چرا زایمان درد دارد؟

چرا زایمان درد دارد؟

تعداد امتیازها: 1151
1 نفر

برای بیرون آوردن جنین، رحم باید منقبض شود؛ انقباض رحم جریان خون را محدود کرده و ایجاد درد می‌نماید.

عوامل زیادی در درد زایمان دخیل هستند

اندازهٔ کودک و لگن: هرچه رحم شما بزرگ‌تر و لگن‌تان کوچک‌تر باشد، رحم سخت‌تر منقبض می‌شود. کودک بزرگ‌تر، فشار بیشتری به پایانهٔ عصبی وارد می‌کند و هنگام عبور درد بیشتری ایجاد می‌کند.

وضعیت نوزاد: بیشتر بچه‌ها با سر از مجرای زایمان عبور می‌کنند. نوزادی که سرش بالا باشد، از آنجا‌که سخت‌ترین قسمت سرش صاف در مقابل لگن قرار می‌گیرد، به عصب پشت فشار وارد می‌کند (که به آن اغلب درد زایمان کمری می‌گویند).

وضعیت جسمانی مادر: برخی از کار‌شناسان معتقدند زنانی که اندام موزونی دارند، زایمان راحت‌تری دارند؛ احتمالاً به خاطر این‌که ماهیچه‌های قوی‌تر و یا تحمل بیشتری دارند.

کسانی که قبلاً زایمان طبیعی داشتند، مدت زمان کمتری (۸ ساعت) درد دارند. در مقابل، درد کسانی که برای اولین بار زایمان می‌کنند، ۱۴ ساعت طول می‌کشد. در زایمان بعدی رباط‌ها و ماهیچه‌های لگن شل شده‌اند و احتمال مقاومت آن‌ها کمتر می‌شود.

زایمان القایی

پیتوسین، دارویی که برای شروع و جلو راندن زایمان استفاده می‌شود، در بعضی از خانم‌ها منجر به انقباضات قوی تری می‌شود (برخلاف بالا بردن تدریجی نیرو).

عواطف

احتمال تجربه درد بیشتر در خانم‌هایی که اصلاً آمادگی نداشته و هیچ حامی‌ای ندارد، بیشتر است. بنابراین با کسانی که به تازگی مادر شده‌اند، صحبت کنید؛ راجع به آن‌چه که در انتظارتان است، از پیش مطالعه کنید و از این‌که آیا شریکتان قادر است به شما آرامش و اطمینان بدهد، اطمینان حاصل نمایید.

 

زایمان فیزیولوژیک چیست

درباره زایمان طبیعی بیشتر بدانید

مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1151

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بهارک
22:38    1392/03/14

با سلام لطفا در مورد زایمان طبیعی بدون درد توضیح می دهید؟ ممنونم

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 4+1 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید