عضو پارسه‌گرد نیستید؟
پرورش حسن یوسف

نحوه پرورش و نگهداری از حسن یوسف

تعداد امتیازها: 1482
2 نفر

حسن یوسف پرورشی آسان و بی دردسر دارد و در عین حال از زیباترین و معروف ترین گیاهان آپارتمانی است.

حسن یوسف‌ها گیاهانی با دوامی بوده و پرورش آن‌ها ساده است. این گیاه به خاطر رنگ روشن و تنوع شکل برگ‌هایش معروف است. به لحاظ فنی این گیاهان، گیاهان همیشگی و حساسی هستند، اما معمولاً پرورش دهندگان و تولید کنندگان بذر این گیاه، آن‌ها را گیاهان سالیانه می‌دانند. حسن یوسف باید در باغچه‌ای روشن و در نور غیر مستقیم خورشید یا در مکانی نیمه آفتابی پرورش داده شود. گونه‌های کم رشد و کوتاه این گیاه (15 تا 30 سانتی م‌تر) حاشیه رنگارنگی در باغچه‌تان ایجاد می‌کند. می‌توانید از گونه بلند آن (تا90 سانتی م‌تر) به عنوان پس زمینه‌ای چشمگیر برای باغچه خود استفاده کنید.
بسیاری از این گیاهان در برابر نور کامل خورشید دوام می‌آورند، اما در صورتی که در سایه پرورش داده شوند رنگ برگ‌ها تیره‌تر خواهد بود. این گیاه در گلدان نیز چهره بسیار زیبا و جذابی دراد.
با جدا کردن سرگل‌ها و چیدن شاخ و برگ‌های آن، این گیاه می‌تواند سال‌ها عمر کند.
این گیاهان عضو خانواده گزنه هستند، ولی آن‌ها را عضوی از خانواده نعناع نیز می‌دانند اما مانند گزنه‌های رایج سوزش آور نیستند.
حسن یوسف در اندازه‌های مختلف فروخته می‌شود. گیاه کوچکی که تازه شروع به رشد کرده، ممکن است در مقایسه با گونه‌های بزرگ‌تر نسبتاً بی‌رنگ به نظر برسد و باعث شود که به سراغ گونه‌های بزرگ‌تر و جذاب‌تر بروید. هرچند ممکن است تصور کنید که گیاه جدیدتان رنگارنگ‌ترین حسن یوسف است، اما قوه نهانی نهال حسن یوسف را دست کم نگیرید! همین که نهال این گیاه به اندازه خاصی رشد کند، رنگ بیشتری به خود گرفته و ویژگی شاخ و برگ‌های آن بیشتر خواهد شد. شدت نوری که گیاه دریافت می‌کند نیز می‌تواند تاثیر مستقیمی بر رنگ شاخ و برگ‌ها داشته باشد. برخی از گونه‌ها ممکن است در نور کم بهترین رنگ را ارائه دهند و برخی دیگر در نور زیاد.
نورهای فلورسنت که در پرورش گیاه به کار می‌رود، ظاهراً رنگ‌ها ی تیره‌تر و جذاب تری به این گیاه می‌بخشد. اگر نیاز فوری به گونه‌های بزرگ‌تر ندارید، بهتر است گونه‌های کوچک‌تر را انتخاب کنید و رشد آن‌ها را تماشا کنید.
پرورش حسن یوسف در خانه
حسن یوسف گیاه خانگی خوبی خواهد بود به شرطی که نور و غذای کافی دریافت کند. بهتر است گیاه‌تان را در مکانی روشن و در خاک دارای زهکشی سریع و خاک گلدان تجاری پرورش دهید. گلدان را هر روز در جایی که چندین ساعت نور روشن دریافت می‌کند (پنجره جنوبی) قرار دهید و برای اینکه برگ‌های آن رنگ خوبی داشته و پر پشت شوند، از نور مصنوعی استفاده کنید. حسن یوسف خودش را با دامنه وسیعی از دما‌ها تطبیق خواهد داد، این گیاه باید در دمای بالای 12. 7 درجه سانتیگراد نگهداری شود اما در دمای بین 21 تا 29 درجه بهترین رشد را خواهد داشت.
خاک گیاه را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید ولی آن را خیس نکنید. هر ماه گیاه‌تان را با کود مایع رقیق شده (مخلوط 50 در صدی) تغذیه کنید. برای جلوگیری از تخم ریزی گیاه شکوفه‌های گل باید کنده شوند (به هر حال سرگل‌ها اهمیتی ندارند). اگر به حسن یوسف اجازه تخم ریزی بدهید، عمرش تمام شده و پژمرده می‌شود.
برای جلوگیری از بلند شدن قد گیاه شاید لازم شود سر گیاه را بزنید. هر زمان که جوانه سر گیاه جدا شود، انرژی گیاه به سمت رشد افقی گیاه منحرف شده و گیاه‌تان پرپشت می‌شود.
حسن یوسف گیاه بادوامی است، بنابراین می‌توانید در صورت نیاز گیاه‌تان را حتی تا سطح خاک نیز هرس کنید.
پرورش حسن یوسف در باغچه
تا زمانی که دمای بیرون حداقل به 10 درجه سانتیگراد نرسیده است، حسن یوسف را نباید بیرون ببرید. اگرچه حسن یوسف معمولاً در نور کامل آفتاب دوام می‌آورد، اما وقتی در بیرون از خانه پرورش داده می‌شوند رنگ برگ آن‌ها در نور نیمه سایه پر رنگ‌تر می‌شود.
این گیاهان را در فاصله 17. 5 سانتی متر از هم و در خاک مغذی، نمناک و خوب زهکشی شده با PH خنثی یا کمی قلیایی بکارید. هر ماه به آن کود مایع همه منظوره (10-10-10) بدهید.
برای پرپشت شدن گیاه وقتی ارتفاع گیاه به 10 تا 15 سانتی متر رسید، ساقه‌های مرکزی را بیرون بکشید و حتماً هنگام مشاهده جوانه گل‌ها، آن‌ها را بکنید. در صورت خشک شدن خاک، برگ‌های آن پژمرده خواهد شد، اما معمولاً بعد از دادن آب به گیاه خیلی زود بهبود می‌یابد. گیاه‌تان را هنگام کشت کاملاً آبیاری کنید و سپس تمام بستر آن را برای حفظ رطوبت مالچ پاشی کنید. مالچ همچنین به گرم کردن و حفظ گرمای خاک کمک کرده و در نتیجه به گیاهانتان کمک می‌کند تا در خانه جدیدشان ثابت شوند.
مواظب شپشک‌های آردآلود (mealy bug)، شته، مگس سفید ونیز حلزون‌ها باشید.
تکثیر حسن یوسف‌های جدید
پرورش حسن یوسف از بذر واقعاً آسان و سریع است. بذرهای این گیا ارزان بوده، به آسانی در دسترس هستند و ظرف تنها 2 هفته جوانه زده و اولین رنگ‌های خود را نمایان می‌کنند. یکی دیگر از مزیت‌های پرورش حسن یوسف به این شیوه این است که هر پاکت گیاه حاوی رنگ‌های بسیار متفاوتی هستند. بذر‌هایی که از تولید کننده‌های مختلف گرفته شده، ممکن است دارای گونه‌های پیوندی مختلف نیز باشد. اگر قصد دارید از حسن یوسف به عنوان گیاه خانگی استفاده کنید، بذر آن را در هر موقع از سال می‌توانید در خانه بکارید. اگر می‌خواهید نهال آن را در باغچه بکارید، باید کشت آن را حداقل 10 روز قبل از اولین یخبندان در خانه شروع کنید تا زمانی که می‌توانید آن در بیرون از خانه بکارید، به خوبی رشد کرده باشد. بذر حسن یوسف بسیار کوچک است. آن‌ها را باید در لایه‌ای از خاک گلدان مرطوب و استریل شده در سینی کم عمق بکارید و سپس با لایه نازکی از خاک لطیف روی آن را بپوشانید. بهتر است برای حفظ رطوبت تا زمان جوانه زدن بذر‌ها این سینی را با یک صفحه شیشه‌ای یا پلاستیکی بپوشانید.
سینی را در مکانی گرم (18 تا 24C) و روشن (نه نور کامل) قرار دهید. وقتی که نهال‌ها به اندازه کافی بزرگ شدند که بتوان به آسانی با آن‌ها کار کرد، باید آن‌ها را جدا کنید و در گلدان‌های مجزا بکارید.
به برگ نهال دست بزنید، هرگز ساقه آن را به دستتان نگیرید!
بعد از سپری شدن تمام خطرهای فصل یخبندان می‌توانید گیاه را بیرون از خانه قرار دهید.
قلمه زدن حسن یوسف
تکثیر حسن یوسف‌های تازه از طریق قلمه زدن، تقریباً به آسانی پرورش این گیاه از طریق بذر است. با قلمه زدن در هر زمانی از سال می‌توانید گونه یکسانی از حسن یوسف مورد علاقه‌تان را خلق کنید. اگر در فصل پاییز قلمه بزیند، قبل از یخبندان کشنده می‌توانید آن را به عنوان گیاه خانگی پرروش داده و ماه‌های زمستانتان را درخشان کنید.
در ماه اسفند یا فروردین چند قلمه بزنید و آن‌ها را پرورش دهید تا وقتی هوا گرم شد به باغچه منتقلشان کنید.
حسن یوسف‌های مسن‌تر معمولاً برگ‌های کمتری دارند و به تدریج کمرنگ می‌شوند. تکثیر از طریق قلمه زنی گام بزرگی در جهت تازه کردن گیاهان پیر‌تر است. قلمه کوچک خیلی زود تبدیل به گیاه بهتری خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان آپارتمانی و نگهداری آنها این آلبوم کمک‌تان می‌کند.
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1482

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
نجمه
18:22    1393/12/29

با سلام وتشکر از مطالب خوبتون لطفا راهنمایی کنید از کجا میتونم بذر حسن یوسف رو تهیه کنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا شایان
16:42    1393/12/12

مطلب خوبی بود.ممنون
خخخخخخخییییییییییلللللللللییییییییی
عععععععااااااااااللللییییییییی بود.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بهمن
23:08    1393/10/25

سلام
حدود دو هفته پیش گلدانی که گل حسن یوسف را داشت را تعویض کردم و بعد از تعویض گلدان برگهای گل پژمرده شده و تک تک می ریزند . چه کنیم ؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
علی
20:25    1393/09/13

حسنی یوسف من ساقه های بدون برگی داره برای پربرگ شدنش چکار کنم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
قاصدک
16:17    1393/10/10

سرشاخه هاروباقیچی جداکنیدتاجوانه های جانبی رشدکنندوگیاهتون پرترشود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
رویا
15:45    1393/08/21

سلام من حسن یوسف اواخر مهر خریدم،دیدم پر نیست اومدم برگ هاشو حرص کردم، فقط ساقه مونده با جوونه کوچکی روشون، آیا دوباره برگ میده چقدر طول میکشه؟ تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
niyaz
20:34    1393/05/30

سلام لطفا اگه میشه برام بنویسین کهچطور قلمه بزنم ممنون میشم زودتر یادم بدین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
یه رهگذر
22:32    1393/10/15

عزیزم اگر از بین ساقهات یه ساقه دیگه زد وروی اون ساقه برگ در اومد اون ساقه رو بچین بزار تو اب بزار تا ریشه کنه البته اب هاشو تمیز کن بعد که ریشه کرد اونو توگلدون بکار


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مریم
17:37    1393/05/30

سلام حسن یوسف من خیلی خوب و خوشگل بود اما مدتیه برگ هاش خیلی کوچیک شدن کلا رمق نداره باید چیکارش کنم؟
برگ هاش هم قرمز نیست به نظرتون باید بذارمش توی حیاط؟ اخه در حال حاضر گذاشتمش جایی که نور میخوره اما تابش مستقیم افتاب بهش نمیرسه. باید چیکارش کنم؟ ممنونم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
رضا
21:29    1393/11/17

عالییییییه ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
پری
19:37    1393/05/29

سلام با تشکر از مطالب مفیدتون لطفا در مورد مقدار وفاصله ی زمانی بین هر آبدهی درطول مدت زمان کاشت توضیح دهید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
mitra
11:51    1393/05/20

سلام.من مدتیه همش حسن یوسف میخرم.خونه که میارم از ریشه سیاه میشه و کم کم پژمرده میشه و میمیره… از خود گلفروش ها هم که میپرسم زورشون میاد دلیلشو بگن.شایدم نمیدونن.. به هر حال منو رانمایی کنین.من خیلی گل دوست دارم و الان شش ماهی هست که همش اینجور میشه.. من خیلی ناراحتم… گریه ام میگیره هر روز صبح پا میشم میبینم گلم پوسیده..


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
الناز
15:38    1394/01/01

خاکش رو عوض کن از یه جای مطمعن بیار. ممکنه حشره ای چیزی تو خاک رشد کنه از ریشه گل تغذیه کنه سیاه میشه. برا منم همینطوری بود از ته سیاه میشد معلوم شد تو خاک کرم رشد کرده خاکشو عوض کردم الان خیلی خوبن


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زینب
19:55    1393/05/10

سلام حسن یوسف من روی ساقه و برگ ها حشره ای مثل کنه چسبیده و پژمرده اش میکنه خواهش میکنم راهنماییم کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
بابک
11:20    1393/09/04

سلام حسن یوسف من روی ساقه و برگ ها حشره ای مثل کنه چسبیده و پژمرده اش میکنه خواهش میکنم راهنماییم کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فاطمه
21:20    1393/11/13

سلام از گل فروشی سم براش بخر مال من همین طوری شده بود سم زدم درست شد فقط بگو برا حسن یوسف میخام


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
Kimia
16:57    1393/04/23

سلام و خسته نباشید
حسن یوسف من خیلی ارتفاعش زیاد شده بود و من احساس کردم شلید جاش تنگ باشه که به صورت افقی رشد نمیکنه لذا گلدونشو عوض کردم و خاک مرغوب بهش افزودم ولی گلم بعد از 2 روز رو به پژمرده گی میره
البته من فرداش بهش آب دادم (میگن کاکتوس رو تا 10 روز بعد جابجایی گلدانش آب ندهید)
خواهش می کنم بهم بگید چیکار کنم تا از این حالت پژمردگی دربیاد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
ساناز
12:20    1393/04/05

سلام
التماس میکنم هر کی میتونه به دادم برسه
حسن یوسف من از ساقه سیاه میشه و حالت پوسیدگی پیدا میکنه و از بین میره قلمه گرفتم بازم اینطوری شد قارچ کش زدم بازم اینطوری شد واقعا دیگه از حسن یوسف متنفر شدم!!! ابیاری به موقع میکنم رطوبت گلدان حفظ میشه نورشم به صورت غیر مستقیم و مناسبه هواشم متعادله لطفا منو راهنمایی کنید چیکار کنم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
say
22:27    1393/04/28

احتمالن خاک ب قارچ فوزاریوم آلودس، ک نوعی عامل بیماریزای سیستم آوندی خاکزاده


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
saba
16:08    1393/04/28

khoobe


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
رقیه
08:29    1393/03/20

باسلام حسنی یوسف من ساقه اصلیش داره سیاه میشه آیاازاونجایی که پوسیده ببرمش ودوباره بکارم؟و اگه بریده بشه درون آب قراربدم تاریشه بزنه برگهای سالمش پوسیده نمیشه؟لطفاراهنمایی کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فرهاد
16:20    1393/04/05

رقیه جان حسن یوسف منم همین بلا سرش اومده 4 باز قلمه گرفتم اما بازم بی فایده بود و بعد از کاشتن توی گلدون کمی شاداب میشه و رشد میکنه اما بازم انتهای ساقه سیاه میشه انگار که خفش کردن! گفتند قارچ کش بزن منم قارچ کش مانکوزب خریدم زدم اما بازم حسن یوسفه هایی که تازه کاشته بودم به همین درد مبتلا شدند این دفعه میخوام تمام خاک های موجود رو دور بریزم و از خاک جدید بکارم شاید درست بشه
دوستان کسی میتونه راهنمایی کنه/ خاک مناسب نور مناسب ابیاری مناسب دیگه چه مرگشه؟ دما هم مناسبه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
nfs tlb
23:57    1393/03/21

kar az mohkam kari eyb nemikone ke az ye shakheye dge ham ghalame bezanid
on shakhei ham ke dare siyah mishe hatman rishash reside be ye jayi ke khakesh bade hatman bayad bad az ye chan hafteyi yek bar khake zir ro ru biyarid ta mavadi ke be hamrahe ab rafte pain dobare ru she


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
رقیه
10:53    1393/03/19

سلام من دوهفته پیش حسنی یوسف خریدم خیلی خوب ازش مراقبت کردم دیروزبرگهاش پژمرده وخم شدن لکه های قهوه ای هم روی برگ هاوجودداره چیکار کنم که مثل قبل بشه؟؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
قدوسی
14:29    1393/03/10

سلام. حسن یوسف من برگهاش از قسمتی که به ساقه وصله داره زرد میشه حتی برگهای جوونش هم دارن اینجوری میشن. چی کارش کنم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
nfs tlb
00:03    1393/03/22

shayad abo havaye on jaie ke bode taghir karde
bealave giyah ha mamolan enerjiye bad ro be khodeshon jazb mikonan haman enerjiye khonaton manfiye bayad ba giyah makhsosan giyahhaye hasasi mesle hosne yosef ba mehrabani va ba enerji raftar kard


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نسیم
12:23    1393/03/09

مدت هاست که حسن و یوسفم رو از طریق قلمه زدن کاشتم بعد از مدتی کلی جوانه زد اما دیگه رشد نکرده تقریبا چند ماه هست که همون شکلی مونده نه رشد میکنه نه پژمرده شده.چرا؟؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
nfs tlb
00:05    1393/03/22

hatman giyaheton gol dade va vaghti ham ke gol bede omreshon tamom shode


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سارا
22:55    1393/03/04

با سلام گل من یکمیش سبزه یکم بنفشه وتهشم سفیده علت سفیدیش چیه ؟ با تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مریم
20:46    1393/01/30

سلام من جدیدا یک گلدون حسن یوسفی خریدم ولی وقتی اومدم خونه دیدم که ی ساقه پربرگش ازساقه اصلی جداشده...باید چیکارکنم..راستی اون گل وسطشو بایدچیند؟ممنون میشم از پاسخگوییتون

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید