عضو پارسه‌گرد نیستید؟
8 دلیل جالب گریه نوزاد

8 دلیل جالب گریه نوزاد

تعداد امتیازها: 1984
1 نفر

عجیب است ولی نوزادان هم گاهی احساس تنهایی می‌کنند، حوصله‌شان سر می‌رود و مثل بزرگترها ولی به شیوه خودشان نق‌نق می‌کنند.

به نوزادتان شیر داده‌اید، پوشکش را عوض کرده‌اید و در ظاهر خوب استراحت کرده است. پس برای چه گریه می‌کند؟ اگر‌چه گریه او در ظاهر بی‌دلیل است اما یادتان باشد که گریهٔ نوزادان هیچ‌گاه بی‌دلیل نیست. برای این‌که علت گریه او را بفهمید، نکات مهمی را که ممکن است نوزادتان سعی بر بیان آن‌ها داشته باشد، به علاوه راه کارهایی که می‌تواند لبخند را به چهره او برگرداند، جمع آوری کرده‌ایم.

لطفاً این پولیور را در بی‌آورید؟

اینکه هوای بیرون کمی سرد است، دلیل نمی‌شود که مثل سورتمه سواران سیبری به او لباس بپوشانید. والدین معمولاً به نوزادان زیاد لباس می‌پوشانند و نوزاد هم موقعی که گرم و عرق ریزان می‌شود، شروع به نق زدن می‌کند، درست مثل بزرگ‌تر‌ها.

راه حل: خودتان هر چند لایه لباس که می‌پوشید، به کودکتان هم همان‌قدر لباس بپوشانید. اگر نمی‌دانید که آیا خیلی گرمش شده یا سردش است، دست‌تان را روی شکم یا پشت او بگذارید تا دمای بدنش را اندازه بگیرید. دکتر شارلوت می‌گوید: «گونه‌ها و پاهای نوزاد معمولاً حتی زمانی‌که دمای بدن او خوب است، خنک باشد.»

نمی‌توانید یک جورایی کنار بی‌آیید؟

نوزادان جملاتی مانند «باورم نمی‌شود که فراموش کرده‌ای...» یا «چرا همیشه باید یادت بی‌اندازم تا آشغال‌ها را جلوی در بگذاری؟» را متوجه نمی‌شوند، اما می‌فهمند که مامان و بابا دارند دعوا می‌کنند. الن شومن، پزشک اطفال در کلینیک مارشفیلد، می‌گوید: «اگر در خانه داد و فریاد و ناراحتی باشد، نوزاد نیز همین طوری بار می‌آید و ایراد گیر می‌شود.»

راه حل:‌گاه‌گاهی با همسرتان بحث‌تان می‌شود (مخصوصاً به خاطر کار سخت مراقبت از بچه)، اما سعی کنید احساس‌تان را با خونسردی بیان کنید تا محیطی آرام برای او فراهم کنید. جر و بحث‌های داغ‌تان را نگه دارید برای موقعی که کودک‌تان به رختخواب رفته است.

خیلی اضطراب دارم!

سر و صدا، تکان‌های زیادی و نور زیاد در فروشگاه، رستوران‌های شلوغ و پر سر وصدا یا یک میهمانی خانوادگی، می‌تواند اشک نوزادتان را دربی‌آورد و بعد از مدتی هر نوع تحریکی، حتی قرار گرفتن در ژاکت بیرون از خانه به مدت ۲۰ دقیقه یا اسباب بازی‌های زیاد در اطراف او، می‌تواند ناراحتش کند.

راه حل: هر کودکی از یک چیزی ناراحت می‌شود، بنابراین دقت کنید ببینید نوزادتان چگونه بر ناراحتی خود غلبه می‌کند. زمان خرید از فروشگاه‌های شلوغ را کم کنید، در زمان‌های خلوت به رستوران بروید و اسباب بازی‌های جدید را کمتر به او بدهید. همچنین بعد از گردش زمان ساکتی را برای او برنامه ریزی کنید تا نوزاد آشفته‌تان آرام شود.

شکمم درد می‌کند

ناراحتی شکمی نوزادتان دلایل کمی ندارد؛ ممکن است نفخ کرده یا یبوست داشته باشد. نوزادانی که شیر خشک مصرف می‌کنند، ممکن است نسبت به شیر حساسیت نشان دهند یا آلرژی شیری داشته باشند که هر دو این‌ها می‌توانند باعث دل پیچه به همراه مدفوع شل شوند. شاید هم رفلاکس معده داشته باشد، در این حالت محتوی معده وارد مری می‌شود.

راه حل: سعی کنید کودکتان بیشتر آروغ بزند. می‌توانید با ماساژ دادن شکم او به آرامی یا حرکت دوچرخه‌ای پا‌هایش، گاز معدهٔ او را کم کنید. اگر شیر خودتان را به او می‌دهید، سعی کنید در کل زمان شیردهی از یک سینه به او شیر بدهید و آن‌را عوض نکنید. شیری که اول از سینه بیرون می‌آید، نسبت به شیری که بعد از سینه بیرون می‌آید لاکتوز بیشتری دارد. برای نوزادانی که از شیشه شیر استفاده می‌کنند، از سر شیشه‌هایی استفاده کنید که شیر کمتری از آن بیرون می‌آیند تا هوای کمتری وارد شکم نوزادتان شود. اگر این کار موثر واقع نشد، پوشک کثیف او را به پزشک نشان دهید و از او بپرسید که آیا باید از شیر دارای حساسیت کم «hypoalergil» یا شیر سویا استفاده کنید؟ اگر‌گاه‌گاهی نوزادتان بالا می‌آورد، نگران نشوید. اما اگر نشانه‌های مزمنی دارند یا کودکتان در ظاهر ناراحتی دارد، با پزشک‌تان صحبت کنید. شاید لازم باشد بعد از غذا او را بنشانید، یا شیر او را با نشاسته برنج غلیظ کنید و یا اگر رفلاکس معدی روده‌ای دارد، داروی کاهنده اسید معده به او بدهید. برای اطلاعات بیشتر در مورد بالا آوردن نوزاد به مطلب بالا آوردن و استفراغ نوزاد مراجعه کنید.

مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.
تعداد امتیازها: 1984

ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
کتایون
01:00    1395/07/03
سلام و خسته نباشید. من یک نوزاد ۶ماهه دارم. یک هفته ست فرني میخوره. هم شیر خودمو میخوره هم شیر خشک ببلاک ar . یه مدت برنامه خواب خوبی داشت... البته همون موقع هم از هم سن وسالهاش کمتر می خوابید. درحال حاضر، صبح تا شب خواب نداره، شاید با گریه و ناله، ۱ساعت(۴تا یک ربع) بخوابه. موقع خواباندن خييييلي گریه میکنه. تو رو خدا راهنمایی ام کنید... میترسم به این وضعیت عادت کنه

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مجتبی
15:32    1394/11/05

سلام من نرم افزار خواب یار رو از بازار روی گوشیم نصب کردم فوری جواب داد به شما هم توصیه می کنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
بیژن
22:43    1393/02/21

بهترین زمان ختنه نوزادان چه زمانی است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
رویا
01:42    1393/08/10

مطلب ختنه نوزاد پسر را در سایت پارسه گرد جستجو کنید؛ این مطلب راهنمای کاملی در اختیار شما قرار می دهد.
با عرض پوزش به خاطر تاخیر در جواب دهی.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
امیر
16:19    1391/06/17

بخدا شکایت میبرم . خدا لعنت کنه آدمهای نادان رو .
گریه سوزناک بچه ام رو هیچ کسی حتی فوق تخصص های دروغین نفهمیدند تا اینکه خانم دکتر تفضلی احتمال وجود سنگ کلیه را داد و درست درآمد ! کدوم ادم نادانی میگه که نوزاد الکی گریه میکنه . تورو به خدا اطلاع رسانی کنید و به همه بگوید که کلیه نوزادانشان رو حتما" حتما" چک کنند .

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 6+2 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید