آلو ورا

آلو ورا

تعداد امتیازها: 1087
1 نفر

آلوورا نه تنها به عنوان گیاهی تزئینی مورد توجه می باشد، بلکه خواص درمانی آن نیز مدت هاست در طب سنتی و مدرن جای خاصی را به خود اختصاص داده است.

این گیاه را به آسانی می‌توان در خانه نگهداری کرد. بخاطر برگ هایِ متمایزِ سبزِ مایل به خاکستریِ این گیاه و استفاده از خواصِ داروییِ آن خودتان آن را در خانه رشد دهید. این گیاه، گیاهی با ساقه هایِ کوتاه، نیمه استوایی و بسیار آبدار است.لبه برگهای آن صورتی رنگ بوده و دندانه‌های کوچکی دارد. این گیاه در تابستان گلهای زرد رنگی می‌دهد. امراض و آفات آلوورا را بشناسید.

تقریباً 200 گونه از این گیاه بومیِ آفریقا و کشور هایِ مدیترانه‌ای هستند. در گذشته از الوئه ورا برایِ درمانِ بریدگی، خراشیدگی، سوختگی، کهیر و گزیدگیِ حشرات استفاده می‌کردند. این گیاه همچنین به عنوانِ درمانِ بسیاری از اختلالاتِ دیگر نیز شناخته شده بود.

گیاهِ آلوئه ورایِ خانگی، همچنین برایِ از بین بردنِ فرمالدهید (ذرات گازی همراه با بوی تند و زننده که از سوخت ناقص ترکیبات کربن دار و از فرآیند متابولیک پسماند موجودات زنده ایجاد می‌شود و سبب سنگین شدن هوای محیط می‌گردد.) موجود در هوا بسیار مفید است.

آیا می‌دانستید

آلو ورا نوعی گیاه داروئی است که در لوازم آرایشی و شامپو‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین درمان بسیار مناسبی برای سوختگیهای ناشی از نور خورشید است.

نگهداری عمومی

پس از گل دادن، هرگونه برگ صدمه دیده و یا در حال مرگ را از گیاه جدا کنید. هر ۳ الی ۴ سال، گلدان آن را در اواخر تابستان و یا اوائل بهار عوض کنید.


امراض و آفت‌ها

عموماً این گیاه نیاز به نگهداری زیادی ندارد مگر اینکه به صورت فراگیر دچار امراض و آفت‌ها گردد.

می‌توانید رسوبهایی که روی آن ایجاد می‌شود را با پنبهٔ آغشته به الکل پاک کنید. این روش برای پاک کردن گیاه از آفت‌ها نیز استفاده می‌شود. می‌توانید به جای الکل از روغنهای طبیعی باغبانی نیز استفاده کنید. برای رفع امراض و آفات آلوورا بسیار مفید است.

بذر کاری


آلو ورا را در خاکی که آب را به خوبی رد می‌کند و در جایی که نیمی آفتاب و نیمی سایه است بکارید. فاصلهٔ آن‌ها از یکدیگر باید به اندازهٔ خود گیاه باشد. هنگام کاشت در گلدان، آن‌ها را بلند‌تر از سطح خاک بکارید تا رطوبت، خاک گیاه را فاسد نکند. پس از کاشت، گیاه را آبیاری کنید.

آبیاری و تغذیه


بین هر بار آبیاری، اجازه دهید تا خاک گیاه کاملاً خشک شود، سپس آبیاری مجدد را انجام دهید به خصوص در فصل رشد گیاه. در زمستان آن را خشک نگه دارید (البته نه در جاهایی که هوا جریان کامل دارد.) و به آن مواد تقویتی گیاهان خانگی را با توجه به میزان مصرف آن به گیاه بدهید. زمانی که گلدان پر از ریشه شد، مراقب آبیاری بیش از حد باشید تا دچار امراض و آفات آلوورا نشود.

راهنمائی برای کاشت باغچه‌ای


گیاه آلو ورا ظاهر زیبا و بسیار با احساسی دارد. می‌توانید برای ایجاد احساس و زیبایی بیشتر آن را در باغچهٔ خود بکارید.

خواص

مقاوم در برابر کم آبی.

موارد استفاده

گلدان – داخل و حیاط های صخره‌ای

موارد دیگر استفاده


داروئی

مترجم: امیر ماتیو علوی
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1087

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مهدی
21:26    1392/01/28

برای کاشت آلوورا بذر یا گیاه را از کجا میتوان تهیه کرد؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
امیر ماتیو علوی (مشاور پارسه گرد)
14:01    1392/01/29

سلام دوست عزیز.
گیاه آلوورا بوسیله پا جوش تکثیر میشه, که بعد از مدتی در کنار گیاه مادر سبز میشه. گیاه رو الان میتونین از گلفروشی هایی که گل زنده میفروشن خریداری کنین. تشکر.

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 3+5 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید