آیا می دانید که؟

بیش از ۳۰۰ سال است که باغبانان در نیمکرۀ شمالی، گیاهان شمعدانی را که بومی نیمکرۀ جنوبی هستند، پرورش می‌دهند. باغ‌های گیاهی سلطنتی در انگلیس، کیو (Kew)، در اواخر قرن هفدهم دارای مجموعه‌ای از گل‌های شمعدانی بود. در سال ۱۷۵۳ لینائوس، گیاه‌شناس سوئدی و پدر علم گیاه‌شناسی، ۲۵ نوع مختلف این گیاه را در یک خانواده فهرست کرد.

نگهداری کلی از این گیاه:

بر روی برگ‌های بسیار جذاب و تقریباً گرد شمعدانی که سبز مایل به زرد است، دسته‌ای از گل‌های قرمز و زرشکی وجود دارد. گل‌های پرپر و پژمرده را همیشه به طور منظم از گیاه جدا کنید و در بهار نوک برگ‌ها را قیچی کنید تا گیاه به صورت انبوه و پر پشت رشد کند. برگ‌هایی را که از گیاه جدا شده از گلدان دور کنید تا ظاهر آراسته و تمیز خود را حفظ کند. قبل از فرا رسیدن یخبندان و سرمای شدید، گیاه را به یک گلدان منتقل کرده و در داخل خانه، در مقابل یک پنجره که نور کافی داشته باشد، قرار دهید. از آن مراقبت کنید، ولی زیاد به آن آب ندهید. همچنین می‌توانید از آن یک قلمه بگیرید و آن را در یک گلدان خانگی بکارید تا جوانه بزند.

آفت ها/ امراض

این گیاه ممکن است دچار کرم صدپا، کپک و انگل‌های خاکستری شود. در محیط‌های داخل خانه نیز ممکن است این گیاه مورد حملۀ حشرات پردار، تریپس (Thrips) و کرم‌های ریز قرار بگیرد.

کنترل و بازرسی گیاه

کرم‌های صدپا را دست چین کنید. برای مهار کردن حشرات پردار سفید، تریپس (Thrips)، و کرم‌های ریز، صابون‌های حشره کش را طبق دستور نوشته شده بر روی آن، استفاده کنید. برای کنترل کپک‌ها و انگل‌های خاکستری، میزان رطوبت خاک را کاهش دهید، به این ترتیب که قبل از آبیاری گیاه دقت کنید که قسمت سطحی خاک خشک باشد.

چگونه این گیاه را بکاریم؟

این گیاه را در فصل بهار بکارید. از نهال‌های جدید شروع کنید و شاخ و برگ‌های کهنه و پژمرده آن را ببرید. مکانی را برای کاشت انتخاب کنید که آفتاب‌گیر و تا حدی سایه و مرطوب باشد، خاکی داشته باشد که به خوبی به خود آب بگیرد و از کود آلی و کود کشاورزی استفاده کنید. گیاهان را با‌‌ همان عمقی که در گلدان قرار داشتند، در خاک بکارید. فاصله آن‌ها از یکدیگر مطابق با میزان رشد آن‌ها تعیین خواهد شد. بعد از کاشت، گیاهان را آبیاری کنید و روی خاک آن‌ها کود گیاهی بریزید تا رطوبت را در خود حفظ کند.

آب و کود

در تمام فصل‌های سال رطوبت خاک را یکسان نگاه دارید. در مورد گیاهانی که در ظرف و گلدان رشد می‌کنند، هنگامی که آن را آبیاری کردید، اجازه دهید سطح خاک خشک شود و سپس برای بار بعد به گیاه آب بدهید. هر دو هفته یکبار از کودی که در خاک حل می‌شود، برای گیاه استفاده کنید و آن را به طور یکنواخت و یکسان در تمام سطح خاک پخش کنید. همچنین می‌توانید کودی را به کار ببرید که آرام در خاک منتشر می‌شود و برای استفاده از آن، طبق دستور العملش اقدام کنید.

نکتۀ مهم در باغبانی

شاید دوست داشته باشید در تمام فصول سال شمعدانی‌های زیبای خود را پرورش دهید. برگ‌های جذاب آن، زیبایی خاصی به این گل خانگی می‌دهد و هنگامی که این گل کاملاً رشد کرده و بالغ شد، می‌توانید برای تابستان این گیاه را به بیرون از خانه منتقل کرده و از زیبایی آن لذت ببرید. شمعدانی زونال (Zonal) یا محلی، که از طریق پیوند مرکب به وجود می‌آید، گل‌های برجستۀ قرمز، صورتی و نارنجی دارد.

ویژگی‌های این گیاه:

  • گل‌های زیبا و جذاب
  •  برگ‌های زیبا و جذاب
  •  مقاومت بالا

موارد مصرف این گیاه:

  • در ظرف و گلدان
  • لبۀ باغچه‌ها که گلکاری می‌شود.
  • در داخل منزل

خصوصیات این گل

نوع گل

گیاه خانگی ظریف و با دوام

مقاومت گیاه

10 تا 11

وضعیت نور

آفتاب کامل و کمی سایه

ارتفاع

38سانتی متر

وسعت

35-75 سانتی متر

عادت گیاهی

پشته ای و برآمده

  خاک  PHمیزان  

خنثی تا 7

رطوبت خاک

معتدل

زمان گلدهی

پاییز، بهار، تابستان

رنگ گل

قرمز زرشکی (ارغوانی)

اندازۀ گل

5 سانتی متر

رنگ برگ

سبز مایل به زرد

اندازۀ برگ

7.5 سانتی متر

نام مترجم: 
مریم انصاری
منبع : 

دیدگاه‌ها

fariba-rezagholi (تایید نشده)

مطالب خیلی حوبی بود متشکرم . یک سوال داشتم اینکه چرا شمعدانی های من از اردیبهشت تابه حال گل نداده اند. متشکرم

۱۸ / ۰۶ / ۱۳۹۱

الهام (تایید نشده)

شمعدونی منو یاد خونه مادربزرگها میندازه

۰۱ / ۱۱ / ۱۳۹۱

شمداني را پشت شيشه قرارداده بدم كمي پژمرده شده براي طراوت گل بايد چكار كنم.

۲۰ / ۰۵ / ۱۳۹۲

mahboobeh chini (تایید نشده)

از اطلاعات صفحه شما لذت بردم متشکر

۱۴ / ۰۸ / ۱۳۹۳

مهشید (تایید نشده)

سلام گل شمعدانی من مدتی در حال زرد شدن بود اما حالا که سبز شده گلش در نمی اید چی کار کنم

۱۳ / ۰۹ / ۱۳۹۳

مریم عرب (تایید نشده)

گل شمعدانی چطور گل هایی پر پشت داشته باشد. ممنون

۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۴

سونیا (تایید نشده)

شمعدونیم من تو سایه بود و خودشو کشیده سمت افتاب الان قدش شده 90 سانت و فقط یک برگ زرد بالاش داره . میتونم شاخه شو بببرم تا کوتاه بشه؟ اگه کوتاه کنم دوباره برگ میده؟چجوری کوتاهش کنم؟

۱۲ / ۰۶ / ۱۳۹۴

سونیا (تایید نشده)

شمعدونیم من تو سایه بود و خودشو کشیده سمت افتاب الان قدش شده 90 سانت و فقط یک برگ زرد بالاش داره . میتونم شاخه شو بببرم تا کوتاه بشه؟ اگه کوتاه کنم دوباره برگ میده؟چجوری کوتاهش کنم؟

۱۲ / ۰۶ / ۱۳۹۴

سونیا (تایید نشده)

شمعدونیم من تو سایه بود و خودشو کشیده سمت افتاب الان قدش شده 90 سانت و فقط یک برگ زرد بالاش داره . میتونم شاخه شو بببرم تا کوتاه بشه؟ اگه کوتاه کنم دوباره برگ میده؟چجوری کوتاهش کنم؟

۱۲ / ۰۶ / ۱۳۹۴

احمدپهلوانلو (تایید نشده)

سلام وخسته نباشید، لطفا اگه ممکنه طرز مخلوط کردن خاک گلدان برای گل شمعدانی واوکالیپتوس روبرام بفرستید ممنمون ازسایت خوبتون

۱۲ / ۱۱ / ۱۳۹۴

علی (تایید نشده)

سلام.گلهاقبل ازاینکه کامل بازبشوندبی حال وپژمرده می شوندومی ریزند.برگها نیزبی حال وجمع شده وزرد می شوند.علتش چیه؟چه کارکنم دوباره به حالت اول برگرده؟
شرایط گل هم اینه:روزی2ساعت دربعدازظهرآفتاب می خوردوبعدمیاوردم درخانه ویک هالوژن زردازفاصله40سانتی متری جلوش روشن می کردم.وقتی خاکش خشک میشه آبش میدم.بین دمای26-17درجه هست.البته چندتاجسم صورتی وقهوه ای مثل جوروی برگ وگل هست که موجودزنده نیست وتعدادش خیلی کمه.توی عکس برگهای زردومچاله روکندم.

۱۸ / ۰۱ / ۱۳۹۵
برو به بالا