عضو پارسه‌گرد نیستید؟
خودتان توت فرنگی بکارید

خودتان توت فرنگی بکارید

تعداد امتیازها: 1233
1 نفر

کوتاهی بوته های توت فرنگی باعث می شود بتوان این میوه لذیذ را در باغچه، سبد و حتی گلدان کاشت، پس نگران کمی جایتان نباشید.

بوته توت فرنگی فضای کمی را اشغال می‌کند، گل زیبا و می‌وه خوش مزه‌ای دارد و کشت آن نیز راحت است. برای اینکه خودتان بتوانید بوته توت فرنگی را به عمل آورید، چند راهنمایی به شما می‌کنیم.

بوته توت فرنگی را در کجا بکارید

بوته توت فرنگی تقریباً در همه نوع خاکی، از شن سبک گرفته تا خاک رس سنگین، رشد می‌کند. خاک خیلی خیس باعث می‌شود که گیاه دچار مریضی شده و بپوسد. بهترین خاک برای توت فرنگی خاک برگ و خاکی است که به راحتی آب را عبور دهد و در جایی باشد که آفتاب کامل به آن بتابد و در معرض باد نباشد.

گیاه توت فرنگی را می‌توان در فضای بیرون از منزل، از اوائل تیرماه تا اواخر تابستان کاشت. اگر بوته آن دیر‌تر کاشته شود، باید میوه‌های آن برای سال اول چیده شود.

به منظور آماده سازی خاک برای کاشت، آن را شخم بزنید و تمام علف‌های هرز را با دست کنده و مقداری کود به خاک اضافه کنید.

هر گیاه را در یک خط به فاصله ۳۵ سانتی‌متر از دیگری قرار دهید و در فاصله عرضی، بین هر بوته ۷۵ سانتی‌م‌تر فضا در نظر بگیرید و در پایان به خوبی آن‌ها آبیاری کنید.

برای اینکه حلزون به گیاه شما نزند، پای گیاه را با ساچمه، سنگریزه و یا پوست تخم مرغ پر کنید.

هر بوته توت فرنگی می‌تواند برای ۵ تا ۶ سال میوه دهد، با این وجود پس از ۲ سال گیاه توانایی اصلی خود را از دست می‌دهد و در معرض انواع امراض و آفت‌ها قرار می‌گیرد؛ به همین خاطر عموماً بوته توت فرنگی را بعد از ۲ سال میوه دهی از خاک بیرون می‌کشند.

نکاتی در مورد کاشت

به طور مرتب بین ردیف‌های بوته‌ها و پای خود بوته را به طور کج، بیل بزنید. برای جلوگیری از خورده شدن میوه‌ها توسط حیوانات، می‌توانید روی بوته‌ها را با توری بپوشانید. از اوائل خرداد ماه در زیر بوته‌ها کاه یا پوشال بریزید تا از رشد علف‌های هرز و همچنین تماس میوه‌ها با زمین جلوگیری شود. کاه جو بهترین گزینه است، چون هم نرم‌تر و هم انعطاف پذیر‌تر از انواع دیگر کاه می‌باشد. اگر به کاه دسترسی ندارید، می‌توانید از صفحه‌های پلی اتیلن استفاده کنید.

می‌توانید زمان میوه دهی گیاه را طولانی‌تر کنید. برای این کار در اواخر زمستان بوته‌ها را بپوشانید. می‌توانید از پوشش‌های پلی اتیلن استفاده کنید. در این روش گیاه ۲ الی ۳ هفته زود‌تر میوه می‌دهد.

نکته مهم هنگام کاشت گلدانی توت فرنگی در داخل منزل آن است که توت فرنگی و انواع توت‌های بوته‌ای برای باروری در سال بعد باید حتما یک دوره سرمای زمستان را بگذراند. به این منظور می‌توانید بوته خود را برای چند هفته به داخل حیاط یا بالکن منزل برده، سپس به داخل باز گردانید.

چگونه توت فرنگی را در سبد رشد دهید

روش کاشت در سبد متضمن این است که میوه‌های گیاه توسط کرم‌ها و حلزون‌ها خورده نمی‌شوند. برای این منظور در یک سبد ۵ الی ۶ گیاه را بکارید و در فصل بهار که فصل رشد گیاه است، آن‌ها را هر روز آبیاری کنید. از زمان گل دادن بوته‌ها تا زمان برداشت محصول، هر ۱۰ روز یکبار بوته‌ها را با مواد تقویت کننده پتاسیمی مانند مواد تقویت کننده گوجه فرنگی غذا دهید.‌‌ همان بوته‌ها می‌توانند برای سال آینده نیز میوه دهند؛ با این وجود تعویض بوته‌ها باعث می‌شود محصول بهتری برداشت کنید.

چگونه برداشت کنید

بسیار مهم است که میوه‌های رسیده را به سرعت برداشت کنید تا از خراب شدن آن‌ها بر روی بوته جلوگیری کنید. بوته‌ها را در زمان برداشت محصول، یک روز در میان بررسی کنید. زمانی که میوه‌های توت فرنگی کاملاً قرمز شده باشند، رسیده‌اند. بهترین شرایط آب و هوایی برای برداشت، آب و هوای خشک می‌باشد. به آرامی میوه‌ها را به همراه ساقه سبز آن‌ها جدا کنید یا ببرید. توجه داشته باشید که اینکار باید بسیار با آرامش و لطافت صورت گیرد تا بوته‌ها آسیبی نبینند.

مراقبت های نهایی

پس از برداشت میوه‌ها، کاه یا پوشال‌های ریخته شده در پای بوته‌ها را جمع آوری کرده، سطح خاک را تمیز نموده و برای سال آینده آماده کنید.

برگ‌های پیر شده را کنده، فقط تاج گیاه و برگ‌های جوان آن را باقی بگذارید. این کار باعث می‌شود که نور خورشید به مرکز گیاه برسد که باعث تقویت بوته‌ها و در نتیجه محصول بهتر در سال آینده می‌شود.

بوته‌ها را با مواد تقویت کننده و آب فراوان تغذیه کنید.

توری گذاشته شده بر روی بوته‌ها را برداشته تا پرندگان، حشرات اطراف آن‌ها را بخورند.

گسترش و  تکثیر

به راحتی می‌توانید تعداد زیادی از بوته‌های توت فرنگی را تکثیر کنید. این گیاه در فصل رشد، رونده‌هایی را روی سطح خاک به‌وجود می‌آورد که می‌توان با روش خواباندن از آن گیاه دیگری ساخت. این شاخه‌ها را می‌توانید به زمین متصل کنید؛ البته نباید آن‌ها را از بوته اصلی جدا کنید. این عمل را باید در ماه‌های تیر و خرداد انجام داد. به مرور زمان این شاخه‌ها تبدیل به یک بوته کامل می‌شود که برای شما محصول به بار می‌آورد.

مترجم: امیر ماتیو علوی
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1233

saeed
04:11    1393/01/20

باسلام امیر عزیز
اگه بخوام زمین کشاورزی رو خاک بریزم و توت فرنگی بکارم(شاید گلخانه ای)به نظر شما سوددهی از کی هست و آیا می ارزه؟متراژ 5000 متر
متشکرم


ماهر
20:43    1392/10/29

سلام
واقعا قابل تقدير و تشكر است.


2 پاسخ موجود است
ماهر
20:38    1392/10/29

سلام
من زميني در كرج دارم مدتيست تصميم گرفتم گلخانه اي براي پرورش توتفرگي يا قارچ در ان بزنم داشتم تحقيق ميكردم ك به سايت خوب شما بر خوردم بنظر شما ميتونم كاري پيش ببرم يا بايد حتما در اين كار تجربه داشته باشم؟ با تشكر.


parvane
12:50    1393/01/21

سلام من میخوام پشت بوم خونمونو خاک بریزم و توت فرنگی و سبزی کشت کنم.چ جوری باید شروع کنم.اصلا امکان داره؟ چون تجربه ندارم..


امیر ماتیو علوی (مشاور پارسه گرد)
16:17    1392/11/20

سلام.
تجربه مهم هستش. ولی اگه خودتون مطالعه و با گلخانه داران مشورت کنین بهتون راهنمایی میکنن. سریع عمل نکنین چون کار دقیقی هستش. مطالعه و تحقیق بهترین کار هستش بعد به اجرا بپردازید.
تشکر.


1 پاسخ موجود است
سعیده
20:19    1392/10/27

سلام متشکرم بابت سایت خوبتون البته اگر کمکم کنید که عالیتر هم میشه من یه خانم خانه دار هستم و یک سوله با سقف شیشه ای در اختیار دارم تصمیم گرفتم تو قسمتی از این سوله توت فرنگی پرورش بدم اما هیچ آگاهی دراین موردندارمتنها گیاهی که تا الان کاشتم یه سرخس بوده که اون هم خشک شده خیلی به این موضوع علاقمندم و دارم به اون به عنوان یه منبع درآمد و اشتغال فکر میکنم لطفا راهنماییم کنید از کجا و با چه مقدار هزینه میتونم شروع کنم قعلا و برای آغاز تو زمینی به ابعاد پنجاه متر. با تشکر دوباره


امیر ماتیو علوی (مشاور پارسه گرد)
16:22    1392/11/20

سلام.
شرایط خوبی دارین ولی یکم کوچیک هستش.
پیشنهاد میکنم این کارو بکنین. هزینه شما فقط تهیه بوته ها و تغذیه اونها خواهد بود. تحقیق کنین ببینین کجا بوته سال دومی میفروشن و شروع کنین.
تشکر.


1 پاسخ موجود است
اسمال
16:56    1392/10/21

ایا در کویر با گرمای بالا میشود کاشت.
ایا بایدبذر ان را کاشت یا نشا ان را.
باتشکر


امیر ماتیو علوی (مشاور پارسه گرد)
16:23    1392/11/20

سلام.
در گرمای بالا این گیاه صدمه میبینه مگه تو گلخونه اونم با سرمایش مناسب.
تشکر.


عاطفه
11:29    1392/10/21

خیلی خوب بود ولی کاشی با تصویر مراحل کاشت رو نشون میدادید


1 پاسخ موجود است
محمد
12:04    1392/10/17

سلام خسته نباشد
بوته توت فرنگی رو از کجا باید تهیه کرد


یوسفی
22:09    1393/01/18

بوته توت فرنگی را از کجا می توان تهیه کرد.


مهدیه
18:25    1392/09/28

ممنون از اطلاعات عالیتون.
وقتی همه ی مطالب خواندم نتونستم تشکر نکنم


رهام
12:18    1392/08/28

از لطف شما خیلی ممنونم.اما خیلی خوب میشه در مورد کاشت گلخانه ای هم توضیحاتی بدید.


فرشته
11:33    1392/08/28

ایا میشود به توت فرنگی گیاه دیگریی پیوند زد؟


1 پاسخ موجود است
ن.ر
20:36    1392/08/13

خوب بود لطفا مطالب بیشتری بگزارید


فرشته
11:20    1392/08/28

ایا می توان به توت فرنگی گیاه دیگه ای پیوند زد؟


اکبر سامی
11:41    1392/08/10

سلام مطالب مفیدی از این مقاله بدست اوردم سوال من اینه ایا من میتونم در همین فصل بوته هامو بکارم؟(ابان ماه)؟واگه این ماه بکارم کی میتونم برداشت کنم؟


رضا
13:28    1392/07/22

با سلام.میخواهم یک گلخانه 100متری احداث کنم و در ان توت فرنگی بکارم.ایا از لحاظ اقتصادی بصرفه هست؟ایا در شمال اینکار بازدهی دارد؟چطور میتوانم بهترین بازده رو داشته باشم؟لطفا کمکم کنید.با تشکر


سمیرا
12:07    1392/06/24

باتشکر مطالب مفیدی گذاشتید


حامد
02:03    1392/06/10

سلام من ده روزه که دوتا بوته توت فرنگی توی لاغچم کاشتم
ولی تا گل می ده مورچه های سیاه به اون حمله کرده وگل اونو میخورند یا پرامیشه از مورچه چگار باید بکنم من در تهران هستم


طاهری
23:25    1392/06/08

من گلخانه توت فرنگی زدمو الان هم دارم برداشت میکنماز روند کار هم راضی ام


میلاد
01:05    1392/05/28

با سلام
با توجه به اینکه رونده ها رشد کرده و من اون ها رو تو گلدون دیگه کاشتم آیا نیاز به کود هست برای تقویت با این که زمان گل دهی گیاه نیست؟
من از چند تا کود برای کار دیگه استفاده می کنم کودهایی مثل هیومیک و کریستالون سبز و آبی و آهن...
کدوم رو میتونن واسه توت استفاده کنم؟


1 پاسخ موجود است
مسعود
11:34    1392/05/26

باسلام
آیا درحال حاضر که اواخر مرداد هستیم گیاه توت فرنگی برای کاشت موجود هست یا نه؟
باتشکر


1 پاسخ موجود است
طاهری
23:23    1392/06/08

سلام من گلخانه توت فرنگی زدم و الان هم دارم برداشت میکنم فعلا از روند کارم راضی ام


رهام
12:09    1392/08/28

سلام. ممنون میشم یکم درباره گلخانه برای کشت توتفرنگی بیشتر توضیح بدید.من خیلی علاقه به این کار دارم


سید یاسین حسینی
02:38    1392/05/14

سلام من ذارای 5000متر زمین هستم و می خواهم نهال سیب بکارم ایا امکان دارد در کنار نهالهی سیب بتوانم نهال توت فرنگی بکارم.موقیعت زمین در شهر یاسوج است ایا ذر اب وهوای یاسوج کاشت توت فرنگی جواب میدهد.


2 پاسخ موجود است
سایه
12:14    1392/05/07

سلام من یک نشای کوچک توت فرنگی در اواسط اردیبهشت خریدم الان ( تیرماه) با ساقه های رونده بزرگ شده و توی چهارتا گلدون دیگه تکثیرشون کردم منتها وقتی دیدم خودشون ریشه زدن و برگشون بزرگ شده دیگه از بوته اصلی جداش کردم مشکلی هم براشون بوجود نیومده... بنظر شما نباید اینکارو می کردم؟


ali
22:13    1392/05/23

سلام دقیقا درسته!یکی ازروشهای تکثیر بوته توت فرنگی همینه


امیر ماتیو علوی (مشاور پارسه گرد)
11:47    1392/05/11

سلام.
اگر رونده ها بعد از جدا شدن از مادر سرحال هستن پس درست بوده. اما اگر بی حال شدن زود این کارو کردین.
تشکر.

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 6+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید