عضو پارسه‌گرد نیستید؟

روش ساخت باربیکیوی آجری

تعداد امتیازها: 852
1 نفر
نحوه ساختن باربیکیو

باربیکیو‌های سنتی دارای اشکال و اندازه‌های مختلفی هستند. اما اگر واقعاً می‌خواهید باربیکیو داشته باشید، چه چیزی می‌تواند لذت بخش‌تر از باربیکیویی باشد که خودتان درست کرده‌اید.
آنچه که نیاز خواهید داشت:

 • آجر تقریباً 120 عدد
 • جا زغالی مشبک
 • ماسه نرم ساختمان سازی
 • سیمان
 • ماله
 • تراز ساختمان سازی
 • صفحه های مشبک فلزی که گوشت را روی آن قرار می‌دهند تا کباب شود

1) تعیین اندازه باربیکیو
اولین کاری که باید انجام دهید تصمیم گیری درباره اندازه باربیکیوتان است. مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که کباب پز خود را صاف روی زمین قرار دهید و سپس دور آن را علامت گذاری کنید تا حدود اندازه باربیکیوی شما مشخص شود. برخی از افراد معتقدند که درست کردن داربست چوبی کمک می‌کند که اندازه درست باربیکیو را داشته باشید. آجر‌ها را بدون ملاط بچینید تا چیدمان درست آن را مشخص نمایید. یکی از رایج‌ترین روش‌های آجرچینی کار با آجر کامل است، اما اگر در این کار حرفه‌ای باشید نیازی به آجرهای کامل نخواهد بود و می‌توانید با آجرهای نیمه نیز کار کنید. همین که اندازه‌ها را تعیین کردید، می‌توانید شروع به درست کردن یک مکان مسطح برای چیدن آجر‌ها کنید.

نحوه ساختن باربیکیو

2) ایجاد سطحی مسطح برای چیدن آجر‌ها
اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، نخست باید سکوی همواری را درست کنید. اگر می‌خواهید باربیکیوی خود را روی زمین نرمی بنا کنید، برای مثال در قسمتی از باغ، اول زمین را بکنید، آن را با شن پر کرده و با سیمان یا سنگ فرش هموار کنید. اگر در حیاط خلوت خانه‌تان مکانی برای درست کردن باربیکیو دارید، از تراز بودن آنجا اطمینان حاصل کنید. اگر تراز نبود با افزودن یک لایه سیمان آن را درست کنید. در تصاویری که می‌بینید برای راحتی کار از یک لایه سنگ فرش استفاده شده است.
معمولاً 24 ساعت طول می‌کشد تا سیمان خشک شده و خودش را بگیرد. بنابراین اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید یک شب به سیمان اجازه دهید خشک شود و سپس ادامه کار را دنبال کنید.

نحوه ساختن باربیکیو

3) شروع کار
حال که سطح هموار را آماده کرده‌اید، می‌توانید کارتان را شروع کنید. ماسه نرم را با سیمان (به نسبت 5 به 1) مخلوط کنید و برای نرم شدن این مخلوط ماده نرم کننده (plasticizer) به آن اضافه کنید و آجر‌ها را روی لایه‌ای از ملاط بچینید. برای اطمینان از تراز و شاقول بودن آجر‌ها از تراز استفاده کنید. شاید برای آجرچینی نیاز به آجر نیمه داشته باشید، پس باید مقداری از آجر‌ها را نصف کنید.
با چکش سرپهن و قلم روی یک سطح نرم آجر‌ها را بشکنید. برای این کار حتماً دستکش و عینک محافظ بپوشید، زیرا ممکن است تراشه‌های آجر خطرناک باشند.

نحوه ساختن باربیکیو

4) چیدن آجر‌ها روی هم
ارتفاع باربیکیوی شما به چند چیز بستگی دارد، معمولاً قد خودتان مرجع خوبی برای تعیین ارتفاع آن است. اگر تکیه‌گاه صفحه مشبک باربیکیو تا کمرتان باشد، هنگام باد زدن نیازی به خم شدن روی زغال‌های داغ نخواهد بود. نکته دیگری که باید در طراحی باربیکیوی خود در نظر داشته باشید، این است که یک آجر را از پشت باربیکیوتان خالی بگذارید تا هوا آزادانه در آن جریان داشته باشد.
وقتی آجر‌ها را تا ارتفاع مناسب کار گذاشتید، چند تا از آن‌ها را بچرخانید تا به عنوان تکیه‌گاه جازغالی مشبک عمل کنند (به آخرین عکس رجوع شود). قبل از نصب و محکم کردن نهایی این تکیه‌گاه‌ها، اطمینان حاصل کنید پهنای جازغالی را درست اندازه گیری کرده‌اید تا در ‌‌نهایت به راحتی روی تکیه‌گاه‌ها بنشیند. برای قرار دادن صفحه های مشبک باربیکیو که کباب روی آن ها قرار می گیرد، بعد از قرار دادن دو ردیف آجر، 4 تکیه‌گاه سیمی یا پیچی دیگر داخل ملاط دیواره باربیکیو فرو کنید. برای اطمینان از درستی اندازه گیری‌هایتان دوباره آن‌ها را چک کنید.

5) اصلاحات پایانی کار
برای اتمام شاهکارتان می‌توانید از سنگ مسطح یا آجر سفالی استفاده کنید. یا می‌توانید به کار گذاشتن آجر در سمت چپ ادامه داده و از آن به عنوان میز کار استفاده کنید. این نه تنها ظاهر زیبایی به باربیکیوی شما خواهد داد بلکه می‌توانید از آن به عنوان استراحت گاهی استفاده کنید که در حین کباب کردن چیزی بنوشید. همانطور که هر سرآشپزی می‌داند داشتن مکانی برای قرار دادن نوشیدنی جزء اصلی کباب پزی است.
اجازه دهید ملات و آجرها برای 48 ساعت خودشان را بگیرند. وقتی ملات کاملاً خشک شد با یک برس نرم گرد و خاک آن را بگیرید. برای این کار از قلموی رنگ کهنه نیز می‌توانید استفاده کنید. حواستان باشد که محل اتصال آجر‌ها را نیز تمیز کنید. بیرون باربیکیو را رنگ یا تزئیین کنید.
و بالاخره وقت قرار دادن جا زغالی، صفحه مشبک و آماده کردن زغال است.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
 • نحوه ساختن باربیکیو
 • نحوه ساختن باربیکیو
 • نحوه ساختن باربیکیو
 • نحوه ساختن باربیکیو
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 852

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ابوالقاسم زارعیان
03:42    1393/09/02

اززحمات دست اندرکاران سپاسگزارم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
نفیسه اسلامبولچی (مدیر سایت)
13:26    1393/09/02

با تشکر از شما جناب زارعیان. امیدوارم همواره با نظرات تان ما را در ارائه مطالب بهتر همراهی کنید.

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 1+9 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید