عضو پارسه‌گرد نیستید؟
شب ادراری

پایان شب ادراری

تعداد امتیازها: 594
1 نفر

شب ادراری کودکان اغلب راه حل های ساده ای دارد، پس از آن برای خود و کودکتان یک مشکل بزرگ نسازید.

سوال:
کودک شش ساله‌ام ماه‌ها است که رخت خوابش را خیس می‌کند. بهترین راه حل چیست؟

جواب:

اینکه کودک بعد از اینکه یاد گرفت به دستشویی برود، معمولاً بین ۲ و ۴ سال، هفته‌ای چند بار رخت خوابش را خیس کنند، مساله‌ای طبیعی است. بعد از این مدت ممکن است گهگاهی به خاطر اضطراب یا سایر مشکلات خانوادگی جایش را خیس کند که در این مواقع والدین باید نسبت به آن حساس و صبور باشند و کاری نکنند که کودک احساس شرمندگی کرده و احساس کند که مقصر است.

اگر کودک ۵ ساله به مدت ۳ ماه یا بیشتر ۲ بار در هفته رخت خوابش را خیس کند، باید به دنبال درمان باشید. دکتر مایکل ملون، روان‌شناس کودکان و مدیر کلینیک مایو، می‌گوید: «طبق گزارشات ۷۰ مطالعه اخیر، دستگاه هشدار ادرار بهترین راه حل درمان شب ادراری است.»

سیستم هشدار این دستگاه که به لباس خواب یا تشک کودک وصل می‌شود، هنگام مرطوب شدن فعال می‌شود و به کودک هشدار می‌دهد که به دستشویی برود. اما برای موثر واقع شدن این دستگاه به طور میانگین باید ۳ ماه از آن استفاده کرد. این دستگاه در کودکانِ ۶ یا بالای ۶ سال تاثیر بیشتری دارد. دکتر ملون توضیح می‌دهند که: «با به صدا درآمدن هشدار، کودک بیدار شده، آن را خاموش می‌کند و به دستشویی می‌رود و احتمالاً لباسش را عوض می‌کند و دوباره دستگاه را روشن می‌کند و به رخت خواب می‌رود.»

به همین دلیل والدین باید در این فرایند شرکت داشته باشند –همچنین پزشک روان درمان او– «بیشتر کودکان در طول دوره درمان نیاز به حمایت زیادی دارند. بعد از آن، یاد می‌گیرند که چطوری دیگر جایشان را خیس نکنند.» ۷۵ درصد از کودکانی که از این دستگاه استفاده می‌کنند، درمان می‌شوند –با ۱۵ تا ۲۰ درصد احتمال بازگشت بیماری.

اگر کودک شما به هشدار‌ها پاسخی نمی‌دهد، از پزشکتان بخواهید دارویی به نام دسموپرسین یا desmopressin (که به نام DDAVP شناخته می‌شود) برای او تجویز کند. اما دکتر ملون هشدار می‌دهد که بسیاری از کودکان به محض قطع این قرص به شب ادراری خود ادامه می‌دهند.

برای آگاهی از دلایل شب ادراری به مطلب شب ادراری رجوع کنید.

مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 594

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
طاهره
08:07    1393/08/27

سلام .پسرم15سالشه. ازشش سالگیش دچارشب ادراری می شد.الان یک سالی هست که خیلی بهترشده .مدت دو یاسه ماه کاملاخوب هست ولی یک شب دوباره رختخوابش را خیس می کند.اضافه وزن دارد وفقط ازترس پدرش ورزش می کند.حتی رژیم غذایی راهم ازترس اورعایت می کنددورازچشم پدرش هرچه دلش بخواهد می خورد.من ازدست سرکوفت زدن های اوخسته شده ام آخرمرامقصرمی داند.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سعیدی فرد
11:03    1393/03/02

سلام پسری دارم 14ساله که شب ادراری شدید داره وتقریبا هرشب مشکل پیدا می کنه تاحالا5-6بارآزمایش کامل ازاو به عمل آورده اندوکاملا سالم بودههم به مشاورمراجعه کرده ام هم به دکترهای مختلف وقرصهای زیادی استفاده کرده است ازجمله اکسی بوتین وایمی پرامین و...که هیچ کدام تاثیری نداشته است .بسیاری ازشبها اورابازحمت زیاد بیدار می کنم اما یاقبل از آن ویابعد از آن جای خود راخیس کرده است دکتر هاهم فقط دوز دارو رازیاد می کنند بی آنکه تاثیر داشته باشد. خواهشمندم مراراهنمایی کنید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
yh
13:47    1393/05/17

عالی


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
رضا پورشریف
09:19    1392/11/01

با سلام-پسری دارم15ساله وشب ادراری دارد دکترهم بردیم و آزمایش هم داد همه خوب بود -شبها بیدار میکنیم ولی باز هم تکرار میکنه-خواهش میکنم راهنمایی کنید چکار کنیم -تقریبا چاق است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمه
11:40    1392/10/16

سلام ایا دستگاه شب ادراری برای کس
انی که خواب عمیق د دارن ?


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
شیران
16:37    1393/11/20

دستگاه شب ادراری بجز صدا ویبره هم داره که برای اونایی که با صدا بیدار نمیشن طراحی شده شرکت تولید کننده مشاوره رایگان قبل خرید هم میدهمیتونید تماس بگیرید.کار دستگاه عالیه ما استفاده کردیم .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
‏‎ ‎بهاره
17:09    1392/08/16

خیلی جالب و آموزنده بود ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فرناز
14:29    1392/06/17

خانم روحی عزیز ممنون از راهنماییهاتون ولی در مقاله همین سایت آمده که شب ادراری یک پدیدهٔ رشدی مربوط به عوامل فیزیکی و فیزیولوژیکی است و استرس‌های عاطفی، اعتماد به نفس پایین و یا عدم بلوغ عاطفی، عامل شب ادراری نیستند.
و درست هم هست چرا تا علت چیزی رو نمیدونیم فوری مسائل روحی روانی رو دخالت میدیم. پسر من تا 5 سالگی هیچ مشکلی نداشت ولی پس از اینکه به خاطر پنومونی و آسم مدتی پردنیزولون و مونته لوکاست و کلی داروی دیگه مصرف کرد شبها تا 6 بار جاش رو خیس میکرد. یه دکتر گفت به خاطر مشکلات روحی ناشی از بستری شدن تو بیمارستانه!! اما من خودم فهمیدم مشکل چیه. تو اینترنت گشتم از عوارض این داروها کاهش کنترل ادراره. جالبه که تا داروها قطع شد شب ادراری تموم شد. البته الان 2 ساله که داره یه سری دارو میخوره و شب ادراریش حدود هفته ای 3 شب ادامه داره. خودم خسته شدم اما باید این داروها رو بخوره. این بچه تا قبل از این قضیه تا 5 سالگی هر شب خودش بیدار میشد می رفت دستشویی. خلاصه همه چی دلیلش استرس نیست عزیزان


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
12:37    1392/06/19

خانم فرناز مرسی از به اشتراک گذاری تجربه تان. موفق باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
niko
21:37    1391/10/29

سلام بچه من 8 سالشه هر شب و چند بار شب ادراری داره چه راهی براش توصیه می کنید؟مرسی


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
15:43    1391/11/03
خانم نیکو در درجه اول حتما به یک متخصص مراجعه نمایید که علت شب ادراری فرزندتان معلوم شود. گاهی به علت استرس و اضطراب زیاد است که به هر علتی می تواند ایجاد شده باشد از جمله بگومگوهای والدین، دوستان و...یا بر اثرعوامل غیر روانشناختی می تواند باشد مثل مشکلات دستگاه ادراری . پس از مراجعه به پزشک در ادامه راههای که به شما توصیه میشود این است که از دادن مایعات از هنگام غروب خودداری شود و با کوک نمودن ساعت وی رابا ملایمت ترغیب نمایید که در طول شب به دستشویی برودو هرگز در مورد شب اداری وی موردی را به وی گوشزد ننمایید که احساس خجالت یا شرمندگی داشته باشد.

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
niko
23:13    1391/12/11

مرسی از راهنمایی تون...تمام مراحل و انجام دادم ازمایش ودکتر واینکه از همون اول که شروع به شب ادراری کرده هیچ وقت تنبیح یا باعث شرمندگیش نشدم حتی الان که 9 سالش میشه..در حاله حاضر از تشویق و ستاره و کوک ساعت استفاده می کنم هر شب 2 تا 3 بار بیدارش می کنم. می خواستم ببینم دستگاه الارم چطوره و چه جوری باید تهیه کنم هیچ داروخونه ای وجود نداره..اگر ممکنه در این مورد کمکم کنید ممنون میشم...


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
مهدی
18:50    1392/01/23

با سلام
می خواستم بگم دستگاه هشداردهنده شب ادراری تولید شده که مجوز وزارت بهداشت هم داره.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
شیران
16:41    1393/11/20

سلام استفاده کردم عالیه .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
15:58    1392/01/25

مرسی اقای مهدی از اطلاعات مفیدتان. شاد باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
14:43    1391/12/13

خانم نیکوی عزیز. خوشحالم که ازمایشها رو انجام دادید و فرزندتان سالم هستند. و تا کنون بهترین راه کار ها روانجام داده اید. به جای استفاده از دستگاه الارم که در بازار موجود نیست با توجه به اینکه فرزندتان 9 ساله و با هوش هستند حتما به یک روانشناس مراجعه نمایید تاعلت روانی ان مشخص شود. بیدارکردن کودک و... همه برای این است که وی را در کنترل این مسئله دخالت دهیم چرا که با بالا رفتن سن وی، در مسافرتها و میهمانی های خانوادگی و... این مسئله به یک مشکل تبدیل خواهدشد که بر روی ارتباط اجتماعی وی، اعتماد به نفس تاثیر گذار است. بنابراین اگر با وجود نخوردن مایعات از هنگام غروب و سالم بودن دستگاه ادراری ایشان کما فی السابق این مسئله را دارند نیاز به مشاوره به یک روانشناس است. شادو موفق باشید

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 1+2 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید