ساخت چراغ با بطری شیر یا دوغ

تعداد امتیازها: 785
0 نفر
ساخت چراغ با بطری شیر یا دوغ

در این مقاله همان‌طور که وعده داده شد، به دستور ساخت چراغ با استفاده از بطری دوغ یا شیر (به دلیل رنگ و جنس آن) پرداخته می‌شود. البته این فرم را با بطری‌های بازیافتی دیگر اعم از بطری نوشابه‌های مختلف نیز می‌توان ساخت لیکن بطری شیر یا دوغ برای این کار مناسب‌تر به نظر می رسد.
طرز ساخت این چراغ و اجرای آن تا حدودی پیچیده است و ممکن است چند بار نیاز به امتحان کردن داشته باشید. این چراغ تشکیل شده از یک هسته داخلی که لامپ در آن قرار می‌گیرد و استراکچر خارجی که پوسته بیرونی چراغ است.
 ابتدا چند بطری خالی شیر یا دوغ استوانه‌ای شکل را به خوبی بشویید و در آب گرم قرار دهید تا برچسب آن ور آید و پاک شود. در انتهای بدنه بطری خطی بکشید و با کاتر قسمت انتهایی بطری را جدا کنید. بر روی بدنه بطری شیارهایی به فاصله ی یک تا یک و نیم سانتی‌متر (متناسب با محیط مقطع بطری) ایجاد کنید. توجه داشته باشید که فاصله این شیارها از هم برابر باشند. این شیارها از قسمت مخروطی شکل بطری (کمی پایین‌تر از سر آن) شروع می‌شوند و تا پایان طول بطری ادامه پیدا می‌کنند به حالتی‌که پس از ایجاد شیارها، بطری حالت ریش ریش به خود می‌گیرد. هر یک از این ریش‌ها را به جهت مخالف خم کرده و بر روی بدنه بطری (قسمت مخروطی شکل) به وسیله چسب مایع می‌چسبانیم. فواصل ریش‌ها از یکدیگر می‌بایست مساوی باشند تا شکل کلی گل، متقارن و تمیز باشد.
چنان‌چه چند بطری را به این شکل در آوریم، قطعات پوسته بیرونی چراغ آماده است و باید به ساختن هسته داخلی آن بپردازیم و بطری‌ها را روی آن سوار کنیم.

ساخت چراغ با بطری شیر یا دوغ

برای ایجاد هسته داخلی چراغ می‌توان از یک جسم پلاستیکی کروی و یا بیضوی (بنابر این‌که بخواهیم چراغ ما به‌طور کلی چه فرمی داشته باشد) استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان از توپ پلاستیکی استفاده کرد. بالای توپ را می‌بریم به حالتی‌که سرپیچ در آن جای گیرد. این کره را به بخش‌های مساوی تقسیم می‌کنیم. می‌توانیم با ماژیک آن را به شش ضلعی‌هایی مساوی تقسیم کنیم تا هریک از بطری‌ها در یک شش ضلعی قرار گیرد. بر روی هر شش ضلعی به اندازه پهنای سر بطری یک سوراخ ایجاد می‌کنیم که بطری در آن قرار گیرد. می‌توان سر بطری را هنگام قرار دادن در سوراخ به چسب آغشته کرد تا خوب در جای خود محکم شود. پس از قرار دادن تمامی بطری‌ها درون سوراخ‌ها و ثابت کردن آنها، پوسته بیرونی کامل می‌شود و چراغ ما آماده است.
در دستور ساخت این چراغ از معرفی ابعاد و حتی فرم‌های خیلی دقیق پرهیز شده چراکه این عوامل بستگی به ماده بازیافتی دارد که در دسترس شما قرار خواهد داشت. از آن جایی‌که فرم کلی چراغ و اتصال پوسته داخلی به هسته داخلی آن تا حدودی پیچیده است و بسته به بطری‌های مختلف فرق می‌کند، باید در ساختن آن صبور باشیم و بیش از یک بار ساختن آن را امتحان کنیم تا در نهایت موفق به ساخت چراغی تمیز و زیبا شویم. 

ایده ساخت چند چراغ در خانه

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
  • ساخت چراغ با بطری شیر یا دوغ
  • ساخت چراغ با بطری شیر یا دوغ
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 785

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
md
12:54    1392/03/20

khili jalebe ama behtar az marahel kar ax begzarii va be tozih ektefa nakoni

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 2+9 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید