عضو پارسه‌گرد نیستید؟
انقباض رحم

چقدر طول می کشد تا رحم منقبض شود؟

تعداد امتیازها: 1119
1 نفر

اگر با مسائلی از قبیل اضافه وزن، ریزش مو، بی حوصلگی و ... بعد از زایمان مواجه شده اید حتما این مقاله را مطالعه نمایید.

در دوران بارداری رحم شما 15 برابر سنگین تر از قبل (بدون محاسبه محتویات آن) و حجم آن حداقل 500 برابر بیشتر از قبل می شود. ظرف چند دقیقه بعد از تولد نوزاد،رحم منقبض شده و مثل مشت خود را می بندد. بافت متقاطع رحم به همان شکل که در دوران بارداری منبسط شده بود منقبض می شود.

انقباض رحم باعث جدا شدن جفت از دیواره رحم می شود. بعد از خروج جفت از رحم، رحم بیشتر منقبض می شود و رگ های باز ناحیه اتصال جفت با رحم را می بندد. در حین انقباض رحم ممکن است دچار گرفتگی عضلانی شوید که به آن پس درد می گویند.

در روز اول بعد از زایمان سر رحم تان را به پهنای 4 انگشت زیر ناف تان حس خواهید کرد. ظرف یک هفته رحم شما حدود نصف زمان زایمان می شود. بعد از دو هفته به 341 گرم می رسد و کاملاً در محفظه لگن قرار می گیرد. ظرف 4 تا 6 هفته باید به وزن قبل از بارداری یعنی حدود 78 گرم برسد. این فرایند involutionرحم نام دارد. حتی بعد از بازگشت رحم به درون لگن، ممکن است تا چند هفته یا بیشتر ظاهر دوران بارداری خود را داشته باشید زیرا ماهیچه های شکم تان در طول بارداری کشیده شده اند که با گذشت زمان و ورزش منظم به حالت اولیه خود باز می گردند .

درست بعد از زایمان چقدر کاهش وزن خواهم داشت؟

احتمالاً تا مدتی به وزن قبل از بارداریتان نرسید اما درست بعد از زایمان از وزن شما 3تا 3.5 کیلوگرم وزن بچه به علاوه 450 تا 900 گرم وزن جفت و  1کیلوگرم دیگر از خون و مایع آمنیوتیک "حدوداً 5.5 کیلوگرم" کم خواهد شد.

وزن تان هم کم کم کاهش می یابد. تمامی آب های اضافی که سلول های بدن در طول بارداری جمع کرده بودند، همراه با مایعی از خون اضافی که در بدن باردارتان داشته اید به دنبال راهی برای خروج خواهند گشت. بنابراین بعد از زایمان بیشتر از همیشه ادرار در مثانه تان جمع می شود، حدود 3.5 لیتر در روز که شگفت آور است! همچنین ممکن است خیلی عرق کنید. تا آخر هفته اول حدود 1800گرم از وزن آب بدنتان کم می شود. (البته این میزان بسته به میزان جذب آب در دوران بارداری متفاوت است)

چرا نمی توانم بفهمم که کی نیاز به ادرار دارم؟

شاید روزهای اول بعد از زایمان متوجه نشوید که نیاز به دستشویی دارید مخصوصاً اگر که زایمان طولانی مدتی داشته باشید، برای زایمان از فورسپس "انبرکی برای بیرون آوردن نوزاد، در زایمان های طبیعی"استفاده کرده باشند یا از دستگاه مکش و یا از تزریق نخاعی (اپیدورال) .این مساله به دلیل کم حسی موقت مثانه رخ می دهد. به هر حال کلیه شما در حال پردازش آب های اضافی است و مثانه تان را سریع پر می کند. بنابراین باید حتی اگر احساس نیاز نمی کنید به دستشویی بروید.

در صورت پر شدن بیش از حد مثانه ممکن است به زحمت بتوانید خودتان را تا رسیدن به دستشویی نگه دارید. علاوه بر این ممکن است مثانه تان بیش از حد منبسط شود. این مساله می تواند منجر به بروز مشکلات ادراری شده و همچنین انقباض رحم را سخت کرده و باعث ایجاد درد بعد از ادرار و خونریزی شود. اگر بعد از زایمان برای چند ساعتی نتوانید ادرار کنید به مثانه تان سوند وصل می شود تا ادرار شما را تخلیه کنند (اگر از طریق سی سکشن زایمان کرده اید، در طول جراحی و 12 ساعت بعد از آن به شما سوند وصل می کنند.)

در صورتی که در تخلیه مثانه مشکل دارید یا ادرارتان خیلی کم است به پرستار اطلاع بدهید. اگر مثانه تان بیش از حد پر شود ممکن است قادر به تخلیه نشوید.

آیا واژن من به حالت نرمال قبلی خود باز می گردد؟

در زایمان از راه واژن، واژن شما احتمال دارد برای همیشه کمی بزرگتر از قبل شود. بعد از زایمان، واژن شما کاملاً باز مانده و ممکن است متورم و کبود شود. بعد از چند روز بتدریج بهتر می شود و واژن دوباره به حالت ماهیچه ای خود باز می گردد. بعد از چند هفته کم کم کوچکتر می شود. انجام منظم تمرین کگل به قوی شدن ماهیچه رحم تان کمک می کند.

اگر در حین زایمان پارگی یا برش فرج داشته باشید، بهبود perniumenشما زمان می برد. بنابراین تا زمانی که پزشک بعد از بررسی جواب آزمایش بعد از زایمان، به شما اجازه نداده ، نزدیکی نداشته باشید. اگر میل به نزدیکی دارید، تا زمانی که خوب نشده اید از این عمل جلوگیری کنید. ضمناً ببینید برای جلوگیری از بارداری چه کار می خواهید انجام دهید. اگر احساس می کنید که بهتر شده اید و (به لحاظ جسمی و روحی) آمادگی نزدیکی را دارید، این کار باید به آرامی صورت گیرد.

در حین نزدیکی ممکن است متوجه شوید که مایع روان کننده واژنتان نسبت به زمان بارداری کم تر شده که دلیل آن کاهش میزان هورمون استروژن است. در صورت شیردهی خشکی واژن حتی تشدید هم می شود زیرا شیردهی میزان ترشح هورمون استروژن را پایین می آورد. (حتماً از ماده روان کنندهwater-based  استفاده می کنید زیرا ماده های روان کننده oil-basedممکن است لاتکس را نازک کرده و باعث پاره شدن کاندوم یا آسیب رساندن به دستگاه جلوگیری شود.)

ترشحات واژنی چیست؟

بعد از زایمان داشتن ترشحات واژنی به نام نفاس امری طبیعی است. نفاس حاوی خون و بافت مرده دیواره رحم است.

چند روز اول بعد از زایمان نفاس حاوی خون زیاد و به رنگ قرمز روشن، شبیه خون دوران قاعدگی است. با گذشت هر روز مقدار ترشح آن کم تر می شود و بعد از 2 یا 4 روز پس از زایمان آبکی تر و صورتی می شود.

حدوداً ده روز پس از زایمان فقط مقدار خیلی کمی ترشح سفید یا سفید مایل به زرد خواهید داشت که این هم بعد از 2 تا 4 هفته از بین می رود. اما در برخی از خانم ها نفاس قلیل یا لکه بینی تا چند هفته دیگر ادامه پیدا می کند.

شیردهی چه تاثیری دارد؟

تغییرات هورمونی پس از زایمان سینه تان را تحریک به تولید شیر می کند. نوزاد شما تا چند روز اول بعد از زایمان شیر آغوز "ماده ای غلیظ و زرد که سینه ها در دوران بارداری تولید کرده اند" می نوشند. مکیدن شیر باعث آزاد شدن هورمون پرولاکتین می شود. این ماده باعث تولید شیر و هورمون آکسی توسین می شود. آکسی توسین باعث انقباض کیسه ها و مجاری شیر شده و شیر را به سمت نوک سینه هدایت می کند. اگر در جلسات اولیه شیردهی دچار گرفتگی عضلات شکمی می شوید، دلیل آن هورمون آکسی توسین است زیرا آکسی توسین باعث انقباض رحم نیز می شود. با آمدن شیر به سینه تان، معمولاً بعد از زایمان، ممکن است سینه هایتان متورم، حساس و سفت شده و احساس ناراحتی کنید. به این حالت "تراکم سینه" می گویند که ظرف یک یا دو روز بهتر می شود.

بهترین راه رهایی از این مشکل شیر دادن به نوزادتان است. در واقع شیردهی مرتب درست بعد از زایمان گاهی اوقات از تراکم شیر جلوگیری می کند.

اگر شیر ندهم چه می شود؟

اگر شیر ندهید، سینه شما باز هم به تولید شیر ادامه می دهد و ظرف چند روز بعد از زایمان دچار تراکم شیر می شوید که این مساٌله باعث ایجاد درد زیادی می شود و تا چند روز ادامه می یابد. این درد 3 تا 5 روز بعد از زایمان به اوج خود می رسد. در چنین مواقعی همیشه سوتین بپوشید و بسته ای خنک روی سینه هایتان قرار بدهید تا از تورم آن کاسته و به جلوگیری از تولید شیر کمک کند. (برای محافظت از پوستتان بسته خنک را در یک پارچه بپیچید.) چند هفته طول می کشد تا شیرتان کاملاً خشک شود. در صورت نیاز می توانید برای تسکین دردتان از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. اگر خیلی عذاب می کشید می توانید مقداری از شیرتان را بدوشید تا این وضعیت برایتان قابل تحمل شود. هر چند این عمل باعث طولانی شدن فرآیند خشک شدن شیر می شود، زیرا تحریک نوک سینه و خالی کردن سینه تان باعث تولید شیر بیشتر می شود. از گذاشتن چیز گرم روی سینه تان خودداری کنید زیرا گرم کردن سینه باعث تولید شیر بیشتر می شود.

چرا اینقدر بی حوصله شده ام؟

تغییرات خلق و خو نتیجه عوامل مختلفی است از قبیل: تغییرات هورمونی، دردی که هنوز از زایمان باقی مانده، بی خوابی و سایر مسائل مربوط به نگهداری از بچه و سازگاری با عواطف مادرانه. علت هر چه که باشد این مساٌله طبیعی است و معمولاً چند روز بعد از زایمان شروع شده و تا چند روز دیگر ادامه می یابد.

اگر این احساس به خودی خود ظرف چند هفته برطرف نشد یا احساس می کنید که بجای آن که بهتر شود بدتر می شود، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. احتمالاً دچار افسردگی بعد از زایمان شده اید، مشکلی جدی تر که نیاز به مداوا دارد.

چرا موهایم دارد می ریزد؟

اگر موهایتان در طول بارداری پرپشت تر شده ممکن است حالا دسته دسته بریزند. این مساٌله برای برخی از مادران جدید در ماه های اولیه پس از زایمان رخ می دهد . نگران نباشید، کچل نمی شوید. در دوران بارداری میزان بالای ترشح هورمون استروژن ممکن است مرحله رشد مو را طولانی تر کند و نسبت به همیشه ریزش موی کمتری داشته باشید. بعد از زایمان میزان هورمون استروژن شما کاهش می یابد و موهایتان شروع به ریزش می کنند. با گذشت زمان سرعت رشد موهای جدید و ریزش مو به حالت اولیه خود باز می گردد. ضخامت موهای شما حدود 6 تا 12 ماه بعد از زایمان باید به میزان قبل از بارداری برسد. در حالت خوش بنیانه اگر موهای صورت و بدنتان در دوران بارداری بیشتر شده باشد، (در نتیجه افزایش هورمون اندروژن) 3 تا 6 ماه بعد از زایمان این موها از بین خواهند رفت.

چه بر سر پوستم می آید؟

تغییرات هورمونی، استرس و خستگی که مادر شدن به همراه دارد می تواند به همراه سایر قسمت های بدن بر پوستتان تاٌثیر بگذارد. پوست برخی از خانم ها که در دوران بارداری پوست کاملاً روشنی داشتند، ممکن است در ماه های بعد از زایمان پر از جوش  شود. در مقابل اگر در دوران بارداری جوش درآورده بودید، بویژه اگر اولین باری بود که صورتتان جوش می زد یا بدتر می شد، حالا بعد از زایمان پوست بهتری خواهید داشت. اگر کلوآسما "لکه های تیره روی پوست، لب، بینی، گونه یا پیشانی" دارید در ماه های بعد از زایمان کم کم و احتمالاً کاملاً از بین می رود به شرطی که پوستتان را از قرار گرفتن در معرض نور خورشید محافظت کنید. تمامی ترک های بارداری تان بتدریج کم رنگ می شود، هر چند که کاملاً از بین نمی روند.

مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1119

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مهسا
05:52    1395/01/22

زایمان طبیعی در کشورهای پیشرفته انجام میشود که بهترین نوع زایمان است.البته به روش بدون درد در آب یا به روش تزریق اپیدورال در کمر و...


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
آویسا
06:47    1394/11/11

سلام من شش هفته هست سزارین کردم وقتی میخوابم گاهی اوقات هوا وارد واژنم میشه بعد که بلند میشم با صدا خارج میشه لطفا توضیح بدین مشکل کجاس ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زیمد
13:55    1395/02/27

سلام
طب سنتی عامل این مشکل رو سردی رحم میدونه
با گرم کردن رحم مشکل برطرف میشه
ب کمرتون عسل بمالید و شب تا صبح ببندین
یا رحم رو با عنبرنسا دود بدین (بوسیله قرار دادن گلدون سفالی چپه روی منقل...البته گلدونی ک تهش باشه
یا قیف ...ی دامن هم بپوشید و روی منقل ب حالت نیمه نشسته بایستید)

بعد از ی مدت هم ک رحم کاملا ترمیم پیدا کرده میتونید تزریق واژینال عسل داشته باشید
سطح شکم(قسمتی ک زیرش رحم قرار میگیره) رو با روغن سیاهدونه چرب کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
17:44    1395/03/20

سلام
متاسفانه بنا به بروز مشکلات و تغییراتی در سایت پرسشها دیر و البته دیروز به دست من رسیده است!

البته برای هر نوع در مان طب سنتی بهتر است با متخصص آن تماس بگیرید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نجمه
02:10    1394/10/10

سلام دوماه پیش زایمان کردم ولی بدبختانه نگرانم بعداز دوروز فوت شد زایمان هم طبیعی بپاخیزید بی قرار وبی تاب بچه ام نمیتونم فراموشش کنم بچه اولم بود دوباره میخوام بار دار شم سوالم اینه. چقدر باید صبر کنم اقدام به بار داری کنم. چون بیشتر از این نمیتونم تحمل کنم تورو خدا راهنماییم کنید چون دارم از غصه میگیرم در ضمن من رو به خوردن اسید فولیک ماهم کردم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
22:36    1394/10/14

سلتم عزیرم بهتره 6 ماه بگذره و 3 ماه قبل از اقدام اسید فولیک را شروع کنید و حتما مراقبت پیش از بارداری انجام شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مامان باران
19:32    1394/09/11

سلام خسته نباشید .دوران بارداری من با راهنمایی های خوب شما به پایان رسید و خیلی از شما ممنونم.من زایمان طبیعی داشتم و بخیه خوردم الان هم بعد از 26 روز هنوز خونریزی دارم و به رنگ قرمز روشنه .خواستم بپرسم باز بودن بیش از حد دهانه ی واژن طبیعیه ممکنه پزشک کامل بخیه نزده باشه و کی به حالت اول برمیگرده ؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:04    1394/09/13

سلام
انجام ورزش کگل به بازگشت واژن به حالت طبیعی کمک می کند


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا
17:20    1394/05/12

سلام خسته نباشید من تقریبا سه ماه ونیم است که زایمان کردم سزارین وبعداز نزدیکی چون مقداری از مایع منی داخل ریخته شده بود من بلافاصله قرص ارژانسی اوسیز که مرکز بهداشت به من داده بود خوردم حالا نزدیک یه هفتست ولی من پریود نشدم آیا امکان داره باردار شده باشم توروخدا لطفا جواب بدید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
00:57    1394/05/13

سلام احتمال شکست 1 درصد است
منتظر بمانید تا زمان موعد پریود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ریحانه
12:36    1393/09/13

خوب بود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:23    1393/09/15

ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
بیتا
14:45    1393/08/03

سلام بعد از عمل سزارینم از محل بخیه ام خون آبه خارج شد و با مراجعه به پزشکم چرک خشک کن های قوی تجویز شد که بعد از مصرف رفع شد الان بعد از گذشت 6ماه از دو سر ابتدا و انتهای بخیه ام بعضی مواقع ترشح زرد و بد بو خارج میشود علتش چیست ؟
با تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:00    1393/08/04

با سلام
ممکن است عفونت داشته باشید بهتراست به پزشک تان مراجعه نمایید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
اسیه
18:14    1393/06/25

سلام خسته نباشید من 13 روززایمان کردم الان چندروزه افسردگی گرفتم چکارکنم توروخداراهنماییم کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:01    1393/06/31

با سلام
احساس غم و ناراحتی پس از تولد فرزند در بسیاری از افراد شایع میباشد
استراحت كافی، تغذیه مناسب و حمایت شدن، از موارد مهم جهت مقابله با این حالت است ، چرا كه خستگی و كمبود خواب یا اضطراب می‌تواند احساس غم و ناراحتی را شدت ببخشد.
اگر احساس می‌كنید كه به گریه كردن نیاز دارید نباید جلوی اشك‌های خود را بگیرید، اما سعی نكنید روی افكار ناراحت‌كننده تمركز كنید. زمانی را به خودتان اختصاص دهید. با كمك گرفتن از یك فرد دیگر، می‌توانید نگهداری از فرزندتان را برای چند ساعتی به او بسپارید و خود به استراحت و كارهای شخصی بپردازید.
اگر احساس غم و اندوه بیش از یكی دو هفته طول كشید با پزشك خود مشورت كنید
درضمن از همسر خود کمک بگیرید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
طاهره
23:43    1393/02/29

سلام زمان تخمک گذاریرو چطور متوجه بشم من یهسقط داشتم که دو هفتش بود باید سه ماه جلوگیری کنم اکه نکنم چی میشه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
حمید
23:57    1392/11/16

سلام . همسرم در روزهای 47 و 48 بعد سزارین دچار خونریزی شدید شد . دکتر میگه رحم جمع نشده . این درسته ؟ دلیلش چیه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دریا
11:40    1392/11/14

سلام.دختری هستم 25و مجرد.مدتی هست استرس و دلشوره دارم که باعث میشه بدنم خیس عرق شه و تپش قلب میگیرم این حالاتم باعث میشه در قسمت ناحیه تناسلی احساس بدی داشته باشم .نمیتونم حسم بیان کنم .ناراحتم .چکار باید کنم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
راضیه
16:28    1392/10/21

سلام من بعد از سقط به گفته پزشکم رحمم جمع نشده علتش چیه و چه عوارضی داره؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
14:03    1392/10/22

خانم راضیه بهتر است اقدام به دادن سونو نمایید تا در صورتی که تکه ای از محصولات بارداری باقی مانده باشد خارج شود. اگر در اثر بقایای باردری باشد و خارج نشود می تواند باعث چسبندگی و احتمال نازایی را بالا میبرد. در کنار ان مادر مرتب خونریزی دارد ودچار کم خونی میوشد. شادباشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ستاره
10:35    1392/09/30

سلام. من ده ماهه ازدواج کردم. الان پنج ماهه پریود نشدم. تست خون دادم اما باردار نبودم. چهارماهه برای بچه دار شدن اقدام کردم اما هنوز باردار نشدم. ( البته قبل ازدواج پریود نامنظم داشتم آزمایش هرمونی دادم دکتر گفت مشکلی ندارم اما بعد ازدواج ماه های اول هر ماه پریود شدم) خیلی نگرانم ممنون میشم راهنماییم کنید. درضمن الان جهار یا پنج روزه حالت تهوع دارم اما بیبی چک منفی بود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
05:48    1392/10/02

خانم ستاره پریود نشدن به مدت 5 ماه مسئله ای است که نیاز به پیگیری و درمان دارد پریود مرتب و ماهیانه ناشی از یک هورمون منظم در بدن هست. ازمایش تیروئید، پرولاکتین و...را با نظر پزشکتان انجام دهید. انجام سونو در کناران کمک کننده است. شادباشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مريم
16:16    1392/02/27

سلام من سه ماه هست که اقدام به بارداري کردم ماه پيش لکه بيني قهوه و صورتي داشتم فکر کردم باردارم ازمايش دادم منفي بود تا کنون من هيچ وقت در دوران پريودي لکه بيني نداشتم در ضمن مادر خودم پس از شش ماه باردار شد ايا اين مساله ميتواند موروثي باشد؟ ايا رحمم براي بارداري اماده مي شود يا مساله ديگري ميتواند باشد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
Bahar
10:26    1392/02/02

سلام من دوقلو باردارم و مطالب كمي در اين مورد مي دونم به من گفتن دوقلوهام تو يه كيسه هستن ؟آيا مي تونين به من بگين كه همسان هستند يا نه؟ آيا جنسيتشون مثه همه؟يا مي تونه متفاوت باشه؟درضمن من خيلي مي خوام كه زايمانم طبيعي باشه آيا مشكلي برام ايجاد ميشه و يا سزارين توصيه ميشه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مامان دلسا
08:55    1393/02/16

بهار خانم زایمان طبیعی بستگی به خودت و مقاومت نی نی هات داره من ارزو داشتم کوچولوم طبیعی باشه ولی نشد همچثه امکوچیک بود هم تو زایشگاه زنای دیگه زایمان کردن ترسیدمفشارم زد بالا قند بچه ام افتاد سزارین شدم اگه میخوای زایمانت طبیعی باشه ماه اخر روزی سه ساعت پیاده روی کن تا راحت زایمان کنی به امید خدا


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
هاله
09:00    1392/01/19

سلام.یک هفته هست که دخترم رو از سیر گرفتم اما هنوز شیر قطع نشد.چه مدت طول میکشه تا کاملا خشک بشه؟ و اینکه موندن شیر در سینه ها و تورم غدد شیری باعس عفونت نمی شه؟ به توصیه بزرگترها هر وقت سینه هام پر از شیر میشه ماساژ میدم تا شیر پس بره .این کار درسته یا نه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
11:51    1392/01/20

خانم هاله اولین توصیه اینه که شیر سینه رو ندوشید... چون وضع رو بدتر میکنه. و بعد اینکه از کمپرس سرد استفاده کنید و سینه ها رو محکم ببندید... معمولا جواب میده.. اگر جواب نگرفتید به پزشک مراجعه کنید تا اگر صلاح بدونن از قرص های برومو کریپتین
استفاده کنن برای شما البته با دوز کم....


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سونیا
00:09    1391/12/24

سلام سوالم اینه که آیا روشهایی قبل از زایمان هست که ب برگشت وازن ب حالت اول بعد از زایمان طبیعی کمک کنه یا اینکه فقط کارای بعد از زایمان اثر بخشه؟ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
02:59    1391/12/25

بله خانم سونیا با ورزش کردن مخصوصا ورزشهایی که ماهیچه های لگنی را تقویت می کند در زندگی روزمره کمک می کند که در سنین بالاتر کمتر دچار مسائل افتادگی مثانه و... شوید و چون عضله ها قوی است بعد از زایمان هم با کمی ورزش به سرعت تقریبا به فرم اولیه در می اید چون عضلات ورزیده تر هستند.

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 5+6 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید