عضو پارسه‌گرد نیستید؟

اصول طراحی خانه به سبک مینیمالیسم

تعداد امتیازها: 688
1 نفر
اصول طراحی منزل به سبک مینی مالیسم

اگر می‌خواهید دکوراسیونی جذاب و دل‌انگیز داشته باشید آلبوم اصول دکوراسیونرا ببینید.

هر روز در حالی‌ از خواب بیدار می‌شویم که انگار پیشاپیش دغدغه‌های روزهای پیشین نیز با ما بیدار می‌‌شوند. نگرانی کار، دخل و خرج، روابط انسانی‌،... ارمغان زندگی‌ امروزی که سرعت آن به صورت صعودی رو به افزایش است. روز آغاز می‌‌شود و به دل جامعه می‌‌رویم، در پایان روز با نگرانی‌‌های جدید به خانه باز می‌‌گردیم. خانه این تنها مأمنی که در آن آرام می‌‌گیریم و آسودگی خاطر پیدا می‌کنیم

اصول طراحی منزل به سبک مینی مالیسم

مینیمالیسم

مینیمالیسم سبکی از معماری است که به طور کلی‌ بر سادگی‌ و صراحت صحه می‌‌گذارد. در این سبک، تمامی اجسام در فضا می‌‌بایست کارکرد مشخص داشته باشند و به تبع آن المان‌های غیر کاربردی حذف می‌‌شوند. به زبانی دیگر اشیا ی تزئینی ارزش خود را از دست می‌‌دهند و مبلمان اصلی‌ و اجسام بنیادین مورد نیاز در فضا جنبه‌ی زیبایی‌ شناختی‌ آن را نیز تامین می‌‌کنند. نظم و ترتیب در فضا و بین اجسام از ارکان اساسی‌ در یک فضا مینیمال است. سبک مینیمالیسم در معماری و طراحی داخلی‌ متاثر از سبک معماری سنتی‌ ژاپنی است که می‌‌کوشد فضای بسیار ساده، صریح، آرامش بخش و به دور از شلوغی و پیچیدگی‌ ارائه دهد.

اصول طراحی منزل به سبک مینی مالیسم

چگونه فضای مینیمال ایجاد کنیم؟

در فضایی مینیمال می‌‌بایست تمامی المان‌ها را در نهایت سادگی‌ خود نگه دارید. با استفاده از دیوارهای روشن و خالی‌ از هرگونه طرح، فضا را بزرگ تر جلوه دهید. در این فضا معمولا از وسایل تزئینی استفاده نمی‌‌شود ولی‌ در  صورت وجود آن، با یکی‌ کردن آن‌ها با فضا سعی‌ کنید آن‌ها را از مرکزیت توجه خارج کنید. به طور کلی‌ از فرم‌های ساده و بنیادی، خط‌های صاف و ظریف و المان‌های متقارن استفاده کنید. در  صورت وجود دستگاه‌های الکترونیکی‌، سعی‌ کنید آن‌ها را تا حد ممکن با دیوار‌ها یکی‌ کنید و برای این کار از خطوط ساده ی افقی و عمودی استفاده کنید.

اصول طراحی منزل به سبک مینی مالیسم

رنگ ها/ دیوار ها

رنگ سفید، مناسب‌ترین رنگ برای ایجاد فضایی مینیمال است. استفاده از این رنگ به عنوان رنگ بنیادین می‌‌تواند پیوستگی و یکدستی بین دیوارها، کف و مبلمان به وجود آورد و به فضا نوعی نرمش و سادگی‌ ببخشد؛ با این حال می‌‌توان از تونالیته رنگ‌های خنثی نیز استفاده کرد. (به عنوان مثال تونالیته‌های روشن خاکستری و قهوه ای). از آن جائی‌ که این گونه تونالیته‌ها ممکن است فضا را کدر کنند، پیشنهاد می‌‌شود از رنگ‌های زنده و اشباع در اندازهٔ کوچک برای ایجاد تضاد و سر زندگی‌ در فضا استفاده شود. برای این منظور می‌‌توان تنها یک جسم مانند یک گلدان و یا یک مبل را به این دست رنگ‌ها در آورد.

اصول طراحی منزل به سبک مینی مالیسم

مبلمان

بهترین مبلمان برای فضایی مینیمال مبلمانی ساده، بدون طرح و مدرن است. مبلمان چوبی کوتاه (با سطح نشیمنگاه پایین) با طرح چوب ساده می‌‌تواند انتخابی درست باشد. برای ایجاد هماهنگی و پیوستگی در فضا، می‌‌توان از همین متریال برای پنجره ها، درها و کاف نیز استفاده کرد لیکن می‌‌بایست همواره از خطوط صاف و ظریف عمودی و افقی استفاده شود. به طور کلی‌ می‌‌توان از متریال هایی هم چون استینلس  استیل، شیشه یا چرم نیز در فضای مینی مال استفاده کرد. پنجره‌های لخت می‌‌توانند انتخابی مناسب باشند ولی‌ در صورت تمایل می‌‌توان از پشت دری‌های مدرن و ساده به رنگ روشن و یا خنثی استفاده کرد. مبلمان می‌‌بایست بسیار ساده باشد و از هر گونه المان تزئینی یا دکراتیو سنتی‌ به دور باشد.

اصول طراحی منزل به سبک مینی مالیسم

لوازم تزئینی

به طور کلی‌ لوازم تزئینی در سبک مینیمال از جایگاه مهمی‌ برخوردار نیستند؛ می‌‌بایست به تعداد کم و با دقت فراوان در مکانی مناسب استفاده شوند. هیچ گاه در یک فضا پیش از یک یا دو وسیله قرار ندهید. با دقت تمام تصمیم بگیرید از بین تمامی آن‌ها کدام را می‌‌خواهید استفاده کنید. می‌‌توانید آن را هر چند وقت یک بار عوض کنید ولی هیچ گاه یک فضا را با چند وسیله شلوغ نکنید. وسایل تزئینی می‌‌توانند خلاصه شوند به یک تا چند جلد کتاب، جعبه، چراغ یا گلدان.

سبک مینیمالیسم در معماری و طراحی داخلی‌، به طور کلی‌ در سادگی‌ خلاصه می‌‌شود. رنگ‌های خنثی، خطوط صاف و باریک و تعدادی انگشت شمار وسایل فضایی ساده و منظم خلق می‌‌کند که بتوانید در آن با خاطری آسوده ، خستگی‌ یک روز شلوغ را به در کنید.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
  • اصول طراحی منزل به سبک مینی مالیسم
  • اصول طراحی منزل به سبک مینی مالیسم
  • اصول طراحی منزل به سبک مینی مالیسم
  • اصول طراحی منزل به سبک مینی مالیسم
  • اصول طراحی منزل به سبک مینی مالیسم
  • اصول طراحی منزل به سبک مینی مالیسم
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 688

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 8+6 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید