یبوست نوزاد

سوءِ تفاهم هایِ زیادی در موردِ آنچه که یبوستِ نوزاد به حساب می‌آید و اهمیتِ آن وجود دارد.

اگر کار کردنِ روده غیرِ مکرر است، این امر طبیعی است؟

چون شیر ماده‌ای بسیار مغذی است، گاهی اوقات اکثرِ آن جذبِ بدن شده و تنها میزانِ بسیار کمی از آن برایِ دفع باقی می‌ماند. به همین دلیل شکمِ نوزاد به صورتِ مکرر و به میزانِ زیاد کار نمی‌کند. برایِ مثال ممکن است برخی از نوزادانِ طبیعی که بسیار خوب از شیرِ مادر تغذیه می‌کنند تنها یکبار در طولِ هفته مدفوع کنند. با این وجود اگر احساس می‌کنید کودکتان درد می‌کشد و یا نگران هستید می‌توانید با پزشکِ نوزادتان مشورت کنید.

یبوستِ طولانی مدت و شدید می‌تواند علتِ پزشکی داشته باشد (برایِ مثال اگر ماهیچه هایِ روده کار نمی‌کنند این امر ممکن است به دلیلِ انسدادِ آن‌ها باشد)، اما همچنین مواردی بسیار به ندرت روی می‌دهند، در حالی که مدفوعِ سفت و غیرِ مکرر امری بسیار رایج است.

تعریفِ یبوست نوزاد

هیچ آسیبِ پزشکی و یا طبی در موردِ ماندنِ مدفوع برایِ مدت طولانی در بدن وجود ندارد، و تعدادِ دفعات مدفوع کردن نوزاد در واقع وجودِ یبوستِ واقعی را اثبات نمی‌کند. یبوست به معنایِ واقعی زمانی رخ می‌دهد که مدفوعِ کودک به دلیلِ سختی و سفتیِ زیاد، در حینِ خروج، موجبِ ایجادِ درد و یا ناراحتیِ شدید در او شود. بنابراین یبوست شاملِ حالِ نوزادی که تنها یک بار در هفته مدفوع می‌کند ولی مدفوعِ او نرم است و یا به آسانی خارج می‌شود، نمی‌شود، حتی اگر کودک در هنگام دفع تقلایِ زیادی کرده و به خود فشار بیاورد.

توصیه مشاور: البته باید به علائمی چون گریه، بی اشتهایی، دل درد، نفخ شکم، سفت شدن شکم، تب، زرد شدن رنگ پپوست نوزاد و ... نیز دقت نمود.

نام مترجم: 
نغمه خالقی
منبع : 
Webmd.com

کلیدواژه‌هابا کلیک روی هر کلمه به مطالب مرتبط با آن دسترسی پیدا می‌کنید

دوست گرامی برای افزودن دیدگاه خود نیاز به ورود یا نام‌نویسی در سایت پارسه‌گرد دارید.

برو به بالا