محافظت از گیاهان در فصل زمستان

محافظت از گیاهان در فصل زمستان

تعداد امتیازها: 846
0 نفر

خودتان را برای هوای سرد زمستان آماده کرده و برای کمک به محافظت از گیاهان خود بهترین روش را انتخاب کنید.

نکات کلی
در طول دوره خواب زمستانی بسیاری از گیاهان تسلیم سرما و یخبندان و خیسی بیش از حد خاک می‌شوند. برگ‌ها ممکن است یخ زده و ریشه‌های آن‌ها فاسد شوند. بنابراین مهم است که قبل از اولین یخبندان از گیاه‌تان محافظت کنید تا سال آینده ظاهر خوب خود را از دست ندهد.
میزان محافظت در فصل زمستان بستگی به مکان زندگی شما و میزان در معرض سرما بودن باغچه‌تان دارد. در باغچه‌های سرپوشیده شهری شاید لازم به هیچ گونه محافظت از گیاهان حساس نباشد. اما اگر می‌خواهید امتحان کنید، حتماً به پیش بینی وضع هوا توجه کنید تا یخبندان شدید ناگهانی غافلگیرتان نکند.
برای محافظت کلی از باغچه‌تان یک لایه کمپوست پوست درخت (bark compost) یا مالچ تا عمق 5 سانتی متری دور گیاهان علفی سالیانه بریزید، اما دور خود گیاهان از سنگریزه استفاده کنید. این کار مانع از تجمع رطوبت و فرسوده شدن ساقه شده و مالچ آن‌ها را گرم نگه می‌دارد.
 کمک دیگری که مالچ به گیا‌هاتان می‌کند این است که در فصل زمستان با تجزیه شدن مالچ مواد آلی به خاک افزوده شده و زهکشی خاک بهتر می‌شود. همچنین هنگام آماده کردن از آن قلمه بزنید تا در صورتی که گیاه‌تان در زمستان دوام نیاورد، این قلمه خسارت شما را جبران کند.
گیاهان گوشتی (آبدار)
گیاهانی مانند اچوریا (اشوریا echeverias) تحمل هیچ یخبندانی را ندارند. بنابراین هنگام خواب زمستانی این گیاه را باید به داخل شن و ماسه منتقل کرد تا مانع از فاسد شدن ریشه گیاه شد.
برای قلمه زدن این گیاه برگ‌ها را از ته بوته جدا کنید و خیلی ساده آن را در کمپوست بذر قرار دهید و منتظر ریشه زدن آن باشید.
گیاهان گوشتیتان را در یک گلخانه کوچک در مکانی سرپوشیده کنار دیوار نگه دارید.
برای درست کردن گلخانه کوچکتان می‌توانید یک چارچوب چوبی به همراه چند قفسه بسازید و آن را با نایلون حبابی (bubble wrap) بپوشانید. با این کار گیاه‌تان گرم و خشک خواهند ماند؛ هرروز صبح با باز کردن گلخانه هوای آنجارا تهویه کنید تا رطوبت در آنجا تجمع نکند.
سرخس درختی (tree fern)
برای عایق کردن تنه سرخس درختی از پوشال و توری مرغی استفاده کنید. توری مرغی را دور تنه درخت بپیچید به طوری که فضای کافی برای قرار دادن لایه ضخیمی از پوشال باقی بماند. پوشال بر خلاف نایلون حبابی برای گرم نگه داشتن درخت از تهویه کافی برخوردار است.
نایلون حبابی یا پلاستیک باعث تجمع رطوبت در اطراف تنه درخت شده و در نتیجه شرایط فاسد شدن آن را فراهم می‌کند.
برگ‌های سرخس را نپوشانید، زیرا این برگ‌ها از تاج گیاه در طول زمستان محافظت خواهند کرد. اگر برگ‌های سرخس بعد از یخبندان یا برف قهوه‌ای شدند نگران نشوید، در فصل بهار که برگ‌های جدید شروع به رشد می‌کنند می‌توانید برگ‌های قهوه‌ای را ببرید.
اگر احساس می‌کنید که گیاه‌تان نیاز به محافظت بیشتری دارد، تاج آن را درست قبل از اولین یخبندان با پوشال پر کنید. البته خیلی زود اقدام به این کار نکنید، زیرا باعث رویش جوانه‌های جدید خواهد شد. همانطور که می‌دانید جوانه‌های جدید آسیب پذیر هستند.
موز

گیاهان گرمسیری مانند موز نیاز به محافظت خوبی دارند. برگ‌ها و جوانه‌های کناری گیاه را جدا کنید تا تنه یا ساقه آن آزاد شود.
تیرک‌های چوبی یا پلاستیکی بلندی را دور گیاه قرار داده و آن را در خاک فرو کنید. تیرک‌ها را به اندازه‌ای از گیاه فاصله دهید که لایه زخیمی از حصیر چوبی را بتوانید دور گیاه قرار دهید.
سپس دور قسمت بیرونی تیرک‌ها، پوششی از جنس چوب درخت بید بپیچید و آن را با ریسمان به تیرک ببندید.
این پوشش باید کل گیاه را محافظت کند. سپس فاصله بین تنه درخت و پوشش بید را با پوشال تنگ هم پر کنید.

آلپاین (کاج)
با قراردادن یک پلاستیک یا شیشه روی درخت از آن محافظت کنید. شیشه یا پلاستیک را روی پایه‌های سیمی یا آجر محکم کنید، به طوری که باد آن را جابه جا نکند.
برای محافظت کامل، یک چارچوب چوبی ساخته و یک ورق نایلون یا شیشه روی آن قرار دهید. کناره‌های چارچوب را نپوشانید تا از تهویه هوای زیادی برخوردار شود.

پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 846

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
پنل اس ام اس
01:47    1394/10/27

ممنون از مطالب مفیدتون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
شکوه جعفری (مدیر روابط عمومی)
10:48    1394/10/27

سلام و سپاس از همراهی شما

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+8 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید