عضو پارسه‌گرد نیستید؟

کم بودن مایع آمنیوتیک

تعداد امتیازها: 1072
1 نفر
کم بودن مایع آمنیوتیک

مایع آمنیوتیک چیست؟

مایع آمنیوتیک (الیگوهیدرامنیوس- Oligohydramnios)، کیسه‌ای‌ست که اطراف جنین در حال رشدتان را احاطه کرده است و نقش‌های مهمی را ایفا می‌کند:

 • جنین در حال رشد را از ضربه حفظ می‌کند (برای مثال اگر شما تکان ناگهانی بخورید)
 • از فشردگی و به‌هم چسبیدن جفت جلوگیری می‌کند؛ فشردگی جفت می‌تواند اکسیژن رسانی به جنین را مختل کند.
 • دمای محل زندگی جنین را حفظ کرده و ثابت نگه می‌دارد.
 • از جنین در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند.
 • به جنین اجازه می‌دهد به اطراف حرکت کند، بنابراین عضلات و استخوان‌های جنین به‌طور مناسب رشد می‌کنند.
 • به توسعه و رشد دستگاه گوارش و دستگاه تنفس جنین کمک می‌کند، زیرا جنین این مایع را می‌بلعد و سپس آن را دفع می‌کند و همچنین به‌وسیله دم و بازدم آن را به ریه‌ها وارد و خارج می‌کند.

مایع آمنیوتیک (Amniotic) از کجا می‌آید؟

در طول 14 هفته ابتدای بارداری، مایع از سیستم گردش خون شما وارد کیسه آمنیوتیک می‌شود. در اوایل سه ماهه دوم، جنین شما شروع به بلعیدن مایع می‌کند، آن را از کلیه‌هایش عبور می‌دهد و سپس آن را به صورت ادرار دفع می‌کند. سپس او دوباره مایع را می‌بلعد و هر چند ساعت یک‌بار کل حجم مایع آمنیوتیک را بازیافت می‌کند (بله! این یعنی بیشتر این مایع در نهایت ادرار جنین شماست!)
بنابراین جنین شما نقش مهمی را در به اندازه نگه داشتن مایع داخل کیسه آمنیوتیک برعهده دارد. با این حال گاهی اوقات این سیستم به‌هم می‌ریزد و موجب بیشتر یا کم‌تر شدن مایع (از حد معمول) در کیسه می‌شود، که هر دو حالت می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند.

 باید چه میزان مایع آمنیوتیک داشته باشم؟

در شرایط طبیعی، میزان مایع آمنیوتیک شما در اوایل سه ماهه سوم افزایش می‌یابد. در هفته‌های 34 تا 36 که اوج میزان مایع است، شما ممکن است در حدود 1 لیتر مایع درون کیسه آمنیوتیک داشته باشید. پس از این زمان میزان مایع به تدریج کاهش می‌یابد تا زمانی که زایمان انجام شود.

وقتی در هر زمان از بارداری‌تان میزان مایع آمنیوتیک کم باشد گفته می‌شود که دچار اولیگوهیدرامنیوس شده‌اید (اگر مقدار مایع آمنیوتیک بیشتر باشد هیدرامنیوس یا پلی هیدرامنیوس نامیده می‌شود. بر اساس آمار منتشر شده، به‌طور معمول 4 درصد از زنان باردار در سه ماهه سوم بارداری‌شان مایع آمنیوتیک کمتر از اندازه دارند.
از میان زنانی که 2 هفته از موعد زایمان‌شان گذشته است و هنوز باردارند 12% دچار کمبود مایع آمنیوتیک هستند.

چگونه متوجه شوم که سطح مایع آمنیوتیک من پایین آمده است؟

در صورتی که ترشح مایع داشته باشید، شکم‌تان نسبت به سن بارداری‌تان کوچک باشد یا احساس کنید جنین‌تان به اندازه کافی حرکت نمی‌کند، ممکن است پزشک به کم شدن مایع آمنیوتیک‌تان شک کند. همچنین پزشک‌تان در صورتی که شما پیش از این جنینی با رشد محدود داشته‌اید ممکن است شما را تحت نظر بگیرد. اگر فشار خون مزمن، پره اکلامپسی، دیابت بارداری یا لوپوس دارید یا از موعد زایمان‌تان گذشته است، باز هم شاید پزشک‌تان به این موضوع توجه بیشتری بکند. اگر او نسبت به کم بودن مایع آمنیوتیک مشکوک شود، احتمال دارد سونوگرافی را تجویز نماید.

سونوگرافیست بزرگترین بخش مایع آمنیوتیک در 4 بخش مختلف از رحم‌تان را اندازه می‌گیرد و آنها را با هم جمع می‌کند تا متوجه شود در شاخص مایع آمنیوتیک (AFI) در چه سطحی رتبه بندی می‌شوید. اندازه نرمال برای سه ماهه سوم بین 5 تا 25 سانتیمتر است. اگر اندازه کل از 5 سانتی‌متر کمتر باشد مایع آمنیوتیک کم به حساب می‌آید.

مطلب کامل و جامع از انواع دردهای شکمی در دوران بارداری را اینجا ببینید.

کم بودن مایع آمنیوتیک

چه چیزی ممکن است موجب این مشکل شود؟

متخصصان همیشه نمی‌دانند که چه چیز موجب کم بودن سطح مایع آمنیوتیک می‌شود. این مشکل بیشتر در اواخر سه ماهه سوم رایج است، به‌خصوص در صورتی که از موعد زایمان‌تان نیز گذشته باشد. این مشکل هر چه دیرتر در دوران بارداری پیش بیاید، برای جنین شما کمتر مضر خواهد بود. در اینجا برخی از رایج‌ترین علل کم شدن مایع آمنیوتیک را بیان می‌کنیم:

 • غشاهای نشت کننده یا پاره شده

یک پارگی کوچک در غشاهای آمنیوتیک می‌تواند باعث شود مقداری مایع آمنیوتیک به بیرون نشت کند. این امر می‌تواند در هر زمانی از بارداری‌تان اتفاق بیفتد، اما هنگامی که به زمان زایمان نزدیک می‌شوید،‌ احتمال آن بیشتر است. شاید خودتان با خیس شدن لباس زیرتان متوجه شوید که مایع آمنیوتیک به بیرون نشت کرده یا پزشک ممکن است در طول معاینه یا آزمایش متوجه این موضوع شود (اگر خودتان مشکوک به نشت مایع آمنیوتیک شدید اجازه دهید پزشک‌تان این موضوع را بداند).
یک غشای پاره شده می‌تواند ریسک عفونت را هم برای شما و هم برای جنین‌تان افزایش دهد زیرا راهی برای ورود باکتری به کیسه آمنیوتیک باز می‌کند. گاهی اوقات یک پارگی کوچک در کیسه خود به خود ترمیم می‌شود و نشت مایع متوقف می‌شود و سطح مایع نیز به اندازه معمول و طبیعی باز می‌گردد (این بیشتر زمانی رخ می‌دهد که پارگی کوچک پس از تست تشخیصی آمنیوسنتز صورت گرفته باشد).

 •  مشکلات جفت

مشکل در ارتباط با جفت شما، مانند کندگی (جدا شدن) ناقص یا جزئی جفت، که در آن جفت از دیواره داخلی رحم جدا می‌شود، می‌تواند به سطوح پایین مایع آمنیوتیک منجر شود. اگر جفت خون کافی تأمین نکند و مواد مغذی را به جنین نرساند، جنین تولید ادرار را متوقف می‌کند.

 • مشکلات خاص پزشکی

همانطور که در بالا گفته شد، شرایط خاص پزشکی مانند فشار خون مزمن، پره اکلامپسی، دیابت و لوپوس می‌توانند منجر به سطوح پایین مایع آمنیوتیک شوند.

 • بارداری دوقلو یا چندقلو

اگر دوقلو یا چندقلو باردار باشید، در معرض ریسک سطوح پایین مایع آمنیوتیک قرار دارید. اولیگوهیدرامنیوس در نوعی سندرم رایج است که در آن یک جنین مایع آمنیوتیک کم و دیگری مایع آمنیوتیک بیش از اندازه در اختیار دارد.

 • ناهنجاری‌های جنین

اگر متوجه شدید که در سه ماهه اول یا سه ماهه دوم بارداری سطح مایع آمنیوتیک‌تان پایین است، ممکن است به این معنا باشد که جنین‌تان دچار  یک نقص مادرزادی است. اگر کلیه‌ها وجود نداشته باشند یا به طور مناسب شکل نگرفته باشند یا دستگاه ادراری مسدود شده باشد، جنین به میزان کافی ادرار تولید نکرده و در نتیجه سطح مایع آمنیوتیک کاهش می‌یابد.

اگر سطح مایع آمنیوتیک من کم ارزیابی شود چه خواهد شد؟

اگر مقدار مایع آمنیوتیک‌تان کم باشد، پزشک‌تان در دوران بارداری مداوم و دقیق شما را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که جنین‌تان به طور طبیعی به رشد خود ادامه می‌دهد. اینکه پزشک چطور دوران بارداری‌تان را مدیریت می‌کند بستگی به این دارد که در کدام نقطه از بارداری‌تان باشید، وضعیت جنین‌تان چگونه باشد و این‌که آیا مشکلات دیگری نیز دارید یا خیر.

اگر به زمان زایمان‌تان نزدیک باشید، زایمان به شما پیشنهاد خواهد شد. در برخی موارد نیز نیاز خواهد بود که جنین‌تان را کمی زودتر به دنیا بیاورید (برای مثال در مواردی که به پره اکلامپسی مبتلا باشید یا پزشک متوجه شود جنین نمی‌تواند داخل رحم به رشد ادامه دهد).

در هر حال وضع جنین به صورت متوالی با سونوگرافی، تست بدون استرس و پروفایل بایوفیزیکال مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین از شما خواسته می‌شود که میزان زیادی مایعات بنوشید و ضربات و حرکات جنین را پس از صرف ناهار در حالت دراز کشیده به پهلوی چپ یا نشسته در محیطی آرام بشمارید (در حالی که دست‌تان را روی شکم قرار داده‌اید). اگر به طور ناگهانی متوجه شدید که فعالیت جنین‌تان کمتر شده است، پزشک را در جریان بگذارید.

سطوح پایین مایع آمنیوتیک می‌تواند احتمال مشکلات هنگام زایمان را بیشتر کند. نگرانی اصلی این است که سطح مایع آمنیوتیک آنقدر کم شود که حرکات جنین یا انقباضات شما موجب فشردگی بند ناف شود.
در طول زایمان پزشک‌تان ممکن است یک کاتتر را از رحم‌تان رد کند تا به وسیله آن یک محلول گرم نمکی رابه کیسه آمنیوتیک بفرستد، در نتیجه با این روش ریسک فشردگی بند ناف را کم کند.
در نهایت اگر جنین‌تان نتواند زایمان طبیعی را تحمل کرده و به طور ایمن خارج شود، پزشک یا ماما ممکن است سزارین را سفارش کنند.
 

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
 • کم بودن مایع آمنیوتیک
 • کم بودن مایع آمنیوتیک
مترجم: رویا اسدالهی
منبع: www.babycenter.com
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1072

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
افسانه
10:57    1395/05/23

با سلام و تشکر از سایت خوبتون.
من الان هفته 27 بارداری هستم .در هفته 19 آمینوسنتز کردم وبرای جبران کمبود آب جنین خیلی آب خوردم از همون موقع سینه های من شروع به ترشح شیر کردن و تا الان همچنان ادامه داره و زیادتر هم شده..سابقه پرولاکتین بالا هم ندارم...میخواستم ببینم این ترشحات برای جنین خطرناک نیست؟ و موجب زایمان زودرس نمیشه؟آیا امکان نداره که شیرم تا زمان به دنیا اومدن بچه رقیق بشه و غلظت اولیه رو نداشته باشه؟ ممنون میشم پاسخ بدین.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
00:12    1395/05/25

سلام
این ترشحات کاملا طبیعی است نگران نباشید
پرولاکتین به طور طبیعی در بارداری افزایش می یابد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بهار
12:15    1395/04/07

سلام
من هفته 36بارداری هستم و آب دور بچه 10 بوده.یه روز در میان سرم میزنم اما آب تغییری نکرده
به نظرتون مشکلی برای جنین پیش نمیاد؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
پری
18:12    1395/02/19

سلام من الان هفته بیست پنج و پنج روز هستم آب دور جنین ده هست به نظرتون خیلی نگران کننده هست وضعیتم؟ با خوردن مایعات بهبود پیدا میکنه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
18:09    1395/03/20

سلام
متاسفانه بنا به بروز مشکلات و تغییراتی در سایت پرسشها دیر و البته دیروز به دست من رسیده است!
مایعات و بویژه آب کافی +سونو مجدد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
الهام
10:04    1394/11/23

باسلام
من هفته 18بارداری هستم بعلت انجام آزمایش آمینوسنتز کیسه آب جنین شده و آبریزش داشتم دکتر بعد از سونوگرافی گفتش میزان آب امینیوتیک به4رسیده وبعداز چند روز آبریزشم خیلی کمتر شده والان به 5رسیده آیا خطرناکه؟ آیا جنینم سالم می ماند؟ دریکی از سایتهای اینترنتی خواندم که چنانچه آب مایع امینیوتیک کم شود دست وپای جنین خوب رشد نمیکنه وناراس بدنیا می آید آیا درسته
خواهش میکنم راهنماییم کنید.
باتشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
صوفی
18:15    1395/02/24

سلام
بشدت نگرانم،میشه زودتر جوابم بدید
39 ساله م.در هفته 15 بارداری آب کیسه7 سانت آیا مقدارش کمه؟
چکارکنم تابیشتر شود؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:21    1395/02/26

سلام
با مصرف مایعات کافی و کاهش مصرف کافئین و مواد غذایی مدر می توانید به افزایش مایع آمنیوتیک کمک کنید
با پزشکتان برای بررسی بیشتر مشورت کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
Asal
00:05    1394/11/21

سلام.خسته نباشید.من هفته 34رو تموم کردم وزن بچه م 2750گرمه..afi:15cm به نظر شما نرماله این مقادیر؟
یه سوال دیگم داشتم خدمتتون تاریخ سزارینم 27اسفنده به نظرتون میشه این تاریخ رو به 1فروردین موکول کرد؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سمیرا
23:38    1394/10/30

سلام من5تا سقط داشتم پنجمی ابدورجنین کمشده بود و هردوهفته کمتر تاشد5 بعدسونو انومالی وداپلر وتزریق انوکسپارین شد11تاماه9 کشوندم ولی رشدجنین کم بود با اب دور جنین اول ماه9 کیسه اب مرده شد وبچه مرده به دنیا آمد لطفا راهنمایی کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
21:56    1394/11/03

سلاممشاوره با مرکز ژنتیک و نیز پریناتولوژیست متبحر بسیار مهم است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ندا
21:11    1394/10/16

سلام.من هفته 34 بارداری هستم و اب دور جنین 9 بود .میخواستم بپرسم این میزان اب با توجه به اینکه میگن کمبود اب ممگنه بتعثه فشار به عضلات بچه و بدفرمی عضلاتش بشه .ممکنه این اتفاق برای بچه ام بیفته؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
20:50    1394/10/18

سلام حتما با متخصص مشورت شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
tara
02:54    1394/10/13

با سلام
من هفته ٣٤ بارداري هستم حدود ٤-٣ هفته اي هست كه مايعي از واژنم خارج ميشه (معمولاً قبل از دفع ادرار)اما من اين رو با ترشحات واژينال اشتباه مي گرفتم تا اينكه دو روز پيش ،بعد از انجام كارهاي خونه كه تقريباً دو ساعت سرپا بودم به شكل خيلي رقيق اما سفيد رنگ در مقدار تا حدودي زياد يعني تا جايي كه تا سر زانوهام رسيد كه منو خيلي نگران كرد و امروز هم همون ترشحات رو داشتم اما در اندازه كمتر ،من ٩ روز ديگه وقت سونوگرافي دارم به نظرتون بايد زودتر به پزشك مراجعه كنم ممكنه علتش پارگي كيسه آب باشه؟با توجه به اينكه من ايران زندگي نمي كنم و اينجا هيچ اطلاعاتي در زمينه مقدار مايع آمينيوتيك و... به من ندادن،در ضمن حركتهاي جنين هم عادي هست ممنون ميشم اگه منو راهنمايي كنين چون با توجه به مطالبي كه تو سايت شما خوندم خيلي نگران شدم:(


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
19:59    1394/10/14

سلام
بهتر است حداقل یکبار برای بررسی حجم مایع آمنیوتیک و چک کردن کیسه آب مراجعه کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سما
21:17    1394/10/07

سلام. من امروز رفتم برای انجام سونو آنومالی و هفته 19 هستم. اما دکتر گفت که آب آمینیوتیک عدد 3 هست. و نتونست که اندام ها رو چک کنه. الان خیلی نگرانم. باید چکار کنم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
22:18    1394/10/20

سلام
پرسش شما امروز به من ارسال شده است بابت تاخیر پوزش می خواهم
پس از مصرف آب کافی و 10 تا 15 روز بعد مجددا سونو را تکرار کنید
با یک متخصص پریناتولوژی مشورت کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
بهناز
12:33    1394/08/27

سلام و عرض خسته نباشید من در هفته 15 بارداری هستم سونو دادم مایع دور جنین کم بود گفتن مایعات بیشتر مصرف کنم عمل سرکلاژ هم داشتم...مشکل مایع جنین خیلی حاده؟؟بابت این موضوع نگرانم...احتمال سقط یا نقص وجود داره؟؟لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
23:55    1394/09/02

سلام میزان کاهش و علت اون اهمیت داره با استراحت و مایع نتیجه خوبی مشاهده می شود بدور از استرس


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
بهناز
12:25    1394/08/27

باعرض سلام و خسته نباشید من در هفته 15 بارداری هستم سونو دادم گفته مایع دور جنین کمه مایعات مصرف بشه عمل سرکلاژ هم داشتم...مشکل مایع جنین با شرایط من خیلی حاده؟چیکار کنم؟از این بابت استرس دارم...لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:00    1394/08/30

سلام
استرس نداشته باشید
مایعات کافی بویژه آب بنوشید و سپس سونو را تکرار کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
تارا
09:02    1394/07/27

با سلام. من هفته 36 بارداری هستم. میزان مایع آمینوتیک 6 هست. دکتر برام یک روز در میان سرم تجویز کرده. تا یک هفته بعد مجددا چک بشه. آیا این میزان خطرناکه و کاهش آن به چه علت میتونه باشه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
22:53    1394/07/27

سلام این عدد کف میزان طبیعی است با سرم تراپی بهتر می شود مراقب حرکات جنین باشید و در صورت لزوم هر دو روز ان اس تی انجام شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
رضا
20:42    1394/07/24

سلام
فقط خواستم از شما تشکر کنم...


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
18:02    1394/07/26

سلام
از لطف شما سپاسگزاریم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سمانه
13:29    1394/06/21

سلام. من هفته ۲۵ هستم. سونو که رفتم af:10-11 نشون داد. خیلی نگرانم دکترم گفت مایعات بیشتر استفاده کن و استراحت داشته باش. من کارمندم ایا باید مرخصی بگیرم و نیاز به دارو دارم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:49    1394/06/22

سلام
مصرف مایعات به افزایش میزان مایع آمنیوتیک کمک میکند
فعلا نیازی به دارو ندارید نگران نباشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
Mozhgan_71
19:16    1394/06/03

سلام خسته نباشید من در هفته 19بارداری سونو شدم دکترم گفت اب دور جنینت 8سانتی متر گفت کمه مایعات زیاد بخور خواستم بدونم روزانه دو لیتر اب کافیه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
19:28    1394/06/05

سلام بله با استراحت


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
عارفه
17:42    1394/05/10

سلام و خسته نباشید من هفته 28 بارداریم و تو سونو مایع 9 سانتی متر بود دکترم گفت اب دور جنین کنه باید مایعات بخوری یکخورده تکرانم یعنی خیلی عیر طبیعیه.

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید