کم بودن مایع آمنیوتیک

تعداد امتیازها: 814
1 نفر
کم بودن مایع آمنیوتیک

مایع آمنیوتیک چیست؟

مایع آمنیوتیک (الیگوهیدرامنیوس- Oligohydramnios)، کیسه‌ای‌ست که اطراف جنین در حال رشدتان را احاطه کرده است و نقش‌های مهمی را ایفا می‌کند:

 • جنین در حال رشد را از ضربه حفظ می‌کند (برای مثال اگر شما تکان ناگهانی بخورید)
 • از فشردگی و به‌هم چسبیدن جفت جلوگیری می‌کند؛ فشردگی جفت می‌تواند اکسیژن رسانی به جنین را مختل کند.
 • دمای محل زندگی جنین را حفظ کرده و ثابت نگه می‌دارد.
 • از جنین در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند.
 • به جنین اجازه می‌دهد به اطراف حرکت کند، بنابراین عضلات و استخوان‌های جنین به‌طور مناسب رشد می‌کنند.
 • به توسعه و رشد دستگاه گوارش و دستگاه تنفس جنین کمک می‌کند، زیرا جنین این مایع را می‌بلعد و سپس آن را دفع می‌کند و همچنین به‌وسیله دم و بازدم آن را به ریه‌ها وارد و خارج می‌کند.

مایع آمنیوتیک (Amniotic) از کجا می‌آید؟

در طول 14 هفته ابتدای بارداری، مایع از سیستم گردش خون شما وارد کیسه آمنیوتیک می‌شود. در اوایل سه ماهه دوم، جنین شما شروع به بلعیدن مایع می‌کند، آن را از کلیه‌هایش عبور می‌دهد و سپس آن را به صورت ادرار دفع می‌کند. سپس او دوباره مایع را می‌بلعد و هر چند ساعت یک‌بار کل حجم مایع آمنیوتیک را بازیافت می‌کند (بله! این یعنی بیشتر این مایع در نهایت ادرار جنین شماست!)
بنابراین جنین شما نقش مهمی را در به اندازه نگه داشتن مایع داخل کیسه آمنیوتیک برعهده دارد. با این حال گاهی اوقات این سیستم به‌هم می‌ریزد و موجب بیشتر یا کم‌تر شدن مایع (از حد معمول) در کیسه می‌شود، که هر دو حالت می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند.

 باید چه میزان مایع آمنیوتیک داشته باشم؟

در شرایط طبیعی، میزان مایع آمنیوتیک شما در اوایل سه ماهه سوم افزایش می‌یابد. در هفته‌های 34 تا 36 که اوج میزان مایع است، شما ممکن است در حدود 1 لیتر مایع درون کیسه آمنیوتیک داشته باشید. پس از این زمان میزان مایع به تدریج کاهش می‌یابد تا زمانی که زایمان انجام شود.

وقتی در هر زمان از بارداری‌تان میزان مایع آمنیوتیک کم باشد گفته می‌شود که دچار اولیگوهیدرامنیوس شده‌اید (اگر مقدار مایع آمنیوتیک بیشتر باشد هیدرامنیوس یا پلی هیدرامنیوس نامیده می‌شود. بر اساس آمار منتشر شده، به‌طور معمول 4 درصد از زنان باردار در سه ماهه سوم بارداری‌شان مایع آمنیوتیک کمتر از اندازه دارند.
از میان زنانی که 2 هفته از موعد زایمان‌شان گذشته است و هنوز باردارند 12% دچار کمبود مایع آمنیوتیک هستند.

چگونه متوجه شوم که سطح مایع آمنیوتیک من پایین آمده است؟

در صورتی که ترشح مایع داشته باشید، شکم‌تان نسبت به سن بارداری‌تان کوچک باشد یا احساس کنید جنین‌تان به اندازه کافی حرکت نمی‌کند، ممکن است پزشک به کم شدن مایع آمنیوتیک‌تان شک کند. همچنین پزشک‌تان در صورتی که شما پیش از این جنینی با رشد محدود داشته‌اید ممکن است شما را تحت نظر بگیرد. اگر فشار خون مزمن، پره اکلامپسی، دیابت بارداری یا لوپوس دارید یا از موعد زایمان‌تان گذشته است، باز هم شاید پزشک‌تان به این موضوع توجه بیشتری بکند. اگر او نسبت به کم بودن مایع آمنیوتیک مشکوک شود، احتمال دارد سونوگرافی را تجویز نماید.

سونوگرافیست بزرگترین بخش مایع آمنیوتیک در 4 بخش مختلف از رحم‌تان را اندازه می‌گیرد و آنها را با هم جمع می‌کند تا متوجه شود در شاخص مایع آمنیوتیک (AFI) در چه سطحی رتبه بندی می‌شوید. اندازه نرمال برای سه ماهه سوم بین 5 تا 25 سانتیمتر است. اگر اندازه کل از 5 سانتی‌متر کمتر باشد مایع آمنیوتیک کم به حساب می‌آید.

مطلب کامل و جامع از انواع دردهای شکمی در دوران بارداری را اینجا ببینید.

کم بودن مایع آمنیوتیک

چه چیزی ممکن است موجب این مشکل شود؟

متخصصان همیشه نمی‌دانند که چه چیز موجب کم بودن سطح مایع آمنیوتیک می‌شود. این مشکل بیشتر در اواخر سه ماهه سوم رایج است، به‌خصوص در صورتی که از موعد زایمان‌تان نیز گذشته باشد. این مشکل هر چه دیرتر در دوران بارداری پیش بیاید، برای جنین شما کمتر مضر خواهد بود. در اینجا برخی از رایج‌ترین علل کم شدن مایع آمنیوتیک را بیان می‌کنیم:

 • غشاهای نشت کننده یا پاره شده

یک پارگی کوچک در غشاهای آمنیوتیک می‌تواند باعث شود مقداری مایع آمنیوتیک به بیرون نشت کند. این امر می‌تواند در هر زمانی از بارداری‌تان اتفاق بیفتد، اما هنگامی که به زمان زایمان نزدیک می‌شوید،‌ احتمال آن بیشتر است. شاید خودتان با خیس شدن لباس زیرتان متوجه شوید که مایع آمنیوتیک به بیرون نشت کرده یا پزشک ممکن است در طول معاینه یا آزمایش متوجه این موضوع شود (اگر خودتان مشکوک به نشت مایع آمنیوتیک شدید اجازه دهید پزشک‌تان این موضوع را بداند).
یک غشای پاره شده می‌تواند ریسک عفونت را هم برای شما و هم برای جنین‌تان افزایش دهد زیرا راهی برای ورود باکتری به کیسه آمنیوتیک باز می‌کند. گاهی اوقات یک پارگی کوچک در کیسه خود به خود ترمیم می‌شود و نشت مایع متوقف می‌شود و سطح مایع نیز به اندازه معمول و طبیعی باز می‌گردد (این بیشتر زمانی رخ می‌دهد که پارگی کوچک پس از تست تشخیصی آمنیوسنتز صورت گرفته باشد).

 •  مشکلات جفت

مشکل در ارتباط با جفت شما، مانند کندگی (جدا شدن) ناقص یا جزئی جفت، که در آن جفت از دیواره داخلی رحم جدا می‌شود، می‌تواند به سطوح پایین مایع آمنیوتیک منجر شود. اگر جفت خون کافی تأمین نکند و مواد مغذی را به جنین نرساند، جنین تولید ادرار را متوقف می‌کند.

 • مشکلات خاص پزشکی

همانطور که در بالا گفته شد، شرایط خاص پزشکی مانند فشار خون مزمن، پره اکلامپسی، دیابت و لوپوس می‌توانند منجر به سطوح پایین مایع آمنیوتیک شوند.

 • بارداری دوقلو یا چندقلو

اگر دوقلو یا چندقلو باردار باشید، در معرض ریسک سطوح پایین مایع آمنیوتیک قرار دارید. اولیگوهیدرامنیوس در نوعی سندرم رایج است که در آن یک جنین مایع آمنیوتیک کم و دیگری مایع آمنیوتیک بیش از اندازه در اختیار دارد.

 • ناهنجاری‌های جنین

اگر متوجه شدید که در سه ماهه اول یا سه ماهه دوم بارداری سطح مایع آمنیوتیک‌تان پایین است، ممکن است به این معنا باشد که جنین‌تان دچار  یک نقص مادرزادی است. اگر کلیه‌ها وجود نداشته باشند یا به طور مناسب شکل نگرفته باشند یا دستگاه ادراری مسدود شده باشد، جنین به میزان کافی ادرار تولید نکرده و در نتیجه سطح مایع آمنیوتیک کاهش می‌یابد.

اگر سطح مایع آمنیوتیک من کم ارزیابی شود چه خواهد شد؟

اگر مقدار مایع آمنیوتیک‌تان کم باشد، پزشک‌تان در دوران بارداری مداوم و دقیق شما را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که جنین‌تان به طور طبیعی به رشد خود ادامه می‌دهد. اینکه پزشک چطور دوران بارداری‌تان را مدیریت می‌کند بستگی به این دارد که در کدام نقطه از بارداری‌تان باشید، وضعیت جنین‌تان چگونه باشد و این‌که آیا مشکلات دیگری نیز دارید یا خیر.

اگر به زمان زایمان‌تان نزدیک باشید، زایمان به شما پیشنهاد خواهد شد. در برخی موارد نیز نیاز خواهد بود که جنین‌تان را کمی زودتر به دنیا بیاورید (برای مثال در مواردی که به پره اکلامپسی مبتلا باشید یا پزشک متوجه شود جنین نمی‌تواند داخل رحم به رشد ادامه دهد).

در هر حال وضع جنین به صورت متوالی با سونوگرافی، تست بدون استرس و پروفایل بایوفیزیکال مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین از شما خواسته می‌شود که میزان زیادی مایعات بنوشید و ضربات و حرکات جنین را پس از صرف ناهار در حالت دراز کشیده به پهلوی چپ یا نشسته در محیطی آرام بشمارید (در حالی که دست‌تان را روی شکم قرار داده‌اید). اگر به طور ناگهانی متوجه شدید که فعالیت جنین‌تان کمتر شده است، پزشک را در جریان بگذارید.

سطوح پایین مایع آمنیوتیک می‌تواند احتمال مشکلات هنگام زایمان را بیشتر کند. نگرانی اصلی این است که سطح مایع آمنیوتیک آنقدر کم شود که حرکات جنین یا انقباضات شما موجب فشردگی بند ناف شود.
در طول زایمان پزشک‌تان ممکن است یک کاتتر را از رحم‌تان رد کند تا به وسیله آن یک محلول گرم نمکی رابه کیسه آمنیوتیک بفرستد، در نتیجه با این روش ریسک فشردگی بند ناف را کم کند.
در نهایت اگر جنین‌تان نتواند زایمان طبیعی را تحمل کرده و به طور ایمن خارج شود، پزشک یا ماما ممکن است سزارین را سفارش کنند.
 

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
 • کم بودن مایع آمنیوتیک
 • کم بودن مایع آمنیوتیک
مترجم: رویا اسدالهی
منبع: www.babycenter.com
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 814

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
بهناز
12:33    1394/08/27

سلام و عرض خسته نباشید من در هفته 15 بارداری هستم سونو دادم مایع دور جنین کم بود گفتن مایعات بیشتر مصرف کنم عمل سرکلاژ هم داشتم...مشکل مایع جنین خیلی حاده؟؟بابت این موضوع نگرانم...احتمال سقط یا نقص وجود داره؟؟لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
23:55    1394/09/02

سلام میزان کاهش و علت اون اهمیت داره با استراحت و مایع نتیجه خوبی مشاهده می شود بدور از استرس


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
بهناز
12:25    1394/08/27

باعرض سلام و خسته نباشید من در هفته 15 بارداری هستم سونو دادم گفته مایع دور جنین کمه مایعات مصرف بشه عمل سرکلاژ هم داشتم...مشکل مایع جنین با شرایط من خیلی حاده؟چیکار کنم؟از این بابت استرس دارم...لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:00    1394/08/30

سلام
استرس نداشته باشید
مایعات کافی بویژه آب بنوشید و سپس سونو را تکرار کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
تارا
09:02    1394/07/27

با سلام. من هفته 36 بارداری هستم. میزان مایع آمینوتیک 6 هست. دکتر برام یک روز در میان سرم تجویز کرده. تا یک هفته بعد مجددا چک بشه. آیا این میزان خطرناکه و کاهش آن به چه علت میتونه باشه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
22:53    1394/07/27

سلام این عدد کف میزان طبیعی است با سرم تراپی بهتر می شود مراقب حرکات جنین باشید و در صورت لزوم هر دو روز ان اس تی انجام شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
رضا
20:42    1394/07/24

سلام
فقط خواستم از شما تشکر کنم...


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
18:02    1394/07/26

سلام
از لطف شما سپاسگزاریم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سمانه
13:29    1394/06/21

سلام. من هفته ۲۵ هستم. سونو که رفتم af:10-11 نشون داد. خیلی نگرانم دکترم گفت مایعات بیشتر استفاده کن و استراحت داشته باش. من کارمندم ایا باید مرخصی بگیرم و نیاز به دارو دارم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:49    1394/06/22

سلام
مصرف مایعات به افزایش میزان مایع آمنیوتیک کمک میکند
فعلا نیازی به دارو ندارید نگران نباشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
Mozhgan_71
19:16    1394/06/03

سلام خسته نباشید من در هفته 19بارداری سونو شدم دکترم گفت اب دور جنینت 8سانتی متر گفت کمه مایعات زیاد بخور خواستم بدونم روزانه دو لیتر اب کافیه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
19:28    1394/06/05

سلام بله با استراحت


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
عارفه
17:42    1394/05/10

سلام و خسته نباشید من هفته 28 بارداریم و تو سونو مایع 9 سانتی متر بود دکترم گفت اب دور جنین کنه باید مایعات بخوری یکخورده تکرانم یعنی خیلی عیر طبیعیه.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
22:38    1394/05/11

سلام
این مقدار در محدوده طبیعی است ولی همانطور که پزشکتان نیز توصیه کردند باید با نوشیدن آب این شرایط را بهبود ببخشید
نگران نباشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ریحانه
18:23    1394/04/13

سلام. من 15 هم 38 هفته ام تموم میشه. 10 ام سونو بودم که گفت میزان مایع آمینوتیک کمترین حد نرمال. امروز هم پیش دکتر بودم با سونوگرافی که خودش انجام داد گفت به نظرش مایع آمینوتیک از اندوکس 100 که سونو گفته بود کمتره و قرار شد بازم فردا یا پسفردا برم سونوگرافی. این کم بودن خطرناکه؟ چیکار کنم بهتر بشه؟ 18 ام وقت سزارین دارم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
16:57    1394/04/15

سلام بله خطرناکه
احتمال مرگ جنین وجود داره ختم بارداری در صورت کاهش بیشتر
مایعات زیاد مصرف کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
بهار
18:46    1394/02/27

سلام خطرات کاهش شدید مایع چی هست؟ من اخرین سونو را هفته 32 دادم که حجم مایع طبیعی بود. دیگه سونو نشدم . اواسط هفته 39 به دلیل افت ضربان قلب جنین سزارین اورژانسی شدم و اونجا بود که دکتر متوجه شد بند ناف پیچیده بوده و حجم مایع کاهش شدید داشته و در واقع اصلا میشه گفت مایعی دور بچه نبوده. وزنش دو کیلو ششصد بود. چه خطراتی متوجه نوزادم میشه؟ ظاهرش سالمه فقط نگرانم ازینکه نکنه توی دلم به ملاجش فشار اومده باشه و به مغزش اسیب رسیده باشه رفلکسهاش هم طبیعیه مث بقیه نوزادا
ممنون اگه منو راهنمایی کنید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:32    1394/02/29

سلام
نگران نباشید حجم مایع کم شده و نمی تونه اصلا وجود نداشته باشه
در صورتی که ضربه به شکم وارد نشده باشد مشکلی وجود ندارد
خداروشکر وزن هم بالای 2500 بوده


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
کاظمی
19:24    1394/02/01

با عرض سلام و خسته نباشید.من۱۴هفته و ۵روزه باردارم.درد در طرف راست شکم دارم.وقتی راه می روم درد بیشتر میشه.سونو انجام دادم همه چیز نرمال بود.فقط مایع امینیوتیک حد اقل میزان بود.امکان شدن کیسه ابم هست؟ممنون.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
17:23    1394/02/03

سلام
بهتر است آزمایشخون نیز انجام دهید .تا علت درد بهتر مشخص شود.
استراحت کافی داشته باشید از نشستن و ایستادن و پیاده روی طولانی پرهیز کنید
نوشیدن آب کافی و طبیعی شدن حجم مایع آمنیتیک کمک می کند


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فرانک
21:07    1394/01/31

سلام من در هفته 21 و 2 روزه هستم و مایع دور جنین 8.1 میباشد آیا این مقدار خطرناکه لطفا راهنمایی کنید
متشکرم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
23:28    1394/02/02

سلام
کاهش آن خطرناک است
استراحت کنید
مایعات فراوان
دور کردن موبایل و گوشی بیسیم و لپ تاپ


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فرانك
17:29    1394/01/31

سلام. من هفته ٢١ هستم با حجم مايع ٤٠ در صد ايا خطر ناك ؟ چيكار كنم بيشتر بشه؟
ممنونم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
میلاد
01:00    1394/01/26

سلام خسته نباشید خانم من هفته 23 است و بارداری afi=11 در ازمایش سونو.ددکتر بهش گفته خطرناکه و بهش امپول سپارین داده لطفا راهنمایی کنید.با تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
23:58    1394/01/26

سلام
نگران نباشید کمتر از 8 در محدوده خطرناک است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
میلاد
00:45    1394/01/26

سلام خانمم هفته 23 بارداری است (ivf),و afi=11 رو توی سونو نشون داده.دکتر بهش گفته خطرناکه و بهش امپول سپارین داده.خواهش میکنم توضیح بدین گه مشکلی داره یا نه؟و باید چیکار کنه.ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
19:45    1394/01/27

سلام
استفاده از دارو و انجام سونو مجدد
نگران نباشید کاملا قابل کنترل است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زیلا
23:42    1394/01/25

سلام.خسته نباشید.
من هفته سی و سه بارداری هستم. بهم گفتن AFI =13 هست. خسلس نگرانم.
HC=311mm
FL=63mm
AC=285mm
EFW=2067+-306gr
توروخدا بهم بگید مواردی که نوشتم طبیعیه یا نه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
13:57    1394/01/29

با سلام
تمام موارد ذکر شده طبیعی و نرمال میباشد نگران نباشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
شیدا
11:20    1394/01/16

سلام هفته 36 بارداری هستم. در هفته 34 اندکس مایع 11 سانت بود و در هفته 36 اندکس مایع 8.
لباس زیرم هم تندتند خیس میشه. یعنی کیسه آب شده؟ لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم
اگه کمتر از 5 بشه اورژانسی سزارینم میکنن؟

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 8+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید