آشپزخانه هایی با طراحی زیبا و جسورانه

در میان دکورهای متنوعی که در این مطلب معرفی شده اند، دکور آشپزخانه ای را بیابید که با شخصیت تان هماهنگ باشد.

آشپزخانه‌ای با میز منحنی (Curvy Island)
توضیحاتی درباره طراحی: این آکواریوم پشت سینک بود که این آشپزخانه را در میان منتخبات برنامه آمریکایی MTV Cribs قرار داد، ولی این میز منحنی سفارشی است که قسمت مرکزی فریبنده آن را تشکیل می‌دهد. این میز منحنی که با روکشی از جنس چوب ونگه پرداخت شده است، صفحه‌ای از جنس شیشه شیری رنگ دارد که با LED‌ هایی که رنگ آن‌ها تغییر می‌نماید، کار می‌کند و نور ملایمی برای آشپزخانه فراهم می‌آورد. کابینت‌ها و کشو‌های که به رنگ متعارف سفید هستند، با روکش ها که از جنس پلیمر کرین هستند، هماهنگی دارند و همچنین به عنوان فویلی (ورقه‌ای) برای رنگ آبی الکتریکی آکواریوم عمل می‌کنند. برای گذر آسان از فضای کاری به محیطی سرگرم کننده، آشپزخانه نقشی کاربردی و یدکی دارد (که در بالا نشان داده شد). در نقش یدکی، سیستم تهویه رو به پایین این آشپزخانه (که توسط گاتمن (Gutmann) ساخته شده است)، در میز منحنی جمع شده و در کابینت‌های سفید رنگ، قفسه بندی دو طرف یخچال را پنهان می‌کند.

آشپزخانه اداری خیلی شیک

توضیحاتی درباره طراحی: انتظار نمی‌رود که یک آشپزخانه اداری به این خوبی به نظر برسد. ولی وقتی جان لام (John Lum)، معمار سانفرانسیسکویی تصمیم گرفت که طبقه دوم اداره خود را –که قبلا کارگاه ماشین خشکشویی بود- تعمیر کند، قرار نبود یک آشپزخانه تیره رنگ از وسط آن را قطع کند. این آشپزخانه آمیزه‌ای از مواد طبیعی و صنعتی است: پیشخوان میانی آن یک قطعه 270 کیلویی از مرمر است که روی پایه‌های فولادی ایستاده است و در دو سمت راست و چپ ردیف‌هایی از کابینت به ارتفاع 3 متر وجود دارد که در آن‌ها از جنس تخته چندلایه است و روکشی از چوب درخت زبان گنجشک دارند. بدنه میز وسط آشپزخانه با شبکه فولاد سیاه پوشیده شده است که می‌توانید لوله‌های وصل شده به سینک و شیر آب را از میان آن ببنید. دیوار خاکستری بخشی از یک مکعب گچ کاری شده است که روی آن فولاد کشیده شده و آشپزخانه و غذاخوری را از دو دفتر کار جدا می‌کند.

آشپزخانه سبز رنگ و جم و جور

توضیحاتی درباره طراحی: مشتری‌هایی که سفارش این آشپزخانه را دادند می‌خواستند مطمئن شوند که می‌توانند در آن منظره دیدنی کوه‌های پوشیده از درخت سانتا مونیکا را کاملاً ببینند. همینطور نمی‌خواستند که آشپزخانه الگوی رنگی متفاوت با رنگ پرطراوت بیرون داشته باشد. نتیجه کار این آشپزخانه به رنگ سبز روشن و با پنجره‌های خیلی بزرگی شد که به طرف کوه‌ها باز می‌شوند. این آشپزخانه از کابینت‌هایی برخوردار است که از چند لایه ورقه به هم فشرده درست شده‌اند، همچنین پیشخوانی با سطح محکم و کفی بتنی و منقوش دارد. این فضا در خانه‌ای نسبتاً کوچک –حدود 140 متر مربع- در کالیفرنیا تعبیه شده است و طبق گفته طراح آن بروس بلاندر (Bruce Bolander): «در آن واقعاً حداکثر استفاده از فضا شده است.» حتی با اینکه فضای آن به نسبت کم است، با کار گذاشتن دیوارهای شیشه‌ای و در کشویی که به طرف بیرون باز می‌شود، بزرگ‌تر از آنچه واقعاً هست به نظر می‌رسد.

آشپزخانه‌ای با منظره خارق العاده

توضیحاتی درباره طراحی: با منظره بدون مانع کوه‌های سانتا کروز و اقیانوس، تصور اینکه ساکنان خانه بتوانند روی آشپزی تمرکز کنند سخت است. درهایی شیشه‌ای کشویی آشپزخانه منظره‌ای باز و وسیع 10 متری بیرون را نمودار می‌سازند. الوار‌های زیبایی از چوب سدر سقف آشپزخانه را آراسته‌اند، و پیشخوان میانی مدل روستایی که به طول ½ 5 است، از تخته چوب‌هایی از جنس افرا ساخته شده است. کابینت‌های قرمز که از MDF با فرمالدهید پایین ساخته شده‌اند، به فضا رنگ می‌دهند. کل ساکنان آن خانواده‌ای ۸ نفره هستند و این خانه روی قطعه زمینی ۲۰ هکتاری در آپتوس کالیفرنیا بنا شده است.

آشپزخانه‌ای تزئین شده با پر طاووس

توضیحاتی درباره طراحی: ممکن است به نظر بیاید که این آشپزخانه فضاهایی کاشی کاری شده و فرشی لحاف مانند (چهارخانه) روی کف دارد، ولی اجازه ندهید چشم‌هایتان شما را فریب دهند. کف و دیوار پشت سینک و اجاق گاز از کاشی موزاییک شیشه‌ای ساخته شده‌اند که طوری طراحی شده است که ظاهری چهارخانه داشته باشد. آرایش منظم رنگ‌ها شخصیت خلاق صاحب‌های خانه و همچنین علاقه آن‌ها را به پرهای با طراوت طاووس نشان می‌دهد. در کل ۲۲ رنگ مختلف این ظاهر چهارخانه را تشکیل داده‌اند که طراح این آشپزخانه، کن کلی (Ken Kelly) آن را به کمک یک طراح داخلی که لحاف دوز هم هست، خلق کرده است. سقف اولیه طاقدار این آشپزخانه از نور‌پردازی پی در پی برخوردار بود. این سقف که دیگر طاق دار نیست، 3/4 2 متر ارتفاع و نور‌پردازی صلیبی دارد. هرچند گفتن آن ضرورتی ندارد ولی بالای میز وسطی سقف طبقه داری است که با نقاشی پر طاووس خودنمایی می‌کند.

آشپزخانه‌ای به سبک اسپانیایی

توضیحاتی درباره طراحی: بخشی از این فضا با سقف طاقدار منحنی و دیوار پشت اجاق گاز که تا سقف با کاشی‌های مکزیکی نقاشی شده و با دست کار شده‌، آشپزخانه است و بخش دیگر آن کلیسای جامع اسپانیایی می‌باشد. این آشپزخانه بخشی از بازسازی‌های اخیر خانه‌ای است که به سبک اسپانیایی در دهه ۱۹۲۰ ساخته شده و در سان مارینوی کالیفرنیا قرار دارد. تیم طراحی ملزم بودند که از معماری اصلی این خانه منحرف نشوند و سبک اسپانیایی آن را حفظ کنند. استفاده از سقف طاقدار منحنی فونداسیونی عالی برای حفظ بنیان‌های طراحی این خانه فراهم آورده است. کاشی‌های ساده مکزیکی سقف را مزین کرده است و کابینت‌هایی که از جنس چوب بلوطند، دیوار‌ها و پیشخوان اتاق را آراسته‌اند. کاشی‌های کرم و سفالی رنگ برای پوشش دیوار پشت اجاق و هود به کار رفته‌اند. طراح این آشپزخانه متیو وایت (Matthew White) متذکر می‌شود: «اغلب در آشپزخانه‌های مکزیکی تاریخی که از این کاشی‌ها استفاده شده است، الگو‌ها و رنگ‌ها به طور تصادفی انتخاب شده‌اند... ما از محدوده وسیعی از الگوهای موجود استفاده کرده‌ایم تا طرح منحصر به فرد خود را که متناسب با فضا است، خلق کنیم.»

آشپزخانه‌ هنری

توضیحاتی درباره طراحی: هرچقدر که می‌خواهید در مورد اینکه هنر زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا زندگی هنر را، بحث کنید. فقط این را بدانید: هنر قطعاً این آشپزخانه را تحت تاثیر قرار داده است. دیوار نارنجی روشن در قسمت اجاق گاز با نارنجی نقاشی طرف دیگر آشپزخانه همخوانی دارد و مابقی طرح داخلی آن از مجموعه هنر انتزاعی صاحبخانه تشکیل شده است. پایه پیشخوان آشپزخانه از فولاد بسیار صیقل خورده بدون نقشی ساخته شده است که به آن کیفیتی آینه مانند می‌دهد. این آشپزخانه بخشی از یک فضای نشیمن باز است و کل فضا به عنوان یک اتاق بزرگ دو طبقه عمل می‌کند. لوستر پرزرق و برق و آنتیکی که در نزدیکی میز ناهارخوری آویزان شده است، تضاد چشمگیری با وسایل و تزئینات مدرن آشپزخانه فراهم می‌آورد. طبق اظهارات مرکز معماری و دکوراسیون دوبویس (DuBois)، صاحبان این خانه باهوش بودند که وسایل کمی در دید فضای نشیمن باز خود قرار دادند، چون باعث شده است که ظاهری منظم به محیط داده شود. به همین دلیل در کشویی سفید رنگ قسمت اعظمی از وسایل و فضای انبار آشپزخانه را پنهان کرده است.

آشپزخانه تاریخی

توضیحاتی درباره طراحی: وسایل مدرن این آشپزخانه پنسیلوایی را بردارید تا به نظر برسد که متعلق به اوایل قرن ۱۹۰۰ است. البته خانواده چهار نفری که در این خانه زندگی می‌کنند قصد نداشتند که وسایل مدرن را قربانی فضای قدیمی آن کنند، ولی باز هم فضایی به سبک گذشته می‌خواستند که با خانه اوایل قرن بیستمی آن ها همخوانی داشته باشد. طراح این آشپز خانه، کوین ریتر (Kevin Ritter) و پدر او بریس (Bryce) کابینت‌ها را با الوارهای تعمیر شده، شیشه‌های آنتیک و آهن آلات دست ساز ساخته‌اند. پیشخوان میانی از کف یک انبار قدیمی غله در پنسیلوانیا و مابقی پیشخوان‌های آشپزخانه از بتن ساخته شده است. در همین حال اجاق گاز جدید است، ولی طوری طراحی شده است که شبیه اجاق‌های سنتی به نظر برسد.

آشپزخانه‌ای با دیوارهای متعارف و خلاقانه

توضیحاتی درباره طراحی: کاشی های شیشه‌ای دیوارهای این آشپزخانه مثل یک پارچه عالی، زمینه رنگی محیط را به خوبی در هم می‌آمیزد. الگوی دیوارها توسط یکی از اعضای خانواده که طراح گرافیکی است و در بیرون خانه نیز کار می‌کند، طراحی شده است. دایره‌های قرمز، زرد و فیروزه‌ای کاشی‌ها با کابینت‌های متعارف همخوانی دارند و ظاهر سرزنده و رنگارنگ آشپزخانه ادامه مابقی نقش و نگار خانه است. با اینکه دکور عجیب و غریب است، صاحبان خانه در مورد آشپزی کاملاً جدی هستند. پیشخوان‌ها  به این خاطر از جنس پیپراستون (Paperstone) انتخاب شده‌اند که به مراقبت کمی احتیاج دارند. یک اجاق گاز دو طبقه به علاوه یک گرم کننده غذا (warming drawer) برای صاحبان خانه وسایلی را فراهم می‌آورد که برای پذیرایی و آشپزی برای میهمانان لازم دارند. این مکان خانه ییلاقی است که در اصل در ۱۹۰۸ ساخته شده است، ولی آشپزخانه قسمتی از الحاقاتی بوده که در سال ۲۰۰۹ کامل شده است.

آشپزخانه‌ای از جنس چوب سدر پرداخت شده

توضیحاتی درباره طراحی: وقتی که صاحبان خانه برای اولین بار این ملک را خریدند، با خانه‌ای کاملاً متفاوت مواجه شدند. آن‌ها قبل از اینکه ساختمان جدید را بسازند، چوب‌های سدری را جمع آوری کردند که در خانه‌ای که خراب کرده بودند به کار رفته بود. چوب‌های سدر کار شده اکنون دیوارهای آشپزخانه این کلبه مدرن را پوشانده‌اند. کابینت‌ها که از جنس چوب افرا هستند، دیوارهای سدری را کامل می‌کنند، در حالی که هود بلند کور تن (Cor-Ten ) که از جنس فولاد است، تا لبه بالایی پنجره‌ها پایین آمده است. کف بتنی آشپزخانه ظاهر مدرن و روستایی آن را بیشتر می‌کند و پیشخوان‌های کوارتزی فضای کار تر و تمیز و ساده‌ای را فراهم می‌آورند.

آشپزخانه‌ای با طرح امواج اقیانوس

 توضیحاتی درباره طراحی: ترک مناظر زیبای کارائیب می‌تواند سخت باشد، بنابراین صاحب این خانه که در اونتاریوی کانادا است و خانه‌ای نیز در هاوانای کوبا دارد، تصمیم گرفت که از طرح موج‌های اقیانوس در آن تقلید کند. کاشی‌های موزائیکی با سایه‌هایی از رنگ آبی آهنگ اقیانوس را در فضا می‌نشانند. ستون‌های خمیده از موج‌های اقیانوس تقلید می‌کنند و همانطور که طراح این مجموعه تیم اسکات (Tim Scott) می‌گوید، کناره‌های موجدار پیشخوان میانی «عنصری از حرکت را می‌افزایند که شبیه به آسمان همیشه در تغییر است.» کف سفید مرمری منظره ساحل شنی را خلق می‌نماید و اسکات کابینت‌هایی معمولی با روکشی از جنس چنار انگلیسی را انتخاب نموده تا رنگ‌های خاک شاداب هاوانا را نمایش دهد. این آشپزخانه به سولاریم خانه مشرف است و در ترکیب با عناصر دیگر دکور خانه، روش عالی فراهم آورده است که بین بازدیدهای هاوانا، حس کارائیبی را به صاحب خانه منتقل کند.

آشپزخانه‌ کوهستانی

توضیحاتی درباره طراحی: صاحبان این خلوتگاه کوهستانی که یک زن و شوهر هستند، به طور فعالی در درست کردن آشپزخانه‌شان شرکت کردند. شوهر وظیفه ساختن کابینت‌ها را بر عهده گرفت. زن ساخت قسمت‌های تزئینی آشپزخانه را بر عهده گرفت: رنگ سبز لیمویی بالای کابینت‌ها، کاشی‌های شیشه‌ای رنگین کمانی و یک ساعت خیلی بزرگ. او فکر می‌کرد که ساعت کمک می‌کند که وقت شناس تر باشد. کریستین لپرسل (Christine LePresle) با خنده می‌گوید: «این ساعت اصلاً کمکی نکرد.» ولی او از اینکه آن را انتخاب کرده است، تاسف نمی‌خورد. صاحبان این خانه با انتخاب سنگ بازیافتی از جنس اسکواک مونتین (Squak Mountain) برای پیشخوان های دور تا دور آشپزخانه، چوب بسیار بادوام لیپتوس برای پیشخوان میانی و شیشه بازیافتی برای دیوارها، سعی کرده‌اند تا حد امکان این خانه را مساعد با محیط زیست درست کنند.

آشپزخانه‌ای با طرح لاجوردی کم رنگ

توضیحاتی درباره طراحی: وقتی دن ویبل (Dan Waibel) برای طراحی این آشپزخانه به الهام نیاز داشت، مجبور نبود کاری بیشتر از نگاه کردن به صاحب خانه انجام دهد. مشتری جوان شخصیتی پرانرژی داشت و آشپزخانه‌ای شبیه به شخصیت خودش می‌خواست، بنابراین طرح سنتی کنار گذاشته شد. طراح تصمیم گرفت سبکی سرزنده را اجرا کند که با رنگ لاجوردی کابینت‌های پایه و سرستون، رنگ می‌گیرد. دیوار پشت اجاق و سینک از جنس کاشی موزاییکی است، هم رنگ آبی آشپزخانه را در بردارد و هم رنگ سفید پیشخوان‌های کوارتزی و کابینت‌های معمولی بالا را. تقارن U شکل خطی، خطوط مرتب و تمیز آشپزخانه و صندلی‌های بامبویی ظریف، ارتباط عجیبی در فضا ایجاد می‌کنند.

آشپزخانه ساده و در عین حال شیک

توضیحاتی درباره طراحی: محدودیت می‌تواند چیز خوبی باشد، به خصوص وقتی به آشپزخانه‌ای منتهی شود که حداقل وسایل را دارد، ولی سرد هم به نظر نمی‌آید. این اتاق مطمئناً با سقفی بلند و مقدار کافی فضا می‌توانست به آشپزخانه مجلل تری تبدیل شود. ولی به جای آن طراح از تعبیه کابینت‌های دیواری اجتناب کرد و درحالی که ظاهری خوشامدگو را به تصویر می‌کشید، سادگی و انعطاف را در آن لحاظ نمود. این آشپزخانه که متعلق به خانواده‌ای دو نفره است، در مقابل دیوار یک ردیف کابینت دارد و زیر پیشخوان میانی از قفسه‌های قابل حرکت برخوردار است که فضای بیشتری برای نگهداری وسایل فراهم می‌آورند. استیسی ایسنمن (Stacy Eisenmann) معمار این آشپزخانه در مورد پیشخوان میانی می‌گوید که برای اینکه با جزئیات در حال حاضر خانه هماهنگ باشد، از پالت مواد صنعتی در آن استفاده شده است و فقدان کابینت‌های معمول در آن ظاهر باز آشپزخانه را بیشتر می‌کند.

آشپزخانه‌ای با ورودی مجلل

توضیحاتی درباره طراحی: در ابتدا قرار بود که تغییر دکور این آشپزخانه جزئی باشد و نه یک بازسازی کامل –و نه چیزی که مشتری شکایتی از نتیجه نهایی داشته باشد. رنگ‌های این دیوار سرزنده و جالب توجه از اجاق گاز نارنجی توربوچف (TurboChef) الهام گرفته شده است که صاحب خانه می‌خواست به آشپزخانه خود بیافزاید. با تغییر کلی فضا، آشپزخانه U شکل به آشپزخانه‌ای با چند محدوده تبدیل شد که شامل پیشخوانی دو طبقه با صفحه شیشه‌ای به طول 3/4 2 متر می‌شد. کابینت‌های گیلاسی صیقلی که توسط ایرپینیا کیچنز (Irpinia Kitchens) ساخته شده‌اند، فریبندگی بیشتری به فضا می‌افزایند، ولی ستاره واقعی این آشپزخانه ورودی طاقدار آن است. ستون‌ها با کاشی‌های سنگی که در اندازه‌های معمول برش خورده‌اند، پوشیده شده و بالای آن‌ها طاق‌های گچی به رنگ آبی روشن ساخته شده است. این گذرگاه مجلل برای برگزاری جشن ها، عالی به نظر می رسد.

آشپزخانه مردانه

توضیحاتی درباره طراحی: ساخت این آشپزخانه به راستی که امتحان صبر بود؛ ۱۲ ماه قبل از اینکه بتوان حتی ساخت آن را شروع کرد، طراحی شده بود. این زمان کافی برای مشتری‌ها بود تا نظراتشان عوض شود و سلیقه آن‌ها تغییر کنند. ولی نتیجه نهایی آشپزخانه مدرن، مردانه و بسیار خوب یک پنت هاس است. این مشتری‌ها درگیر یک مسابقه اتومبیلرانی حرفه‌ای هستند و می‌خواستند که طراحی مردانه، تمیز و تک رنگ باشد. وسایل گاجنائو (Gaggenau) و چارچوب و کابینت‌های بدون نقش و فولادی، هر دو سبکی مردانه ایجاد می‌کنند. برای اینکه به آشپزخانه عنصری طبیعی و شفاف داده شود، پیشخوان مرکزی، بقیه پیشخوان‌ها و دیوار پشت سینک و اجاق با مرمر پوشیده شده است. در ‌‌نهایت طراح، LEDهایی را به پایین کابینت‌ها و پیشخوان اضافه کرد تا به آشپزخانه نوری رنگارنگ بدهند.

آشپزخانه‌ای به سبک استیم پانک
توضیحاتی درباره طراحی: سایت مختص به آشپزخانه‌ها (Kitchens. com) این آشپزخانه مجازی سبک استیم پانک (steampunk) را که از کتاب مشهور علمی تخیلی بیست هزار فرسنگ زیر دریا الهام گرفته شده است، به عنوان تجلیلی از نویسنده این کتاب ژول ورن ارائه کرد. با اینکه این آشپزخانه واقعی نیست، از عکس‌های سه بعدی از وسایل "Elmira Stove Works" برخوردار است که شامل اجاق گاز و یخچال می‌شود. پنجره مدور و بزرگ به دریچه زیردریایی خیالی ورن در ۲۰ هزار فرسنگ احترام می‌گذارد. با اینکه کتاب اصلی هیچ تصویری نداشت، پنجره‌ای که ما خلق کردیم از دریچه زیردریایی فیلمی که در سال ۱۹۵۴ از داستان ورن اقتباس شده، الهام گرفته شده است.

نام مترجم: 
عارفه خوش نیت

دوست گرامی برای افزودن دیدگاه خود نیاز به ورود یا نام‌نویسی در سایت پارسه‌گرد دارید.

برو به بالا