌تواند تاثیر مستقیمی بر رنگ شاخ و برگ‌ها داشته باشد. برخی از گونه‌ها ممکن است در نور کم بهترین رنگ را ارائه دهند و برخی دیگر در نور زیاد.
نورهای فلورسنت که در پرورش گیاه به کار می‌رود، ظاهراً رنگ‌ها ی تیره‌تر و جذاب تری به این گیاه می‌بخشد. اگر نیاز فوری به گونه‌های بزرگ‌تر ندارید، بهتر است گونه‌های کوچک‌تر را انتخاب کنید و رشد آن‌ها را تماشا کنید.
پرورش حسن یوسف در خانه
حسن یوسف گیاه خانگی خوبی خواهد بود به شرطی که نور و غذای کافی دریافت کند. بهتر است گیاه‌تان را در مکانی روشن و در خاک دارای زهکشی سریع و خاک گلدان تجاری پرورش دهید. گلدان را هر روز در جایی که چندین ساعت نور روشن دریافت می‌کند (پنجره جنوبی) قرار دهید و برای اینکه برگ‌های آن رنگ خوبی داشته و پر پشت شوند، از نور مصنوعی استفاده کنید. حسن یوسف خودش را با دامنه وسیعی از دما‌ها تطبیق خواهد داد، این گیاه باید در دمای بالای 12. 7 درجه سانتیگراد نگهداری شود اما در دمای بین 21 تا 29 درجه بهترین رشد را خواهد داشت.
خاک گیاه را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید ولی آن را خیس نکنید. هر ماه گیاه‌تان را با کود مایع رقیق شده (مخلوط 50 در صدی) تغذیه کنید. برای جلوگیری از تخم ریزی گیاه شکوفه‌های گل باید کنده شوند (به هر حال سرگل‌ها اهمیتی ندارند). اگر به حسن یوسف اجازه تخم ریزی بدهید، عمرش تمام شده و پژمرده می‌شود.
برای جلوگیری از بلند شدن قد گیاه شاید لازم شود سر گیاه را بزنید. هر زمان که جوانه سر گیاه جدا شود، انرژی گیاه به سمت رشد افقی گیاه منحرف شده و گیاه‌تان پرپشت می‌شود.
حسن یوسف گیاه بادوامی است، بنابراین می‌توانید در صورت نیاز گیاه‌تان را حتی تا سطح خاک نیز هرس کنید.
پرورش حسن یوسف در باغچه
تا زمانی که دمای بیرون حداقل به 10 درجه سانتیگراد نرسیده است، حسن یوسف را نباید بیرون ببرید. اگرچه حسن یوسف معمولاً در نور کامل آفتاب دوام می‌آورد، اما وقتی در بیرون از خانه پرورش داده می‌شوند رنگ برگ آن‌ها در نور نیمه سایه پر رنگ‌تر می‌شود.
این گیاهان را در فاصله 17. 5 سانتی متر از هم و در خاک مغذی، نمناک و خوب زهکشی شده با PH خنثی یا کمی قلیایی بکارید. هر ماه به آن کود مایع همه منظوره (10-10-10) بدهید.
برای پرپشت شدن گیاه وقتی ارتفاع گیاه به 10 تا 15 سانتی متر رسید، ساقه‌های مرکزی را بیرون بکشید و حتماً هنگام مشاهده جوانه گل‌ها، آن‌ها را بکنید. در صورت خشک شدن خاک، برگ‌های آن پژمرده خواهد شد، اما معمولاً بعد از دادن آب به گیاه خیلی زود بهبود می‌یابد. گیاه‌تان را هنگام کشت کاملاً آبیاری کنید و سپس تمام بستر آن را برای حفظ رطوبت مالچ پاشی کنید. مالچ همچنین به گرم کردن و حفظ گرمای خاک کمک کرده و در نتیجه به گیاهانتان کمک می‌کند تا در خانه جدیدشان ثابت شوند.
مواظب شپشک‌های آردآلود (mealy bug)، شته، مگس سفید ونیز حلزون‌ها باشید.
تکثیر حسن یوسف‌های جدید
پرورش حسن یوسف از بذر واقعاً آسان و سریع است. بذرهای این گیا ارزان بوده، به آسانی در دسترس هستند و ظرف تنها 2 هفته جوانه زده و اولین رنگ‌های خود را نمایان می‌کنند. یکی دیگر از مزیت‌های پرورش حسن یوسف به این شیوه این است که هر پاکت گیاه حاوی رنگ‌های بسیار متفاوتی هستند. بذر‌هایی که از تولید کننده‌های مختلف گرفته شده، ممکن است دارای گونه‌های پیوندی مختلف نیز باشد. اگر قصد دارید از حسن یوسف به عنوان گیاه خانگی استفاده کنید، بذر آن را در هر موقع از سال می‌توانید در خانه بکارید. اگر می‌خواهید نهال آن را در باغچه بکارید، باید کشت آن را حداقل 10 روز قبل از اولین یخبندان در خانه شروع کنید تا زمانی که می‌توانید آن در بیرون از خانه بکارید، به خوبی رشد کرده باشد. بذر حسن یوسف بسیار کوچک است. آن‌ها را باید در لایه‌ای از خاک گلدان مرطوب و استریل شده در سینی کم عمق بکارید و سپس با لایه نازکی از خاک لطیف روی آن را بپوشانید. بهتر است برای حفظ رطوبت تا زمان جوانه زدن بذر‌ها این سینی را با یک صفحه شیشه‌ای یا پلاستیکی بپوشانید.
سینی را در مکانی گرم (18 تا 24C) و روشن (نه نور کامل) قرار دهید. وقتی که نهال‌ها به اندازه کافی بزرگ شدند که بتوان به آسانی با آن‌ها کار کرد، باید آن‌ها را جدا کنید و در گلدان‌های مجزا بکارید.
به برگ نهال دست بزنید، هرگز ساقه آن را به دستتان نگیرید!
بعد از سپری شدن تمام خطرهای فصل یخبندان می‌توانید گیاه را بیرون از خانه قرار دهید.
قلمه زدن حسن یوسف
تکثیر حسن یوسف‌های تازه از طریق قلمه زدن، تقریباً به آسانی پرورش این گیاه از طریق بذر است. با قلمه زدن در هر زمانی از سال می‌توانید گونه یکسانی از حسن یوسف مورد علاقه‌تان را خلق کنید. اگر در فصل پاییز قلمه بزیند، قبل از یخبندان کشنده می‌توانید آن را به عنوان گیاه خانگی پرروش داده و ماه‌های زمستانتان را درخشان کنید.
در ماه اسفند یا فروردین چند قلمه بزنید و آن‌ها را پرورش دهید تا وقتی هوا گرم شد به باغچه منتقلشان کنید.
حسن یوسف‌های مسن‌تر معمولاً برگ‌های کمتری دارند و به تدریج کمرنگ می‌شوند. تکثیر از طریق قلمه زنی گام بزرگی در جهت تازه کردن گیاهان پیر‌تر است. قلمه کوچک خیلی زود تبدیل به گیاه بهتری خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان آپارتمانی و نگهداری آنها این آلبوم کمک‌تان می‌کند.
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 2223

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
رضاعزیزپوریان
11:47    1395/06/23

سلام,حسن یوسف من برگهای پیرش زردن برگهای جوونش هم سریع زرد میشن هم آبشوبه موقع میدم هم نورش خوبه,لطفاراهنماییم کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
رضاعزیزپوریان
11:45    1395/06/23

سلام,ممنون ازراهنماییهاتون,حسن یوسف من برگهای پیرش زردن,برگهای جوونش هم سریع زرد میشن,من یه روز درمیون بهش آب میدم روزی سه چهارساعتم پشت شیشه نوربهش میخوره لطفاراهنماییم کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
علیرﺽا
18:42    1395/05/14

ببخشید حسن یوسف کروموزوم دارد
چن تا؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
صبا
15:28    1395/04/02

سلام.ممنون.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مهدیه
12:55    1395/03/19

سلام من یه حسن یوسفی دارم خیلی بی حاله و روی برگهاش لکه های سفیدی پیدا شده چکار کنم لطفا راهنمایی کنید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ریحانه
17:29    1395/05/02

فکر کنم گیاه شما افت شپشک آرد آلود گرفته اگه زود به دادش نرسی کلا از بین میره


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
Daryosh
00:37    1395/03/17

گل حسن بوسف من سفيدك زده دليلش چيه بخاطر چيه ك اينجور ميشه چ كار كنم سفيدكا بره از رو برگا گل


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
Moein
06:06    1395/02/26

سلام،گلی که حسن یوسف درمیاره رو باید بزنم یا بزارم رشد کنه؟منظورم اینه که اگه بزنم رشدش بهتر میشه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
به والله منم نمیدونم
19:49    1395/02/20

عالی


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
Fatima
21:32    1395/02/17

سلام من تازه گلدان حسن یوسف گرفتم.زیاد تجربه ای تو حرس کردن سرشاخه ندارم.میشه بیشتر توضیح بدید؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
علی اکبر
14:36    1395/02/06

سلام
میخواستم بدونم واسه تولید رنگ های متنوع در حسن یوسف میشه چند حسن یوسف رو به هم پیوند زد؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سحر
09:08    1395/02/08

آیا میتوان با روش پیوند حسن یوسف را بیشتر کرد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سحر
09:08    1395/02/08

آیا میتوان با روش پیوند حسن یوسف را بیشتر کرد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
محمد حسین
14:14    1395/01/17

ساقه ی گل حسن یوسف من پژمرده شده چی کارکنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
امیر
20:03    1394/12/28

سلام من یک حسن یوسف دارم برگ هایش دارن یکی یکی شل میشن و از ساقه کم کم جدا میشه لطفا کمکم کنید چیکار کنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
رضا
18:53    1395/04/17

سایتتون عالیه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
morvarid
16:56    1395/04/17

سلام تعدادی از برگ های حسن یوسفم زرد شده دلیلش چیه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
آوا
01:22    1394/12/03

سلام،حسن يوسفم يه هفته اي هست كه پژمرده شده انتهاي ساقه سياهه و روي برگ قهوه اي رنگ شده خيلي سرحال بود يدفعه اي اينجوري شد دو ريشه تو يه گلدون بود يكي از ريشه ها دو هفته پيش همينجوري شد و كل گياه از بين رفت حتي داخل آب هم ريشه نزد و كلا تيره شد نمي دونم مشكل از چيه هم دماش خوبه هم آبياري زير نور غير مسقيم هم هست چيكار كنم اين يكي از بين نره و دوباره سر حال شه؟!


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
هادي
15:26    1394/12/15

سلام دوست عزيز
علت سياه شدن ساقه آب بيش از حد و نور كم هستش اين گياه بايد روزانه 4 ساعت نور و يك ليوان آب بهش برسه.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ش
20:43    1394/11/24

سلام
مطالبتون خیلی عالی بود. نزدیک بود حسن یوسف هام خشک بشن که با خوندن این مطالب به موقع پیشگیری کردم. همیشه شاد باشید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
محدثه
19:20    1394/11/03

پس حسن یوسف درچه دمای رشد میکند


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
امیر
16:33    1394/11/02

سلام علت خشک شدن نوک برگ های حسن یوسف چیه ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
Sahar
14:23    1394/09/04

سلام
من حسين يوسف خودم رو در بالكن نگهداري مي كنم و هفته اي سه بار آبدهي مي كنم
جديداً سر برگ ها شروع به سوختن كرده ، دليلش چي مي تونه باشه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
لیلا
18:19    1394/09/12

باسلام و خسته نباشید. حسن یوسف من جدیدا کم پشت، و کم رنگ شده و سر برگهاش هم سوخته. در صورتی که قبلا خیلی عالی و زیبا بود و در ضمن جایش رو هم هیچ تغییری ندادم. در نور غیر مستقیم همیشه بوده و در دمای اتاق. لطفا را هنماییم کنید ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
roza
12:46    1394/05/02

سلام حسن یوسف من ۲هفته ست پژمردس علتشم اینه که دوروزی زیرافتاب بودوابیاری نشده بود.چیکارکنم خوب شه.خواهشاکمک کنین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
roza
12:42    1394/05/02

سلام حسن یوسف من دوروز ابیاری نشده بود.بعددوروزکه اببیاریش کردم الان بیشتراز۲هفته است که هرروزبهش اب میدم شرایطشم مناسبه.ولی همونطورپژمرده مونده چیکاذرکنم.خواهش میکنم کمک کنین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
alma
11:25    1394/02/25

سلام…
من حسن یوسفم نمی دونم چرا پژمرده میشه….
یک مشکل دیگه ای هم دارم اینکه سوخته…
گلم پشت پنجره ی شمالیه…امکان داره ار نور کم باشه؟؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
...
17:53    1394/09/22

سلام حسن یوسف خوبی؟
انشاا... که خوبی
بله معلومه که از کم آبیه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
پریا
00:11    1394/05/29

سلام یک ماه هست حسن یوسف خریدم هر روز در حد سیراب شدم آبیاری میشه اما نور آفتاب بهش نخورده چونکه اتاقم آفتاب گیر نیست.متاسفانه الان لکه های قهوه ای کم رنگ یا زرد رنگی روی برگا افتاده علتش چیه؟
ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرضیه
08:55    1394/09/12

به نظر من شما به گیاه تون زیادی آب دادید و علت لکه های قهوه ای هم به احتمال زیاد نشونه بیماری گیاهه...برای گیاه من هم این اتفاق افتاد

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 1+2 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید