عضو پارسه‌گرد نیستید؟
یبوست نوزاد

یبوست نوزاد

تعداد امتیازها: 1060
0 نفر

در بسیاری از موارد کم بودن مدفوع نوزاد به علتِ یبوست او نیست، بلکه به دلیلِ جذب بالای شیر توسط بدن او است.

سوءِ تفاهم هایِ زیادی در موردِ آنچه که یبوستِ نوزاد به حساب می‌آید و اهمیتِ آن وجود دارد.

اگر کار کردنِ روده غیرِ مکرر است، این امر طبیعی است؟

چون شیر ماده‌ای بسیار مغذی است، گاهی اوقات اکثرِ آن جذبِ بدن شده و تنها میزانِ بسیار کمی از آن برایِ دفع باقی می‌ماند. به همین دلیل شکمِ نوزاد به صورتِ مکرر و به میزانِ زیاد کار نمی‌کند. برایِ مثال ممکن است برخی از نوزادانِ طبیعی که بسیار خوب از شیرِ مادر تغذیه می‌کنند تنها یکبار در طولِ هفته مدفوع کنند. با این وجود اگر احساس می‌کنید کودکتان درد می‌کشد و یا نگران هستید می‌توانید با پزشکِ نوزادتان مشورت کنید.

یبوستِ طولانی مدت و شدید می‌تواند علتِ پزشکی داشته باشد (برایِ مثال اگر ماهیچه هایِ روده کار نمی‌کنند این امر ممکن است به دلیلِ انسدادِ آن‌ها باشد)، اما همچنین مواردی بسیار به ندرت روی می‌دهند، در حالی که مدفوعِ سفت و غیرِ مکرر امری بسیار رایج است.

تعریفِ یبوست نوزاد

هیچ آسیبِ پزشکی و یا طبی در موردِ ماندنِ مدفوع برایِ مدت طولانی در بدن وجود ندارد، و تعدادِ دفعات مدفوع کردن نوزاد در واقع وجودِ یبوستِ واقعی را اثبات نمی‌کند. یبوست به معنایِ واقعی زمانی رخ می‌دهد که مدفوعِ کودک به دلیلِ سختی و سفتیِ زیاد، در حینِ خروج، موجبِ ایجادِ درد و یا ناراحتیِ شدید در او شود. بنابراین یبوست شاملِ حالِ نوزادی که تنها یک بار در هفته مدفوع می‌کند ولی مدفوعِ او نرم است و یا به آسانی خارج می‌شود، نمی‌شود، حتی اگر کودک در هنگام دفع تقلایِ زیادی کرده و به خود فشار بیاورد.

توصیه مشاور: البته باید به علائمی چون گریه، بی اشتهایی، دل درد، نفخ شکم، سفت شدن شکم، تب، زرد شدن رنگ پپوست نوزاد و ... نیز دقت نمود.

مترجم: نغمه خالقی
منبع: Webmd.com
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1060

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 6+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید