نحوه پرورش و نگهداری از حسن یوسف

حسن یوسف‌ها گیاهانی با دوامی بوده و پرورش آن‌ها ساده است. این گیاه به خاطر رنگ روشن و تنوع شکل برگ‌هایش معروف است. به لحاظ فنی این گیاهان، گیاهان همیشگی و حساسی هستند، اما معمولاً پرورش دهندگان و تولید کنندگان بذر این گیاه، آن‌ها را گیاهان سالیانه می‌دانند. حسن یوسف باید در باغچه‌ای روشن و در نور غیر مستقیم خورشید یا در مکانی نیمه آفتابی پرورش داده شود. گونه‌های کم رشد و کوتاه این گیاه (15 تا 30 سانتی م‌تر) حاشیه رنگارنگی در باغچه‌تان ایجاد می‌کند. می‌توانید از گونه بلند آن (تا90 سانتی م‌تر) به عنوان پس زمینه‌ای چشمگیر برای باغچه خود استفاده کنید.
بسیاری از این گیاهان در برابر نور کامل خورشید دوام می‌آورند، اما در صورتی که در سایه پرورش داده شوند رنگ برگ‌ها تیره‌تر خواهد بود. این گیاه در گلدان نیز چهره بسیار زیبا و جذابی دراد.
با جدا کردن سرگل‌ها و چیدن شاخ و برگ‌های آن، این گیاه می‌تواند سال‌ها عمر کند.
این گیاهان عضو خانواده گزنه هستند، ولی آن‌ها را عضوی از خانواده نعناع نیز می‌دانند اما مانند گزنه‌های رایج سوزش آور نیستند.
حسن یوسف در اندازه‌های مختلف فروخته می‌شود. گیاه کوچکی که تازه شروع به رشد کرده، ممکن است در مقایسه با گونه‌های بزرگ‌تر نسبتاً بی‌رنگ به نظر برسد و باعث شود که به سراغ گونه‌های بزرگ‌تر و جذاب‌تر بروید. هرچند ممکن است تصور کنید که گیاه جدیدتان رنگارنگ‌ترین حسن یوسف است، اما قوه نهانی نهال حسن یوسف را دست کم نگیرید! همین که نهال این گیاه به اندازه خاصی رشد کند، رنگ بیشتری به خود گرفته و ویژگی شاخ و برگ‌های آن بیشتر خواهد شد. شدت نوری که گیاه دریافت می‌کند نیز می‌تواند تاثیر مستقیمی بر رنگ شاخ و برگ‌ها داشته باشد. برخی از گونه‌ها ممکن است در نور کم بهترین رنگ را ارائه دهند و برخی دیگر در نور زیاد.
نورهای فلورسنت که در پرورش گیاه به کار می‌رود، ظاهراً رنگ‌ها ی تیره‌تر و جذاب تری به این گیاه می‌بخشد. اگر نیاز فوری به گونه‌های بزرگ‌تر ندارید، بهتر است گونه‌های کوچک‌تر را انتخاب کنید و رشد آن‌ها را تماشا کنید.
پرورش حسن یوسف در خانه
حسن یوسف گیاه خانگی خوبی خواهد بود به شرطی که نور و غذای کافی دریافت کند. بهتر است گیاه‌تان را در مکانی روشن و در خاک دارای زهکشی سریع و خاک گلدان تجاری پرورش دهید. گلدان را هر روز در جایی که چندین ساعت نور روشن دریافت می‌کند (پنجره جنوبی) قرار دهید و برای اینکه برگ‌های آن رنگ خوبی داشته و پر پشت شوند، از نور مصنوعی استفاده کنید. حسن یوسف خودش را با دامنه وسیعی از دما‌ها تطبیق خواهد داد، این گیاه باید در دمای بالای 12. 7 درجه سانتیگراد نگهداری شود اما در دمای بین 21 تا 29 درجه بهترین رشد را خواهد داشت.
خاک گیاه را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید ولی آن را خیس نکنید. هر ماه گیاه‌تان را با کود مایع رقیق شده (مخلوط 50 در صدی) تغذیه کنید. برای جلوگیری از تخم ریزی گیاه شکوفه‌های گل باید کنده شوند (به هر حال سرگل‌ها اهمیتی ندارند). اگر به حسن یوسف اجازه تخم ریزی بدهید، عمرش تمام شده و پژمرده می‌شود.
برای جلوگیری از بلند شدن قد گیاه شاید لازم شود سر گیاه را بزنید. هر زمان که جوانه سر گیاه جدا شود، انرژی گیاه به سمت رشد افقی گیاه منحرف شده و گیاه‌تان پرپشت می‌شود.
حسن یوسف گیاه بادوامی است، بنابراین می‌توانید در صورت نیاز گیاه‌تان را حتی تا سطح خاک نیز هرس کنید.
پرورش حسن یوسف در باغچه
تا زمانی که دمای بیرون حداقل به 10 درجه سانتیگراد نرسیده است، حسن یوسف را نباید بیرون ببرید. اگرچه حسن یوسف معمولاً در نور کامل آفتاب دوام می‌آورد، اما وقتی در بیرون از خانه پرورش داده می‌شوند رنگ برگ آن‌ها در نور نیمه سایه پر رنگ‌تر می‌شود.
این گیاهان را در فاصله 17. 5 سانتی متر از هم و در خاک مغذی، نمناک و خوب زهکشی شده با PH خنثی یا کمی قلیایی بکارید. هر ماه به آن کود مایع همه منظوره (10-10-10) بدهید.
برای پرپشت شدن گیاه وقتی ارتفاع گیاه به 10 تا 15 سانتی متر رسید، ساقه‌های مرکزی را بیرون بکشید و حتماً هنگام مشاهده جوانه گل‌ها، آن‌ها را بکنید. در صورت خشک شدن خاک، برگ‌های آن پژمرده خواهد شد، اما معمولاً بعد از دادن آب به گیاه خیلی زود بهبود می‌یابد. گیاه‌تان را هنگام کشت کاملاً آبیاری کنید و سپس تمام بستر آن را برای حفظ رطوبت مالچ پاشی کنید. مالچ همچنین به گرم کردن و حفظ گرمای خاک کمک کرده و در نتیجه به گیاهانتان کمک می‌کند تا در خانه جدیدشان ثابت شوند.
مواظب شپشک‌های آردآلود (mealy bug)، شته، مگس سفید ونیز حلزون‌ها باشید.
تکثیر حسن یوسف‌های جدید
پرورش حسن یوسف از بذر واقعاً آسان و سریع است. بذرهای این گیا ارزان بوده، به آسانی در دسترس هستند و ظرف تنها 2 هفته جوانه زده و اولین رنگ‌های خود را نمایان می‌کنند. یکی دیگر از مزیت‌های پرورش حسن یوسف به این شیوه این است که هر پاکت گیاه حاوی رنگ‌های بسیار متفاوتی هستند. بذر‌هایی که از تولید کننده‌های مختلف گرفته شده، ممکن است دارای گونه‌های پیوندی مختلف نیز باشد. اگر قصد دارید از حسن یوسف به عنوان گیاه خانگی استفاده کنید، بذر آن را در هر موقع از سال می‌توانید در خانه بکارید. اگر می‌خواهید نهال آن را در باغچه بکارید، باید کشت آن را حداقل 10 روز قبل از اولین یخبندان در خانه شروع کنید تا زمانی که می‌توانید آن در بیرون از خانه بکارید، به خوبی رشد کرده باشد. بذر حسن یوسف بسیار کوچک است. آن‌ها را باید در لایه‌ای از خاک گلدان مرطوب و استریل شده در سینی کم عمق بکارید و سپس با لایه نازکی از خاک لطیف روی آن را بپوشانید. بهتر است برای حفظ رطوبت تا زمان جوانه زدن بذر‌ها این سینی را با یک صفحه شیشه‌ای یا پلاستیکی بپوشانید.
سینی را در مکانی گرم (18 تا 24C) و روشن (نه نور کامل) قرار دهید. وقتی که نهال‌ها به اندازه کافی بزرگ شدند که بتوان به آسانی با آن‌ها کار کرد، باید آن‌ها را جدا کنید و در گلدان‌های مجزا بکارید.
به برگ نهال دست بزنید، هرگز ساقه آن را به دستتان نگیرید!
بعد از سپری شدن تمام خطرهای فصل یخبندان می‌توانید گیاه را بیرون از خانه قرار دهید.
قلمه زدن حسن یوسف
تکثیر حسن یوسف‌های تازه از طریق قلمه زدن، تقریباً به آسانی پرورش این گیاه از طریق بذر است. با قلمه زدن در هر زمانی از سال می‌توانید گونه یکسانی از حسن یوسف مورد علاقه‌تان را خلق کنید. اگر در فصل پاییز قلمه بزیند، قبل از یخبندان کشنده می‌توانید آن را به عنوان گیاه خانگی پرروش داده و ماه‌های زمستانتان را درخشان کنید.
در ماه اسفند یا فروردین چند قلمه بزنید و آن‌ها را پرورش دهید تا وقتی هوا گرم شد به باغچه منتقلشان کنید.
حسن یوسف‌های مسن‌تر معمولاً برگ‌های کمتری دارند و به تدریج کمرنگ می‌شوند. تکثیر از طریق قلمه زنی گام بزرگی در جهت تازه کردن گیاهان پیر‌تر است. قلمه کوچک خیلی زود تبدیل به گیاه بهتری خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان آپارتمانی و نگهداری آنها این آلبوم کمک‌تان می‌کند.

دیدگاه‌ها

عاطفه (تایید نشده)

عالی بود.

۲۱ / ۱۰ / ۱۳۹۱

ندا پاكدامن (تایید نشده)

گلهاي حسن يوسف من خيلي سريع در آب ريشه ميدهد ليكن پس از انتقال به خاك خشك ميشود لطفا " علت انرا بفرماييد

۲۱ / ۱۲ / ۱۳۹۱

عاطفه (تایید نشده)

سلام.به نظر من خاکی که شما قلمه هارو توش میذارید مشکل دارد.بهتر است خاک را عوض کنیدواز مخلوط خاک باغچه استفاده کنید.

۲۳ / ۱۲ / ۱۳۹۱

دوست عزیز سلام.
قلمه زنی بعضی از گیاهان پیچیدگی خاصی دارد. اصولا گیاهانی که مدت زیادی رو در آب برای ریشه دادن و قلمه زنی باقی میزارین بعد از انتقال به خاک تلف می شن. علتش عادت نداشتن گیاه به محیط کشت جدید هستش. گیاه وارد شک می شود. راه حل برای شما انتقال گیاه بعد از مدت کوتاهی در آب موندن هستش. مثلا حداکثر یک هفته. البته گیاهانی مانند شمعدانی در این مورد استقامت بیشتری دارند.

۲۷ / ۱۲ / ۱۳۹۱

سعید (تایید نشده)

قلمه زنی بهتر از بذر رشد میکند تهیه بذر سخت است از کجا بذر تهیه کنیم

۲۵ / ۱۲ / ۱۳۹۱

دوست عزیز از نظرات شما متشکریم.
در بعضی از گیاهان قلمه زنی ساده تر است و در بعضی کاشت بذر. بذر گیاهان مورد نظرتون رو از گلفروشی هایی که گل زنده پرورش میدن و یا از لوازم باغبانی فروشی می تونین تهیه کنین. یا حتی اگر کسی از آشنایان گیاه مورد نظر شما رو دارن میتونین با اونها تبادل بذر یا حتی قلمه بکنین.

۲۷ / ۱۲ / ۱۳۹۱

نغمه (تایید نشده)

سلام.
من حسن یوسفمو بعد از اینکه به گدان بزرگتر انتقال دادم فرسوده شده برگاش رنگش داره زرد میشه وبی حال افتاده داره خشک میشه.من ساقه های اضافیشو گذاشتم تو آب ریشه کرده برگای اضافیشم جدا کردم.خواهش میکنم راهنمایی کنین چیکار کنم گلم به طراوت وقشنگی اولش برگرده.گلدون بعد قلمه زنی باید تو آفتاب باشه یا نه؟مرسی

۱۹ / ۰۱ / ۱۳۹۲

سلام به شما.
تعدادی از گیاهان بعد از انتقال به محیط جدید طراوت خودشونو از دست میدن. ولی دوباره سرحال میشن. توجه داشته باشین که گیاهتون تو سایه باشه. آب به مقدار کافی بدید نه زیاد. گیاه تازه جابجا شده وارد شک میشه و مدتی بعد عادت میکنه. در انتخاب خاک نیز دقت کنید و ترجیحا از جایی که خاک تهیه میکنید نظر بخواهید. منتظر خبر سرانجام حسن یوسف شما هستیم. تشکر.

۲۰ / ۰۱ / ۱۳۹۲

امیر (تایید نشده)

سلام-ساکن اصفهانم-اگه کسی بذر چند نوع حسن یوسف دارم کمکم کنه-تشکر

۲۴ / ۰۱ / ۱۳۹۲

OMID (تایید نشده)

سلام، ممنون بابت مطالب بسیار خوبتون،اینجور که من متوجه شدم استفاده از نوره مصنوعی بعلاوه نوره طبیعه خیلی‌ خوب هست،به همین علت می‌خواستم بدونم برای تامین نوره مصنوعی استفاده از یه این لامپهای کم مصرف که تو خونه استفاده می‌شه کافی‌ هست،و لامپ باید در چه فاصله‌ای از گیاه قرار بگیر که بهترین راندمان رو داشته باشه ممنون

۲۹ / ۰۱ / ۱۳۹۲

سلام دوست عزیز.
نور مصنوعی در باغبانی جزئیات بسیار ریزی دارد که باید دقت کنید. شما به راحتی میتونین زیر نور لامپهای کم مصرف به پرورش گیاه بپردازین. توجه کنید که لامپ از یک وجب بیشتر دور نباشه و باید از هر دو نوع لامپ آفتابی و مهتابی استفاده کنین تا جایگزین نور خورشید بشه. لامپهای کم مصرف خیلی تولید حرارت هم نمی کنن در نتیجه فاصله نزدیک خیلی خطر ناک نیستش. تشکر.

۲۹ / ۰۱ / ۱۳۹۲

مرتضی (تایید نشده)

سلام میخواستم بدونم بذر حسن یوسف چقدر طول میکشه تا برگ بده ممنون

۱۹ / ۰۲ / ۱۳۹۲

سلام.
بذرهای مختلف دوره های جوانه زنی متفاوتی دارن که بستگی به دما, رطوبت و نور محیط داره. در نتیجه زمان دقیقی نمیشه براشون محاسبه کرد, این روند از چند روز تا چند ماه میتونه متغییر باشه. تشکر.

۲۱ / ۰۲ / ۱۳۹۲

ریحانه (تایید نشده)

سلام. ببخشید چرا بعضی ساقه های گل حسن یوسف سیاه و بعد خشک میشوند؟ ممنون میشم کمک کنید...

۰۳ / ۰۳ / ۱۳۹۲

سلام.
آیا گیاه شما دارای روشنایی و گرما و آب کافی هستش؟ میتونین با تغییر شرایط بالا ببینید که گیاه شما بازهم به همون رویه ادامه میدن یا نه.
تشکر.

۰۶ / ۰۳ / ۱۳۹۲

ریحانه (تایید نشده)

سلام. ببخشید چرا بعضی ازساقه های گیاه حسن یوسف سیاه شده و بعد گیاه خشک میشود؟

۰۳ / ۰۳ / ۱۳۹۲

دنی (تایید نشده)

سلام منم همین طور میشه چون مواد مغذی اب زیاد است

۰۸ / ۰۳ / ۱۳۹۲

سوگل (تایید نشده)

سلام، بخاطر اینکه داره برگ های جوان درمیاره، از بالا گیاه را حدود 20 سانت کوتاه کنید ئ در آب بزنید تا ریشه کند، مشکل خل می شود.

۱۹ / ۰۳ / ۱۳۹۲

رویا (تایید نشده)

سلام.گیاه حسن یوسف من شکسته چه کار باید بکنم تا از بین نره خیلی ممنون میشم کمکم کنید

۱۸ / ۰۳ / ۱۳۹۲

زینب (تایید نشده)

بذاریدش توی آب تا ریشه بده بعد هم بکاریدش

۲۰ / ۰۳ / ۱۳۹۲

زینب (تایید نشده)

سلام
مشکل من اینه که با حرص کردن گیاهم پرپشت شده اما سایز برگها کوچیک شده و به جای ۱۰ سانت شدن ۳ سانت!
از این میزان بزرگتر هم نمیشن
برای بزرگ شدن دوبازه برگها چکار باید کرد؟
ممنون

۲۰ / ۰۳ / ۱۳۹۲

سلام.
دقت کنین که گیاه شما نورش, دماش و مواد مغذیش کافی هستش یا نه. تشکر.

۲۶ / ۰۳ / ۱۳۹۲

زهرا (تایید نشده)

سلام
حسن یوسف من بعد از هرس کردنش داره خشک میشه .اول ساقه ای که هرس کردم پژمرده میشه بعدشم خشک میشه از سرش و رو به پایین و.یه نفر بهم گفتش که هوا میکشه منم سرش گل مالیدم انگاری فایده نداره چکار کنم حالا؟حسن یوسفم کچل شده؟

۲۱ / ۰۳ / ۱۳۹۲

سلام.
امتحان کنین ببینین در جای خنکتر گیاهتون سرحال میشه یا نه. امکان داره که گیاهتون دچار بیماری شده باشه. زیر برگهاشو نگاه کنین ببینین که آیا حشرات ریزی جمع شدن یا نه. اگر بود یکی از برگهارو ببرین ببرین به گل فروشی نشون بدین سم مورد نیازتونو تهیه کنین.
تشکر فراوان.

۲۶ / ۰۳ / ۱۳۹۲

تبسم (تایید نشده)

سلام حسن یوسف من برگاش از وسط خشک میشه اول ی لکه قهوهای می افته روش بعدم کم کم گسترش پیدا میکنه تا وقتی اون برگ خشک بشه چکار کنم من عاشق گلم هستم؟

۰۱ / ۰۷ / ۱۳۹۲

کمک فوری ی ی ی :از حسن یوسف من چیزی یجز یک ریشه نمونده...اول ساقه ها شل شدند و کمر خم کردن...بعدازساقه اصلی جدا شدن..کلا سه تا ساقه داشت که یکی یکی به این سرنوشت دچارشدن...حالا من فقط یه ریشه دارم که اونو از تو خاک در اوردم و گذاشتمش تو آب...آیاامیدی هست؟؟؟میخوام بذارمش تو خاک خوب.کی این کارو بکنم؟

۳۱ / ۰۳ / ۱۳۹۲

الهه (تایید نشده)

سلام مرسی از سایت خوبتون راستش منم همان مشکل نغمه خانوم دارم بعداز عید گلدون گلمو عوض کردم پژمرده شد شدیدا ساقه اش خم شد اما الان 2-3ماهه یکم جون گرفته ساقه اش کاملا صاف شده چندتا برگ کوچولوی سبز هم زده اما رشد نمیکنه برگهای قبلیش هنوز بیرنگ هستن دیدنش با این حال روحیمو خراب کرده کود هم دادم هم بصورت اسپری بود هم با آب حل کردم
لطفا به گلم کمک کنید جون بگیره

۲۳ / ۰۴ / ۱۳۹۲

navidreza70 (تایید نشده)

با سلام وخسته نباشید من چند گلدان حسن یوسف دارم که چند وقت پیش گلدان وخاک انها روعوض کردم تمامی حسن یوسف هاسالم هستن وبه خانه و شرایط جدیدشون عادت کردن ولی متاسفانه یکی از ساقه های حسن یوسف ها بسیار زیاد بیحال شده وبرگ هایش پژمرده شده ولی بقیه ساقه های ان گلدان سالم وتمامی برگهایشان شاداب هستن.
میتوان گفت که ریشه ان ساقه در هنگام خاک عوض کردن اسیب دیده؟؟؟
به نظر شما حالاباید چه کاری انجام بدم؟؟؟؟

۰۶ / ۰۵ / ۱۳۹۲

سلام دوست عزیز.
احتمالاتی که وجود داره شک شدن گیاه ویا صدمه به ریشه هستش. شما چند تا از برگهای گیاه پژمرده رو هرس کنین که بزرگ هستن. این کمک میکنه به گیاه که قوت بگیره.
تشکر.

۱۱ / ۰۵ / ۱۳۹۲

بهاره لطیفی فرد (تایید نشده)

من درزمینه پرورش گلهایم مشکلات زیادی داشتم خوشحالم که میتوانم پاسخ سوال هایم را دریافت کنم.ممنون ازتلاشتون

۱۴ / ۰۵ / ۱۳۹۲

حسین (تایید نشده)

باسلام گیاه من ازقسمتی که ازخاک بیرون میاد ساقش سیاه وپوسیده میشود علت چی میتونه باشه باتشکر

۱۵ / ۰۵ / ۱۳۹۲

پدرام (تایید نشده)

سلام من میخوام 2 نوع حسن یوسف رو با هم قلمه بزنم ، استفاده از کود پیت ماس برای اینکار مناسب است ؟

۲۱ / ۰۵ / ۱۳۹۲

سلام من ی حسن یوسف دارم حدود 1 ماه پیش شروع به گل زدن کرد ولی چون اطلاعات کافی نداشتم گذاشتم این گلها رشد کنن و جداشون نکردم بعد از مدتی یوسفم دیدم داره پژمرده میشه پس قلمه زدمش.یوسفم الان ساقه هاش یه حالت چوبی داره روز به روزم داره پژمرده تر میشه.براش کود کریستالی ریختم جای همیشگی شم هست.راستی ساقه شو از جایی که قلمه زدم جمع شده و چروکیده س منظورم گیاه اصلیمه نه اون قلمه ایه.خواهش میکنم کمکم کنید

۲۸ / ۰۵ / ۱۳۹۲

تا (تایید نشده)

بی خیالش شو

۲۲ / ۰۷ / ۱۳۹۲

حسن یوسف مرد شما هنوز جواب ندادید کی پاسخ گووووو؟ایا من الکی ثبت نام کردم؟

۲۹ / ۰۵ / ۱۳۹۲

ساقی (تایید نشده)

سلاممن هر وقت انتهای ساقه حسن یوسفمو قطع میکنم تمام ساقه خشک میشه بخاطر همین دیگه به ساقش دست نمیزنم الآنم ساقش خیلی بلنذو کم برگ شده لطفا بگین چیکارش کنم و چجوری انتهی ساقه رو قطع کنم؟؟؟ممنون

۱۳ / ۰۷ / ۱۳۹۲

نسرین (تایید نشده)

سلام.ممنون ازمطالب خوبتون.نوک برگهای حسن یوسف من سیاه شده.علتش رو میخواستم.متشکرم

۱۱ / ۰۸ / ۱۳۹۲

شقایق (تایید نشده)

ممنون از مطالب خوبتون

۱۳ / ۰۸ / ۱۳۹۲

سونیا (تایید نشده)

سلام من تازه عضو شدم امیدوارم بتونم استفاده خوبی ببرم ممنون از اینکه پاسخو هستین.

۳۰ / ۰۸ / ۱۳۹۲

سلام گل حسن یوسف من ریشه اش سالم است اما قسمتی که با خاک در تماس است قهوه ای میشود ومیپوسد وگلم ازبین میرود لطفا مراراهنمایی کنیدچراچنین میشود؟

۰۶ / ۰۹ / ۱۳۹۲

hh (تایید نشده)

مطالب رسیار خوب ومفیدی می نویسید لطفا مارا از راهنمایی هایتان بی نصیب نذارین.با تشکر hh

۲۷ / ۱۰ / ۱۳۹۲

sj (تایید نشده)

سلام گل حسن یوسف من ریشه اش سالم است اما قسمتی که با خاک در تماس است قهوه ای میشود ومیپوسد وگلم ازبین میرود لطفا مراراهنمایی کنیدچراچنین میشود؟

۳۰ / ۱۰ / ۱۳۹۲

سلام.
گیاهاهان وقتی مدت زیادی توی آب بمونن تا ریشه بدن و به اونجا عادت میکنن وقتی به خاک میرسن چون محیطشون دچار تغییر ناگهانی میشه شک میشن و در خیلی از مواقع از بین میرن. یا اونو زودتر تو خاک بذارین یا اینکه آروم آروم به اون خاک اضافه کنین. اینطوری باید که جواب بگیرین.
تشکر.

۲۰ / ۱۱ / ۱۳۹۲

مژگان (تایید نشده)

حسن یوسف من برگ هاش پژمرده شده بود چون بیرون از خونه بود فکر کردم به خاطر سردی هوابوده به خاطر همین جاشو عوض کردم آوردمش توی خونه الان برگ هاش خوب نشده تازه برگ هاش به راحتی جدا میشه البته یه شکوفه بلند هم داشت که من قطعش کردم می خاستم بودنم امیدی بهش هست میشه دوباره درستش کرد

۰۶ / ۱۰ / ۱۳۹۲

khatere (تایید نشده)

سلام من یه حسن یوسف دارم که زیر برگ هاش پر شده از پشمک های سفید و کرم های بیضی شکل هرچی سم گوازاتیون که خیلی هم قوی هست میزنم از بین نمیره بلکه بیشتر شده شما بگین چه کار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

۰۸ / ۱۰ / ۱۳۹۲

sj (تایید نشده)

سلام وقتی کسی پاسخ سوال منو میده توکدوم قسمت باید نگاه کنم؟

۳۰ / ۱۰ / ۱۳۹۲

با سلام به شما کاربر عزیز
اگر عضو سایت هستید, در صورت پاسخ دادن یه سوال شما, ایمیلی برای شما ارسال می گردد که لینک صفحه پاسخ را ببینید.
اگر عضو سایت نیستید در همان صفحه ای که سوال خود را مطرح نموده اید, جواب را جستجو کنید.

۰۵ / ۱۱ / ۱۳۹۲

hekmat (تایید نشده)

باسلامگل حسن یوسفم رو بعد ازاینکه تو آب ریشه زد داخل گلدان کاشتم ولی از روز بعد از کاشتن برگهای گلم کم کم سیاه وخشک میشن و می ریزن ولی قابل ذکره که برگهای جدید هم زده علت ریختن برگاش چیه؟ممنون میشم راهنماییم کنید. باتشکر

۰۵ / ۱۱ / ۱۳۹۲

سلام.
علت ریزش و سیاه شدن برگها همون شکیه که در اثر جابجاشدن به گیاه وارد شده. میگید که برگهای جدید هم داره نشانه خوبیه.
تشکر.

۲۰ / ۱۱ / ۱۳۹۲

سهیل*سلطان* (تایید نشده)

سلام خوب بود ممنون ولی جوابم را پیدا نکردم
حسن یوسف در چه دمایی پر ورش می یابد

۱۱ / ۱۱ / ۱۳۹۲

صفحه‌ها

برو به بالا