آیا می دانید؟

چنین بوته ساده ای تاریخچه ای همراه با خطر و مرگ دارد. طبق اسطوره ای باستانی، تخمهای این گیاه باید تا جهنم برود و باز گردد تا جوانه بزند. یونانی های باستان این گیاه را به قهرمان خود، آرچیموروس تقدیم کرده بودند و بر این باور بودند که این گیاه در نقاطی رشد می کند که خون آرچیموروس هنگام دزدیده شدن توسط اژدها در آنجا ریخته شده بود.

نگهداری عمومی

برای پرورش جعفری و افزایش محصول، برگهای رسیده خارجی گیاه را مدام برداشت کنید.

امراض و آفتها

فاسد شدن ساقه اصلی، ایجاد خالهایی بر روی برگها و همین طور کرمهای پشه هویج و کرفس نیز از آفات این گیاه می باشند.

کنترلها

برای کنترل خالهای روی برگها و فاسد شدن ساقه اصلی، برگهای مبتلا را بچینید و از میزان آبیاری آن بکاهید. کرمهای پشه را نیز با دست بردارید.

چگونگی کاشت بذر و یا گیاه

جعفری گیاهی دو ساله است که به صورت سالیانه رشد می کند. یک نقطه آفتابگیر و یا نیمه سایه را برای کاشت این گیاه انتخاب کنید. خاک آن باید آب را به خوبی رد کند. برای تقویت خاک، به آن کود آماده گیاهی و یا حیوانی اضافه کنید. می توان این گیاه را در گلدان نیز کاشت. در آخر زمستان، زمانی که سرمای هوا کاهش یافت و احتمال یخ زدگی از بین رفت و زمانی که دمای خاک به 25 درجه سانتیگراد رسید، بذر را بپاشید. بذرها را با فاصله 8 تا 10 سانتیمتر از هم و در عمق نیم سانتیمتری قرار دهید. می توانید هشت هفته قبل از پایان سرما و یخبندان، بذرها را داخل یک گلدان کاشته و در منزل نگهداری کنید و پس از زمان سرما و یخبندان آن را به بیرون منتقل کنید. پس از کاشت، آنها را آبیاری کنید. زمانی که ارتفاع گیاه به 10 سانتیمتر رسید، فاصله آنها را به 15 تا 20 سانتیمتر برسانید. می توانید برای حفظ رطوبت خاک، از کود در پای آن استفاده کنید.

آبیاری و تقویت

گیاه را در زمان رشد اصلی تحت نظر بگیرید. اجازه دهید در میان آبیاری ها، خاک خشک شود. ماهیانه با تقویت کننده هایی که آرام آرام عمل می کنند آن را تغذیه کنید.

راهنمایی های باغچه ای

می توانید بذرها را پیش از کاشتن، یک شب تا صبح در آب غوطه ور کنید. کاشت مستقیم بذر، باعث رشد گیاه به طور رونده می شود. کاشت بذرها و رشد دادن نشاها، در سرعت عمل گیاه تأثیری ندارد. جابجایی گیاه فقط رشد آن را به تعویق می اندازد.

مزایا

  • معطر بودن
  • تحمل یخ زدگی سطحی
  • تحمل سایه مناسب

استفاده های باغچه ای

  • گلدانها
  • حاشیه گذاری
  • کناره های باغچه های گلدار

استفاده های دیگر

  • قابل طبخ و خوراکی
  • رنگ (ساقه های خشک شده آن ایجاد رنگ می کنند)

ترکیب کردن

می توانید آن را با دیگر بوته های خوراکی و قابل طبخ ترکیب کنید. مانند رازیانه، ریحان، پیازچه، شوید، گل لادن و غیره.

نام مترجم: 
امیر ماتیو علوی
منبع : 

کلیدواژه‌هابا کلیک روی هر کلمه به مطالب مرتبط با آن دسترسی پیدا می‌کنید

دیدگاه‌ها

ناشناس (تایید نشده)

مرسی خوب بود

۰۴ / ۰۵ / ۱۳۹۱

علی علیزاده (تایید نشده)

عالی بود متشکرم

۰۶ / ۱۱ / ۱۳۹۲

علی علیزاده (تایید نشده)

با سلام
بخاطر مطالب جالبتون ممنونم ویک سوال داشتم
من پارسال جعفری کاشته ام وتا اواخر پاییز91برداشت نموده ام ایا امسال دوباره باید بکارم یا اینکه نوشتین گیاه دوساله است دیگه امسال نیاز به کاشت دوباره ندارم
با تشکر

۰۶ / ۱۱ / ۱۳۹۲

مجید پورکاوه (تایید نشده)

@

۰۹ / ۰۵ / ۱۳۹۳

ناشناس (تایید نشده)

عالیه متشکرم

۱۴ / ۰۸ / ۱۳۹۴

جواد (تایید نشده)

ممنون راهنمایی مفیدی کردید

۰۹ / ۱۱ / ۱۳۹۴
برو به بالا