زمانی که شما وارد یک خانه می‌شوید، اولین جایی که به چشم شما می‌آید، فضای ورودی خانه می‌باشد. همه چیز در این محل، احساس اولیۀ شخصی را که وارد خانه می‌شود، تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر این فضا مناسب و زیبا چیده شده باشد، چکیدۀ کوچکی از تمامی منزل و نوع چیدمان آن را در چند متر مربع نشان خواهد داد. وروردی می‌تواند دارای اجزای خاصی باشد که هر کس بنا به سلیقه خود از آن‌ها استفاده می‌نماید. مثلاً می‌توان نیمکتی در قسمت ورودی قرار داد تا بتوان کمی روی آن استراحت نمود و یا آینه‌ای را در این محل نصب کرد تا هنگام ورود و خروج، ظاهر خود را ببینید. تعبیۀ جایی زیبا برای قرار دادن چتر و وسایل دیگر نیز فکر بدی نیست و راهرو را مرتب‌تر نشان می‌دهد.

در اینجا مثال‌هایی می‌زنیم تا به کمک آن‌ها و با چیدمان درست ورودی منزل، بتوانید بین داخل و خارج خانه تعادل ایجاد نمایبد.

طرح ییلاق

این ورودی شلوغ و در عین حال زیبا، مناسب یک خانواده پر جمعیت و پر رفت و آمد است. ملاحظه می‌کنید که لوازم مورد نیاز برای بیرون خانه چطور در آن جای داده شده است. مطالب زیر را طبق شماره‌های روی عکس بخوانید.

 1. کاغذ دیواری به صورت افقی نصب شده است تا با تخته و الوار‌ها و قفسه‌هایی که برای تزئین و گذاشتن اشیاء بر روی دیوار نصب شده‌اند، هماهنگی داشته باشد. در عین حال بدون این‌که فضا را شلوغ نماید، به این مکان شُکوه و جلوۀ خاصی می‌دهد.
 2. در ورودی‌هایی که جایی برای کنسول و یا میز ندارند، نصب یک طاقچه روی دیوار، می‌تواند جایگاه مناسبی برای اشیای زینتی مانند ساعت و چیزهای دیگر فراهم آورد.
 3. قلاب‌هایی بر روی دیوار زده شده‌اند تا لوازم مختلف را نگه دارند. قلاب‌هایی برای کت و لباس‌ها، قلاب کنار نیمکت برای پاشنه‌کش و همین طور قلاب‌هایی که چتر‌ها را روی آن‌ آویزان کرده‌اند، حس خانه‌های روستایی را به بیننده می‌دهد که تفنگ‌های قدیمی را بر روی دیوار آویزان می‌کردند.
 4.  با قرار دادن یک سینی از جنس ورق فلزی گالوانیزه در زیر نیمکت، می‌توان به نظم کفش‌ها کمک کرده و از وارد شدن آب، گِل و خاک به داخل خانه و کثیف شدن کف جلوگیری کنید.
 5. زمانی که یک یا چند نفر از اعضای خانه نیستند، برای اینکه جلوی در خانۀ پر از دمپایی و کفش نباشد، می‌توانید یک سطل جلوی در و کنار نیمکت قرار دهید و دمپایی‌ها را داخل آن بگذارید تا به نظم این مکان کمک شود.

طرح شهری

آپارتمان‌های شهری، اکثراً کوچک بوده و فضای کمی برای ورودی دارند؛ اما این کوچکی فضا نباید مانع زیبا سازی و چیدمان منظم آن گردد.

 1. اگر فضا کوچک است، با ترفندی ساده می‌توان آن را بزرگ‌تر جلوه داد. اگر یک آینۀ بلند قدی را به جای آنکه به دیوار نصب کنید، به کنار دیوار تکیه دهید، هم مانند یک مجسمه به زیبایی این فضا می‌افزاید و هم باعث بزرگ‌تر جلوه دادن آن می‌شود.
 2. کمدهای افقی برای چنین فضاهای کوچکی بسیار مفید هستند؛ زیرا علاوه بر اینکه جای زیادی از فضا را اشغال نمی‌کنند، برای قرار دادن کلید و دیگر لوازم روزانه بسیار لازم و کارا خواهند بود. همین طور می‌توان از سطح روی آن‌ها، برای قرار دادن اشیای زینتی بهره برد تا بر زیبایی راهرو افزوده شود.
 3. یک فرش یا قالیچه با طرحی شلوغ و در هم می‌تواند برای یک فضای بزرگ سر گیجه آور باشد، ولی برای یک فضای کوچک با دیوارهای یکنواخت، بسیار زیبا خواهد بود.
 4. آویز‌ها و تابلوهای زیبا که می‌توانند نقاشی یا اثری هنری باشند، باعث ایجاد گرما و انرژی می‌شوند.
 5. قرار دادن یک نیمکت در مقابل در ورودی می‌تواند جایی برای نشستن و یا حتی قرار دادن کیف، مانتو و روسری مهمانان به وجود بیاورد.

طرح رسمی

یک وروردی رسمی می‌بایست جایی برای توقف مهمانان داشته باشد.

 1. سه آینۀ قاب‌دار به همراه یک در سفید و براق می‌تواند به ایجاد فضای بیشتر و نور کافی برای محیط کمک کند. بهتر است آینه وسطی از دو آینه دیگر عریض‌تر باشد تا با میز زیر آن و دو آینه دیگر تناسب و هماهنگی به وجود آورد.
 2. رنگ کاراملی ملایمی که در میز و صندلی‌ها و همین طور کف ورودی خانه به کار رفته، به این مکان هویتی هماهنگ با رنگ آبی دیوار و درب سفید منزل می‌بخشد.
 3. اگر سعی کنید تا جایی که امکان دارد در لوازم منزل‌تان هماهنگی ایجاد شود، کمک شایانی به زیبایی دکور آن کرده‌اید. این هماهنگی‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند: هماهنگی طرح گچبری سقف با طرح فرش کف اتاق، هماهنگی طرح و رنگ پایه‌های میز ناهارخوری و چارچوب در ورودی و همچنین هماهنگی قاب آینه‌ها با طرح چهارچوب صندلی‌ها. همگی این‌ها در دکور منزل هارمونی ایجاد می‌کند.
نام مترجم: 
امیر ماتیو علوی

کلیدواژه‌هابا کلیک روی هر کلمه به مطالب مرتبط با آن دسترسی پیدا می‌کنید

دوست گرامی برای افزودن دیدگاه خود نیاز به ورود یا نام‌نویسی در سایت پارسه‌گرد دارید.

برو به بالا