دکوراسیون انواع کتابخانه‌

تعداد امتیازها: 1137
1 نفر
انواع کتابخانه‌

اکثر مردم بنا به سلیقه و نیازشان در زمان‌های مختلفی از زندگی خود، تعداد زیادی کتاب می‌خرند؛ ولی به ندرت پیش می‌آید که کسی کتابی را دور بیاندازد، زیرا دور ریختن کتابی که خواندیم، مثل دور ریختن قسمتی از خاطرات و وجودمان است. در نتیجه، هر انسانی پس از چندین سال، کتاب‌هایی جمع آوری می‌کند که چیدمان منظم آن‌ها، باعث لذت بردن شخص و همین طور زیبا‌تر شدن محیط خانه می‌گردد.

در اینجا شما را راهنمائی می‌کنیم تا با ترکیب کتاب‌ها و وسایل اتاق مورد نظر، کتابخانه را به دکوری برای اتاق خود تبدیل کنید. به کمک این مقاله و نصب قفسه‌هایی در جاهای مختلف خانه، می‌توانید هم به نظم اتاق‌ها کمک کنید و هم بر زیبایی فضا بیافزایید.

اصول نگهداری کتاب

برخی از کتاب‌ها جلدهای محکم و ماندگاری ندارند هرگز آن‌ها را از قسمت تیغه و ستون پشتی از کتابخانه خارج نکنید. از فشرده کردن کتاب‌ها در کتابخانه اجتناب کنید. کتاب‌هایی را که روی هم قرار می‌گیرند، زیاد مرتفع نکنید؛ یعنی تعداد زیادی کتاب را روی هم نچینید. به علاوه این کتاب‌ها را باید مرتب جابجا نمود. بهتر است کتاب‌هایی را که بیش از حد بزرگ هستند، به طور عمودی در طبقات جای دهید تا نگران صدمه دیدن ستون و شیرازه آن‌ها نباشید. کتاب‌هایی را که جلد محافظ دارند، به خوبی نگهداری کنید، زیرا به ارزش کتاب می‌افزاید. هنگام مطالعه این کتاب‌ها، پوشش آن را بردارید و کتاب‌هایی که به مراقبت بیشتر نیاز دارند، قبل از مطالعه جلد کنید.

برای استفاده راحت‌تر از کتابخانه خود، بهتر است این نکات کوچک ولی مهم را رعایت کنید: ارتفاع کتابخانه هرگز نباید از ۲۱۵ سانتی‌متر بیشتر شود. یعنی ارتفاع از سطح زمین تا لبه پایینی آخرین طبقه کتابخانه حداکثر بین ۱۸۰ سانتی‌متر تا ۲ متر باشد. اگر ارتفاع کتابخانه بیش از این شود، باید از نردبان و یا چهارپایه استفاده نمود که برای کتابخانه‌های داخل منزل زیاد مناسب نیست. عمق کتابخانه معمولاً ۳۰ سانتی‌متر می‌باشد، ولی برای کتاب‌های متوسط و معمولی، کتابخانه‌ای با عمق۲۰ سانتی‌متر نیز کافی خواهد بود، چون جای کمتری را اشغال می‌کند. بهتر است فاصله بین طبقات حدود ۲۵ الی ۳۰ سانتی‌متر باشد. ارتفاع طبقات پایین‌ را بیشتر در نظر بگیرید تا کتاب‌های بزرگ‌تر و سنگین‌تر را در این طبقات جای دهید. نکته مهم در ساختن قفسه‌های کتابخانه این است که تعادل آن به خوبی حفظ شود؛ این مساله به میزان تحمل وزن نسبت به ارتفاع بستگی دارد که نجار باید آن را رعایت کند.

به موارد پیش پا افتاده بها دهید

می‌توانید قفسه‌های نیمه ساخته و یا کمی کهنه کتابخانه را از مغازه خریداری کرده و با چندین تغییر کوچک آن را به کتابخانه‌ای زیبا تبدیل کنید. در اتاقی که در عکس مشاهده می‌کنید، کتابخانه با رنگی مایل به طوسی رنگ آمیزی و پتینه شده است که با رنگ اتاق سازگاری دارد و داخل آن، تزئینات زیبای کتاب‌ها و قاب‌های عکس، ترکیب شده و بر زیبایی اتاق افزوده است.

روش‌های چیدمان دکوراسیون کتاب را اینجا ببینید.

انواع کتابخانه‌

فراتر از یک طاقچه به آن بنگرید

یک میز چرخ‌دار و متحرک از جنس چوب ماهون، می‌تواند کتابخانه زیبا و قابل حملی برای کتاب‌های نفیس و ارزشمند باشد. کتاب‌ها را به صورت افقی و عمودی، داخل و روی میز بچینید. این کتابخانه نیازی به بنایی ندارد، به راحتی قابل حمل است و زمانی که بخواهید دکوراسیون اتاق خود را تغییر دهید، به هر جا که بخواهید می‌رود! علاوه بر این به تنهایی نیز زیبا می‌باشد و مبل راحتی که کنار آن قرار دارد، جای مناسبی برای مطالعه کتاب خواهد بود.

انواع کتابخانه‌

فضای خود را دو برابر کنید

در یک فضای خانوادگی و روستایی، کتابخانه توکار می‌تواند کتاب‌های گوناگونی مانند کتاب‌های هنری، رمان و کتاب‌های کودکان را طوری جا دهد که علایق تمامی افراد خانه را در بر گیرد و باعث افزایش فضای خانه گردد. برای فضاسازی بیشتر، قفسه چوبی به ارتفاع ۱۰ سانتی‌متر و پهنای ۱۲ سانتی‌متر ساخته شده است که دو ردیف کتاب را در بر می‌گیرد و تمامی آن‌ها نیز قابل روئیت هستند. دیواره داخل کتابخانه با رنگ و یا کاغذ دیواری متناسب با رنگ آمیزی اتاق مورد نظر، پوشیده شده است؛ در اینجا آن را به رنگ آبی در آورده‌ایم که با اتاق و اثاثیه درون آن هماهنگی داشته باشد و بر زیبایی آن بیفزاید.

انواع کتابخانه‌

از ظاهری کلاسیک استفاده کنید

الزامی وجود ندارد که کتابخانه اتاق کار، از نظر جنس و طرح با دیگر اجزای محیط و دکور آن فضا یکسان باشد. در اینجا از طاقچه‌های رنگ شده به عنوان کتابخانه استفاده شده است که با میز تحریر از جنس چوب ماهون هماهنگی دارد. در این کتابخانه یک دایرة‌المعارف موجود بوده و روی میز تحریر نیز چراغ رومیزی پایه بلند انگلیسی با کلاهک مشکی قرار دارد.

از اصول دکوراسیون کتابخانه بیشتر بدانید.

انواع کتابخانه‌

کلکسیون خود را به دیوار بیاویزید

برخی اشخاص کلکسیون مجله جمع می‌کنند، ولی نمی‌توانند به این مجموعه نظم دهند و از بی‌نظمی آن کلافه می‌شوند. این افراد می‌توانند از قفسه‌های دیواری استفاده کنند که راه حلی مناسب و در عین حال شیک می‌باشد. این نوع قفسه‌ها، از فیبر نیمه فشرده درست شده و معمولاً به رنگ‌های روشن هماهنگ با اتاق، رنگ آمیزی می‌شوند. دقت کنید که رنگ قسمت پشتی هر قفسه متناسب با رنگ دیوار اتاق می‌باشد. 

کتابخانه دلخواه‌تان را طراحی کنید

این نوع کتابخانه‌ها برای افرادی که به کتاب و مطالعه علاقه بسیار زیادی دارند و می‌خواهند کتاب آن‌ها را احاطه کند، مناسب و مقبول است. این اتاق ترکیبی از یک دفتر کار خانگی و یک کتابخانه می‌باشد. طبقه‌های مختلف این کتابخانه، محل نگهداری مجلات، جعبه‌های اسناد و انباری برای کاغذ چاپگر می‌باشند. کشوهای جاداری هم که در قسمت پائین این کتابخانه قرار دارد، ترکیب جالبی ایجاد کرده است. ظاهر این کتابخانه یکنواخت است، بنابراین کتاب‌ها نقش رنگ‌آمیزی اتاق را بر عهده دارند. یک تلوزیون LCD طوری در جای خود قرار گرفته که از کتاب‌ها مجزا باشد و بلندگوهای مشکی آن به راحتی در حفره‌های خاص قرار داده شده‌اند و دیده نمی‌شوند. 

مطلب تلویزیون و کتابها را مشاهده کنید.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
  • انواع کتابخانه‌
  • انواع کتابخانه‌
  • انواع کتابخانه‌
  • انواع کتابخانه‌
  • انواع کتابخانه‌
مترجم: امیر ماتیو علوی
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1137

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 9+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید