عضو پارسه‌گرد نیستید؟

آشنایی با گل کلماتیس

تعداد امتیازها: 596
1 نفر
گل کلماتیس

چه نوع گلی بکاریم

گونه ای را که بیشتر می پسندید انتخاب کنید. مثلاً اگر دوست دارید سریعتر نتیجه بگیرید، گونه ای را بکارید که سریعتر رشد می کند و حتی بوته های اطراف خود را نیز در بر می گیرد. این گونه برای ایجاد حصار و دیوار سبز بسیار مناسب است. کلماتیس می تواند در کنار دیوار، حصار و یا در کنار یک درخت پرورش یابد.

کاشت کلماتیس

برای این منظور در فاصله 45 سانتیمتری دیوار یا درخت مورد نظر، چاله ای در حدود دو برابر قطر ظرف گیاه بکنید و گیاه را در حدود 5 سانتیمتر پایین تر از سطح خاک بنشانید. خاک کف گودال را با چنگک به هم بزنید و نرم کنید. گیاه را در مرکز چاله گذاشته و دور آن را با خاک پر کنید. خاک اطراف آن را با پاشنۀ خود بفشارید و گیاه را به وفور آبیاری کنید.

خصوصیات کلماتیس

اکثر گیاهان خانواده کلماتیس دارای خصوصیت روندگی هستند. تنها دو گونه از این خانواده هستند که از این خصوصیت پیروی نمی کنند و البته این دو گونه همیشه سبز نیز هستند. به طور کلی چند صد گونۀ مختلف از گیاه کلماتیس در جهان شناخته شده است. اکثر گونه های این گیاه بسیار با دوام هستند و در شرایط سخت آب و هوایی مقاومت می کنند، اما انواع همیشه سبز آنها تنها چند درجه در دمای زیر صفر را می توانند به سختی تحمل کنند.

برای اینکه به باغچۀ کوچک خود جلوۀ بیشتری ببخشید، می توانید از کلماتیس استفاده کنید. کلماتیس به باغبان خود این امکان را می دهد که در طول سال به جز فصلهای سرد، باغچه ای پر گل داشته باشد. برای داشتن چنین باغچه ای، باید از گونه های مختلفی از این گل استفاده کنید که در زمانهای مختلفی گل می دهند. بعضی از گونه های این گیاه در اثر خاصیت روندگی می توانند تا 9 متر نیز قد بکشند و باید جلوی پیشروی آنها گرفته شود. این گلها غالباً در طول ½متری به بلوغ کامل می رسند.برخی از انواع ترکیب شدۀ آن نیز وجود دارند که فشرده تر هستند و در حدود ½2تا ½3 متر قد می کشند.

غالب گونه های این گیاه به صورت تک گلی، گل می دهند اما برخی گونه ها نیز یافت می شوند که به صورت جفت جفت و یا هم جفت جفت و هم تک گلی، گل می دهند. برخی از گونه ها که هم جفت جفت و هم تکی گل می دهند به این گونه می باشند که در فصل قبلی جفت جفت گل می دهند و در فصل بعدی تک تک. در مورد هرس کردن این گیاه، این نکته را باید خاطر نشان کرد که اگر به درستی آن را هرس نکنید ممکن است که دیگر جفت جفت گل ندهد.

گلهای کلماتیس عموماً تحت تأثیر عوامل محیطی تغییر رنگ می دهند که در بعضی از گونه ها این تغییر قابل ملاحظه تر از بقیه است. به عنوان مثال نور مستقیم، ممتد و طولانی خورشید می تواند تأثیر زیادی در تغییر رنگ کلماتیس داشته باشد. گونه هایی با رنگهای عمیق و غلیظ، اگر در سایه قرار داده شوند رنگ خود را بهتر حفظ می کنند. هنگامی که فصل گل دادن تمام می شود، گلها به تخم گل تبدیل می شوند که از این نظر نیز زیبا می باشند و حتی می توان آنها را برای کارهایی نظیر تزئین و درست کردن کاردستی مورد استفاده قرار داد. در صورت رها کردن آنها در زمستان، تا مدتی باقی می مانند.

اکثر گلهای کلماتیس دارای بو می باشند اما هیچ یک از گونه های آن به شدت عطرآگین نیستند. با اینکه رایحۀ این گلها زیاد قوی نیست اما حجم بالای گلهای موجود بر روی گیاه باعث ایجاد فضایی آکنده از عطر و بو در محیط می شوند.

برای نگهداری از کلماتیس به پاره ای از موارد باید دقت کنید. کلماتیس در صورتی که بتواند شش هفته به حالت سکون یا خواب برود، می تواند بسیار بهتر گل دهی کند. اگر دمای هوا در شب در حدود ½7 درجۀ سانتیگراد یا سردتر باشد، گیاه را به مدت یک هفته به خواب می برد.

کاشت کلماتیس در گلدان

کاشت کلماتیس در ظرف

چند گونه گیاه کلماتیس برای رشد و پرورش در ظرف مناسب هستند. نکنه ای که بسیار اهمیت دارد، انتخاب گلدان مناسب می باشد. انتخاب پایۀ مناسب، خاک مناسب و گیاهی که در ظرف رشد کند نیز حائز اهمیت است. کوچکترین اندازۀ مفید برای گیاه 45 × 45 × 45 سانتیمتر است. برای انتخاب گلدان، از هر نوع ظرفی که گرمای محیط را به راحتی به گیاه منتقل کند باید صرفنظر نمود. خاک مناسب برای گلدان کلماتیس مخلوطی از خاک برگ می باشد که هم رطوبت را حفظ می کند و هم آب اضافه را به راحتی تخلیه می کند. در صورتی که می خواهید گیاه خود را در کنار دیوار پرورش دهید، تعبیۀ یک حصار در کنار دیوار که گیاه بتواند از آن بالا برود لازم است. اگر می خواهید گیاه بدون حصار رشد کند، باید برای آن یک سه پایه که می تواند از جنس بامبو یا چوب سرو باشد درست کنید.

 1. یک سه پایۀ محکم و قدرتمند برای سرپا نگاه داشتن گیاه لازم است. انواعی از داربست نیز برای این منظور وجود دارند.
 2. در صورتی که گلدان شما فضای زیادی دارد می توانید بر روی سطح خاک گلدان، گیاهان سطحی و تزئینی بکارید. برای تضمین گل دهی در تابستان، باید بطور مداوم تغذیه و آبیاری شوند.
 3. هستۀ اصلی ریشۀ گیاه باید در مرکز گلدان قرار داده شود.
 4. از خاک گلدان مناسب استفاده کنید.
 5. از درست تخلیه شدن آب اضافه اطمینان حاصل نمایید.
کاشت گیاه کلماتیس در پای درخت

کاشت گیاه کلماتیس در پای درخت

اگر می خواهید گیاه خود را در پای درخت بکارید تا از درخت بالا رود، رعایت نکات زیر ضروری است:

 1. در صورت امکان گیاه را در خارج از محدودۀ ریزش آب برگهای درخت بکارید.
 2. کلماتیس برای روندگی احتیاج به تور یا چیزی شبیه به آن دارد تا با کمک آن بالا رود.
 3. با دقت و محکم گیاه را به ستون اصلی ببندید.
 4. در جاهایی که لازم است می توانید در کنار گیاه بوته ای بکارید تا روی ریشۀ گیاه سایه بیافکند.
 5. لایۀ خاک سطحی گیاه را با یک خاک مناسب و قوی بپوشانید.
 6. قسمت بالایی هستۀ اصلی ریشۀ گیاه باید حداقل 15 سانتیمتر زیر سطح خاک باشد.
 7. به قسمت بالایی خاک کمی خاک مرطوب اضافه کنید.
 8. از 15 سانتیمتر خاک به همراه کود حیوانی مناسب برای لایۀ بالایی گیاه استفاده کنید.
ر

کاشت کلماتیس روی نرده و حفاظ

 1. کلماتیس برای ادامۀ روندگی خود احتیاج به یک سکوی مناسب دارد. می توان از هر نوع تور مناسب استفاده کرد.
 2. به محکمی اما با دقت گیاه را به ستون نگهدارنده ببندید.
 3. سطح خاک را با خاک مغذی بپوشانید.
 4. قسمت بالایی هستۀ اصلی ریشۀ گیاه باید حداقل 15 سانتیمتر زیر سطح خاک باشد.
 5. لایه رویی خاک گیاه را با خاک مناسب بپوشانید.
 6. از 15 سانتیمتر خاک با کود حیوانی مناسب استفاده کنید.
 7. در صورت لزوم می توانید برای جلوگیری از صدمه دیدن ریشه در برابر تابش آفتاب، یک گیاه در کنار ریشه بکارید تا ریشه در سایۀ آن گیاه قرار گیرد.
برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
 • گل کلماتیس
 • کاشت کلماتیس در گلدان
 • کاشت گیاه کلماتیس در پای درخت
 • ر
مترجم: مریم انصاری
منبع: www.bbc.co.uk/gardening
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 596

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
نکیسا
10:53    1395/04/11

سلام
من یک گلدان کلماتیس خریداری کرده ام و درحال حاضر توی خاک و کنار داربست کاشته ام ولی نمیدونم برای بالا رفتن چطوری عمل میکنه و آیا لازمه که مدام شاخه را ببندم تا بالا کشیده بشه یا اینکه خود گیاه پیچ میخوره و محکم میشه؟ دیگه اینکه گل من تک پایه هست و این یک پایه آیا شاخ و برگ میده و زیاد میشه یا باید چندتا پایه را کنار هم بزنم تا پر بشه؟

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+1 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید