انواع کتابخانه‌

دکوراسیون انواع کتابخانه‌

تعداد امتیازها: 906
1 نفر

کتاب‌ها علاوه بر مطالب پر ارزش خود، بخشی از وجود ما را نیز در بر می‌گیرند. چه تدبیری برای حفظ این خاطرات ارزشمند اندیشیده‌اید؟

اکثر مردم بنا به سلیقه و نیازشان در زمان‌های مختلفی از زندگی خود، تعداد زیادی کتاب می‌خرند؛ ولی به ندرت پیش می‌آید که کسی کتابی را دور بیاندازد، زیرا دور ریختن کتابی که خواندیم، مثل دور ریختن قسمتی از خاطرات و وجودمان است. در نتیجه، هر انسانی پس از چندین سال، کتاب‌هایی جمع آوری می‌کند که چیدمان منظم آن‌ها، باعث لذت بردن شخص و همین طور زیبا‌تر شدن محیط خانه می‌گردد.

در اینجا شما را راهنمائی می‌کنیم تا با ترکیب کتاب‌ها و وسایل اتاق مورد نظر، کتابخانه را به دکوری برای اتاق خود تبدیل کنید. به کمک این مقاله و نصب قفسه‌هایی در جاهای مختلف خانه، می‌توانید هم به نظم اتاق‌ها کمک کنید و هم بر زیبایی فضا بیافزایید.

اصول نگهداری کتاب

برخی از کتاب‌ها جلدهای محکم و ماندگاری ندارند هرگز آن‌ها را از قسمت تیغه و ستون پشتی از کتابخانه خارج نکنید. از فشرده کردن کتاب‌ها در کتابخانه اجتناب کنید. کتاب‌هایی را که روی هم قرار می‌گیرند، زیاد مرتفع نکنید؛ یعنی تعداد زیادی کتاب را روی هم نچینید. به علاوه این کتاب‌ها را باید مرتب جابجا نمود. بهتر است کتاب‌هایی را که بیش از حد بزرگ هستند، به طور عمودی در طبقات جای دهید تا نگران صدمه دیدن ستون و شیرازۀ آن‌ها نباشید. کتاب‌هایی را که جلد محافظ دارند، به خوبی نگهداری کنید، زیرا به ارزش کتاب می‌افزاید. هنگام مطالعه این کتاب‌ها، پوشش آن را بردارید و کتاب‌هایی که به مراقبت بیشتر نیاز دارند، قبل از مطالعه جلد کنید.

برای استفادۀ راحت‌تر از کتابخانۀ خود، بهتر است این نکات کوچک ولی مهم را رعایت کنید: ارتفاع کتابخانه هرگز نباید از ۲۱۵ سانتی‌متر بیشتر شود. یعنی ارتفاع از سطح زمین تا لبۀ پایینی آخرین طبقۀ کتابخانه حداکثر بین ۱۸۰ سانتی‌متر تا ۲ متر باشد. اگر ارتفاع کتابخانه بیش از این شود، باید از نردبان و یا چهارپایه استفاده نمود که برای کتابخانه‌های داخل منزل زیاد مناسب نیست. عمق کتابخانه معمولاً ۳۰ سانتی‌متر می‌باشد، ولی برای کتاب‌های متوسط و معمولی، کتابخانه‌ای با عمق۲۰ سانتی‌متر نیز کافی خواهد بود، چون جای کمتری را اشغال می‌کند. بهتر است فاصله بین طبقات حدود ۲۵ الی ۳۰ سانتی‌متر باشد. ارتفاع طبقات پایین‌ را بیشتر در نظر بگیرید تا کتاب‌های بزرگ‌تر و سنگین‌تر را در این طبقات جای دهید. نکتۀ مهم در ساختن قفسه‌های کتابخانه این است که تعادل آن به خوبی حفظ شود؛ این مساله به میزان تحمل وزن نسبت به ارتفاع بستگی دارد که نجار باید آن را رعایت کند.

به موارد پیش پا افتاده بها دهید

می‌توانید قفسه‌های نیمه ساخته و یا کمی کهنۀ کتابخانه را از مغازه خریداری کرده و با چندین تغییر کوچک آن را به کتابخانه‌ای زیبا تبدیل کنید. در اتاقی که در عکس مشاهده می‌کنید، کتابخانه با رنگی مایل به طوسی رنگ آمیزی و پتینه شده است که با رنگ اتاق سازگاری دارد و داخل آن، تزئینات زیبای کتاب‌ها و قاب‌های عکس، ترکیب شده و بر زیبایی اتاق افزوده است.

 

مترجم: امیر ماتیو علوی
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.
تعداد امتیازها: 906

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 5+6 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید