مالج به هرگونه پوششی اطلاق می‌شود که برای محافظت و ارتقاء کیفیت خاک، بر روی سطح خاک گسترده می‌شود.

مالچ را می‌تون پوشش غیر زنده نامید که به عنوان محافظی برای گیاهان در زمستان بکار می‌رود و گیاهان را  در برابر تغییر دمای شدید خاک و از دست رفتن آب زمین محافظت می‌کند و نیز جلوی رشذ علفهای هرز را می‌گیرد.

با پخش کردنِ مالچ بر روی سطحِ خاکِ باغتان، در وقت و انرژی خود صرفه جویی کنید. مالچ باعث می‌شود که خاک رطوبت را حفظ کند و بنابراین نیازی به آبیاری مکرر نداشته باشید. مالچ همچنین از رشد علف‌های هرز جلوگیری می‌کند و به مرورِ زمان، مالچ‌هایی که از موادِ اُرگانیک هستند شکسته می‌شوند و بافتِ خاکتان را غنی می‌کنند.

پوست خرد شده درخت
پوستِ خرد شده درخت یکی از رایج‌ترین و کم هزینه‌ترین انواعِ مالچ است. این مالچ از انواعِ مختلفی از درختان، از جمله پوستِ درختِ سدر تهیه می‌شود. این نوع از مالچ بهترین نوع برای نواحیِ شیب دار است و نسبتاً به آرامی تجزیه می‌شود. برخی از این مالچ‌ها محصولاتِ جانبی صنایعِ چوب هستند. این مالچ‌ها با محیط بسیار سازگارند.
تذکر: پوست خشک شده درخت در هنگامِ تجزیه ممکن است مقداری نیتروژن از خاک بگیرد. بنابراین اگر خاکتان ضعیف است، مقداری کودِ آلی به آن بیافزایید تا گیاهانتان در آن به خوبی رشد کنند و سالم بمانند.

برگ‌ها
با جمع آوری برگ‌های ریخته شده در باغتان و پخش کردنِ آن‌ها بر رویِ خاک (به عنوان مالچ) در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید. البته این برگ‌ها خیلی زود تجزیه می‌شوند (ظرف مدتی کمتر از یک سال). این برگ‌ها را باید قبل از استفاده خرد کنید تا حجم بگیرند و زیرِ خاک نروند. اغلب از این برگ‌های خشک در زمستان به عنوانِ مالچ استفاده می‌شود.

چمن‌های زده شده
یکی دیگر از مالچ‌های کم هزینه و رایگانی که می‌توانید از آن بهره ببرید، چمن‌های زده شده‌اند که البته بسیار زود تجزیه می‌شوند، اما به خاک نیتروژن اضافه کرده و آن را غنی می‌کنند. بهتر است این چمن‌های بریده شده را در لایه‌های نازک به عنوان مالچ استفاده کنید تا به آن اجازه دهید که خشک شود و در هنگامِ تجزیه متعفن و فاسد نگردد.
تذکر: اگر زمینِ چمنتان تحت درمانِ شیمیایی قرار دارد، از آن استفاده نکنید، به خصوص اگر می‌خواهید مالچ را در زمینِ کشتِ سبزیجاتِ خود استفاده کنید؛ زیرا این مواد شیمیایی می‌توانند به سبزیجاتتان آسیب برسانند.

نی
نی رنگِ طلائیِ زیبایی دارد که باعث می‌شود باغتان بسیار زیبا به نظر برسد. یک مزیتِ دیگرِ نی این است که دیر‌تر از برگ و چمن تجزیه می‌شود. اما قبل از استفاده از نِی باید اطمینان حاصل کنید که عاری از تخمِ علف‌های هرز است؛ در غیر این صورت به جایِ اینکه از رشدِ علف‌های هرز جلوگیری کند، خود موجبِ رشدِ آن‌ها می‌شود.

کود
کود دقیقاً مانندِ خاک به نظر می‌رسد اما رنگِ آن تیره‌تر است؛ بنابراین به خوبی با گیاهان جور در می‌آید. این نوع از مالچ سریع‌تر از همه تجزیه می‌شود اما خاکتان را نیز غنی می‌کند. به علاوه این نوع از مالچ بسیار ارزان قیمت نیز هست. شما می‌توانید خودتان آن را برای باغتان آماده کنید. بسیاری از شهرداری‌ها نیز این ماده را عرضه می‌کنند.

برگ‌های سوزنی درختِ کاج
سوزن‌های درختِ کاج بافتِ ظریفی را بر رویِ خاکِ اطرافِ گیاهان تان به وجود می‌آورد. آن‌ها به خوبی در جایِ خود باقی می‌مانند، بنابراین می‌توانید در نواحیِ شیب دار از آن‌ها استفاده کنید. این برگ ها نسبتاً آرام تجزیه می‌شوند. البته اگر به طورِ مداوم از آن‌ها به عنوانِ مالچ بر رویِ خاکتان استفاده کنید، به خاصیتِ اسیدیته خاکتان می‌افزایند. بنابراین این خاصیتشان آن‌ها را برایِ استفاده در موردِ گیاهانِ اسید دوست مانندِ آزالیا، گل صد تومانی، تمشک آبی و برخی دیگر از انواعِ دیگرِ مخروطیان مناسب می‌کند.

تکه‌های پوستِ درختِ کاج
تکه‌های پوستِ درختِ کاج، دیر‌تر از پوستِ خرد شده درختان تجزیه می‌شوند، اما به خوبی بر سرِ جایشان نمی‌مانند، بنابراین انتخابِ خوبی برایِ نواحیِ شیب دار یا ناحیه‌هایی که در آن‌ها بارانِ سنگین زمین را می‌شورد، نمی‌باشند. قطعات پوست درخت کاج در اندازه هایِ مختلف موجودند و هر چه قطعه بزرگ‌تر باشد ماندگاریِ آن بیشتر است.

تراشه‌های چوب
شما می‌توانید این تراشه‌ها را از مغازه‌ها و یا مکان‌هایی که در آن‌ها چوب‌ها را صاف می‌کنند و تراش می‌دهند تهیه کنید؛ اگر چه اکثرِ آن‌ها کارِ حملِ تراشه‌ها را به خودتان واگذار می‌کنند. تراشه‌های چوب، به خصوص آن‌هایی که تازه هستند به نیتروژنِ خاکتان می‌افزایند؛ آن‌ها همچنین حالتِ اسیدی داشته و می‌توانند PH خاکتان را کاهش دهند.
تذکر: اگر تراشه‌های رویِ درخت را دریافت می‌کنید، ابتدا دقت کنید که رویِ آن پیچک سمی نباشد، چون این گیاه موجبِ التهابِ پوستتان می‌شود. همچنین از تراشه‌های درخت گردو استفاده نکنید، زیرا تراشه‌های آن دارایِ موادی شیمیایی هستند که مانع از رشدِ بسیاری از گیاهانِ باغ می‌شوند.

مالچ پوستِ کاکائو
مالچ پوسته کاکائو به دلیل رنگ خاص و بافتِ ظریفش یکی از زیبا‌ترین مالچ‌ها برای باغ است. رایحه خوشایندِ کاکائو که از آن بلند می‌شود موردِ ستایش بسیاری از باغبانان است؛ با این وجود این مالچ بسیار گرانقیمت است. این مالچ به آرامی تجزیه می‌شود و بر خلاف بسیاری از انواعِ مالچ با گذشتِ زمان محو نمی‌شود. این مالچ برایِ کشتِ گیاهانی که دارای برگ‌های کوچکند، نیز بسیار مناسب است، زیرا سبک است و به آسانی جابجا می‌شود. در مناطقِ گرم و مرطوب، کپک‌های قارچی ممکن است بر رویِ این مالچ رشد کنند. پوسته شکلات در صورتی که توسطِ گربه‌ها و یا سگ‌ها خورده شود، برایشان بسیار سمی است.
تذکر: چون این مالچ بسیار سبک است، در صورتی که بعد از اولین آبیاری آن‌ها را کمی به پایین فشار دهید، دیگر جابجا نخواهند شد.

سنگریزه یا سنگ رودخانه
چون این مواد جاندار و غیر ارگانیک هستند، تجزیه نمی‌شوند و بنابراین نیازی به تجدید هر ساله آن‌ها نیست. با این حال این موضوع همچنین باعث می‌شود که به غنایِ خاکتان نیز کمک نکنند.
تذکر: در صورتی که نظرتان در موردِ استفاده از این مالچ تغییر کند، جمع کردنِ آن از زمین بسیار مشکل است. همچنین ممکن است این مالچ کاشتِ گیاهان و تقسیم کردنِ گیاهان چند ساله را مشکل سازد.

نام مترجم: 
نغمه خالقی

دیدگاه‌ها

فرزانه (تایید نشده)

با مطالب شما من تبدیل به یه باغبون حرفه‌ای میشم

۲۷ / ۱۰ / ۱۳۹۱

علیرضا (تایید نشده)

از سایتتون خیلی استفاده بردم
خیلی ممنون

۰۳ / ۰۱ / ۱۳۹۲

علیرضا (تایید نشده)

از سایتتون خیلی استفاده بردم
خیلی ممنون

۰۳ / ۰۱ / ۱۳۹۲

غلام عاشوری (تایید نشده)

از اینکه توجهی به کشاورزی می کنید سپاسگذارم روش های طبیعی برای کشاورزی مارا به قبل از شیمیائی شدن محصولات هدایت می کند لذا نیازمندیم کتابهائی در باره کشاورزی بصورت پراتیک و به زبان فارسی در بارار ویا خودتان نشر داده اید به ما معرفی کنید ممنون می شویم

۱۷ / ۰۱ / ۱۳۹۳

مهدی (تایید نشده)

خیلی عالی و کاربردی بود ممنون از سایتتون

۱۰ / ۰۲ / ۱۳۹۴
برو به بالا