عضو پارسه‌گرد نیستید؟

کم بودن مایع آمنیوتیک

تعداد امتیازها: 505
0 نفر
کم بودن مایع آمنیوتیک

مایع آمنیوتیک چیست؟

مایع آمنیوتیک (الیگوهیدرامنیوس- Oligohydramnios)، کیسه‌ای‌ست که اطراف جنین در حال رشدتان را احاطه کرده است و نقش‌های مهمی را ایفا می‌کند:

 • جنین در حال رشد را از ضربه حفظ می‌کند (برای مثال اگر شما تکان ناگهانی بخورید)
 • از فشردگی و به‌هم چسبیدن جفت جلوگیری می‌کند؛ فشردگی جفت می‌تواند اکسیژن رسانی به جنین را مختل کند.
 • دمای محل زندگی جنین را حفظ کرده و ثابت نگه می‌دارد.
 • از جنین در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند.
 • به جنین اجازه می‌دهد به اطراف حرکت کند، بنابراین عضلات و استخوان‌های جنین به‌طور مناسب رشد می‌کنند.
 • به توسعه و رشد دستگاه گوارش و دستگاه تنفس جنین کمک می‌کند، زیرا جنین این مایع را می‌بلعد و سپس آن را دفع می‌کند و همچنین به‌وسیله دم و بازدم آن را به ریه‌ها وارد و خارج می‌کند.

مایع آمنیوتیک (Amniotic) از کجا می‌آید؟

در طول 14 هفته ابتدای بارداری، مایع از سیستم گردش خون شما وارد کیسه آمنیوتیک می‌شود. در اوایل سه ماهه دوم، جنین شما شروع به بلعیدن مایع می‌کند، آن را از کلیه‌هایش عبور می‌دهد و سپس آن را به صورت ادرار دفع می‌کند. سپس او دوباره مایع را می‌بلعد و هر چند ساعت یک‌بار کل حجم مایع آمنیوتیک را بازیافت می‌کند (بله! این یعنی بیشتر این مایع در نهایت ادرار جنین شماست!)
بنابراین جنین شما نقش مهمی را در به اندازه نگه داشتن مایع داخل کیسه آمنیوتیک برعهده دارد. با این حال گاهی اوقات این سیستم به‌هم می‌ریزد و موجب بیشتر یا کم‌تر شدن مایع (از حد معمول) در کیسه می‌شود، که هر دو حالت می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند.

 باید چه میزان مایع آمنیوتیک داشته باشم؟

در شرایط طبیعی، میزان مایع آمنیوتیک شما در اوایل سه ماهه سوم افزایش می‌یابد. در هفته‌های 34 تا 36 که اوج میزان مایع است، شما ممکن است در حدود 1 لیتر مایع درون کیسه آمنیوتیک داشته باشید. پس از این زمان میزان مایع به تدریج کاهش می‌یابد تا زمانی که زایمان انجام شود.

وقتی در هر زمان از بارداری‌تان میزان مایع آمنیوتیک کم باشد گفته می‌شود که دچار اولیگوهیدرامنیوس شده‌اید (اگر مقدار مایع آمنیوتیک بیشتر باشد هیدرامنیوس یا پلی هیدرامنیوس نامیده می‌شود. بر اساس آمار منتشر شده، به‌طور معمول 4 درصد از زنان باردار در سه ماهه سوم بارداری‌شان مایع آمنیوتیک کمتر از اندازه دارند.
از میان زنانی که 2 هفته از موعد زایمان‌شان گذشته است و هنوز باردارند 12% دچار کمبود مایع آمنیوتیک هستند.

چگونه متوجه شوم که سطح مایع آمنیوتیک من پایین آمده است؟

در صورتی که ترشح مایع داشته باشید، شکم‌تان نسبت به سن بارداری‌تان کوچک باشد یا احساس کنید جنین‌تان به اندازه کافی حرکت نمی‌کند، ممکن است پزشک به کم شدن مایع آمنیوتیک‌تان شک کند. همچنین پزشک‌تان در صورتی که شما پیش از این جنینی با رشد محدود داشته‌اید ممکن است شما را تحت نظر بگیرد. اگر فشار خون مزمن، پره اکلامپسی، دیابت بارداری یا لوپوس دارید یا از موعد زایمان‌تان گذشته است، باز هم شاید پزشک‌تان به این موضوع توجه بیشتری بکند. اگر او نسبت به کم بودن مایع آمنیوتیک مشکوک شود، احتمال دارد سونوگرافی را تجویز نماید.

سونوگرافیست بزرگترین بخش مایع آمنیوتیک در 4 بخش مختلف از رحم‌تان را اندازه می‌گیرد و آنها را با هم جمع می‌کند تا متوجه شود در شاخص مایع آمنیوتیک (AFI) در چه سطحی رتبه بندی می‌شوید. اندازه نرمال برای سه ماهه سوم بین 5 تا 25 سانتیمتر است. اگر اندازه کل از 5 سانتی‌متر کمتر باشد مایع آمنیوتیک کم به حساب می‌آید.

مطلب کامل و جامع از انواع دردهای شکمی در دوران بارداری را اینجا ببینید.

کم بودن مایع آمنیوتیک

چه چیزی ممکن است موجب این مشکل شود؟

متخصصان همیشه نمی‌دانند که چه چیز موجب کم بودن سطح مایع آمنیوتیک می‌شود. این مشکل بیشتر در اواخر سه ماهه سوم رایج است، به‌خصوص در صورتی که از موعد زایمان‌تان نیز گذشته باشد. این مشکل هر چه دیرتر در دوران بارداری پیش بیاید، برای جنین شما کمتر مضر خواهد بود. در اینجا برخی از رایج‌ترین علل کم شدن مایع آمنیوتیک را بیان می‌کنیم:

 • غشاهای نشت کننده یا پاره شده

یک پارگی کوچک در غشاهای آمنیوتیک می‌تواند باعث شود مقداری مایع آمنیوتیک به بیرون نشت کند. این امر می‌تواند در هر زمانی از بارداری‌تان اتفاق بیفتد، اما هنگامی که به زمان زایمان نزدیک می‌شوید،‌ احتمال آن بیشتر است. شاید خودتان با خیس شدن لباس زیرتان متوجه شوید که مایع آمنیوتیک به بیرون نشت کرده یا پزشک ممکن است در طول معاینه یا آزمایش متوجه این موضوع شود (اگر خودتان مشکوک به نشت مایع آمنیوتیک شدید اجازه دهید پزشک‌تان این موضوع را بداند).
یک غشای پاره شده می‌تواند ریسک عفونت را هم برای شما و هم برای جنین‌تان افزایش دهد زیرا راهی برای ورود باکتری به کیسه آمنیوتیک باز می‌کند. گاهی اوقات یک پارگی کوچک در کیسه خود به خود ترمیم می‌شود و نشت مایع متوقف می‌شود و سطح مایع نیز به اندازه معمول و طبیعی باز می‌گردد (این بیشتر زمانی رخ می‌دهد که پارگی کوچک پس از تست تشخیصی آمنیوسنتز صورت گرفته باشد).

 •  مشکلات جفت

مشکل در ارتباط با جفت شما، مانند کندگی (جدا شدن) ناقص یا جزئی جفت، که در آن جفت از دیواره داخلی رحم جدا می‌شود، می‌تواند به سطوح پایین مایع آمنیوتیک منجر شود. اگر جفت خون کافی تأمین نکند و مواد مغذی را به جنین نرساند، جنین تولید ادرار را متوقف می‌کند.

 • مشکلات خاص پزشکی

همانطور که در بالا گفته شد، شرایط خاص پزشکی مانند فشار خون مزمن، پره اکلامپسی، دیابت و لوپوس می‌توانند منجر به سطوح پایین مایع آمنیوتیک شوند.

 • بارداری دوقلو یا چندقلو

اگر دوقلو یا چندقلو باردار باشید، در معرض ریسک سطوح پایین مایع آمنیوتیک قرار دارید. اولیگوهیدرامنیوس در نوعی سندرم رایج است که در آن یک جنین مایع آمنیوتیک کم و دیگری مایع آمنیوتیک بیش از اندازه در اختیار دارد.

 • ناهنجاری‌های جنین

اگر متوجه شدید که در سه ماهه اول یا سه ماهه دوم بارداری سطح مایع آمنیوتیک‌تان پایین است، ممکن است به این معنا باشد که جنین‌تان دچار  یک نقص مادرزادی است. اگر کلیه‌ها وجود نداشته باشند یا به طور مناسب شکل نگرفته باشند یا دستگاه ادراری مسدود شده باشد، جنین به میزان کافی ادرار تولید نکرده و در نتیجه سطح مایع آمنیوتیک کاهش می‌یابد.

اگر سطح مایع آمنیوتیک من کم ارزیابی شود چه خواهد شد؟

اگر مقدار مایع آمنیوتیک‌تان کم باشد، پزشک‌تان در دوران بارداری مداوم و دقیق شما را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که جنین‌تان به طور طبیعی به رشد خود ادامه می‌دهد. اینکه پزشک چطور دوران بارداری‌تان را مدیریت می‌کند بستگی به این دارد که در کدام نقطه از بارداری‌تان باشید، وضعیت جنین‌تان چگونه باشد و این‌که آیا مشکلات دیگری نیز دارید یا خیر.

اگر به زمان زایمان‌تان نزدیک باشید، زایمان به شما پیشنهاد خواهد شد. در برخی موارد نیز نیاز خواهد بود که جنین‌تان را کمی زودتر به دنیا بیاورید (برای مثال در مواردی که به پره اکلامپسی مبتلا باشید یا پزشک متوجه شود جنین نمی‌تواند داخل رحم به رشد ادامه دهد).

در هر حال وضع جنین به صورت متوالی با سونوگرافی، تست بدون استرس و پروفایل بایوفیزیکال مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین از شما خواسته می‌شود که میزان زیادی مایعات بنوشید و ضربات و حرکات جنین را پس از صرف ناهار در حالت دراز کشیده به پهلوی چپ یا نشسته در محیطی آرام بشمارید (در حالی که دست‌تان را روی شکم قرار داده‌اید). اگر به طور ناگهانی متوجه شدید که فعالیت جنین‌تان کمتر شده است، پزشک را در جریان بگذارید.

سطوح پایین مایع آمنیوتیک می‌تواند احتمال مشکلات هنگام زایمان را بیشتر کند. نگرانی اصلی این است که سطح مایع آمنیوتیک آنقدر کم شود که حرکات جنین یا انقباضات شما موجب فشردگی بند ناف شود.
در طول زایمان پزشک‌تان ممکن است یک کاتتر را از رحم‌تان رد کند تا به وسیله آن یک محلول گرم نمکی رابه کیسه آمنیوتیک بفرستد، در نتیجه با این روش ریسک فشردگی بند ناف را کم کند.
در نهایت اگر جنین‌تان نتواند زایمان طبیعی را تحمل کرده و به طور ایمن خارج شود، پزشک یا ماما ممکن است سزارین را سفارش کنند.
 

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
 • کم بودن مایع آمنیوتیک
 • کم بودن مایع آمنیوتیک
مترجم: رویا اسدالهی
منبع: www.babycenter.com
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 505

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
mohammadreza darvishi
20:37    1393/10/01

با سلام.همسر من سونوی شانزده هفتگیش آمنیوتیک عدد ۳۳م م نشان داده.آیا این عدد طبیعیه؟در ضمن از نظر کلیه و معده و غیره مشکلی نبود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
10:33    1393/10/04

سلام
معمولا نوشيدن آب 6 تا 8 ليوان در روز به طبيعي ماندن مقدار مايع آمنيو تيك كمك مي كند.
با بررسي احشاؤگوارشي و ادراري و تا ييد سلامت آنها جاي نگراني نيست.
پس 10 تا 15 روز مي توانيد سونو مجدد بررسي سلامت جنين و ميزان مايع آمنيوتيك بدهيد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمه
19:13    1393/09/25

سلام من هفته 25 و 3 بارداری بود بهم گفت مایع امنیون 125mm هس ایا این طبیعیه؟ کسی میدونه نرمال بلید از بین چند تا چند mm باشد؟ لطفا راهنمایی کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
09:48    1393/09/27

سلام
بله مقدار مايع نرمال است.نوشيدن مايعات كافي را فراموش نكنيد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
nininaz
22:56    1393/09/19

با سلام.من تازه وارد هفته 26 شدم.دکترم وقتی داشت شکمم و معاینه میکرد نسبت به همیشه کمی تعلل کرد مثل اینکه وضعیتم خیلی نرمال نباشه.وقتی ÷رسیدم مشکلی هست گفتن نه نگران نباش فقط آب زیاد بخور و خیلی تاکید داشتن.میخواستم بدونم ممکنه مایع آمنیوتیکم کم باشه؟احتیاجی به سونو نیست؟ممکنه مشکلی باشه؟یعنی بچم این مدت اذیت میشده؟لطفا کمکم کنید اصلا حال و روز خوبی ندارم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
13:38    1393/09/20

سلام
نگران نباشید اگر مشکلی بود حتما پزشکتون با شما در میان میگذاشت
مایعات زیاد بخورید و استراحت بیشتری داشته باشید
جهت اطمینان می تونید هفته 32 برای سونو برید که اگر مکشلی بود تصمیم گیری شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
الهه
14:32    1393/08/28

سلام اگر ماده امونيوتيك كم باشه جاي نگراني داره و ايا مشكلي در زايمان پيش مياد و براي افزايش بغير از اب چه غذايي مصرف كنم ميشه منو راهنمايي كنيد باتشكر..... اگر ماده 7 باشه كمه...........


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
18:03    1393/08/30

سلام. کاش سن بارداری خود رامیگفتید. در تعیین میزان مخاطرات ناشی از کاهش مایع آمنیون سن بارداری مهم است. ایندکس امنیون کمتر از 5 به عنوان کاهش مایع درنظر گرفته میشود.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ليلا
17:12    1393/08/27

سلام دكتر به من گفته ماده امونيوتيكم 7است ايا اين مقدار كمه ومن بايد چه تغذيه اي براي افزايش امونيوتيك استفاده كنم لطفا منو راهنمايي كنيد باتشكر..................


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:37    1393/08/28

با سلام
جهت افزایش مایع امنیوتیک آب بیشتری مصرف نمایید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
گلثوم
18:51    1393/08/25

سلام دكتر به من گفته ماده امونيوتيكم كمه لطفا منو راهنمايي كنيد.........


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
10:05    1393/08/27

سلام
يكي از علل كاهش مايع آمنيوتيك كاهش آب بدن مي باشد و بارها ديده شده نوشيدن مايعات كافي مي تواند اين كمبود را جبران كند.
با اين حال تحت نظر پزشكتان باشيد و به توصيه هايشان عمل كنيد/ سونو گرافي بررسي مجدد مقدار مايع آمنيوتيك توصيه مي شود.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
samira
07:41    1393/08/01

سلام الان هفته23 هستم.سونوگرافی به من گفت میزان مایع آمنیوتیک بيشتر از حد معمول براي سن حاملكيه. ايا خيلي خطرناكه؟ خيلي نكرانم لطفا راهنماييم كنيد ممنون
AFI:207mm


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
13:03    1393/08/01

سلام
پيشنهاد مي كنم سونو مجدد انجام دهيد و چنانچه مجددا نظر پزشك معالجتان نيز همين بود در سونو بررسي سلامت جنين انجام شود.
اگر قبل از اين در سونو مشكلي نبوده با يكبار بيشتر بودن مايع كه مي تواند نتيجه ي داروها/تغذيه/بيماريهاي شما و... باشد اينقدر نگران نباشيد.


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
elham
14:05    1393/07/24
با سلام دو هفته پیش آزمایش آمینوسنتز داشتم و این هفته که برای سونوی هفته 18 تا 22 رفتم گفتن که مایع آمینیوتیک کم است و مایعتت مصرف کنم. در جوابی که برای دکتر نوشته شده ذکر شده: مایع آمنیوتیک کاهش یافته اندکس مایع 95 و در جدول 10% قرار دارد. نگران خطرات کمبود مایع هستم و مایعات زیاد مصرف می کنم اما معنی این پاسخ یعنی چه میزان کمبود مایع؟! ممنون از پاسختون

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
19:42    1393/07/26

سلام
منظورشون اينه كه ميزان مايع در حدود حد اقل طبيعي و لب مرز است
نوشيدن مايعات كافي حدود 8 ليوان در روز و كاهش يا حذف مواد كافئين دار كه مدر هستند و سبب كاهش آب بدن مي شون مثل چاي/قهوه و...كمك مي كند اين مورد اتفاق مي افتد .غير از كمبود مايع موردي پيدا نكرده اند مهمترين مورد در سيستم ادراري جنين ممكن است باشد كه خدارو شكر گزارشي ندارد
پس نگران نباشيد و با لذت آب بنوشيد:)


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
صدیقه
18:58    1393/07/17

سلام خسته نباشید

توهفته نوزده هستم

سنو به من گفته AFI=5سانتی متر استنظرتون چیه وباید چند باشه. با تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
00:01    1393/07/18

سلام
ایندکس مایع آمنیوتیک است و طبیعی است.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
sa
14:28    1393/07/09

سلام من 26هفته و 4روز که باردارم رفتیم سونو گفتن مایه امنیوتیک 28 هستش میشه کمکم کنین و توضیح بیشتری بدین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
16:38    1393/07/16

با سلام
متاسفانه متوجه سوال شما نشدم
منظور مقدار مایع آمنیوتیک 28 میلی لیتر است ؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
قاصدک
10:50    1393/06/23

سلام خسته نباشید
من در هفته 31بارداری هستم در سونوگرافی آمنیوتیک:حداقل نرمالAFI=7-8CM
FL:30 wk 1d
AC:29wk
BPD:32wk
EFW:1460gr
بوده است لطفا راهنمایی کنید که چیکارکنم?وباتوجه به سونو دقیقا چه مشکلی دارم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:00    1393/06/24

با سلام
شما مشکل اساسی ندارید فقط مقدارمایع آمنیوتیک کم میباشد که بهتراست مایعات و آب زیاد میل نمایید و با پزشک خود دراین رابطه مشورت نمایید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
taha
13:03    1393/06/22

سلام الان هفته23 هستم.سونوگرافی به من گفت میزان مایع آمنیوتیک حداقل ممکن رو داره.بهم توصیه کرد که بیشتر مایعات بنوشم.نظر شما چیه ؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:28    1393/06/24

با سلام
بهترین کار همین است که مایعات بیشتری استفاده نمایید و تحت نظر پزشک باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:25    1393/06/24

سلام
با توجه به فصل گرما بیشتر مایعات بنوشید و بیشتر استراحت کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سپیده
23:54    1393/06/12

سلام در سونوگرافی من نوشته
Bpd.79.68
Ac.292.20
Fl. 59.68
سن جنین 32 هفته و یک روز
وزن جنین 1985
Afi.10.5 cm
دکتر گفت جنین ریزه
مایع امنیوتیک هم کمه
نظر شما چیه ؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:55    1393/06/15

سلام
در هفته ی 32 وزن جنین باید حداقل حدود 1800 گرم و قد او حدود 42.5 سانتی‌متر باشد. بنابراین وزن جنین شما طبیعی است و مایع آمنیوتیک نیز در محدوده طبیعی رو به کم قرار دارد و بهتر است مایعات بیشتر استفاده کنید تا افزایش پیدا کند.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مریم
23:12    1393/06/05

سلام من در هفته 34 بارداری هستم .هفته 32 سونوگرافی انجام دادم حجم مایع آمنیوتیک 9.4 سانتیمتربود وزن جنین 1556 گرم . تاریخ زایمان 9مهرمیباشد آیاحجم کم مایع مشکل دارد؟ خودم پرستارم وپزشکم چیزی در اینمورد نگفتند نظر شما چیست ؟؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
18:45    1393/06/08

سلام
سعی کنید که وزن را به بالای 2500 برسانید با رژیم غذایی پر کالری مانند برنج- نان- سیب زمینی و....
حجم مایع را با استراحت و مایع درمانی بالاتر ببرید ولی این اندازه هم خیلی کم نیست


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
الهه
16:55    1393/05/23
سلام من هفته 12و 5روز حامله بودم که سونوی ntدادم بعد تو ج نوشته مایع در شکم و لگن مشهود نیست !آیا این موضوع طبیعیه ؟بعدغربالگری سه ماهه دوم هم توصیه شده آیا علت خاصی داره!؟ nt=1/1 وnb=2/3

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+5 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید