هفته چهل و هشتم از رشد نوزاد

در این هفته به آغاز آخرین ماه از اولین سال زندگی نوزادتان می‌رسید. این ماه، شاید برای شما مهم‌تر از نوزادتان باشد. او مفهوم زمان را نمی‌فهمد و حداقل تا دو سال دیگر، تولد برایش معنای چندانی ندارد.   شگفتی های رشد کودکان

نوزاد شما در هفته 48

در این سن وزن نوزاد سه برابر وزن او در هنگام تولدش می‌شود، اما بین یک و دو سالگی فقط چند گرم به وزن او اضافه خواهد شد. نگران کم غذایی نوزادتان نباشید، زیرا او آن چیزهایی را که نیاز دارد می‌خورد و خیلی زود می‌آموزد که چگونه هنگام سیر شدن، دست از غذا بکشد. برای اینکه بفهمید کودکتان کمبود وزن دارد یا خیر، باید عوامل مختلفی را مورد بررسی قرار دهید.

نوزاد در حال حرکت

نوزادتان در این سن به تنهایی یک یا دو قدم برمی دارد، اما اگر هنوز کاملاً از نشستن و سینه خیز رفتن راضی است و هیچ علاقه‌ای به بلند کردن خود نشان نداده است، به زودی اولین گام‌های مستقل خود را برمی دارد. همه نوزادان در یک زمان معین کاری را انجام نمی‌دهند. احتمالاً نوزادتان دارد با سرعتی که خودش تنظیم کرده است پیش می‌رود و این مسأله شاید با شخصیت او کاملاً سازگار باشد. فقط به یاد داشته باشید برخی از نوزادانی که کاملاً طبیعی هستند، تا ۱۷ یا ۱۸ ماهگی راه نمی‌روند.

برای تشویق کردن او به راه رفتن، می‌توانید جلوی او زانو بزنید و دست‌هایتان را جلوی او دراز کنید و یا هر دو دستش را بگیرید و او را به سمت خودتان راه ببرید.

نوزادان محتاط، گاهی اوقات مهارت‌های حرکتی را آهسته‌تر کسب می‌کنند و فقط هنگامی که نسبت به حرکتشان مطمئن شدند و احتمال آسیب رساندن به خود را کمتر حس کردند، به حرکت ادامه می‌دهند. شاید ترجیح بدهند که به جای اینکه هر روز به مهارت خود بیافزایند، در فرآیند ایستادن، حفظ تعادل و به آرامی نشستن، کاملاً مهارت یابند. اگر نگران هستید، با پزشک او صحبت کنید تا مطمئن شوید که به او بی‌توجهی نکرده‌اید.

مثل همیشه ایمنی نوزادتان را در کسب مهارت های جدیدش فراهم کنید. راهنمایی های استانداردِ ایمن سازی خانه برای نوزاد را دنبال کنید و هرگز او را تنها رها نکنید. به یاد داشته باشید که دوربین را آماده داشته باشید!

رشد مهارت انگشتان

یکی از مهارت‌های حرکتی جالب نوزاد در هفته ۴۸، رشد مهارت انگشتان شست و اشاره اوست. به دقت به انگشتان نوزاد نگاه کنید. به زودی او قادر خواهد بود با کمک انگشتان شست و اشاره، اشیاء را بردارد. این رشد را نادیده نگیرید، به زودی انبوهی از غذاهای انگشتی را روی زمین، سینی صندلی بلند او، زیر کوسن‌ها و بین صندلی‌های ماشینتان خواهید دید. با انجام بازی های مختلف به افزایش مهارت های دست و انگشتان کودک خود کمک کنید.

نتایج تحقیقات

محققان از طریق مشاهده، کارهای نوزادان را مطالعه کردند تا ببینند که آن‌ها در چه زمانی برخی از مهارت‌های حرکتی خاص را کسب می‌کند.

  •  نوزاد بین ۷ و ۹ ماهگی می‌تواند از تمامی انگشتان به همراه انگشت شستش، در گرفتن یک اسباب بازی کوچک استفاده کند.
  •  نوزاد در ۹ ماهگی می‌تواند شیئی را از یک دست به دست دیگرش انتقال دهد.
  •  نوزاد بین ۹ و ۱۲ ماهگی می‌تواند از انگشت شست و اشاره‌اش استفاده کند، آن‌ها را به شکل حالت نیشگون گرفتن به هم نزدیک کند تا بتواند اسباب بازی‌ها و غذاهای کوچک را بردارد.


همین که نوزادان در انجام این مهارت دقیق‌تر می‌شوند، اشیاء را از طریق چرخاندن، جابجا کردن و تکان دادن کشف می‌کنند. سپس این اعمال را با هم ترکیب می‌کنند تا به هدفی مانند قرار دادن یک بلوک در سوراخ جعبه نایل شوند. سرانجام آن‌ها می‌توانند شیئی را میان دو دستشان رد و بدل کنند.

همین که نوزاد بتواند بطور مستقل بنشیند، دستان او آزاد شده و می‌تواند کارهای بیشتری انجام دهد. دیگر دهان او، اصلیترین گیرندهٔ حسی نیست: او با استفاده از هر دو دست، سختی، اندازه، وزن، بافت و حد فاصل اشیاء را تعیین می‌کند. او در آینده می‌تواند با استفاده از انگشت شست و اشاره، دانه‌های تسبیح و منجوق را نخ کند، با قیچی چیزی را ببرد و با مداد شمعی نقاشی کند.

تقویت مغز

در این سن نوزادتان از طریق کوبیدن، به هم زدن دو شیء، تکان دادن، فشار دادن، مزه کردن و پرتاب کردن، به کشف اشیاء می‌پردازد. وقتی شما اسفنجی را می‌بینید، بدون آنکه به آن دست بزنید، می‌دانید که لمس کردنش چه حسی دارد. زیرا در دوران کودکی، احتمالاً بار‌ها برایتان پیش آمده بود که اسفنجی را بردارید و ویژگی‌های آن را کشف کنید. همه این لمس کردن‌ها، چشیدن‌ها و کاوش‌هایی که نوزادتان انجام می‌دهد، اطلاعات لازم راجع به اشیاء مختلف را، تا آخر عمر در اختیار او قرار می‌دهند.

برخی از این فعالیت‌ها شاید به نظرتان آزار دهنده باشند، اما به یاد داشته باشید که نوزادتان در حال آموختن اطلاعات ارزشمندی درباره ویژگی اشیاء است. با انجام این تمرینات یوگا هم نوزاد‌تان را ورزش می دهید، و هم برای او شعر می خوانید و رشد مغزی او را بهبود می بخشید.

نگرانی‌های شما در این هفته – برقراری آرامش

تمام اطرافیان منتظر اولین جشن تولد نوزادتان هستند، بجز شما. شاید نگران تحریک بیش از حد اعصاب نوزادتان باشید که البته دلایل خوبی هم دارید.
حتی نوزادی که مه‌مان‌هایش را می‌شناسد، ممکن است از تجمع ناگهانی آن‌ها آزرده شود. بنابراین به تعداد کم مه‌مان دعوت کنید و یا دو جشن بگیرید، یکی برای خانواده و دیگری برای دوستانتان. خانه را زیاد تزئین نکنید. به یاد داشته باشید که نوزادتان این مسائل را چندان درک نمی‌کند و خیلی به آن‌ها نیاز ندارد.
حتماً مهمانی را در زمانی برگزار کنید که برای نوزادتان مناسب باشد. اگر او در ساعات اولیه بعد از ظهر می‌خوابد، روی این ساعت برنامه ریزی نکنید. اگر خیلی خسته باشد به او خوش نخواهد گذشت. اجازه بدهید با کیکش بازی کند و آن را بخورد. بیشتر والدین دو کیک تهیه می‌کنند، یک کیک کوچک برای اینکه نوزاد آن را خراب کند (چون اگر به او فرصت بدهید حتماً خرابش می‌کند) و یک کیک بزرگ‌تر هم برای مهمان‌ها. خستگی بلند کردن مداوم کودکتان و کارهای خانه و همچنین درد عضلات مختلف خود را با تمرین های مخصوص رفع کنید.

سخنان نامفهوم یا سخن گفتن؟

در این سن نوزاد شما به احتمال زیاد، بیشتر سخنان نامفهوم می‌گوید تا اینکه حرف بزند. او لزوماً لغات واقعی را ادا نمی‌کند، اما چیزی شبیه مکالمه به شیوه خودش را از زبان او خواهید شنید؛ به گونه‌ای که انگار سخنان بی‌معنای او، مکالمه‌ای واقعی هستند. برای مثال، آهنگ صدای او بالا و پایین می‌شود تا نشان دهد که دارد سؤالی می‌پرسد و شاید هر بار چند دقیقه صحبت کند، به گونه‌ای که انگار جداً سعی می‌کند چیزی به شما بگوید. حتی اگر یک کلمه از حرف‌هایش را متوجه نمی‌شوید، با پاسخ دادن به او و وانمود کردن به فهمیدن تمام حرف‌هایش، او را تشویق به صحبت کردن کنید. گهگاهی ممکن است یک یا حتی دو کلمه واقعی از میان حرف‌هایش بشنوید.

در 1 تا 2 سالگی فرزند دلبندتان تغییرات زیادی خواهد کرد و شما باید به رشد فیزیکی و ذهنی او کمک کنید.

نام مترجم: 
مریم انصاری

دوست گرامی برای افزودن دیدگاه خود نیاز به ورود یا نام‌نویسی در سایت پارسه‌گرد دارید.

برو به بالا