بسیاری از مردم از تماشای گل این گیاه و عده دیگری از نوشیدن چایی که از این گیاه به دست می‌آید، لذت می‌برند، اما اکثراً فکر می‌کنند رشد دادن این گیاه کار مشکلی است. در واقع رشد دادن این گیاه نسبتاً کار آسانی است. تنها کافی است که بدانید کجا و چگونه گیاه‌تان می‌تواند دوام بیاورد.
۱. این گیاه را درست پس از گل دادن در بهار هرس کنید تا آن را برای شکوفه‌دهی در سال بعد آماده کرده و فرُم زیبای گیاه را حفظ کنید. گیاه کاملیا به حداقل هرس نیاز دارد. چوب‌ها و شاخه‌های بیمار، مرده و آسیب دیده و شاخه‌های در هم رفته را هرس کنید. هرس شاخه‌های در هم رفته، به افزایش جریان نور خورشید و هوا در لابه لای شاخه‌ها کمک می‌کند. اگر می‌خواهید گیاه‌تان پُرپشت‌تر شود نیز کافی است شاخه‌هایی را کوتاه کنید که بیش از اندازه بلند شده‌اند تا هم اندازه شاخه‌های دیگر شوند.
۲. در اطراف گیاه‌تان مالچی از برگ‌های سوزنی کاج به ضخامت ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر بریزید. مراقب باشید این مالچ‌ها ۵ سانتی‌متر از تنه اصلی درخت یا ساقه اصلی آنکه از خاک بیرون می‌آید، دور‌تر باشند. پس از پراکندن برگ‌های سوزنی به‌عنوان مالچ در اطراف گیاه‌تان روی آنها را به خوبی آبیاری کنید تا در جای خود محکم شده و باقی بمانند.
۳. سال اول پس از کاشت، از دادن تقویت کننده به این گیاه خودداری کنید و سپس در بهار، زمانی که شکوفه‌دهی تمام شد و گیاه هنوز رشد جدید خود را آغاز نکرده به آن تقویت کننده بدهید. یک‌بار دیگر نیز در اواخر بهار تا اوایل تابستان به گیاه‌تان تقویت کننده بدهید. تقویت‌کننده را به طور یکنواخت روی مالچ‌ها بپاشید و از ریختن آنها در دور تنه خودداری کنید. سپس اطراف گیاه‌تان را به طور کامل آبیاری کنید.
۴. گیاه‌تان را به‌طور مرتب و به میزان کافی آبیاری کنید. گیاه کاملیا برای کیفیت و کمیت گل‌هایی که تولید می‌کند نیاز به رطوبتی پیش‌بینی‌پذیر دارد (یعنی فواصل آبیاری گیاه باید مرتب باشند). میزان آب مورد نیاز بستگی به فاکتور‌هایی مانند الگوی بارش، دما، رطوبت، نوع خاک در منطقه‌تان، سن، نوع گیاه و سایز گل‌ها بستگی دارد. می‌توانید به منظور آگاهی از میزان آبیاری مورد نیاز با یک متخصص در منطقه‌تان مشورت کنید.
۵. بهداشت باغتان را رعایت کنید تا مانع از سوختگی گلبرگ‌ها شوید که توسط نوعی قارچ ایجاد شده و از یک گیاه به گیاهی دیگر سرایت می‌کند. هاگ‌های قارچی می‌توانند تا ۴ سال در لابه لای برگ‌ها یا در خاک خفته و نهفته باقی بمانند. اگر گیاهان آلوده شوند، لکه‌های قهوه‌ای روی گلبرگ‌ها بزرگ شده و کم کم تمام گل را فرا می‌گیرند. در این حالت، پس از شکوفه دهی، تمام قسمت‌های آلوده و گل‌های افتاده را جدا کرده و همچنین مالچ‌ها را بردارید و دور بیاندازید؛ سپس مالچ‌های جدید را جایگزین کنید.

نکات و هشدار‌ها
بوته کاملیا را با زدن شاخه‌های پایینی تنه به درخت تبدیل کنید.
در صورتی که ریشه گیاه کاملیا در گلدان کاشته شود، پس از چند سال رشد کرده و فضای گلدان را پُر می‌کند. در این حالت، گلدان گیاه‌تان را بزرگ‌تر کرده و آن را از خاک تازه پُر کنید و گیاه‌تان را داخل آن بکارید.

نام مترجم: 
نغمه خالقی
منبع : 
www.ehow.com

دیدگاه‌ها

رضا ذوقی (تایید نشده)

سلام مطلب شما بسیار خوب بود ولی کامل نبود.میخواستم بدانم که در چه ماهی از سال میتوان این شاخه ها رو قلمه زد؟

۱۰ / ۰۳ / ۱۳۹۳
برو به بالا