عضو پارسه‌گرد نیستید؟
جعفری

کاشت جعفری

تعداد امتیازها: 881
1 نفر

جعفری سبزی خوش طعم و بسیار معطری می باشد که برای کاشت در باغچه های کوچک، کناره ها و گلدانها مناسب می باشد.

آیا می دانید؟

چنین بوته ساده ای تاریخچه ای همراه با خطر و مرگ دارد. طبق اسطوره ای باستانی، تخمهای این گیاه باید تا جهنم برود و باز گردد تا جوانه بزند. یونانی های باستان این گیاه را به قهرمان خود، آرچیموروس تقدیم کرده بودند و بر این باور بودند که این گیاه در نقاطی رشد می کند که خون آرچیموروس هنگام دزدیده شدن توسط اژدها در آنجا ریخته شده بود.

نگهداری عمومی

برای پرورش جعفری و افزایش محصول، برگهای رسیده خارجی گیاه را مدام برداشت کنید.

امراض و آفتها

فاسد شدن ساقه اصلی، ایجاد خالهایی بر روی برگها و همین طور کرمهای پشه هویج و کرفس نیز از آفات این گیاه می باشند.

کنترلها

برای کنترل خالهای روی برگها و فاسد شدن ساقه اصلی، برگهای مبتلا را بچینید و از میزان آبیاری آن بکاهید. کرمهای پشه را نیز با دست بردارید.

چگونگی کاشت بذر و یا گیاه

جعفری گیاهی دو ساله است که به صورت سالیانه رشد می کند. یک نقطه آفتابگیر و یا نیمه سایه را برای کاشت این گیاه انتخاب کنید. خاک آن باید آب را به خوبی رد کند. برای تقویت خاک، به آن کود آماده گیاهی و یا حیوانی اضافه کنید. می توان این گیاه را در گلدان نیز کاشت. در آخر زمستان، زمانی که سرمای هوا کاهش یافت و احتمال یخ زدگی از بین رفت و زمانی که دمای خاک به 25 درجه سانتیگراد رسید، بذر را بپاشید. بذرها را با فاصله 8 تا 10 سانتیمتر از هم و در عمق نیم سانتیمتری قرار دهید. می توانید هشت هفته قبل از پایان سرما و یخبندان، بذرها را داخل یک گلدان کاشته و در منزل نگهداری کنید و پس از زمان سرما و یخبندان آن را به بیرون منتقل کنید. پس از کاشت، آنها را آبیاری کنید. زمانی که ارتفاع گیاه به 10 سانتیمتر رسید، فاصله آنها را به 15 تا 20 سانتیمتر برسانید. می توانید برای حفظ رطوبت خاک، از کود در پای آن استفاده کنید.

آبیاری و تقویت

گیاه را در زمان رشد اصلی تحت نظر بگیرید. اجازه دهید در میان آبیاری ها، خاک خشک شود. ماهیانه با تقویت کننده هایی که آرام آرام عمل می کنند آن را تغذیه کنید.

راهنمایی های باغچه ای

می توانید بذرها را پیش از کاشتن، یک شب تا صبح در آب غوطه ور کنید. کاشت مستقیم بذر، باعث رشد گیاه به طور رونده می شود. کاشت بذرها و رشد دادن نشاها، در سرعت عمل گیاه تأثیری ندارد. جابجایی گیاه فقط رشد آن را به تعویق می اندازد.

مزایا

  • معطر بودن
  • تحمل یخ زدگی سطحی
  • تحمل سایه مناسب

استفاده های باغچه ای

  • گلدانها
  • حاشیه گذاری
  • کناره های باغچه های گلدار

استفاده های دیگر

  • قابل طبخ و خوراکی
  • رنگ (ساقه های خشک شده آن ایجاد رنگ می کنند)

ترکیب کردن

می توانید آن را با دیگر بوته های خوراکی و قابل طبخ ترکیب کنید. مانند رازیانه، ریحان، پیازچه، شوید، گل لادن و غیره.

مترجم: امیر ماتیو علوی
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 881

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مهران مدیری
18:32    1395/03/24

سلام ممنون از مطلب مفیدتون ولی من هنوز روش کاشت بذر جعفری را بلد نبودم و متن ها را نخوانده بودم و آن را در فصل بهار کاشتم اگه میشه می خوام بپرسم با اینکه شما گفتید در زمسان و وقتی که یخ از بین رفت ولی الآن که من توی فصل بهار کاشتم عیبی دارد یا خیر؟لطفا به سوالم جواب دهید چونکه باید بقیه ی بذر را بکارم و من الآن نمی دانم در زمستان یا اینکه در فصل های دیگر بکارم . با تشکر از شما که این وبلاگ را برای ما و همه ی مردم جهان ساخته اید.
از طرف مهران مدیری


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
احمد
14:46    1395/03/19

ممنون عالی بود.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
جواد
11:57    1394/11/09

ممنون راهنمایی مفیدی کردید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ناشناس
12:03    1394/08/14

عالیه متشکرم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
علی علیزاده
17:36    1392/11/06

با سلام
بخاطر مطالب جالبتون ممنونم ویک سوال داشتم
من پارسال جعفری کاشته ام وتا اواخر پاییز91برداشت نموده ام ایا امسال دوباره باید بکارم یا اینکه نوشتین گیاه دوساله است دیگه امسال نیاز به کاشت دوباره ندارم
با تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مجید پورکاوه
21:52    1393/05/09

@

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 2+2 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید